کد خبر 873396
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
خبر ویژه

یک حامی دو آتشه برجام، در روزنامه ایران نوشت «کفه برجام سنگین‌تر شد» اما همزمان در روزنامه سازندگی تصریح کرد «اروپایی‌ها می‌خواهند اما نمی‌توانند».

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

حسن بهشتی پور در روزنامه ایران و در یادداشت «کفه بقای برجام سنگین‌تر شد» می‌نویسد: براساس مواضعی که وزیر امور خارجه در پایان نشست مهم وین مطرح کرده، روند مذاکرات برای ایران امیدبخش بوده است. از مواضع موگرینی و بیانیه اتحادیه اروپا هم این گونه برمی‌آید که اروپایی‌ها هم - با وجود تردیدهایی که درباره توان آنها برای حفظ برجام بدون آمریکا وجود داشت - تلاش دارند با تدارک تمهیدات ویژه و از جمله آنچه در بند ۸ بیانیه دیروز آمد، این توانایی را به اثبات برسانند.

بیشتر بخوانید:

تاثیر «تقریبا هیچ» همکاری با FATF بر بهبود روابط بانکی ایران در دو سال اخیر


بنابراین آنچنان که محمد جواد ظریف گفت، اگر همین اراده سیاسی را که در مذاکرات بروز داده‌اند، در عمل به تعهدات خود نشان دهند، می‌توان گفت که کفه بقای برجام سنگین‌تر خواهد بود.


اما وی همزمان در یادداشت روزنامه سازندگی با عنوان «اروپایی‌ها می‌خواهند اما نمی‌توانند» می‌نویسد: «در شرایط فعلی اروپایی‌ها به طور جدی خواستار آن هستند تا در برجام بمانند. اما توان آن را ندارند. مقامات اروپایی نیز بر همین نکته تأکید کرده‌اند. یکی از دلایلی که مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی در سال ۸۲ به نتیجه‌ای نرسید مخالفت‌های آمریکا بود. به همین دلیل نیز مذاکرات با آمریکا آغاز شد. واقعیت آن است که اروپا بدون آمریکا قادر به تأمین همه منافع ایران در برجام نخواهد بود اما در هر صورت ایران باید تلاش خود را انجام دهد و البته نباید از الغای برجام استقبال کرد. در حال حاضر دستگاه دیپلماسی ایران باید تمام تلاش خود را در مذاکره با اتحادیه اروپا و چین و روسیه انجام دهد تا اگر نتوانستیم با اروپایی‌ها به نتیجه دست یابیم که البته احتمال آن زیاد است»، استراتژی جدیدی را اتخاذ کنیم.


این توصیه در واقع تن دادن به وقت‌کشی جدید اروپا پس از فرصت‌سوزی ۵ سال گذشته در اعتماد به غرب است. متأسفانه به اعتبار همین رویکرد انفعالی و فاقد خط قرمز، غرب (اروپا و آمریکا) به این محاسبه رسیده‌اند که در صورت هر نوع تعلل و کارشکنی و نقض عهد، باز هم طیف شیدای برجام، اعتراض مؤثر و بازدارنده از خود بروز نخواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • رضا IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
    0 0
    چگونه پروتوکل برجام در زمان اوباما امضا شد و رسمیت پیدا کرد ولی در دوره ترامپ قرار داد امضا شده نقض میشود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس