کد خبر 881695
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۲
خبر ویژه

چرا خاتمی در نقد دولت، از جبهه پایداری پیشی گرفته است؟

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

روزنامه فرهیختگان در بررسی این پرسش نوشت: موج فاصله‌گذاری از عملکرد اقتصادی دولت، از سلبریتی‌ها و برخی سیاسیون به رئیس‌دولت اصلاحات رسید، سخنان خاتمی فقط دو نکته جدید دارد که اگر آن نکات نبود شاید چنین متنی منتشر نمی‌شد. نکته اول اعلام نارضایتی صریح خاتمی از دولت حسن روحانی است و دوم عذرخواهی به خاطر حمایت و رای آوردن، نقد خاتمی به روحانی نسبتا تند است خصوصا آنجا که می‌گوید «ضعف‌ها، بی‌برنامگی‌ها و حتی عدم اجرای برنامه‌های مصوب را نمی‌توان گردن رقیب انداخت» و مگر جریان رقیب روحانی در این پنج سال چیزی غیراز این گفته‌اند؟


اما چه اتفاقی افتاده که محمد خاتمی در نقد روحانی مواضعی شبیه به جبهه پایداری می‌گیرد؟ بدیهی‌ترین پاسخ به این سؤال این است که به‌لحاظ موقعیت اجتماعی، دولت روحانی در نقطه‌ای قرار دارد که دفاع از آن بسیار سخت است، رئیس ‌دولت اصلاحات که خود سابقه دولت‌داری دارد می‌داند دولتی که ۷۰ درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و برای اجرای ایده‌اش در حوزه سیاست خارجه اختیار تام و تمام داشته و از لحاظ باز بودن دست بی‌نظیرترین فرصت‌های راهبردی را در اختیار داشته امروز مسبب اوضاع است، خاتمی خوب می‌داند که طرح موارد دیگر هم آدرس غلط است و هم برای موقعیت سیاسی- اجتماعی دولت آورده‌ای ندارد، خصوصا حالا که سرنوشت جریان اصلاحات به دولت حسن روحانی گره خورده است.


خاتمی سعی می‌کند حساب خود را از دولت جدا و به‌گونه‌ای رفتار کند که دیگر نمره‌های منفی رو به تزاید دولت به حساب ذخیره جریان اصلاحات نرود، اما آیا تنها نقد صریح دولت روحانی کافی است؟ تکمله دوم خاتمی بر نقد دولت همین‌جا معنا پیدا می‌کند، عذرخواهی! خاتمی می‌داند فقط نقد دولت کفایت نمی‌کند، حتما به او گفته‌اند با طرح همین موضوع هم بر نقش مخرب خود در وضع کنونی صحه گذاشته است. ‌از سوی دیگر خاتمی می‌داند باید اعلام رسمی پایان ماه عسل دولت و اصلاح‌طلبان را به ‌نوعی جبران کند، برای همین است که او از جایی به بعد سمت و سوی سخن را به سمت دیگری می‌برد، سیاست‌سازان جریان اصلاحات می‌دانند حفظ پایگاه اجتماعی رادیکال و نقد صریح و قطع امید از دولتی که با «تکرار» بر سر کار آمده چه پارادوکس عجیبی است!


خاتمی در چنین وضعی مجبور است مانیفست اصلاح منتشر کند و تا می‌تواند آن را تند کند و البته مخاطب به یاد می‌آورد که این اولین‌بار نیست که در شرایط سخت معیشتی فرمان اصلاح‌طلبان به ناکجا پیچیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  5 31
  درود بر خاتمی
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
   11 2
   خاک بر سرت که هنوزم داری از این تفکر پوسیده دفاع میکنی
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
   11 2
   این بابا دیگه کیه؟!! خاتمی خیلی وقته تموم شده رفته... برو پی نون و آبت بنده خدا... امامزاده خاتمی! صرفا کور میکنه و شفا نمیده....
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
   0 0
   تکرار کردیم را فراموش نمی کنیم
 • IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  15 5
  خاتمی خیانتکار .
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  9 2
  خخخخخخخخ
 • جانباز اسلام IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  3 0
  لعنت بر پدرت اگر دروغ بگی
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  6 1
  هنوز سهمی رو که خاتمی از دریای خزر به دیگر کشورها داد از یاد نبردیم وجالب بود اصلاح طلبها میخواستن این رو گردن رئیس جمهوربعدی بندازن.سهم ایران از دریای خزر43درصد بود که خاتمی اون رو11درصد کرد وسطح رو مشآ ولی کف دریا که نفت داره رو داد به روسها وجمهوری آذربایجان!!؟البته احمدی نژاداین حق دومی رو وتو کرد وگفت اجازه حفاری به هیچ کشوری رو نمیدیم.
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  6 2
  از نشانه های منافق همین است که فقط به طرفی میرود که منفعتی در آنست
 • ایرانی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
  3 2
  در جواب 48/10 - 97/5/16 خاک بر سر خودت که به تفکری که بعد از 15 سال به ان واکنش نشان میدهی اینطوری اظهار نظر میکنی .
 • آرمان صارمی IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
  0 0
  خاتمی دیگه کیه؟؟؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس