ارتش آمریکا

به نظر می رسد تلاش آمریکا برای مقابله و تضعیف قدرت نیروهای مسلح کشورمان وارد فاز جدیدی شده؛ اما این بار متخصصان دفاعی ایران در فضایی نامرئی و در میان امواج به مصاف دشمنان خود رفته اند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، طی سالهای اخیر استفاده از سامانه های مکان یاب ماهواره ای یکی از ابزار استاندارد اکثر ارتش های دنیا در بحث هایی مثل  مسیر یابی و هدف گیری یگان های مختلف نظامی و بهره گیری از مهمات هوشمند است. سامانه هایی مثل GPS آمریکایی، گلوناس روسی و بیدو چینی از جمله این سیستم های هدایتی به شمار می آیند. اگرچه ارتش های غربی بیشتر و بیشتر به سمت استفاده از هدایت ماهواره ای رفته اند اما تحولاتی در شرق دنیا باعث شده آمریکایی ها و متحدانشان به میدان نبردی بدون ماهواره هم فکر کنند؛ یا حداقل تصور کنند ممکن است اخلال گسترده در این توانمندی، نیاز به بازسازی سریعتر زیرساخت های موجود را حساس تر از گذشته جلوه دهد.

استفاده از مهمات و هدایت ماهواره ای خصوصا در جنگ های دهه های اخیر مثل عملیات ناتو در یوگوسلاوی سابق، عراق یا افغانستان باعث شد تا کشورهای رقیب غرب به نوعی به دنبال مطالعه راه های مقابله با سامانه های هدایت ماهواره ای بروند و با توجه به نگاه خصمانه برخی کشورهای غربی به منافع و مرزهای جمهوری اسلامی ایران، کشورمان از جمله پیشگامان این حوزه به شمار می رود؛ موضوعی که شاید اثبات آن تا چندی پیش، امری اغراق آمیز و غیرقابل باور برای برخی کارشناسان نظامی داخلی و خارجی محسوب می شد اما اکنون و با اعترافات مقامات آمریکایی، شکل واقعی به خود گرفته است.

مقابله سخت؛ روش قدیمی و گران قیمت

از زمان جنگ سرد، هر دو کشور آمریکا و شوروی سابق در بحث تسلیحات ضد ماهواره فعال بوده و مدل های عملیاتی را نیز به بازار عرضه کردند؛ موشک هایی که عمدتا قادر به خارج شدن از جو زمین و نابودی ماهواره ها در مدار زمین هستند که البته در سالهای اخیر چین نیز به جمع کشورهای دارای فناوری سلاح های ضد ماهواره پیوسته است.

موشک آمریکایی SM-۳ با قابلیت نابودی ماهواره ها

توسعه سلاح های ضد ماهواره باعث شد کشورهای حاضر در این بخش، پیمان نامه هایی را برای محدودیت این تسلیحات امضاء کنند. از طرف دیگر فناوری و هزینه دست یابی به این نوع از سلاح ها بسیار بالا بوده و به همین دلیل در اختیار تعداد بسیار محدودی از کشورهای جهان است.

مقابله نرم؛ جمرها وارد می شوند

اما راه دیگر برای مقابله با هدایت ماهواره ای، اخلال در امواج است. در این روش نه منبع ارسال امواج، بلکه خود امواج دچار اخلال می شوند، کاربران آن دچار مشکلات متعدد شده و در بسیاری از موارد با قطع سیگنال رو به رو خواهند شد. شاید بتوان ۴ کشور را به عنوان پیشرو در بحث اخلال در امواج جی پی اس در جهان معرفی کرد که شامل روسیه، چین، کره شمالی و ایران هستند. موارد زیادی خصوصا درباره ایران و روسیه رخ داده که طرف غربی ادعا کرده با اخلال امواج ماهواره ای از طرف مقابل دچار مشکل شده است اما به علت احساس خطر یا سرشکستگی از این موضوع، تلاش دارد به واقعیت ها یا اثرات آن دامن نزند.

شکار جانور قندهار یکی از معروفترین مواردی است که در آن، اخلال و هدایت  سامانه ارتباط ماهواره ای یک سامانه رزمی - شناسایی، مورد توجه قرار گرفت. در مورد شکار این پهپاد فوق پیشرفته و سری، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند نوعی از اخلال در سیستم ارتباط ماهواره ای این پهپاد، از جمله اقدامات مهم و اساسی نیروهای مسلح ایران در مراحل اولیه شکار بود که باعث از دست رفتن کنترل آن برای طرف آمریکایی شد.

جانور قندهار، شکار معروف ایران که احتمالا با اخلال در امواج ماهواره ای رخ داده است

روسها نیز در سوریه، سیستم های اخلالگر متفاوت و جدیدی را برای آزمایش وارد کرده اند و موارد مختلفی از اخلال بر روی سامانه های هواپیماهای غربی گزارش شده است که از جمله آنها تاثیرگذاری روی عملکرد و حرکت برخی هواپیماهای خاص امریکایی بود؛ موضوعی که اگرچه با اعتراض آمریکایی همراه شد، اما طرف روسی به آن اشاره ای نکرد تا مشخص شد روسها در این ماجرا، درست به وسط خال زده اند.

در ایران چند مدل از سیستم های جمر تا به امروز در جریان نمایشگاه ها یا رزمایش های مختلف نیروهای مسلح مشاهده و در برخی از گزارشات و صحبت های مقامات غربی به پیشرفت های ایران در این بخش اشاره شده است. سامانه ای که در تصویر زیر مشاهده می شود اخلالگر GPS و گلوناس بوده و از چهار آنتن نزدیک به هم بهره می برد. به نظر می رسد این سامانه بر اساس گونه های پیشین که دارای یک آنتن بودند توسعه یافته است. از این سامانه برای حفاظت از اهداف خودی در برابر موشک های کروز و بمب های هدایت شونده استفاده می شود.

دو نمونه از اخلال گرهای ایرانی ضد امواج ماهواره ای

همچنین این سامانه می تواند روی پهپادها و سایر سامانه های ارتباطی دریایی، زمینی و هوایی مجهز به سامانه های گیرنده GPS و گلوناس نیز اخلال ایجاد کند .از مشخصات عملکردی نمونه با چهار آنتن اطلاعات خاصی منتشر نشده اما سامانه های تک آنتن که با مشخصه های GPSJ-۱۲، GPSJ-۲۵ و GPSJ-۵۰ نیز شناخته می شوند دارای توان خروجی ۱۲ و ۲۵ و ۵۰ وات هستند .این سامانه ها قابلیت ایجاد اخلال در گیرنده های نظامی و غیر نظامی GPS را در دو باندو به صورت مجزا یا همزمان را در محوطه دید مستقیم (LOS) در شعاع بیش از ۶۰ کیلومتر برای نمونه ۱۲ واتی، بیش از ۱۵۰ کیلومتر برای نمونه ۲۵ واتی و بیش از ۲۰۰ کیلومتر در نمونه ۵۰ واتی و با کمینه زاویه ۳۵ درجه دارند و در فرکانس کاری ۲ تا ۲۰ گیگاهرتز کار می کنند.

زنگ ها در واشنگتن به صدا در آمده است

دن کوتس سیاستمدار مشهور آمریکایی که هم اکنون به عنوان اداره ‌کننده اطلاعات ملی که نقش رئیس کل تشکیلات اطلاعاتی آمریکا را دارد در جلسه چندی پیش خود با نمایندگان کنگره این کشور، نسبت به توسعه توانایی های فضاپایه کشورهایی مثل ایران، روسیه و چین که می تواند برتری آمریکا در خارج از جو زمین را به چالش بکشد، هشدار داده است. وی که در این سمت، وظیفه هماهنگ‌ کردن ۱۷ دستگاه اطلاعاتی فعال در ایالات متحده و از جمله سیا را بر عهده دارد، متذکر شده "این توانایی های فضایی، در بخش های شناسایی فضا پایه، جهت یابی و ضد ماهواره هستند و با توجه به سرعت تکنولوژی هایی که به دست دشمنان آمریکا می رسد، به منظور باقی ماندن در رقابت فضایی، باید خلاق تر و سریع تر باشیم. "

کوتس در ادامه تاکید کرده است: در جنگ های آینده، دشمنان آمریکا تلاش خواهند کرد که علیه سیستم های ماهواره ای ما عمل کنند و برتری آمریکا در فضا را از بین ببرند که به نظر جامعه اطلاعاتی آمریکا، چین و روسیه در پوشش فرستادن ماهواره های آزمایشی خود به فضا در حال توسعه توانایی های ضد ماهواره ای خود هستند.

از سوی دیگر ژنرال جان هیتن، فرمانده نیروهای استراتژیک ایالات متحده، روز جمعه این هفته (۲۲ ژوئن) در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده که کشورهایی چون ایران در حال تلاش برای ایجاد سلاح برای مقابله فضایی هستند، که در گام های فعلی شامل توسعه ابزاری برای مختل کردن  سیگنال های GPS و ارتباطات ماهواره ای است.

همچنین یکی دیگر از بحث های تحقیقاتی دیگر، مربوط به نیروی زمینی آمریکا و نگرانی آنها بر اثرگذاری سامانه های اخلالگر جی پی اس روی مهمات هدایت ماهواره ای آمریکایی است و بر این اساس، نیروی زمینی آمریکا برای سال مالی ۲۰۱۹ میلادی، بودجه ای در حدود ۱۴ میلیون دلار برای تحقیقات در این بخش در نظر گرفته و قرار است در صورت تایید، در سالهای بعد این بودجه به حدود ۵۶ میلیون دلار برسد که مبتنی بر تلاش جهت بی اثر کردن اقدامات کشورهایی چون روسیه و ایران خواهد بود. نیروی زمینی ارتش آمریکا همچنین برای تحقیق و توسعه در بخش مکان، زمان و مسیریابی بدون استفاده از سامانه های ماهواره ای نیز درخواست مبلغی در حدود ۸ میلیون دلار را داده است.

رزمایش آمریکا؛ اطمینان از قدرت ایران

آمریکایی ها با درک شرایط خطرناک و پیشرفت های کشوری همچون ایران در زمینه سامانه های ضد ماهواره چه به شکل مقابله سخت و چه نرم، اخیرا تحرکات گسترده ای را برای نبرد در فضایی بدون وجود ماهواره ها آغاز کرده اند که نشان می دهد این موضوع، برایشان یک تهدید و خطر واقعی است به گونه ای که امسال و در جریان رزمایش هوایی سالیانه پرچم سرخ در آمریکا که تنها استرالیا و انگلیس در آن در کنار واحدهای هوایی آمریکا در غرب ایالات متحده انجام دادند، وضعیت نبرد بدون وجود سامانه های هدایت ماهواره ای شبیه سازی شد. این قطع امواج ماهواره ای به صورت چندین ساعت در روز در بخش های زیادی از غرب آمریکا انجام و باعث شد به بسیاری از مردم عادی نیز درباره اخلال یا قطع شدن سرویس های ماهواره ای هشدار داده شود.

در جریان بررسی و اعلام نیازهای نیروهای مسلح آمریکا برای سال مالی ۲۰۱۹ میلادی، موضوع تحقیق و توسعه امکانات ارتش این کشور برای عملیات در شرایط عدم وجود سیگنال های جی پی اس نیز مطرح و نیازهای آن بررسی شده است. در یکی از این طرح ها، نیروی دریایی آمریکا درخواست بودجه ای در حدود ۶ میلیون دلار برای تحقیق در شرایطی که بتواند چه با استفاده از سامانه های ارتباطی و مکان یابی تحت جی پی اس یا بدون آن به ارتباط و مسیریابی بپردازد، داشته است. از سوی دیگر فرماندهی نیروهای ویژه آمریکا سفارش ناوگان کوچکی از هواپیماهای توربوپراپ با تجهیزات شناسایی و شنود را داده که بخشی از آن مربوط به سامانه های مقاوم در برابر اخلال جی پی اس است.

این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار بوده که در جریان سمپوزیوم AUSA Global Force ۲۰۱۸ در ایالت آلابامای آمریکا، بحث درباره ایجاد جایگزین هایی برای زمانهایی که ممکن است سامانه های جی پی اس ارتش آمریکا از دست رفته یا کاملا مختل شوند، مطرح شده و کارشناسان و فرماندهان این کشور روی رسیدن به راه حل و جانشینی برای این سیستم به شکل سریع تاکید و بحث کرده اند. کارشناسان در این جلسه تاکید کرده اند که نیروهای نظامی آمریکا به سرعت نیازمند سامانه های جایگزینی برای جی پی اس های خود هستند تا در صورت بروز درگیری و از دست دادن توان هدایت ماهواره ای با جی پی اس بتوانند عملیات مسیریابی و هدایت را نیز انجام دهند.

در حالی که شاید تصور شد آمریکا به عنوان یک قدرت بزرگ و دارای دشمنان و رقبا ابرقدرتی چون روسیه و چین، بدون توجه به توانمندی های ایران در حال تقویت این حوزه و رفع مشکلات فعلی است، اما خبرها حاکی از ان است که صنایع هوایی اسراییل نیز با احساس خطر در این زمینه، بر سر توسعه سامانه هدایت جی پی اس ضد اخلال با شرکت آمریکایی هانیوال توافق کرده تا هر دو شرکت به صورت مشترک برای بازاریابی و توسعه این محصول تلاش کنند که به نظر می رسد با توجه به اینکه تنها دشمن اسرائیل با چنین توانمندی، جمهوری اسلامی ایران است، آنها متوجه شده اند بدون تحلیل و برنامه ریزی در این زمینه، نمی توانند با قدرت دفاعی جدید کشورمان مقابله کنند.

بررسی و تحلیل مجموعه ای از این اخبار، حکایت از آن دارد که فرماندهان آمریکایی و اسرائیلی به صورت جدی نگران از دست دادن توانایی های ماهواره ای خود در هر درگیری فرضی هستند و آنچه به عنوان توانمندی جدید کشورهایی چون ایران اعلام می شد، یک تکنولوژی صد درصد دفاعی و در راستای دفاع از مرزها و منافع کشورمان است که نمی توان بر آن خرده یا فشاری وارد کرد؛ لذا بهترین کار، تلاش و برنامه ریزی است؛ همان چیزی که متخصصان دفاعی ایران سالها به آن عمل کرده و اکنون یکی از مهمترین قدرت های امریکا و اسرائیل در حمله به سایر کشورها را فلج کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 65
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  مجلس و دولت دارند به زور FATF را با چانه زنی از بالا ادامه می دهند. از پایین اصلاح طلبان آشوب می کنند. قوه قضاییه آشوبگران را فله ای آزاد می کند. این است معنای نفوذ. همه علیه یک نفر که تک و تنها تنهای ایستاده است. شما هم صرفا دلخوش به داشتن چند سلاح
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   53 15
   دقیقا همینه اصلا غربی ها نیاز به جنگیدن با ایران ندارند ............از راه تحریم و آشو ب و فشار اقتصادی حکومت ایران را می ترکانند
  • حمید IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   31 6
   فقط باید روحانی استیضاح و عزل بشه
  • DK ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   6 4
   وضعیت قاهر رو اعلام نکن مشرق
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  در این جنگ نا مرئی تا الان چه قدر تلفات داشتید؟
  • GB ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   69 81
   تلف برای چاه بدر و دشمنان ماست ، ما شرف داشتیم ! مرده یا زنده بر سفینه ی نجات حسین ایم انشالله
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   49 63
   تو راحت باش حالا حالاها نوبت بتو نمی رسه
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   13 1
   هر چند تا داشته باشیم ارزش داشته است. دفاع از شرف قیمت ندارد. تو شرف داری؟!
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  خدا خیرت بده مشرق بعد از حذف از جام جهانی با این اوضاع مالی کشور با خوندن این مقالات دلمونو شاد کردی کلی خندبدم..اینارو بابد به بالیود بفرستی ازش فیلم بسازن.
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   23 33
   غیرت
  • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
   1 1
   صهیونیست بدبخت
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  70 99
  ایران برخلاف رویه جهانی ، برای حفظ بازدارندگی ، همیشه خبری را رسانه ایی می کند که مربوط 10 15 سال قبل باشد می شود حدس زد که این تجهیزات هم مربوط به گذشته باشند و امروز ایران سرمخف خیلی جلوتر از این صحبت هاست .
 • F35 US ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  41 35
  شما فعلا قاهر را آماده کنید کمی سریعتر
 • JSF US ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  83 40
  شیطونه میگه یه تیک آف عمودی بیام براتون .
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  97 56
  زنده باد ایران ؛ ماندگار ایران .... ♡♡♥
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   38 17
   واقعاً اینهایی که منفی داده اند برایم قابل توجیه نیستند! یعنی مگر می شود یک ایرانی فارغ هر جناح و سلیقه سیاسی برای «زنده باد ایران» منفی بزند؟ حتماً کاسه ای زیر نیم کاسه است...
  • اصلاح طلب AU ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
   3 11
   ما ایرانی نیستیم. ما کلاسمون بالاست. ما خارجی هستیم.
 • IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  25 52
  سلام ، مشرق بشهون بگو سوخوی 37 بخرند خیلی دوس دارم ، سوخو قاتل داعش کجاست؟
 • IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  81 42
  باز هم از روسیه کمک گرفتید
  • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   34 52
   نه از کدخدا بگیریم
  • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   21 36
   خیر حدودا 10 سال پیش تو جشنواره خوارزمی برای بخشی از سامانه جایزه گرفتند
 • IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  29 45
  جانور قندهار رو زمانی داشت که مردم بی چاره افغانستان رو هر روز سلاخی،می کرد الان لقبش لاشخور قندهاره !
  • حجت ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   0 0
   داداش، اونی که می گی شناسایی بوده و نمی تونسته بمب و موشک از خودش دروکنه
  • حجت ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   0 0
   داداش، اونی که می گی شناسایی بوده و نمی تونسته بمب و موشک از خودش دروکنه
 • IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  59 88
  آمریکا برای اون پهپاد حاضر بود با اف 18 پایگاه فرود اومده رو بزنه ، تا این حد براش مهم بود ، ولی اخطار کامل ایران مبنی بر هدف قرار دادن پایگاه هاشون با موشک ، سبب شد لال بشن و حماقت نکنند ،،، مشرق درج کن مردم بدونن این قدر حذف نکن بابا پدرمون در مید. که کامنت بزاریم ، اذیت نکن داش
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   11 7
   اسرائیل سربازان ایرانی رو می کشه و ما در مقابل سیاست مقاومت کامنتی رو در پیش گرفته ایم.
 • IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  11 36
  من خیلی جنگنده زرد رنگ با استتار ارتشی سوخوی 37 رو دوست دارم . لطفا مشرق ازش گزارش بده گویا چالاک ترین جنگنده جهان لقب گرفته
 • قالپاق سازی بهمن PA ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  43 88
  مرگ بر بن سلمان هرزه بی نماز
 • زنده باد روسیه IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  8 53
  ♡♡♥
 • CA ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  22 45
  سلام. لطفا تا می تونید اخبار درباره قاهر را سری نگهدارید تا موقعش فراهم شود. / نامه تمام
  • AU ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   12 7
   مگه مشرق به اخبارش دسترسی داره؟
  • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   22 9
   مشرق به مصداق فضول باشی به همه جا سرک میکشه
 • قادر IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  38 70
  اي شيطونا پس ملوان بدبخت امریکایی که مث باد بهار اشک میریختن که بابا راهمون گم کرردیم جی پی اس قاطی کرد.کار بچه های خودمون بوده گوشمالی بدیم که به موشک اتم جنگنده نسل پنجت نناز. بیگ لایک
 • IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  30 61
  تبریک میگویم این دستاورد را به محضر امام مهدی عج و ناءب ایشان امام خامنه ای عزیز و ملت و امت حزب الله قهرمان و پهلوان...
 • IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  33 28
  می ترسیم دولت این چیزها رو هم بده آمریکا و غرب
 • US ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  40 31
  مرگ بر همه کسانی که منافع ملت خودشون را به خاطر منافع کشور بیگانه به باد دهند
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  20 2
  مشرق پیگیری کن وضعیت قاهر و کوثر را چی شدند پس کی تیک آف می کنند؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   35 21
   هه هه شتر در خواب بیند...........................دانه
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   7 0
   مسخره می کنی!!؟ بودجه نظامی بسیار کم شده
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  33 37
  آفرین به خودمون و هزاران آفرین به جوانان توانمند ایران اسلامی
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  4 23
  وضعیت قاهر رو اعلام نکن مشرق اگه حتی خبرم اومد بطار توی جنگ غافلگیر بشن
 • US ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  50 25
  سونامی سرطان در ایران
 • اصلاح طلب AU ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  10 16
  دنیای امروز دنیای اختلال ایجاد کردن نیست دنیای تبعیت هست. دنیای دیپلماسیه. همه ش را بدیم بره. طلاهاتون را هم بیارید تو بازار بفروشید. همه ی بحران ها به دلیل انتقاد کردن از ماست. از ما انتقاد نکنید همه چیز درست میشه.
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   9 0
   اصلاح طلب، با پرچم استرالیا...! از ضمیر "ما" یی که استفاده کرده اید، به نظر می آید آمریکایی یا اسرائیلی باشید. نظراتت لبخندی بر لبانم نشاند، خدا قوت!
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   4 0
   کامنتش از نظر من ایرانی تیکه به اصلاح طلبها بود . یعنی یه اسراییلی تا بیاد فارسی رو خوب یاد بگیره نابود شدن رفته خخخخ
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  2 20
  به امید انجام مذاکره
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   17 15
   مذاکره کردیم که ؛ دیدید که همه هسته ای رو گرفتند بعد زدن زیرش؛ نکنه میخواین ناموستونم بگیرن دوباره بزنن زیرش
  • پیام IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   1 0
   خار ومادر هرچی کامنت بود این
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   3 0
   مرگ بر مذاکره با دشمن خودخواه و متکبری چون آمریکای جنایتکار
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  5 16
  به کوری چشم مشرق و اصلاح طلبان؟ مذاکره انجام خواهد گرفت
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
   3 0
   زرشک الان کیلویی چنده؟!
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  0 14
  وقتی سیاست مدار امریکایی امروز هشدار میده یعنی 50سال دیگه خطر به وجود میاد، اونجا ایران نیست مملکت به هم بریزه تازه بخوان جلسه بگیرن براش.
 • US ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  10 2
  اوجب واجبات به کجا رسید؟ ;))))
  • RU ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
   3 0
   یه مدتی سر و کله آواکس پیداش نیست.
 • صبور IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  10 7
  آمریکا و نوکراش بدونند هنوز از میوه ها توتی رسیده است دوم ای کاش این جماعت مدعی دروغین اصلاحطلب و حسن روحانی و سایر اشراف ذاده ها قدرت جمهوری اسلامی را باور داشتند و مرعوب دشمن پوشالی نمی شدند.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  2 9
  خدایا بسه دیگه حِق حِق حِق ...
 • omid240 IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  10 1
  زنده باد ارتش قهرمان.
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  1 1
  ♥♥♥
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  2 0
  ♥♥♥♣♠♦
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
  0 1
  ⚠⚠
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۸
  0 0
  تنها اثر اين حرفا اينه كه در پيشگاه جهان خودمان را چشم زخم بزنيم .
 • H.f IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
  0 0
  مشرق،چرا دیر به دیر مطلب میزاری؟
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
  0 0
  دل همه برای مغز متفرکر تنگ شده !که می نوشت آواکس از اوجب واجباته
 • افشین FR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۶
  0 0
  از امریکا و مزدوران منطقه ای ان نترسید.از مزدوران و نفوذیهای داخلی باید ترسید.نمونش اصلاح طلبهای فرومایه و وطن فروش.برای حفظ ظاهر هم یک قهرمان یا شهید در راه وطن ندارن اما بجاش کلکسیون فتنه گری و جاسوسپروری هستند.از اینا باید مواظبت کرد که مملکت رو به یک نابعیت میفروشن.
 • باسی IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  0 0
  فرصت طلب نه اصلاح طلب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس