بمب

در اقدامی محیرالعقول، بانک مرکزی برای جمع‌آوری نقدینگی موجود در بازار، طرح پیش فروش سکه برگزار می‌کند تا یک کالای «سوپراستراتژیک»به نام طلا بدون هیچ محدودیتی، اسیر دست تروریست‌های اقتصادی شود.

سرویس سیاست مشرق - در ساعات پایانی روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه، برخی منابع خبری گزارش دادند که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای که خطاب به رییس جمهور نوشته شده است، ضمن ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور فرمودند: "ضمن رسیدگی به موضوع گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود."

در همین رابطه بخوانید:

دستور مهم رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور درباره بازار سکه و ارز

با توجه به این که بحث بحران ارزی کشور چند ماهی است که رخ‌نمایی کرده، دستور ویژه رهبر معظم انقلاب (در صورت تایید صحت گزارش‌های منتشرشده) نشان از آن دارد که ایشان که قطعا از منابع متعددی اطلاعات اقتصادی کشور را دریافت می کنند، به جمع‌بندی جدیدی رسیده‌اند که مصلحت را در صدور دستور ویژه دیدند.

درباره ابعاد متعدد جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، می توان ده‌ها مقاله نوشت، اما آن‌چه که در تحلیل‌های هفته‌های اخیر عمدتا در گزارش‌ها، تحلیل‌ها و برآوردها در عرصه رسانه‌های عمومی کم‌تر دیده می شود، وضعیت اقتصادی کشور در پیوند با چشم‌انداز اقتصاد بین الملل است.

حقیقت آن است که در پیش بودن تحولات بسیار مهم و تعیین‌کننده در اقتصاد جهانی، امری پوشیده بر آگاهان عرصه اقتصاد نیست، لیکن داده‌های این حوزه هنوز چندان وارد عرصه آگاهی عمومی ایران نشده است. یکی از این ابعاد، بحث امتداد بحران مالی سال ۲۰۰۸ در آمریکا (و به تبع آن نظام سرمایه‌داری جهانی) است که بنا به برآوردهای بسیاری از صاحب‌نظران اقتصاد و حتی سلبریتی‌های عرصه تجارت و اقتصاد (چون بیل گیتس و وارن بافِت و ...) قرار است در آینده نه چندان دور (یعنی همین یکی دو سال آینده) در ابعادی بسیار مخرب‌تر و فراگیرتر رخ دهد.

در واقع، گرچه بحران مالی ۲۰۰۸ نظام سرمایه‌داری، با تزریق «تریلیون» ها دلار از بودجه عمومی برای نجات بانک‌ها، موسسات مالی و صنایع بزرگ تا حدی کنترل شد (به طور دقیق‌تر، فقط ضرب آن گرفته شد)، اما از همان سال ۲۰۰۸ تاکنون، کارشناسان حوزه اقتصاد در آمریکا پیوسته هشدار داده‌اند که بحران مالی ۲۰۰۸ نه تنها برطرف نشد، که به سان آتش زیر خاکستر در حال شعله کشیدن است و متولیان نظام سرمایه‌داری (علی الخصوص مسوولان فدرال رزرو - بانک مرکزی- آمریکا) تنها آشغال‌ها را به زیر فرش جارو کرده‌اند.

«وارن بافت» مشهورترین چهره در حوزه سرمایه‌گذاری در دنیا، بحران مالی بعدی را در همین ۲۰۱۸ می داند
بیل گیتس، ابرسرمایه‌دار آمریکایی و رییس شرکت مایکروسافت هم از «قطعیت» در وقوع بحران مالی می گوید

به زبان ساده اگر سخن بگوییم، بعد از بحران مالی بزرگ سال ۱۹۲۹، موسوم به «رکود بزرگ»، بعد از دهه‌ها، اولین بار در سال ۱۹۹۸ بود که بحران فراگیر مالی از بازار سرمایه در آمریکا شروع شد (در پی ترکیدن حباب رونق اقتصادی ناشی از رواج اینترنت در تجارت موسوم به حباب «دات. کام») که در آن مقطع، تاوان اصلی را اقتصادهای نوظهور شرق آسیا همچون مالزی، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور ...پرداخت کردند.

اما دامنه بحران ۲۰۰۸ بسیار گسترده‌تر بود. بحرانی که از ورشکستگی یکی از بزرگ‌ترین موسسات مالی جهان به نام «برادران لمان» شروع شد و یکی از تبعات آن فرو رفتن اقتصاد دنیا در یک رکود سراسری بود. این بحران با دو طرح «نجات اقتصادی» تریلیون دلاری در اواخر دولت بوش و اوایل دولت اوباما، موقتا کنترل شد، ولی همان‌طور که گفتیم، در زیر خاکستر، شعله‌های یک بحران مالی در حال سربرآوردن است.

بحران مالی جدید آمریکا، بیش و پیش از هر چیز، مربوط به یک هیولای هفت‌سر به نام «بدهی ملی آمریکا» است. هیولای بدهی‌های آمریکا که فقط در دوره اوباما به اندازه کل بدهی‌های این کشور در تمام ادوار تاریخ ان ادامه افزایش یافت(دو برابر شد) هم‌اکنون در مدار ۲۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۲۱ تریلیون دلار) به سر می برد و پیش بینی می شود که در ۴ سال آینده به رقم ۲۶ تریلیون دلار برسد. این ابر جهنمی در صورتی که منفجر شود، کل اقتصاد آمریکا و به تبع آن کل نظام سرمایه‌داری را دچار فروپاشی می کند. درباره ابعاد این قضیه در مجموعه گزارش‌هایی در مشرق به تفصیل بحث و مکانیسم این بحران بسیار محتمل را در اقتصاد آمریکا ترسیم خواهیم کرد تا تصویر روشن‌تری از اقتصاد جهانی پیش چشم مخاطبان محترم قرار گیرد.

ساعت بدهی آمریکا؛ رقم بالا در گوشه چپ، «بمب» بدهی آمریکاست که با سرعتی جنون‌آمیز بر آن افزوده می شود

نمودار برآورد بدهی‌های آمریکا در ده سال آینده

چند نمونه از صدها گزارش رسانه‌های آمریکایی از «بمب» بدهی‌های آمریکا

از سوی دیگر، در دو سال اخیر، یکی از مهم‌ترین مباحثی که در اقتصاد بین‌المل به صورت پیوسته دنبال می شود، بحث نزدیکی قریب‌الوقوع «پایان هژمونی دلار» در مبادلات جهانی است. یکی از نشانه‌های این تضعیف و افول هژمونی در سال ۹۴ خود را نشان داد که برای اولین بار با تصمیم هیات رییسه صندوق بین‌المللی پول، «یوان» چین به سبد ارزی SDR(دارایی ذخیره‌ای پشتیبانی بین‌المللی) اضافه شد. [۱] جدای از آن، بسیاری از کشورها، در پی بحران اقتصادی ۲۰۰۸، به سمت پیمان‌های تجاری دوجانبه رفتند تا وابستگی خود را به دلار به حداقل برسانند تا در موج بعدی بحران مالی، آسیب کم‌تری از سقوط ارزش دلار ببینند. بزرگ‌ترین نمونه آن، جمهوری خلق چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهانی است که از مقطع ۲۰۰۸ به بعد، ده‌ها پیمان پولی دوجانبه با کشورهای مختلف منعقد کرده است. جدای از این، از چند سال پیش، تلاش مشترک قدرت‌های اقتصادی نوظهور برای ایجاد یک واحد پولی جدید به نام «BRICS»(حروف اول برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) آغاز شده است تا جایگزین دلار در مبادلات جهانی شود.

«بانک بریکس پایان امپراتوری آمریکا و هژمونی دلار را نشان می دهد»

اما آن بخش از مساله که به دستور ویژه رهبری و مبحث دلالان (در واقع طرّاران) سکه و طلا و ارز در ایران مربوط می شود، این است که یکی از راه‌های مقابله با اثرات بحران مالی جهانی در آینده نزدیک، بحث حفظ ارزش پول ملی کشورها در برابر سقوط دلار است. یکی از بدیهی‌ترین و عاجل ترین اقدامات، بازگشت به اصل قدیمی تاریخ پول کاغذی، یعنی پشتوانه‌دار کردن آن با فلزات گرانبها (به ویژه طلا) است. از همین رو، در دو سال اخیر، کشورهایی چون روسیه، چین، ترکیه و هند به شدت تلاش کرده‌اند تا بر ذخایر طلای خود بیافزایند. برای مثال، فقط در ماه ژانویه گذشته، روسیه ۱۹.۷ تن به ذخایر طلای خود افزوده است و  با پشت سر گذاشتن چین به رتبه پنجم فهرست کشورهای با بیشترین ذخایر طلا ارتقا یافته است[۲] . یا برای مثال، ترکیه به شدت به دنبال افزودن بر ذخایر طلای خود است و به ازای شمش‌های طلا دلار نقد می دهد. از همین رو، طبق گزارش خبرگزاری آناتولی (۲ ژانویه ۲۰۱۸) از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۷ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸، این کشور بیش از ۱۰ میلیارد دلار بر ذخایر طلای خود افزوده که جای کشوری مانند هند را در رتبه ۱۰ جدول ذخایر طلا از آن خود کرده است. به علاوه، در اوایل اردیبهشت امسال، خبرگزاری‌های ترکیه گزارش دادند که ترکیه به دنبال انتقال همه ذخایر طلای خود از آمریکا به داخل این کشور است. [۳]

با لحاظ این تحرکات در عرصه اقتصاد جهانی و در پیش‌زمینه آن تلاش ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی و در یک کلام جنگ اقتصادی دولت آمریکا با ایران، به ناگهان خبر می رسد که در اقدامی محیرالعقول، بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای جمع‌آوری نقدینگی برای کنترل بازار ارز، طرح پیش فروش سکه برگزار می کند تا این کالای «سوپراستراتژیک»، بدون هیچ قید و بند و محدودیتی، اسیر دست سوداگری تروریست‌های اقتصادی شود و خبر می رسد که یک جوان ۳۱ ساله به تنهایی ۳۸ هزار قطعه سکه خریداری کرده است. [۴] اما خبر تکان‌دهنده بعدی را فرمانده نیروی انتظامی، سردار حسین رحیمی اعلام کرد که دلال بزرگ بازار سکه، یک فرد ۵۸ ساله سابقه دار، به اتفاق پسرش، «۲ تن» سکه از بازار ایران جمع‌آوری کرده است. [۵]

وقتی ذخیره استراتژیک طلای یک کشور، این‌گونه اسیر سوداگری (و به احتمال قوی برای نابود کردن اقتصاد ایران) می شود، باید همه مسوولان مربوط به شدت احساس خطر کنند و همه برنامه‌ریزی‌های اقتصادی در وهله نخست جهت حفظ و ذخیره سازی این فلز تعیین کننده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • مهماندار هواپیما IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  48 4
  وقتی سیف 123 میلیاردی میشه رییس بانک مرکزی باید منتظر توطئه اقتصادی برای ایران باشیم
  • US ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
   28 3
   حالا کجایند اون رقاصه هایی که بعد از انتخاب روحانی تو خیابون میرقصیدن؟
  • US ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
   19 3
   حالا کجایند اون رقاصه هایی که بعد از انتخاب روحانی تو خیابون میرقصیدن؟
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  52 4
  واقعا برای کشورم متاسفم که این چنین دولتی داره!
  • GB ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
   32 3
   بزای مردمت هم متاسف باش که چنین دولتی رای دادن و بعضی ها هنوز طرفدارشن
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  چرا نمی خواهید علنا بگویید اقدامات دولت و بانک مرکزی نه یک اشتباه بلکه یک برنامه عمدی برای راه انداختن فتنه در کشور است؟ چرا این حادثه درست بعد از اعلام مخالفت رهبری با FATF می افتد؟ و درست بعد از آن که آقایان گفتند FATF را "بعد از اخذ نظر رهبری" پیگیری خواهند کرد؟
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
   18 1
   چون کشور در بخورد با فساد قاطع نیست چون کسانی که باید برخورد خودرند یا مستقل نیستند یا خود نیز به نوعی درگیر فسادند!
 • US ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  38 2
  جالبه که جاسوس هسته‌ای دوست رییس بانک مرکزی بود.
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  32 38
  ممنون از روشنگری به موقع . کل دنیا دارن طلا ذخیره میکنن دولت ایران داره برعکس جریان شنا میکنه . اگه تیم نخبه اقتصادی ندارن چرا از اینهمه اقتصاددان نخبه استفاده نمیکنن و اگه دارن این کارا جز خیانت چه معنایی داره؟
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  31 4
  دولت روحانی ...ترین دولت در تاریخ
  • DK ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
   3 19
   بهترین
 • NL ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  11 6
  رکورد صد هزار 100000 +/- در مشرق شکسته شد پخخخ .
 • بهمن تهرانی SG ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  24 31
  والله کسی کوچکترین اطلاعی از شیوه مدیریت بقیه کشورهای دنیا خاصه پیشرفته و صنعتی بدونه متوجه میشه که ایران ظاهرا صاحب نداره و هرج و مرج و بی قانونی هم غوغا میکنه... این چه وضعیه... یعنی یک مدیر از توی اینهمه مدعی و دانشمند و دکترا درنیومده!! وقتی کشور متکی بر شخص باشه مدیریتش همین میشه... باید مناصب برنامه ریزی کوتاه و درازمدت رو و اجرای این برنامه ها مخصوصا برنامه استراتژیک که با سرنوشت و آینده کشور مربوطه رو مستقیما به دانشمندان و نخبگان صد البته جهادی و مومن سپرد تا اونها یکبار برای همیشه "راهکاری سیستمیک" که با افراد و اشخاص به بیراهه نره کشور رو طراحی و اجرا کنند... الان به هر کشور پیشگام که میرید میبینید چون دانشمندان در راس هستند و جهت میدن به همه چیز سیستم دائمی مدیریت امور در کشورها تقریبا همیشه ثابته و تنها هم باز بدست همون نخبه ها تغییر میکنه... ما با این روش درگیر خودمون خواهیم موند برای همیشه و دشمنان مثل همیشه از ما جلو میزنن..اونم بدون اینهمه انرژی که ما در ایران صرف میکنیم ولی هیچی بدست نمیاریم... در یک کلام... کشور بدست دانشمندان و علم مدیریت نمیشه و ایشالله ماشاللاهی شده... اینطوری آینده که هیچ امروزمون رو هم از دست میدیم به زودی
 • FR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  14 27
  اصلا چه معلوم شیوخ خلیج فارس پشت این قصه نباشن. چطوریه که دولت چوب حراج به خزانه زده و تقاضا رو کنترل نمی کنه؟
 • smj1364@gmail.com US ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  14 13
  مگر کشور در و پیکر نداره که طلاهای ذخیره به تاراج بره؟ اختلاس ها هنوز مایه درس و عبرت نشده اند؟
 • IR ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  18 1
  راحت موبایل وارد میکنن و به قیمت بالا میفروشن ایا منی که توان خرید ندارم سهمی در ارز دولتی ندارم؟ یا به راحتی به مسافر ارز 1000 دلاری میدن من که سفر نمیرم و توانش ندارم سهمی در ارز ندارم؟ این تازه بخشی از ماجراست رانت بزرگ قضیه به کنار و جالب اینکه ما چندوقت دیگه تحریم میشیم و همین هم ارز حتما مورد نیاز امور مهمتر خواد بود. سال 95 در ازمون استخدامی وزارت بهداشت شرکت کردم و بیمارستان جدیدالاحداث یاسوج رو انتخاب کردم اما به بهانه نبود بودجه هنوز افتتاح نشده ایا این بیمارستان برای منطقه ای محروم از موبایل وارد کردن و سفر توریستی واجبتر نبود؟
 • علی IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  امید که دستور رهبر آگاه و خردمند از گسترش فاجعه اقتصادی پیشگیری کند!
 • مهدی IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  18 1
  حتما این فردی که این قدر پول داشته که بتواند ۳ تن سکه را در بازار طلا بخرد اول باید مشخص شود که این همه سرمایه را از کجا آورده و افراد پشت پرده این ماجرا مشخص شود وگرنه داشتن یه همچین سرمایه ای برای یک فرد بسیار غیر عادی به نظر می‌رسد.
 • بهداد IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  20 1
  توی این فساد طلا و ارز دست آقازاده ها بیشتر رو شده تا مردم بدبخت
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  7 6
  اقا خود بانکژمرکزی فروخته ، اونم رفته خریده . کار خلاف رو بانک مرکزی انجام داده که می فروشه
 • محسن121 IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  5 1
  یکی از شاخه های اقتصاد به نام اقتصاد رفتاری است، که متاسفانه در کشوما توجهی به آن نمی شود خواهشمندم مسولین و مدیران یک نظری به آن بیندازند.
 • ناشناس IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  10 8
  درآمریکا بحران مالی بشه یا نشه،مهم نیست.فعلا این ماهستیم که ارزش پولمون نصف شده وهمه چیز هرروز گران و گرانتر میشود! مسایل آمریکا و کشورهای دیگررا بخودشان واگذارید!
 • امیر مهدی IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  15 6
  پس تروریست اقتصادی به چه کسی میگن ، پس پول شوئی چه جوری است . حتما، تعریف اش عوض شده ما خبر نداریم اینها در روی زمین فساد کرده اند و مفسد فی الارض هستند و باید در دادگاه انقلاب اسلامی بصورت علنی (زنده) و شفاف محاکمه و اعدام انقلابی شوند وسلام.
 • آقایی GB ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  11 3
  لابد افسران اسراعیلی و آمریکایی و سعودی هستند که در خیابانهای تهران زیر بیخ گوش مامورین انتظامی و امنیتی ،دارند دلار و سکه می خرند. لابد ، سرمایه داران اسراعیلی و آمریکای هستند که دارند سرمایه هاشون رو از کشور ایران خارج می کنند و به خارج فرار می کنند؟ محال کار خودی ها باشه مثل آقا زاده ها - سردار زاده - وزیر زاده ها - قاضی زاده ها_ امام جمعه زاده و .. باشه. اینها به نظام مقدس سر تا پا پاک و مقدس وفادارند و نظام مقدس را رها نمیکنند .
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  9 0
  بفرما خیانت برخی مسئولان رانتی بعد دلالان
 • ناشناس IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  0 1
  کی داده .کی گرفته .
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  21 4
  آن موقع که پیش فروش میکردن ذخایر استراتژیک نبود؟! اگر از پیش فروش سکه ممانعت میکردن به نفع مردم هم بود میرفتیم از بازار تهیه میکردیم. تقصر ما خریداران سکه بود که بجای بازار حماقت کردیم و از بانک مرکزی خرید کردیم. الان هم با ترس و لرز منتظریم که ببینیم در سررسید سکه هامون را میدن یا نه. اونهایی که از بازار خرید کردند دارایی شان حفظ شد.
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  3 2
  در قضیه افزایش تولید نفت عربستان برای جبران کسری ناشی از غیبت ایران هیچ سودی نصیب عربستان نخواهد شد زیرا ترامپ میخواهد هم تولید افزایش بدهند و هم قیمت کاهش ! بهتره ما سیاستی پیش بگیریم که در آن الان که ما تحریم هستیم نفت پایینترین سطح قیمتی را تجربه کند
 • مدیون خمینی IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  8 141
  عالی بود مقالتون . عین واقعیت اینه که همه قطارهای فعلی دارند با سرعت عجیبی به نقطه بدون بازگشت میرسند . منظورم از قطار ، قطار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و معنوی و مادی و ..... در کل همه چی!!! تمام پیش بینی های ما برای تحولات منطقه و آمریکا و اروپا و فتنه های داخلی و یمن و علی الخصوص جنوب سوریه داره به شروع مرحله آخر یا همون فینال نزدیک میشه . همه دیگه الان باید بدونن که علت اصلی شروع نکردن جنگ توسط آمریکا تو سالهای گذشته همین قدرت دلار بوده ولی الان دیگه رسیده به آخرین زور آمریکا و دلارش که متاسفانه برخلاف کشورهایی که نام بردید دولت فخیمه بیم و امید بیشترین کمک رو داره به آمریکا میکنه با این بی برنامگی و ترس از برجام و فیلتر ناقص تلگرام و FATA و تحریک اقوام مرزی با عدم تامین نیازهای اولیه مثل آب و هوای پاک و ......!!!!! فقط خدا کنه مردم ما با بصیرت و صبر و ولایتمداری از این فتنه اکبر به سلامت عبور کنند . ان شا الله . الهم عجل لولیک الفرج
 • reza IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  25 3
  از کجا معلوم که این حرکت با برنامه ریزی انجام نشده باشه؟؟؟به نظر من باید برید دنبال اینکه این دستور رو کی داده؟ و به سالم بودن این شخص شک کرد
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  7 1
  مشکل از اقتصاد و سیاستی است که بیمار است وگرنه چگونه میشود اقتصاد کشوری که یکی از ثروتمند ترین کشور های دنیاست ظرف مدتی محدود توسط چند دلال زیر و رو شود؟؟
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  7 1
  اون زالوی 58 ساله با پسرش رو دستگیر کنن!
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  32 2
  پس اول مسولین و مدیران خیانت کار رو به همه بشناسانید سپس دادگاهی کنید هرکس در هرمقامی که با شد اگر خیانتش مسلم شده دیگر مماشات تاکی ،مسولین اصلاح طلب و اپوزیسیون پدر ملت و منافع ملی را درآ آوردند،اصلا چه دلیل داشت بانک مرکزی که چوب حراج به پشتو آنه مملکت زد ،مدیران ارزی و پادوهای آ مریکا برای این کشور دارند زمان می خرند
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  7 2
  ممنون بابت روشنگري
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  7 5
  من بارها این موضوع را برای شما مشرقی ها نوشته ام و متاسفانه همواره سانسور شده است : ارز و طلا دو عنصر حیاتی تولید و چرخاننده اقتصاد هر کشوری است که بایستی در خدمت رونق اقتصادی جامعه بکار رود. ورود این دو عنصر در منازل و گاوصندوق مردم به هر بهانه ای چون ارز شناور ( حدود 25-6 سال پیش ) ، پیش فروش سکه و عناوین دگیر خیانت آشکار و بزرگ به اقتصاد جامعه و به نوعی فلج نمودن تولید و ایجاد دلالی و مصرف گرایی میان مردم است ، همان چیزی که دشمنان قسم خورده جامعه ایرانی ما به دنبال آن هستند و متاسفانه دولتمردان ما ( بخصوص با پایه ریزی از زمان دولت سازندگی ) پیشرو آن شدند !!!
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  11 1
  چرا دستان ناپاک تصمیم گیر را قطع نمی کنند آنها را محاکمه و اعدام کنند .
 • FR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  8 3
  در ۵ سال اخیر ، اقتصاد ایران ویران شد.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  1 1
  اگه مدیریت خوب باشه بودجه را کیها بکشن بالا
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  6 1
  مفصد اقتصادی اعدام باید گردد‌.
 • ناشناس IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  1 1
  اره کالای سوپر استراتژیک رو ذخیره کنیم و بعد بدیم به شما....پیشنهاد میکنم از این به بعد زنده بودن هم جرم شود چون هزینه آن افزایش پیدا کرده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس