کد خبر 881406
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۴
افشانی

اما و اگرها برای ادامه کار افشانی در خیابان بهشت بالا گرفته است. شهردار تهران درباره سرنوشت خود چندان مطمئن نیست و به دنبال استفساریه است.

به گزارش مشرق، مدیریت جدید شهری از شهریور سال ۹۶ کار خود را در شهرداری تهران آغاز کرد.

عملکرد شورای شهر اول پایتخت همچون تیری بر پیکره اصلاح طلبان بود و دمینوی شکست آنها را در چند انتخابات بعدی رقم زد. حال پس از سال ها بار دیگر بخت یار آنها بود تا شورای شهر تهران را به صورت کامل در اختیار بگیرند. یکی از اصلی ترین دغدغه های درون گفتمانی اصلاح طلبان کابوس شورای اول و تکرار آن سرنوشت در شورای پنجم بود. برخی از کارشناسان شهری و اعضای شورای شهر سابق نیز در اظهاراتی نسبت به تکرار تجربه شورای شهر اول با توجه به رقابت های سیاسی درون جریانی اصلاح طلبان هشدارهایی داده بودند.

بیشتر بخوانید:

چه کسانی جایگزین پیرمردهای شهرداری تهران می‌شوند؟

با بررسی تمامی جوانب در همان ماههای اول اتقاقات تلخ برای شهرداری رقم خورد. محمدعلی نجفی که با رای کامل 21 عضو شورای شهر وارد شهرداری شد، تنهاتوانست 7 ماه دوام بیاورد و در نهایت پس از چند ماه عملکرد پر حاشیه و ضعیف،  استعفا داد.

در رقابت برای جایگزینی نجفی، درگیری های میان حزب اتحاد ملت و کارگزاران باعث شد تا هر دو حزب مطرح از گزینه های  اصلی خود صرف نظر کنند تا فرصت به محمدعلی افشانی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و معاون وزیر کشور برسد. این یک پیروزی بزرگ برای حزب اعتماد ملی بود تا بتواند پس از سال ها خود را مطرح سازد.

هنوز مرکب حکم شهرداری افشانی خشک نشده بود که قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس شواری اسلامی دو هفته پیش با  اصلاحاتی روبه رو شد و براساس این اصلاحات تعدادی از مدیران بازنشسته می بایست به زودی از پست های خود خداحافظی کنند. علی رغم تکذیب های اولیه درباره عدم مشمولیت افشانی در قانون مذکور، ولی سیدفرید موسوی، نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کرد که این قانون شامل حال شهردار تهران نیز می شود و وی تنها می تواند با حکم رهبر انقلاب همچنان به کارش ادامه دهد.

موسوی در اظهاراتی عنوان کرد که افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود و افزود: در زمان انتخاب شهردار جدید در اردیبهشت ماه به دوستان اصلاح طلب شورای شهر درباره انتخاب مدیر بازنشسته هشدار داده بودند.

وی عنوان کرده بود که در همان زمان به اعضای شورای شهر اعلام شده بود قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری در مجلس در حال اصلاح است.

به هر حال آنچه در روزهای اخیر درباره سرنوشت شهردار تهران در جریان است بدون شک از روی بی مبالاتی یا بی توجهی اعضای شورای شهر درباره قانون بازنشستگان رقم خورده است. پس از تصویب اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان، نزدیک به 50 مدیر از شهرداری تهران باید خداحافظی کنند و احتمال خروج زودهنگام افشانی نیز بسیار بالاست. برخی از اعضای شورای شهر اصرار دارند که شهردار تهران هم تراز وزرا است و قانون شامل وی نمی شود ولی تعدادی معتقدند که در اصلاح قانون جدید این موضوع دیگر مطرح نیست.

با توجه به شبهاتی که درباره ادامه کار افشانی وجود دارد، وی اخیرا اعلام کرده در صورت تایید قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان از مجلس برای ادامه کارش استفساریه خواهد خواست. وی در جلسه ستاد بحران در روز یکشنبه 14 مرداد گفته است:« هنوز این قانون به تایید شورای نگهبان نرسیده است و در در صورت ابلاغ اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، شهردار تهران ادامه فعالیتش را منوط به دریافت استفساریه از مجلس شورای اسلامی می داند.»

این در حالی است که افشانی در اولین کنفرانس خبری خود اعلام کرده بود این قانون شامل حال وی نمی شود ولی تحولات دو هفته اخیر باعث شده تا شهردار تهران نسبت به ادامه کار خود در شهرداری دچار تردید شود و در حال حاضر از استفساریه مجلس سخن بگوید.

استفساریه یا رفع ابهام از سوی مجلس شورای اسلامی شامل قوانین و مصوباتی است که شبهاتی پیرامون آن ایجاد شده است. افشانی برای اطمینان از ادامه کار خود دست به دامن تفسیر و نظر نهایی مجلس درباره سرنوشت خود شده که این امر گویای وجود احتمال زیاد رفتن افشانی از شهرداری در صورت اصرار مجلس به اجرای بدون هیچ قید و بند قانون منع به کارگیری بازنشستگان است.

رفتن احتمالی افشانی از شهرداری تهران تنها پس از نزدیک به سه ماه می تواند شک دیگری برای پایتخت باشد. پایتختی که در عرض تنها یکسال، دو شهردار و یک سرپرست را تجربه خواهد کرد و در صورت وقوع کناره گیری افشانی شاید رکورد شورای شهر اول در انتخاب شهردار یعنی حضور 3 شهردار درکمتر از 4 چهار سال را در آینده نزدیک بزند! امری که بی ثباتی مدیریتی در دور جدید مدیریت شهری را به موضوعی حاد تبدیل خواهد ساخت و بسیاری از طرح های زیرساختی و مهم تهران همچنان بر روی زمین خواهد ماند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس