کد خبر 873654
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
رهامی

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ضمن نادرست خواندن اظهارات سعید حجاریان در خصوص استفاده از سلبریتی‌ها توسط اصلاح‌طلبان گفت: جامعه سلبریتی برخورد سطحی به مسائل دارد.

به گزارش مشرق، سعید حجاریان که از وی به عنوان تئوریسین اصلاح‌طلبان یاد می‌شود طی نسخه‌ای جدید برای این جریان سیاسی پیشنهاد کرده که اصلاح‌طلبان از این به بعد اهداف خود را از زبان سلبریتی‌ها به جامعه منتقل کنند.

وی گفته ممکن است مردم جملگی اصلاح‌طلبان را پس بزنند و میان هسته‌ سخت پالایش شده و دیگر اصلاح طلبان تمایزی نگذارند. بنابراین اصلاح‌طلبان در صورت قرار گرفتن در چنین وضعیتی سیاست‌های خود را به تعبیر مولانا از دهان غیر مطرح کنند.

بیشتر بخوانید:

باند مخوف خرید و فروش پُست در شورا و شهرداری

واکنش عارف به اظهارات اخیر حجاریان درباره اصلاح‌طلبان

حجاریان ادامه داد که اصلاح‌طلبان سیاست‌هایش را نخست با گروه‌های مرجع جدید شامل هنرمندان، مشاهیر و... در میان بگذارند تا پس از دریافت بازخوردها و اعمال تغییرات احتمالی، سیاست‌ها توسط همان گروه‌های مرجع جدید در جامعه منعکس شود. یعنی عملاً اصلاح‌طلبان در این فاز در پشت صحنه قرار بگیرند.

کارشناسان سیاسی این صحبت‌های سعید حجاریان را پذیرش عدم مقبولیت اصلاح‌طلبان در جامعه به دلیل عملکرد ضعیف عناصر آنها در پارلمان کشوری، پارلمان محلی و دولت می‌دانند و به همین دلیل تئوریسین آنها استراتژی «به زبان غیر» مولانا را تجویز کرده است.

محسن رهامی از اصلاح‌طلبان با سابقه و عضو شورای هماهنگی و سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان  اما صحبت‌های آقای حجاریان را صحیح نمی‌داند.

وی گفت: نظر آقای حجاریان به عنوان کسی که در مسائل سیاسی صاحب نظر است را محترم می‌شمرم اما به اعتقاد من صحبت‌های آقای حجاریان اصلاً صحیح نیست. 

به اعتقاد رهامی جامعه باید از طریق افراد با سابقه سیاسی، ورزیده و کسانی که در طول‌ ده‌ها سال توانایی خود را در ارائه نظریات سیاسی و کارهای اجرایی ثابت کرده‌اند نظرات و گفتمان اصلاحات را دریافت کنند. 

عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در عین حال تأکید دارد که این به معنی این نیست که افرادی که دارای موقعیت بالای فرهنگی، ورزشی و حتی اجتماعی هستند را کنار گذاشته و یا به آنها بی‌اعتنایی صورت گیرد اما اعتمادی که جامعه در مسائل کلان به افراد با سابقه سیاسی می‌کند به افراد سلبریتی یعنی هنرمندان و ورزشکاران معروف نخواهد داشت.

وی می‌گوید که اصلاح‌طلبان باید هنرمندان و ورزشکاران را در مجموعه خود ببینند و بپذیرند چرا که اینها نیز سرمایه‌های اجتماعی هستند و باید به عنوان یک ذخیره به آن توجه داشته باشند. اما جامعه تحلیل‌های عمیق اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و آینده‌نگری را از سیاست‌ورزهای با سابقه خواهد پذیرفت.

رهامی بر این باور است که جامعه سلبریتی برخورد سطحی به مسائل دارد به عبارتی با اولین نشانه از امیدواری به یک جریان سوق پیدا می‌کنند و با اولین نشانه از نارضایتی رنجیده خاطر شده و کنده می‌شوند.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اضافه کرد: در مقابل سلبریتی‌ها سیاست‌مداران ارزیابی خود نسبت به دولت را به یک تیم اقتصادی و یا یک سخنرانی خلاصه نمی‌کنند بلکه آنها مسائل را کلان می‌بینند. به عنوان مثال آنها می‌سنجند که اگر آقای روحانی تضعیف شود چه جریان دیگری قدرت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ما (اصلاح‌طلبان) چه بسا انتقادهای جدی به مواضع آقای روحانی حتی در زمان انتخابات داشته باشیم بنابراین دلیل حمایت از روحانی صرفاً پذیرفتن همه مواضع ایشان نبود. به عبارتی ما به خیلی از سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌های ایشان انتقاد جدی داشته و داریم  و حتی گاهاً مخالف هم هستیم اما علت مخالفت ما اصلاح آن روند یا مسئله است.

رهامی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان علی‌رغم انتقاد از روحانی ۱۰۰درصد نیز از وی حمایت می‌کنند، گفت: ما تضعیف آقای روحانی را نه به صلاح کشور و نه به صلاح جریان اصلاحات می‌دانیم.  در عین حال انتقادات ما به دولت با این مقوله فرق دارد که برخی‌ها با یک سخنرانی و یا یک موضع‌گیری کل سرمایه سیاسی خود را از حساب یکی برمی‌دارند به عبارتی مسائل کلان سیاسی را نمی‌توان به موضع‌گیری بعضاً احساسی و سطحی بعضی افراد خلاصه کرد.

محمد عطریانفر عضو شورای حزب کارگزاران نیز امروز طی گفت‌وگویی پیشنهادات اخیر سعید حجاریان برای آینده اصلاحات را اظهارنظر شخصی دانسته و گفته که حجاریان تعابیر منحصر به خودش را دارد که توسط خود وی در حوزه سیاسی خلق می شود.

عطریانفر همچنین تأکید داشته که نمی‌توان اظهارات سعید حجاریان را به کل جریان اصلاحات تعمیم داد.

محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات نیز اظهارات حجاریان در خصوص سلبریتی‌ها را بازگشت به پوپولیسم (عوام‌فریبی)  برشمرده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  1 0
  آقای حجاریان جناحی که خط مقدمش سلبریتی باشد بیشتر به جوک مانند است تا جناح خدا شفا بدهد همه مریض های اسلام را منجمله مریض منظور
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  1 0
  وی در انتها اضافه کرد ولی ما بازهم با کمک سلبریتی ها از بعضی از مردم سواری گرفته و دوباره رأی جمع می کنیم
 • مهماندار هواپیما IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  2 0
  درست میگه سلبریتی ها سطحی جامعه را نابود می کنند شما اصلاح طلبکاران عمقی به مردم ایران ضربه می زنید
 • مجید IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  1 0
  حرف حق و درست از هر کسی پذیرفتنی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس