کد خبر 867845
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
FATF نمایه

یک نماینده مجلس گفت: ظاهر کار گروه اقدام ویژه مالی"FATF" برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم و باطن آن تسلط آمریکا و تشدید تحریم و فشار بر مردم است.

به گزارش مشرق، محمد دهقان در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه "FATF" یک گروه اقدام مالی است که تحت تاثیر کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا قرار دارد، افزود: آن‌ها ساز و کارهایی را برای کشورها تعیین کردند تا بتوانند از نظر تبادلات مالی بر آن‌ها اشراف داشته باشند و رصد کنند.

وی با اشاره به اینکه ما در خصوص تعریف تروریسم با غربی‌ها تفاوت دیدگاه داریم، افزود: بسیاری از گروه‌های تروریستی جهان تحت حمایت آمریکا هستند.

دهقان اضافه کرد: "FATF"، چهل الزام را برای کشور ما قرار داده است تا کشورمان را از لیست سیاه خارج کند که به نظرم حتی اگر به این الزامات عمل کنیم از لیست سیاه خارج نمی‌شویم.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: دولت 4 بخش را از این الزامات به مجلس ارائه کرده است تا تصویب شود و 36 مورد را هم خود دولت عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

و باز هم دروغی دیگر از نماینده جنجالی

دهقان اضافه کرد: آن‌ها می‌خواهند از مبادلات مالی ما آگاه شوند. شفافیت در داخل کشور هر چه بیشتر باشد بهتر است، اما حداکثر شفافیت در خارج و حداقل شفافیت در داخل، نگران کننده است.

وی گفت: آن‌ها سازمان‌های آزادی بخش و گروه‌هایی را که برای آزادی و تعیین سرنوشت خود مبارزه می‌کنند، ترویست می‌دانند در حالی که ما رژیم صهیونیستی را تروریست می‌دانیم و گروه‌های حماس و حزب الله لبنان و مردم یمن را تروریست نمی‌دانیم، اما آمریکایی‌ها آن‌ها را تروریست می‌دانند و به بمباران مردم بی گناه هم کمک می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: "FATF" پیمان و کنوانسیون نیست بلکه یک گروه اقدام مالی است که تحت فرمان G7 تشکیل شده است و آمریکا بر آن‌ها نظارت و استفاده می‌کند.

وی افزود: در سال 86 قانون مبارزه با پولشویی را در مجلس تصویب کردیم. آن‌ها این قانون را ناقص دانستند و خواستار تقویت آن شدند، اما اشکال آن جاست که آن‌ها می‌خواهند هر اتفاقی که در داخل کشور در این زمینه می‌افتد را به آن‌ها اطلاع دهیم.

دهقان اضافه کرد: در سال 1394 قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کردیم و راه‌های کمک به تروریسم را کاملاً بستیم، اما برای جلوگیری از سوء استفاده دشمنان در تبصره 2 ماده یک آن قانون مقرر کردیم مردم و گروه‌های آزادی بخش که علیه اشغال خارجی مبارزه می‌کنند ترویست نیستند، اما "FATF" به ما اعلام کرد که این تبصره را باید حذف کنیم.

وی ادامه داد: کنوانسیون پالرمو درباره مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی را هم "FATF" به ما الزام کرد و وزیر وقت هم امضاء کرده است.

دهقان افزود: کنوانسیونی که از همه خطرناک‌تر است کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است که آن‌ها به ما الزام کردند که به آن بپیوندیم.

وی اضافه کرد: کنوانسیون پالرمو به رغم مخالفت برخی از نمایندگان مجلس، تصویب شد، اما کنوانسیون مبارزه با تامین مالی ترویسم در مجلس تصویب نشد که آخرین بحث درباره این کنوانسیون این بود که تصویب آن به تاخیر بیفتد که در نهایت با فرمایشات مقام معظم رهبری، هیچ موضوعی باقی نمی‌ماند و نباید خواسته‌های بیگانگان را در این زمینه در مجلس تصویب کنیم.

این نماینده مجلس گفت: آن‌ها می‌خواهند همه اطلاعات مالی ما را داشته باشند تا آثار تحریم‌های خود علیه کشورمان را به طور کامل رصد کنند.

دهقان افزود: با توجه به خروج آمریکا از برجام، فضا عوض شد بنابراین در شرایط جدید باید منافع خود را در نظر بگیریم و بر اساس آن عمل کنیم.

وی با بیان اینکه تکلیف مجلس درباره لایحه "FATF"مشخص است و تصویب نخواهد شد، گفت: آن‌ها دشمنی می‌کنند و از این ابزارها برای موثر بودن دشمنی شان استفاده می‌کنند.

دهقان اضافه کرد: ما در وضعیت تحریم هستیم و راهکارهای متنوع داریم و ظرفیت داخلی ما زیاد است. دنیا فقط محدود به غرب و آمریکا نیست و باید رویکردمان را تغییر دهیم. ما در وضعیت قدرتمندی هستیم و راه حل‌ها وجود دارد. 

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس