حقوق نجومی

با این که حدود ۱۷ ماه از زمان اجرای برنامه ششم می‌گذرد، هنوز خبری از راه‌اندازی سامانه اعلام حقوق مدیران که مردم بتوانند بطور مستقیم از میزان دریافتی مقامات مطلع شوند وجود ندارد.

 سرویس اقتصاد مشرق - ماه‌های ابتدایی سال ۹۵ همراه بود با اعتراضات مردم و نخبگان به دریافتی‌های غیرقانونی مسئولان دولتی. این پرونده که به "حقوق‌های نجومی" مشهور شد، روایتی بود از حقوق‌های چند صد میلیونی برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی که به طرق مختلف از بیـت‌المال برداشت می‌کردند.

این دریافتی‌های خلاف قانون سبب شد رهبر معظم انقلاب نیز از همان ابتدا مسئولان دولتی و قضایی را به برخورد با متخلفان توصیه کنند. ایشان در این زمینه ۲ تیرماه سال ۹۵ فرمودند: موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناها است و اکثر مدیران دستگاه‌ها، انسان‌های پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.

ایشان همچنین در همین دیدار با اشاره به دستور رئیس‌جمهور به معاون اول برای پیگیری موضوع خاطرنشان کردند: این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتماً به صورت جدی پیگیری، و نتیجه‌ی آن به اطلاع مردم رسانده شود.

پس از این دستور صریح رهبری معظم انقلاب، و روند اعتراضات مردم به این دریافتی‌های حرام، حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز در تاریخ ۱۴ م تیرماه سال ۱۳۹۵ در بیانیه‌ای از این ماجرا انتقاد کرد و نوشت: حساسیت افکارعمومی و رسانه‌ها به پرداختهای نامتعارف قابل ستایش است و دولت از این فرصت برای ساماندهی «نظام شفاف اطلاعات» بهره خواهد برد.

در ادامه این پرونده نیز برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی، نمایندگان مجلس نیز در جریان بررسی برنامه‌ششم توسعه دولت را مکلف به راه‌اندازی سایتی کردند برای اعلام حقوق مدیران دولتی تا از این طریق، بخشی از اعتماد مردم که از حقوق‌های نجومی لطمه خورده بود، ترمیم گردد.

بیشتر بخوانید

اقامت امن نجومی‌بگیرها پشت دیوار بی‌خبری

بر اساس ماده ۲۹ برنامه ششم، دولت مکلف بود طی سال اول اجرای قانون برنامه (۱۳۹۶) نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاهها، شرکتهای دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانکها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکتهای بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و همچنین دستگاهها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکتهای تابعه آنها، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود.

اما با این که حدود ۱۷ ماه از زمان اجرای برنامه می‌گذرد و در واقع بیش از ۵ ماه از مهلت معین شده گذشته است، هنوز هیچ خبری از راه‌اندازی سامانه اعلام حقوق مدیران که مردم بتوانند بطور مستقیم از میزان دریافتی مقامات مطلع شوند وجود ندارد.    

گرچه خبرهایی وجود دارد از اینکه چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شده و مدیران حقوق خود را در آن ثبت‌ می‌کنند،‌اما آنچه مشخص است و تکلیف قانونی بود اینکه دسترسی عموم مردم باید به این سامانه مهیا شود و تا زمانی که این اتفاق نیفتد نمی‌توان از وجود چنین سایتی برای بررسی میزان دریافتی مدیران مطمئن بود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه مقامات دولتی بخصوص رئیس‌جمهور اخیرا بارها از شفافیت سخن گفته‌ و حتی شعار #محرمانه_نداریم سر می‌دهند و از طرف دیگر، مجموعه‌های زیرنظر ایشان نیز اخیرا پیشنویس لایحه شفافیت را منتشر کرده‌اند، برای نشان دادن حسن نیت عملی و طرفداری از شفافیت و نه صرفا صحبت از آن، دستور دهند سامانه اعلام دریافتی مسئولان طبق نص ماده ۲۹ برنامه ششم که تکلیف و وظیفه قانونی دولت بود به سرعت در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

این اقدام علاوه بر اینکه گامی رو به جلو جهت اعتمادسازی مردم است، می‌تواند در صورتی که مسئولی بیش از میزان قانونی دریافتی دارد را مشخص کند و شایعه‌ها درباره بازگشت حقوق‌های نجومی را نیز پایان دهد.

در آخرین روزهای سال گذشته، دکتر احمد توکلی رئیس‌دیده بان شفافیت وعدالت در برنامه تلویزیونی پایش در این خصوص گفته بود: ۲ بار از رئیس دیوان محاسبات سوال کردم که چقدر حقوق می گیرد اما جوابی نداد ولی در رسانه ها خواندم که وی ۴۳ میلیون حقوق می گرفت  در حالیکه مسئولین دیوان محاسبات می دانند که در سال گذشته قانون اجازه نمی داد فردی بیش از هفت و نیم میلیون تومان حقوق دریافت کند.

با توجه به این سخنان و در نظر گرفتن این مسئله که چنین سامانه‌ای تاکنون در اختیار مردم قرار نگرفته است، بیم آن می‌رود عده‌ای از مسئولان به این خاطر که خودشان دریافتی‌های کلان دارند از شفافیت ذیل این سامانه می‌هراسند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • نجومی بگیر NL ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  1 5
  سلام بنده یک نجومی بگیر هستم .
  • جعفر DE ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
   2 0
   سلام نجومي بگير .
  • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
   1 0
   چه عجب!!!...
 • حسین PL ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  11 0
  یادش بخیر ، یک زمانی وزارت خارجه مسئولینش افرادی مثل دکتر جلیلی بود که با پراید و حداکثر پژو میومد سر کار و دکتر باقری بود که هنوز که هنوزه با سرویس یا اتوبوس میاد و می ره سر کار ولی الان فلان مسئول وزارتخارجه که در دانمارک سعیده پسرش با حضور باباش با ماشین میلیاردی و عروسی اشرافی چنان نمایش میده که من شرمنده شدم و دعا کردم یک مستضعف که مشکلات را به خاطر انقلاب تحمل کرده و صداش در نیومده نبسته این تصاویر را‌ اونوقت مسئولین هم در این عکسها هستند اونوقت انتظار دارید همینا صادقه بیان اعلام کنن حقوقای نجومی میگیرند؟ زهی خیال باطل
 • حسین IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  4 0
  وصع مردم با داشتن چنینین مسئولینی بهتر این هم نباید باشه وقتی مسولی برای خود چنین حقی قال هست این ادم حریص با بیت المال چکار میکنند جوانان این مملکت بخاطر امنیت همسال این ادم ها میرا هزارم کیلومتر آنطرف تر برای حراست از مملکت ناموس مردمش جون شو میده اون موقع اینا مملکت به تاراج میبرم این افراد وطن فروشی هم میکنن اگه سرداری این متن و می خونه و اقدامی الیه این از خدا بی خبرا روبکنه بزنه
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  0 0
  لطفا در مورد حقوق نجومی پزشکان نیز بنویسید .خیلی از مشکلات و شکاف طبقاتی مربوط به طرح تحول جیب پزشکان بود .وزارت بهداشت بیشتر بودجه را به عنوان حقوق و کارانه به پزشکان می دهد و آنها هم در کشور های دیگه سرمایه گذاری می کنند .چرا بحران ارزز الان خیلی حاد تر شده.چون که بیشتر ثروت کشور توسط طبقه خاص در حال خارج شدن از کشور هستش .به خدا این زرح مملکت را نابود کرد .لطفا منتشر کنید
 • اقای نوبخت GB ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  3 0
  کی روش ماهیانه 130 میلیون حقوق دارد و تازه اجنبی هم هست
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  0 1
  چقدر احمق هستن بعضی که فکر مبکنند دارایی مقامات اون چیزی هست که نمایش میدن مثل موکت و دمپایی و پراید ... و ویلاهای مسولین و حقوق چند ده میلیونی مقامات زیر دستشون رو نمیبینند و فکر میکنند مقامات ریس او چند ده میلیونی ها حقوق بخور و نمیر میگیرن!!!!!!هرچند کاش لرد بودن ولی به درد کشور می خوردند.
 • ناشناس IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  1 0
  تا زمانی تعدادی از مدیران حلال و حرام را رعایت نکنند و قوانین این مملکت را زیر پاه میگذارند باید اساس خطر کرد و مردم بزرگ ایران مثل زمان جنگ تحمل تمام سختیها را دارند اما با تبیض و بیعدالتی زجر میکشند و باعث بدبینی به انقلاب اسلامی و مسولین ارشد نظام میشوند بهر صورت هر 3قوه کمتر با افکار مردم و جوانان بیکار و تحصیل کرده بازی کنند با این مدیران دزد برخورد کنند اگر ضعفی درکار نیست
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
  0 0
  دوتا مرده شور به هم می پیوندند ولی از اون طرف تو جامعه اینهمه مشکل ایجاد میکنن. بابا مگر کیند اینا . فکر کردن تخم دنیاین. چندسال بعد میبینیمشون.
 • حامد IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
  2 0
  کسی که باید با فساد حقوق های نجومی مقابله کند خودش حقوق نجومی می گیرد. حقوق پدرم بعد از سی سال کارگری 1 میلیون تومان است. حقوق خودم با مدرک کارشناسی ارشد به عنوان معلم یک میلیون و چهارصد هزار تومان. حقوق رئیس دیوان محاسبات 43 میلیون. این سه میلیون 43 میلیون به اندازه دو برابر حقوق من است.
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
  2 0
  کاش می شد خوابید و بیدار شد و تاریخ مرداد 1400 رو نشون می داد . یعنی میشه کابوس حسن کلید تموم بشه
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
  1 0
  "قانون دسترسی به اطلاعات " این قانون نیز به تصویب رسیده اما در قوه مجریه تعدادی از وزارتخانه ها و سازمانهای اجرایی ( بسیار اندک ) عضو این سامانه شدند در فوای دیگر مثلا مجلس و معاونت امور مجلس فقط عضو شدند ./ جالب اینجاست که سازمانهای عضو ، فقط نامشان هست اما هیچگونه اطلاعاتی نمیدهند یعنی جواب میدهند که موضوع درخواست شما در بایگانی اطلاعات این سازمان قرار ندارد
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
  0 0
  مشرق جان فعلا بچسب به انهدام دومین ناو عربستان و توقف صادرات نفت عربستان از باب المندب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس