کد خبر 866206
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
موتور

پلاک شدن موتور سیکلت های کاربراتوری متوقف شده است. این وسیله نقلیه ۴ برابر یک خودرو آلایندگی تولید می کند. اما برخی تلاش‌ها برای ورود 10 هزار موتورسیکلت کاربراتوری جدید به فضای شهری همچنان ادامه دارد.

به گزارش مشرق، از ابتدای سال 96 قرار بود هیچ نوع موتورسیکلت کاربرتوری پلاک نشود اما به تازگی نامه ای به هیات دولت رسیده که نشان می‌دهد قرار است 10 هزار موتور جدید بصورت استثنا پلاک شوند تا قانون بطور کامل برای آلاینده‌ها حق قائل شود.

لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: در تهران حدود یک میلیون موتورسیکلت کاربراتوری فعالیت روزانه دارند که عامل 49 درصد آلودگی صوتی و 25 درصد آلودگی هوای پایتخت هستند و مشکلات عدیده ای را برای شهر ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ورود موتورسیکلت‌ها به تونل‌ های تهران ممنوع شد

نظری ادامه داد: شهرداری تهران برای ساماندهی تردد موتورسیکلت‌ها در شهر تلاش می‌کند با ارائه تسهیلات خرید موتورسیکلت‌های برقی، هنجارشکنی های متعدد آنان را کاهش دهد. یک موتوربرقی به علت سرعت تردد تا 60 کیلومتر، نمی تواند مشکلاتی از قبیل سرعت تردد بالا را داشته باشد و تصادفات جرحی و فوتی از آن جمله است.

موتورسیکلت‌ها در جدول متهمان آلودگی هوا صدر نشین هستند

برخلاف تصور همگان که فکر می کنند خودروها نسبت به موتورسیکلت‌ها سهم بیشتری در آلودگی هوا دارند کارشناسان معتقدند؛ موتورسیکلت‌ها در جدول متهمان آلودگی هوا صدر نشین هستند و با جثه کوچک بیش از یک چهارم آلودگی هوای تهران را تولید می کند.

تکنولوژی پایین موتورسیکلت‌های در حال تردد در شرایط فعلی که خودرو ها نیز با استاندارد بسیار پایین و با استاندارد یورو 2 تولید می شوند، باز هم میزان آلودگی هر موتور سیکلت 4 برابر بیشتر از اتومبیل است؛ چرا که به واکنش‌گر شیمیایی مجهز نیستند و درنتیجه گاز ناشی از احتراق این موتورها وارد هوا می‌شود.

بیش از 95 درصد موتورسیکلت ها کاربراتوری هستند و امکان ایجاد پاره ای از دستکاری‌های سنتی وجود دارد که باعث افزایش مصرف سوخت و آلودگی ناشی از احتراق می‌شود این در حالی است که موتورهای انژکتوری را نمی‌توان به طور دستی تنظیم کرد.موتورسیکلت‌ها در آلودگی صوتی نیز نقش عمده‌ای دارند و متهم ردیف اول در تولید سر و صدا در تهران محسوب می‌شوند.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران به خبرنگار فارس در این باره گفت: موتورسیکلت‌ها بدترین منبع آلودگی هوا هستند.

وی با اشاره به پلاک شدن موتور های کاربراتوری گفت: ما هم این موضوع را شنیده ایم و اگر این اتفاق بیفتند ظلم به مردم تهران است.

عضو شورای شهر تهران گفت: در اصفهان از موتور سیکلت برقی استفاده می شود ولی هنوز در پایتخت این موضوع مفغول مانده است و هنوز این امر صورت نگرفته و بعد نامه می زند که موتورهای کاربراتوری پلاک شود واقعا متاسفم چرا که با این کار آلودگی زیاد می شود.

خداکرمی با بیان اینکه در نیمه دوم سال آلودگی هوا به دلیل شرایط جوی آلودگی هوا داریم، گفت: باید فکری برای کاهش آلودگی کنیم نه اینکه آلودگی را تشدید کنیم.

بیش از ۳ میلیلون موتور سیکلت در تهران تردد می کنند که متولی خاصی نداشته و هیچ برنامه مدون و اصولی نیز ندارند. هر موتور سیکلت ۴ برابر یک خودرو آلایندگی دارد.

اقبال شاکری عضو سابق شورای شهر تهران در این باره به فارس گفت: میزان آلایندگی موتور سیکلت ها بالاست و زمانی که ما در شورا بودیم این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه قرار بود تولید موتورسیکلت های کاربراتوری متوقف شود گفت: تقاضا این بود که دیگر پلاک گذاری  در این باره صورت نگیرد.

به اعتقاد شاکری، باید برای رفع آلودگی هوا اقدامات اساسی صورت گیرد تا بتوان مردم تهران را از این مشکل نجات داد.

در چند سال گذشته موضوع ورود موتور سیکلت های برقی از سوی شهرداری تهران مطرح شده ولی تاکنون  اتفاقی نیفتاده  و به نظر می رسد این موضوع نیز به فراموشی سپرده شده است. 

حسینی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران گفت: موتورسیکلت­ های کاربراتوری در حال تردد در شهر تهران از جمله مهم­ترین عوامل در آلودگی هوای این شهر هستند. این وسایل بر اساس اندازه‌گیری های بعمل آمده در هر کیلومتر 15گرم آلودگی هوا تولید می‌کنند که عددی بسیار زیاد به نسبت حجم آنها در مقایسه با سایر وسایل نقلیه محسوب می شود.

وی ادامه داد: نتایج تحقیقات بعمل آمده نشان می­دهد در صورت جایگزینی این ناوگان با موتورسیکلت برقی می­توان انتظار داشت میانگین غلظت ذرات معلق بطور محسوسی کاهش پیدا کند. این نتایج با بهره‌گیری از سامانه جامع مدل­ سازی و پیش­بینی آلودگی هوای شهر تهران بدست آمده که مهم­ترین ابزار دقیق و علمی موجود در زمینه مدیریت و تصمیم­سازی آلودگی هوای شهر است.

 سهم تکان‌دهنده موتورسواران از مرگ و میر حوادث رانندگی در تهران

موتورسکلت ها سهم زیادی در حوادث رانندگی دارد ومهمترین علت مرگ موتور سیکلت سواران ضربه به سر به دلیل نداشتن کلاه ایمنی بوده است.

رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نسبت به سهم قابل توجه موتور سیکلت سواران از درصد کل جانباختگان حوادث رانندگی هشدار داد.

سرهنگ احسان مومنی با اشاره به سهم موتور سیکلت سواران از کل جانباختگان حوادث رانندگی در تهران اظهارکرد: برابر آمارهای سازمان پزشکی قانونی ۳۳ درصد کشته شدگان حوادث رانندگی در پایتخت را در سال گذشته موتور  سیکلت سواران شامل شدند که این موضوع از آمار بالای موتور سیکلت سواران از کل تصادفات مرگبار حکایت دارد.

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در تهران عابران پیاده بوده‌اند گفت: مهمترین علت مرگ موتور سیکلت سواران ضربه به سر به دلیل نداشتن کلاه ایمنی بوده که درهمین راستا ماموران راهنمایی و رانندگی نسبت به برخورد و اعمال قانون موتورسوران متخلف اقدام می‌کنند.

مومنی عمده تخلفات موتور سواران را نداشتن کلاه ایمنی، عبور از محل ممنوعه، انجام حرکات نمایشی و حمل بیش از حد بار و مسافر با موتور سیکلت اعلام کرد و گفت: در صورتی که ماموران پلیس این تخلفات را مشاهد کنند نسبت به توقیف اعمال خواهند کرد.

یکی از معضلات اساسی کلان شهر تهران آلودگی هواست و برای رفع این مشکل باید سازمان ها و نهادهای مختلف ورود کنند ولی تاکنون اقدام اساسی در این زمینه صورت نگرفته و این مشکل همچنان به قوت خود باقی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس