کد خبر 876824
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
علی لاریجانی نمایه

رئیس مجلس گفت: اینکه یک قانون مادر هر روز تغییر کند، برای کشور هزینه دارد.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه ۳۱ تیر) در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره  بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در این کمیسیون گفت: اعضای کمیسیون اقتصادی وقت زیادی را در خصوص بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده صرف کردند تا قوانین درست سامان یابد. البته این موضوع بسیار ضرورت داشت چرا که تمامی بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر این بحث قرار می‌گیرند و نیاز به کار کارشناسی داشت.

بیشتر بخوانید:

سوال‌های سوخته از آقای وزیر در خاموشی پارلمان

توضیحات لاریجانی درباره دو طرح مورد مناقشه در مجلس

وی با اشاره به زحمات اعضای کمیسیون اقتصادی مخصوصاً آقایان محمود شکری و حسینی بحرینی افزود: برخی از تصمیمات اتخاذ شده درباره  لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده بسیار خوب بود و برای آینده این کار مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصلاحات انجام شده درخصوص ساماندهی مالیات بر ارزش افزوده، اصلاحات خیلی خوبی بود که به حذف تشخیص مالیات علی الرأس اشاره کرد یا اینکه به موضوع ماموران مالیاتی متخلف رسیدگی شد. اقدام خوبی بود، چرا که اینگونه تخلفات معمولا مورد اعتراض تولیدکنندگان قرار می‌گرفت. در هر صورت باید شرایط برای رونق تولید فراهم شود و نباید مانعی در زمینه رونق تولید وجود داشته باشد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: برخی از معافیت‌های مالیاتی مناسب بود که می‌توان به معافیت مالیاتی در بخش صنایع‌دستی، کشاورزی، امور فرهنگی و روزنامه‌نگاری اشاره کرد.

لاریجانی گفت: لیست تغییرات درباره  اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را مشاهده کردم. برداشت بنده این است که کار عاقلانه و باتدبیری صورت گرفته و بخش‌های مختلف اقتصادی این تغییرات را قبول کردند و نمایندگان اتاق‌های بازرگانی و اصناف نیز در جریان موضوع هستند، بنابراین کار مهمی صورت گرفته چرا که بخش‌های تولیدی سازوکار تغییرات در زمینه امور مالیاتی را پذیرفته‌اند.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تصریح کرد: باید تصمیمات نهایی درخصوص لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اتخاذ شود و بنده نیز تاکید کردم که این موضوع در اولویت کار مجلس قرار گیرد، همچنین لایحه مربوط به صندوق مکانیزه فروش نیز در دستور کار است و همانطور که می دانید این دو لایحه لازم و ملزوم یکدیگرند.

**شرایط فعلی ایجاب می‌کند که برخی امور و قوانین تغییرات کوتاه مدتی داشته باشند

نماینده مردم قم در مجلس  بیان کرد: شرایط فعلی کشور این ضرورت را ایجاب می‌کند که در برخی امور تغییرات کوتاه مدت در نظر گرفته شود، بنابراین نباید قوانین مادر هر روز تغییر کند، اما برای مقطع فعلی ممکن است برخی تغییرات ضرورت داشته باشد.

 لاریجانی ادامه داد: اینکه یک قانون مادر هر روز تغییر کند، برای کشور هزینه دارد، بنابراین باید سازوکاری در قانون لحاظ شود که در شرایط خاصی مانند امروز یک مرجع بتواند تغییرات را ایجاد کند. تغییراتی مانند لحاظ معافیت های مالیاتی که شاید این موضوعات را از طریق شورای هماهنگی قوا که توسط مقام معظم رهبری پشتیبانی می شود، پیگیری کرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد بنده این است که به قوانین مادر دست زده نشود، اما به طور مثال برای یک سال می‌توان استثنائاتی در قوانین لحاظ کرد. در برخی از بخش‌ها مانند بهداشت و درمان باید مسائل تشریح شود، هر چه انگیزه کسانی که مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند، بیشتر شود، بهتر است. بنابراین باید مالیات دهندگان در جریان خدمات دهی ناشی از پرداخت مالیات قرار بگیرند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ضرورت توجه به بخش‌های مختلف در توزیع درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده گفت: لیستی که وزارت بهداشت درخصوص جذب درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده آماده کرده باید حدودی داشته باشد تا به طور مثال وزیر اقتصاد برای امور دیگر کشور با مشکل کمبود منابع روبرو نشود، بنابراین باید مشخص شود که به طور مثال چند دهم از درآمدهای مالیاتی به بخش بهداشت اختصاص یابد تا در قانون بودجه تقسیمات لازم لحاظ شود، چرا که یکی از منابع بودجه درآمدهای مالیاتی است.

وی بیان کرد: توجه به انگیزه‌مند کردن مردم برای پرداخت مالیات بسیار مهم است. مردم باید در جریان مصرف منابع حاصل از مالیات قرار بگیرند. درخصوص اختصاص بخشی از درآمدهای مالیاتی به شهرداری ها نیز شورای عالی استان ها پیشنهاداتی داشتند که باید مطالعه شود، چرا که خیلی از شهرداری ها محتاج منابع هستند و باید سرپا بمانند.

رئیس مجلس  یادآور شد: امیدوارم مراحل پایان رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده انجام شود، چرا که این یکی از موضوعات مهم مجلس برای بررسی است، اما در کل نباید هر روز به قوانین مادر کشور دست زد، چرا که تجار و تولیدکنندگان باید قاعده کار را بدانند، البته برای موانع استثنا در مدت محدود نیز باید تمهیدات لازم اندیشیده و اتخاذ شود. در هر صورت شرایط برای رونق اقتصادی باید فراهم شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس