خودروسازان

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: خودروسازان در جلسه با اعضای کمیسیون صنایع لیست تغییرات قیمت برخی کالاها مثل پنیر را به ما نشان داده و درخواست افزایش ۲۵ درصدی قیمت ها را داشتند.

به گزارش مشرق، سعید باستانی  با اشاره به اینکه متاسفانه طرح ساماندهی بازار خودرو از طرف کمیسیون صنایع ۶ ماه مسکوت ماند، اظهار داشت: این طرح در حالی مسکوت مانده که کمیسیون بلافاصله بعد از آن در صدد بررسی رفتار خودروسازان با مشتریان برآمده است. ما قرار بود در این طرح بحث خودروهای داخلی و خارجی را در یک بسته مورد ارزیابی قرار داده و به یک نتیجه نهایی برسیم، اما امروز در یک عملکرد متناقض طرح ساماندهی بازار خودرو را رها کرده و به دنبال بهبود رابطه بین خودروسازان و مشتریان هستیم.

بیشتر بخوانید:

پیش‌فروش به بهانه رفع اتهام یا برای مردم؟

*دستور وزیر صنعت به خودروسازان

وی با بیان این که نحوه حمایت ما از صنعت خودروسازی به بدترین شکل ممکن است، افزود: وزیر صنعت در جلسه گذشته کمیسیون صنایع مجلس به خودروسازان اعلام کرد که فروش محصولات خود را شروع کنند، اما در عمل چنین چیزی هنوز اجرایی نشده و بخشی از فروش‌ها آن هم با تحویل یکساله آغاز شده است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر اینکه توقف فروش خود عاملی برای افزایش تعداد خودروها در انبار شرکت‌ها خواهد بود، گفت: در جلسه‌های مختلفی که با خودروسازان برگزار کردیم آنها لیست تغییرات قیمت برخی از کالاها مثل پنیر را به ما نشان داده و معتقد بودند باید مجوز ۲۵ درصدی برای افزایش قیمت‌ها دریافت کنند، این در حالی است که ما هنوز یک آنالیز روشن از قیمت نداریم و آنها با توجه به معیارهای خاص خود این درخواست را مطرح می‌کنند.

* منتظر عواقب مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو در بازار باشید

باستانی با بیان اینکه باید طی ماه‌های آینده عواقب مسکوت ماندن طرح ساماندهی خودرو را در بازار مشاهده کرد، گفت: بنده معتقدم بحث ساماندهی بازار خودرو می‌توانست به صورت یک بسته صنعت خودرو را در مسیر پیشرفت و حمایت مناسب قرار دهد، اما متاسفانه چنین چیزی محقق نشد. البته امیدوارم با امضای ۱۵ نفر از طراحان این طرح ما بتوانیم این موضوع را به صحن علنی مجلس برده و در آنجا مورد تصویب قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید نخ حمایتی دولت از خودروسازان بریده شود، تصریح کرد: سال گذشته ۲ شرکت ایران خودرو و سایپا ۴ هزار میلیارد تومان سود به سیستم بانکی پرداخت کردند که مسلماً حجم زیادی از این هزینه از طرف مصرف کنندگان پرداخت شده است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به این که باید ضمن خصوصی سازی واقعی صنعت خودرو یک سیاست جدی را برای این صنعت در پیش بگیریم، گفت: مدام گفته می‌شود که مراقب باشید این صنعت به زمین نخورد. به اعتقاد من بگذارید به زمین بخورد تا درس عبرتی برای صنایع دیگر باشد، ما باید در شرایط رقابت‌پذیری اقدام به تولید محصول کنیم چرا باید هزینه عدم توسعه خودروسازان را مردم پرداخت کنند.

*ادعای خودروسازان در تولید خودروی داخلی

باستانی تصریح کرد: محاسبات نشان می‌دهد ۹۳ درصد مردم از خودروهای داخلی و فقط ۷ درصد از خودروهای خارجی استفاده می‌کنند که این موضوع باید مورد توجه دولت قرار گیرد. چرا باید بازار انحصاری را در اختیار خودروسازان قرار دهیم تا آنها هر تصمیمی‌ که می‌خواهند بگیرند.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود تعلیق همکاری پژو با طرف ایرانی عاملی شده تا خودروسازان در تامین قطعات محصولات با مشکل روبرو شوند، افزود: به طور حتم خودروساز خریدهای بلندمدت انجام می‌دهد و تعلیق همکاری فرانسوی ها در ماه‌های آینده نمود بیشتری پیدا کند، اما باید به این نکته توجه کنید که خودروسازان مدام از داخلی‌سازی و تولید خودروهای داخلی صحبت می‌کنند حال چطور است وقتی شریک خارجی حاضر به همکاری نیست خط تولید آنها مختل می‌شود.

باستانی اضافه کرد: کمیسیون صنایع مجلس این هفته هم جلسه ای با حضور خودروسازان برای بررسی قیمت خودرو برگزار می کند اما این جلسات تا یک نتیجه مناسب فاصله زیادی دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • گیاه خوار IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  24 0
  پنیری که میخوری غذای دزدیده شده ی یک گوساله ست ای اشرف مخلوقات !
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  3 4
  دولت خودش شریک جرمه ... شک نکنید با چراغ سبز دولت عمل می کنند
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  19 0
  یاد آمریکا افتادم که به شرکت های اروپایی می گفت تحریم ها برداشته شدند ولی نمیدونم چیکارشون می کرد که باز می ترسیدند ، قضیه دولت و خود رو ساز ها همین طوره . در ظاهر می گه مخالفم اما در باطن ....
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  0 0
  به یک بن سلمان جدید نیاز داریم جهت پاکسازی و زندانی نمودن ....
 • IR ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  1 0
  یه زمانی ما به روسیه سمند می فروختیم ، الان ببینید تو این 15 سال روسیه در صنعت خودرو سازی چقدر جلور زده از ما ، ایران خودرو و سایپا هنوز تو سمند گیر کردن ولی روسیه خودروی خارجی تولید می کنه
 • قالپاق سازی بهمن PA ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  4 0
  مرگ بر بن سلمان هرزه بی نماز
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  2 0
  یک عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: خودروسازان در جلسه با اعضای کمیسیون صنایع لیست تغییرات قیمت برخی کالاها مثل پنیر را به ما نشان داده و درخواست افزایش ۲۵ درصدی قیمت ها را داشتند. به این حرف می گن عوام فریبی یا عذر بدتر از گناه
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  1 0
  کرمان موتور رفته خودرو های شیک و لوکس چینی با قیمت خوب منتاژ و میفروشه . خیلی هم خریدار داشت چون قیمت خوب می فروخت ولی اینم گرون کرده نامرد وقتی دیده مردم بهش هجوم اوردن برای فرار ازبی عدالتی سایپا سیتروئن! و لگن خوردو ... بهش پناه اوردن _________________________ ببینید مردم بخاطر یک خودروی زیبا و نسبتا مناسب و بهتر از سمند و پژو 405 چقدر ...
 • IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  0 0
  کرمان موتورز هم داشتیم اونم با حسادت خودرو ساز ها و لابی دولت زمین زدنش به بهانه حمایت از تولید داخل لعنت شون کنه
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  0 1
  دوستان نوسانات ارزه ... تقصیر دولت و خودرو ساز ها نیست دلار گرون شده مجبورن . یکم واقع بین باشید عزیزان
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  0 0
  اااای خدا مررررگ
 • NL ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  1 0
  درود بر دولت تدبیر و امید
 • IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  1 0
  سپاه هم که این قدر بلف ساختن ماشین های زرهی میزنه بپرسید موتور پیکاب روش نصب است یا تویتا ؟ .... اندکی تامل
 • IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  0 0
  مشرق لطفا تمامی نظرات را درج بکن . تا صدای مردم شنیده شود
 • IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  6 0
  2ماهه که برای زن و بچم نتونستم گوشت بخرم کل حقوقم رو باید اجاره خونه بدهم شرمندشونم
  • RO ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
   0 0
   بازم دمت گرم که اجاره خودتو به موقع میدی مستاجر ما سه ماهه اجاره نمیده و خیلی هم وقیح هست
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  2 0
  بایدقیمت پراید رو با پشمک حاج عبداله مقایسه کنن نه پنیر!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس