کی روش نمایه

در نقد حامیان و منتقدان کارلوس کی روش ایستادن روبروی هر دو طیف، اتفاقی سخت شبیه به زدن ۵ گل به تیم ملی برزیل است.

سرویس ورزش مشرق - با فاصله گرفتن از روز حذف تیم ملی ایران از جام جهانی ۲۰۱۸، جدل و بحث منتقدان و حامیان تیم ملی یا بهتر بگوئیم سبک کی روش ابعاد بیشتری به خود می گیرد. برد کره جنوبی برابر آلمان و نمایش هجومی ژاپن و حذف اسپانیا و پرتغال در این جام، عرصه را برای منتقدان سرمربی پرتغالی تیم ملی بازتر کرده و سبک بازی ارائه شده از سوی تیم ایران را با این مقایسه‌ها زیر سوال می برند. در مقابل هم حامیان کی‌روش نتیجه‌گیری مقابل تیم های بزرگ و تمجید کارشناسان بزرگ فوتبال جهان از نمایش تیم ملی ایران و قرار گرفتن در صدر رنکینگ آسیا را متذکر می شوند و معتقدند سالهای بعد چیزی که دیده می شود امتیازات کسب شده در جام جهانی است نه سبک بازی هجومی و گل خورده بالا و امتیاز کم! اما به راستی حق با کدام دسته است؟

قصه پرغصه "جشن و جنگ" تیم ملی فوتبال از روز قرعه کشی جام جهانی شروع شد. روزهایی که کارشناسان می گفتند: "با این گروه دشوار، خدا کند در روسیه کیسه گل اسپانیا، پرتغال و مراکش نشویم". حتی عادل فردوسی پور که یکی از بزرگترین حامیان کی روش به شمار می رود هم در مقطعی بر این باور بود که تیم ملی تاب این گروه و رویارویی با رقبای بزرگش را ندارد و در دقیقه ۲۰ بازی با مراکش اذعان کرد: "چرا اینقدر بازی دیر سپری میشه؟ ای کاش همین الان سوت پایان بازی را بزنند"!

پیش از طرح سئوال روز از کی روش و منتقدانش باید ابتدا فوتبال و منافاتش با برخی مباحث را برشمرد. قطعا با نتایجی که در این جام بدست آمده برای nامین بار به همه ثابت شد که این رشته غیرقابل پیش بینی است پس:

- فوتبال با رنکینگ فیفا منافات دارد که اگر نداشت روسیه تیم هفتادم رنکینگ با شصت رده اختلاف اسپانیای رده دهم و شانس اصلی کسب قهرمانی را حذف نمی کرد و یا چهار تیم آلمان، پرتغال، آرژانتین و لهستان که در جمع ۱۰ تیم برتر رنکینگ هستند الان حذف شده نبودند!

- فوتبال با منطق منافات دارد که اگر نداشت گزارشگر بازی بلژیک – ژاپن رو به میلیونها بیننده تلویزیونی اقرار نمی کرد همه انتظار گلزنی بلژیک مدعی قهرمانی را داشتیم ولی ژاپن ۲ گل زد.

- فوتبال با پیش بینی منافات دارد که اگر نداشت دو هفته پیش از هر کس درباره حذف آلمان، آرژانتین، اسپانیا، پرتغال و... سئوال می شد با تمسخر اصل سئوال را زیر سئوال می برد.

- فوتبال با آمار و ارقام هم منافات دارد که اگر نداشت اسپانیا با ۷۵درصد مالکیت توپ روبروی روسیه و بیش از ۱۰۰۰ پاس الان منتظر دیدار با کرواسی بود نه روسیه!

اما سئوال روز؛

* علاقمند دوآتشه تیم ملی ایران نتیجه می خواهد یا فوتبال زیبا؟

مهمترین بحث این روزها به سبک بازی ایران بر می‌گردد و منتقدان این سبک معتقدند تیم ملی باید هجومی تر بازی کند و با دفاع و ضدحمله به فکر گل نباشد. اما آیا هواداران و منتقدان و کادرفنی تیم ملی حاضرند که تیم بی محابا حمله کند و در هر بازی ۲ گل بزند اما ۳ گل بخورد؟ آیا هزینه زیبا بازی کردن را می پذیرند؟ و اصلاً آیا ابزار بازی زیبا همراه با زیاد گل زدن و کم گل خوردن را داریم؟!

به جز برزیل و بلژیک که قدرت هجومی آن ها بر قدرت دفاعی شان می چربد، نمونه های زیادی در همین جام داشتیم که شاید از نظر هجومی زیبا فوتبال بازی کردند ولی در نتیجه گیری چیزی عایدشان نشد و امروز در حال استراحت کنار خانواده شان هستند. نمونه های دم دست تیم های ملی پرتغال، آرژانتین، آلمان، اسپانیا و... چه بسا کرواسی هم اگر کمی بدشانسی می آورد الان خاک روسیه را ترک کرده بود!

سئوال دوم روز؛

* چه ابزاری در تیم ملی مان داریم تا هم گل نخوریم، هم زیبا بازی کنیم و هم برنده باشیم؟

قطعاً تیم ملی ایران با تفکرات کی روش، از لحاظ هجومی تیمی نیست که در هر بازی انتظار زدن ۲ یا ۳ گل و یا بیشتر از آن داشته باشیم. تیم ملی فوتبال ما با کمترین تعداد گل خورده راهی جام جهانی شد و در گروه مرگ (B) هم دو بار دروازه اش را باز شده دید یعنی میانگین ۰.۶۶ گل در هر بازی، و اذعان فیفا و کارشناسان فوتبال به داشتن بهترین خط دفاعی جام جهانی در مرحله گروهی. پس ابزار دفاعی داریم، خوبش را هم داریم، اما قطعا کی روش باید به دنبال ابزار دیگری باشد تا در جام ملت‌ها نتیجه بگیرد.

تیم کی روش همان اندازه که کم گل خورد و راهی جام جهانی شد به همان تعداد هم "کم گل زد"! با عبور از مجتبی جباری، علی کریمی، محرم نویدکیا و مسعود شجاعی (سابق) در گذشته و نادیده گرفتن قاسم حدادی فر، داریوش شجاعیان، سروش رفیعی، محسن مسلمان و دیگر هافبک های بازیساز در تیم ملی، کدام هافبک بازیساز در جام ملتهای آسیا این نقیصه را برطرف خواهد کرد؟

سئوال سوم روز؛

* کدام فوتبالیست ایرانی قدرت تاکتیک پذیری در کوتاه مدت را دارد؟

نبود تعامل بین کادر فنی تیم ملی و کادر فنی باشگاه ها بازیکن را دچار چالش دوگانگی می کند. فوتبالیست ایرانی که آموزش آکادمیک نداشته اینقدر حرفه ای نیست که سبک کارش در باشگاه را در مدت زمانی چند روزه به سبک مورد نظر کادر فنی تیم ملی تغییر بدهد. نمونه اش وریا غفوری که به دلیل ارائه دو، سه بازی در پست هافبک راست با تفکرات کی روش تطبیق پیدا نکرد و از تیم ملی خط خورد. قطعاً این نقیصه به فدراسیون ربط پیدا می کند که هنوز نتوانسته شکاف عمیق میان مربیان باشگاهی و کی روش را بعد از ۷ سال پر کند بلکه با جبهه گیری های اخیر "علیه مخالفان سرمربی تیم ملی" این شکاف را بازتر هم کرد!

سئوال آخر روز؛

* چرا فقط تیم های قاره آفریقا دنبال به خدمت گیری کارلوس کی روش هستند و هیچگاه خبری مبنی بر یک پیشنهاد اروپایی به کی روش منتشر نمی شود!؟

پاسخ این سئوال با مخاطب یادداشت!

تکمله؛

پس می توان کی روش را نقد کرد اما منصفانه.

حامیان و منتقدان کارلوس کی‌روش! لطفا "تمجیدِ صِرف" و "کوبیدنِ صِرف" را تمام کرده و برای موفقیت تیم ملی نقد منصفانه ارائه بدهید. کی روش همانقدر که در مبارزه با بازیکن سالاری و جوانگرایی و ساختار دادن به خط دفاع تیم ملی و جار زدن تحریم های ظالمانه علیه ایران به فوتبال ما خدمت کرده، در دادن بیانیه های آتشین و هجمه به مربیان لیگ برتر و دخالت در موارد غیرفنی و گرفتن آپشن های غیرمعمول پایش را از گلیمش درازتر کرده است و در این موارد کسی مقصر نیست جز مدیران فدراسیون!

به به و چه چه بیش از اندازه مجریان و کارشناسان تلویزیون و ندیدن ضعف های تیم ملی و نشنیدن نقدهای منصفانه یعنی خیانت به کی‌روش و تیم ملی. ندیدن تغییرات ساختاری و جوانگرایی تیم ملی و نادیده گرفتن امکانات جانبی و سخت افزاری تیم ملی و هجمه های بی مورد برخی بازیکنان و مربیان سابق تیم ملی علیه سرمربی هم یعنی خیانت به تیم ملی. لطفاً اندازه داشته هایمان متوقع باشیم!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  44 44
  کیروش ایندفعه درست و حسابی بچاپ . تو بگی 1000 میلیارد تومن فدراسیون جرات نه گفتن نداره چون شده غلام حلقه بگوشت ، در کیسه بیت المال هم اونطور که دلت بخواد بازه
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   34 20
   کیروش هیچ جا نمیره به ناز کردنش نگاه نکنید از در بندازیش بیرون از پنجره میاد تو
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  من فکر می کنم نقد منصفانه ای از کی روش می شه. فاصله فوتبال ما با مراکش اونقدر نیست که 20 دقیقه 11 نفری دفاع کنیم. و از طرف دیگه، دیدیم که روسیه هم تونست با 11 نفری دفاع کردن اسپانیا رو متوقف کنه. پس با این سیستم 1 - 0 به اسپانیا باختن هنری نیست. از طرف دیگه، لطفاً نتایج کره و ژاپن در مقابل کلمبیا، بلژیک و آلمان رو هم بررسی کنید و بازی هاشون رو ببینید. آیا اونها هم مثل ما 11 نفری دفاع می کردند؟! در بازی با پرتقال چرا ما به دنبال تساوی بودیم؟ مگر غیر از این بود که تساوی ایران رو اوت می کرد؟ مگر غیر از این بود که اگر ما از هر دو بازی اسپانیا و پرتقال تساوی می گرفتیم باز هم به خاطر گل زده کمتر در هر حالت اوت بودیم؟! پس چرا هر 3 بازی رو کامل تدافعی بازی کردیم و تو 3 بازی جمعاً 4 تا توپ تو چهارچوب زدیم که یکیش هم پنالتی بود؟!
  • ناشناس IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   20 13
   اول چرا مراكش را دست كم ميگيري. مراكش پرتغال را ٨٠ دقيقه به توپ بست و از اسپانيا تا وقت اضافه جلو بود. دوم چرا گروه ژاپن را با گروه ما مقايسه مي كني. سوم اينكه فكر مي كني هر مربي ديگري به جاي كيروش روي نيمكت بود ١-٠ اسپانيا و ١-١ پرتغال چند چند ميشد؟ من مطمئن هستم مثل عربستان - روسيه پر گل مي باختيم.
 • پری مجرد ۴۶ ساله IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  65 33
  کیروش نشان داد مربی ایرانی به درد لای جرز دیوار هم نمیخورد
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   6 16
   اشتب منفی زدم
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   9 25
   اشتباهی من مثبت دادم
 • پری مجرد ۴۶ ساله IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  35 52
  کیروش مربی بزرگی است اگر می‌خواهید به جام جهانی بعد روید باید با کیروش تمدید قرداد کنیم و همه مربی های ایرانی را وادار کنیم که در مقابل کیروش زانو بزنند و ادای احترام کنند
 • پری مجرد ۴۶ ساله IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  24 14
  کیروش این شاخ شمشاد و گنجینه استعداد میتواند ایران را قهرمان آسیا کند در جام ملتها میتوانم ژاپن بزرگ را با دفاع صرف و ضدحمله شکست دهیم
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   8 3
   کیروش باید اندازه مربیان دیگرکشورها توقع داشته باشه نه بیشتر تواروپا کدوم مربی ملی اینطوری باهمه درگیر میشه درضمن مانباید مقابل همه مث اسپانیا بازی کنیم حداقل توآسیا باید هجومی تر باشیم ابزارشم داریم
 • نادر IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  18 57
  ما با کیروش در بعد نتیجه هم موفق کامل نبودیم امسال هدف تیم ملی صعود به دور دوم برای اولین بار بود آیا موفق شدیم؟ خیر! در بعد آسیایی کیروش آیا حداقل موفقیت های آسیایی برانکو مثل قهرمانی پوسان و یک سومی رو تونسته بیاره؟ خیر! آیا حداقل اون بازیهای تهاجمی یا فوتبالی که در قدیم به فوتبال ایرونی مشهور بود مثل 98 یا جام ملت های چین رو در تیم کیروش می بینیم!؟ جواب خیر!..شدت فوتبال بسته ای که ایران بخصوص برابر تیم های بزرگ بازی می کنه قابل مقایسه با بحرین هست در زمان برانکو که دوستان صداوسیمای کیروش قدیمی ها یادشونه چه به بحرین و بعضی تیم های عربی که مثل الان ایران با 11 نفر روی دروازه خیمه می زدن چه القابی داده بودن بنده کیروش رو از نظر فنی قبول دارم و توی این شرایط قحطی ستاره در فوتبال ایران همینکه با تاکتیک نه چندان جوانمردانه فوتبالی کیروش از تیم های درجه دو و سه آسیایی امتیاز میگیرم مثل قطر و ازبکستان و دو دوره به جام جهانی می رویم خوشم اما راهی رو که داریم میریم اگر با یونان مقایسه کنیم که با همین سبک حتی قهرمان اروپا شد قطعا در بلند مدت ضربشو خواهیم خورد ..بحرحال نقد اصلی وارده به کیروش بعد اخلاقی کیروش هست که هم در برابر دشمن خودش هم رقیب خودش و هم منتقد خودش با یک استراتژی بسیار غیر دوستانه برخورد می کنه و بعضی وقت ها دست کمی از ترامپ نداره!!..
 • دکتر IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  17 47
  به نظر بنده این بحث کیروش-برانکو و در اصل حمله هدفمند و هوشمندانه کیروش به برانکو کاملآ عمدی و برنامه ریزی شده بود تا موضوع اصلی یعنی نقد فنی تیم ملی به حاشیه بره برانکو بیش از یک ساله درباره بعد فنی تیم ملی سکوت کرده بخصوص وقتی با اولین انتقادش از اردوهای بلند مدت تیم ملی در کوران لیگ با اخراج شش ملی پوش پرسپولیس در اردوی دوبی مواجه شد و در طول یک سال گذشته تنها موردی که گفته بود دفاع از کیفیت بازیکنان داخلی و لیگ بود بعد از اینکه کیروش گفته بود بازیکنان داخلی نسبت به خارجی ها توان فنی وقدرت بدنی ضعیفی دارن و باید به صورت دائمی در اردوهای تیم ملی باشن که اومد از بازیکنان داخلی دفاع کرد مثل تمام مربیان لیگ و حتی اشاره به ناآمدگی سردار کرد که با اون پیامک خاص مواجه شد! ..نکته ای که وجود داره توجیه عجیب ناکامی های تیم ملی در رسانه ملی هست از زمان آمدن کیروش که کمی حالت غیر طبیعی به خودش گرفته مثل چهار سال پیش بعد از باخت به عراق و اوت شدن در جام ملت ها در دوره قبلی یا توجیه باخت سنگین برابر بوسنی هم همین داستان رسانه ای رو داشتیم و به صورت هماهنگ در صداوسیما از کیروش و تیم ملی برابر عراق یک قهرمان ساختن و داور بازی رو که فقط یک کارت زد سختگیرانه داده بود یک بد من ساختن..دقیقا همین شوی رسانه ای رو برابر مراکش هم داشتیم و با وجودی که تیم مراکش افریقایی تا دقیقه نود از ایران کاملا بهتر بازی می کرد و اکثرا کارشناسان خارجی می گفتن حق مراکش باخت نبود و تعدادپاس ها و بازی مالکانه این تیم 70 به 30 بود به طرز عجیبی شاهد بی سابقه ترین گزارش گری رسانه ای در تمجید تیمی بودیم که داشت کاملآ ضعیفتر بازی می کرد کار به جایی رسیده که به خاطر یک توپ گیری یا یک لایی در جام جهانی از بازیکنان یک اسطوره و قهرمان ساختیم!!..بعد تیم هایی مثل ژاپن که تا یک هشتم میره یا کره که آلمان رو حذف می کنه خوش شانس های ضد فوتبالی می نامیم!!......این در حالی هست که همین دوستان قلعه نویی و دایی مایلی کهن رو در همین رسانه ملی برای باخت های مشابه به رقبای آسیایی و بخصوص زیبا و تهاجمی و خوب بازی نکردن تیم ملی زبح کردن بخصوص علی دایی رو که با اولین باخت خودش در برابر عربستان نابودش کردن...ولی مثل اینکه کیروش
 • ارمین IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  12 21
  تقصیر خودمونه انقدر مربی بزرگ نیاوردیم تا یکی مثل کروش که تو اروپا پیشنهاد نداره و میاد اسیا از امارات اخراج میشه و میاریمش ایران مثل ادم های ندید بدید ازش تعریف می کنیم اونم جوگیر میشه فکر میکنه چه خبره البته مربی بزرگی هست با تیم ملی هم بد نتیجه نگرفته اما با فوتبال صرفا دفاعی نمیشه تو اسیا قهرمان شد فراموش نکنیم کروش ششمین مربی گران جام جهانی بود پس باید تو هر تورنمنتی ازش انتظار نتیجه داشته باشیم اونایی هم که میگن امکانات ما کمه حرفشون درسته اما کروش این مسئله رو میدونه باز تمدید میکنه پس نباید غر بزنه در ضمن جام ملتهای اسیا گذشته در مقابل عراق جنگ زده حذف شدیم که امکانات بسیار ضعیف تری نسبت به ما داره
 • غلام IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  5 2
  نقد منصفانه و خوبی بود!
 • نصیر IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  3 36
  یک واقعیت مدتیه پشت سایه ها مخفی شده و هیچ کس درباره اون حرف نمی زنه! ما مدتیه داریم خودمون رو با اردوهای بلند مدت و حتی دائمی و قربانی کردن لیگ برای تیم ملی گول می زنیم در شرایطی که خیلی رقبای ما مثل کره جنوبی و ژاپن حتی عراق که با تیم امیدش ایران رو حذف کرد در جام ملت ها! در رقابت های آسیایی شرکت می کنن..اگر واقعا کیروش قرار هست بره به نظر بنده باید یک مربی در حد زیدان جاش رو بگیره و یکی مثل برانکو و شفر رو بزاریم برای پایه های ایران مثل نوجوانان امید جوانان...البته به نظر بنده دو قطبی شدن اخیر فوتبال ایران هم با استقلال و پرسپولیس شدیدا فضای فوتبال ایران رو غیر ملی و رنگی کرده و حسابی به تیم ملی ضربه زده و باید مثل زمان 98 فوتبال ایران از دو قطبی خارج بشه و اصلاحا فوتبال ایران دوباره کشوری بشه نه تهرانی! بین دو تیم!!
 • مهندس علی IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  4 80
  بزرگنمایی اشتباه تیم ملی در جام جهانی برابر اسپانیا و پرتقال و مراکش باعث شد توقع مردم در جام ملت ها به کمتر از قهرمانی نباشه در اصل طرفداران افراطی کیروش با اشتباه استراتژیک خودشون گور کیروش رو کندن...البته فدراسیون مدتهاست کیروش رو هم به خاطر بعد فنی و هم اخلاقی نمی خواهد...و به خاطر همین بعد جام ملت ها حتی با قهرمانی کیروش ایشون رفتنی هست...و کیروش الآن نگران این هست که بعد جام ملت ها پیشنهادات از مصر افریقای جنوبی و الجزایر رو از دست نده...
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  31 8
  مشرق لنگی!
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
   5 2
   حالا یه نفر هست سفارشی قلم نمی زنه شما بهش میگی لنگی!!؟
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  18 11
  شاید با دفاع اتوبوسی و 4 طبقه جلوی تیمهای بزرگ گل نخوریم ولی کاری هم از پیش نمیبریم. این فوتبال نیست
 • mojtaba SE ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
  3 3
  SALAM,ALBATE YEK JAY PISH KHODAM EHSAS MIKONAM KE KIROSH BA ESPANIA VA PORTEGHAL ZAD O BAND KARD,VA ALBATE PORTEGHAL VA ESPANIA HAM ZADO BAND KARDAN,,,KIROSH NABAYAD BARAY 4 SAL TO IRAN BEMONE,HATA AGAR IRAN AVAL HAM BESHE TO ASIA,,KIROSH BAYAD BAD AZ JAM MELATHAY ASIA BERE,,MERCI

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس