انتخابات ترکیه

احزاب مخالف دولت در اقدامی کم‌نظیر اتحادی بی‌سابقه علیه اردوغان تشکیل داده‌اند و امیدوارند که بعد ۱۶ سال موفق به شکست اردوغان در انتخابات پیش رو شوند.

سرویس جهان مشرق - درحالی‌که چیزی به برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه باقی نمانده است حزب حاکم عدالت و توسعه برای پیروزی در این انتخابات تلاش بی‌سابقه‌ای را به کار بسته و با دیگر احزاب برای موفقیت دست به ائتلاف گسترده زده است. از سوی دیگر بنابر نظرات و اظهارات اکثر کارشناسان و تحلیل گران مسائل ترکیه احزاب مخالف دولت در اقدامی کم‌نظیر اتحادی بی‌سابقه علیه اردوغان تشکیل داده‌اند و امیدوارند که بعد ۱۶ سال موفق به شکست اردوغان در انتخابات پیش رو شوند. رقیب اصلی اردوغان محرم اینچه در حال تلاش برای جلب هرچه بیشتر توجهات به سمت خود و احزاب ائتلافی‌اش است.

کمال قلیچ دار اوغلو رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه که با احزاب سعادت و حزب خوب ها و دموکرات برای انتخابات پارلمانی ائتلاف کرده بود در بیانیه‌ای در چهاردهم اردیبهشت‌ماه، محرم اینچه را به‌عنوان نامزد حزب خود برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد و با کناره‌گیری به نفع محرم اینچه فضای انتخاباتی این کشور را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار داد، این در حالی بود که حزب اینچه اتحاد گسترده‌ای با ملی‌گرایان ناراضی مرتبط با مرال آکشنر وزیر سابق کابینه دولت ترکیه و حزب محافظه‌کار سعادت تشکیل داده بود. شاید قلیچ دار با این اقدام درصدد تحت تأثیر قرار دادن چپ‌ها، ملی‌گرایان تندرو و دیگر احزاب موافق و مخالف اردوغان بوده است.

 کمیسیون برگزاری انتخابات ترکیه پیش‌تر اسامی احزاب شرکت‌کننده در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری این کشور را معرفی کرده بود. حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوری خلق مهم‌ترین حزب اپوزیسیون، حزب حرکت ملی، حزب خوب، حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب سعادت، حزب وطن، حزب اتحاد بزرگ، حزب دموکرات و حزب ترکیه مستقل که در قالب ائتلاف با احزاب اپوزیسیون یا حزب حاکم عدالت و توسعه در حال فعالیت‌های انتخاباتی هستند.

پیش‌تر چهره‌های سرشناس احزاب اپوزسیون چون مرال آکشنر، رئیس حزب خوب، دوغو پرینچک رئیس حزب وطن و تمل کارا ملا اوغلو رئیس حزب سعادت و دمیرتاش از حزب دموکراتیک خلق‌ها، تک‌به‌تک از آمادگی خود برای احراز نامزدی مشترک احزاب مخالف علیه اردوغان خبر داده بودند. به نظر اکثر کارشناسان برتری اردوغان برای پیروز شدن در این انتخابات بسیار نزدیک و شکننده است. در این شرایط «ائتلاف احزاب اپوزیسیون» با فعالیت و تبلیغات بیشتر و گسترده‌تری و با تمرکز امکان دارد این انتخابات را به دور دوم بکشانند و چه‌بسا پیروزی را نیز به دست آورند.

 البته فعالیت‌های انتخاباتی اردوغان بسیار وسیع و گسترده طراحی شده است و تنها مختص مردم داخل ترکیه نیست. او برای ترک‌تبارهای خارج از کشور (ساکنین کشورهای اروپایی و همسایه) که حق رأی دارند برنامه‌های ویژه‌ای از قبل آماده کرده است. به نظر می‌رسد اردوغان قصد ندارد از این آراء به‌سادگی بگذرد و برای آن‌ها حساب خاص و ویژه‌ای بازکرده است. او با استفاده از سازمان دیانت ترکیه تبلیغات گسترده خود را در تمام کشورهای اروپای برای جذب هر چه بیشتر آرای ترک‌های مقیم خارج از مدت‌ها قبل آغاز کرده است. تشکل سراسری فعالیت مساجد ترکی در کشورهای اروپایی از سوی دولت ترکیه کنترل می‌شود. سازمان سراسری نظارت بر فعالیت مساجد ترکی در کشورهای اروپایی یک سازمان مستقلی است که در همان کشورها تشکیل شده است ولی امام‌های مساجد از سوی سازمان دیانت ترکیه فرستاده می‌شوند. این سازمان درنهایت تحت کنترل مستقیم شخص رئیس‌جمهور ترکیه قرار دارد. امامان جماعت این مساجد در تمامی سخنرانی‌های خود همواره از لیاقت و کارآمدی دولت اردوغان و سیاست‌های قهرمانانه او سخن میگویند و در خطبه‌ها و منبرهای خود مردم را به حمایت از او تشویق می‌کنند. سویم داغدلان، معاون رئیس فراکسیون حزب چپ در پارلمان آلمان به روزنامه محلی کلن گفته است: دولت آلمان در مورد اداره مساجد ترک‌ها و نحوه انتخاب امامان جماعت این مساجد بسیار ساده‌لوحانه رفتار کرده است. هرچه شمار امام‌های سازمان دیانت در این کشور بیشتر باشد بدین معناست که نفوذ و کنترل اردوغان در میان ترک‌های این کشور بیشتر می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید؛

تلاش اردوغان برای بقا در قدرت/ نبرد اپوزیسیون با اردوغان در انتخابات زودهنگام

رجب طیب در قدرت می‌ماند یا شکست می‌خورد؟/ انتخابات زودهنگام و چالش‌های پیش روی اردوغان

پشت پرده انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ترکیه/ چرا اردوغان زمان ریاستش را کوتاه کرد؟

کودتای پنهان حزب عدالت ترکیه با استراتژی «انتخابات زودهنگام»

مهم‌ترین رقیب اردوغان در انتخاب آتی که بود و چرا انصراف داد؟ +تصاویر

با همه این شرایط احزاب اپوزیسیون امیدوارند این بار نامزد آن‌ها یعنی محرم اینچه که یکی از چپ‌گراترین چهره‌های ترکیه به شمار می‌رود و به سخنرانی‌های پرشور و حرارت و اظهارات ضدآمریکایی معروف است بتواند با همراهی و حمایت احزاب مخالفِ اردوغان پیروز انتخابات سال ۲۰۱۸ باشند.

اینچه در سخنرانی‌هایش همان حرف‌ها و شعارهای اردوغان را تکرار می‌کند. او با سخنرانی‌های کوبنده و پرحرارت در شهرهای مختلف کشورمی خواهد خود را از جنس مردم نشان بدهد. منتقدین او می‌گویند که اینچه در زندگی سیاسی‌اش همواره روحیه مبارزه‌طلبی داشته و همیشه در میان مردم زندگی کرده و از جایگاه خوب و مناسبی در بین مردم برخوردار است و به‌راحتی می‌تواند با عامه مردم ارتباط برقرار کند. فعلاً مخالفان اردوغان به یک اتفاق و اتحاد مشترک دست‌یافته‌اند آن‌ها اختلاف‌نظر خود را کنار گذاشته‌اند و نامزدهایی که توان اثرگذاری بی‌مانندی بر توده‌های مردم‌دارند را برای شرکت در انتخابات معرفی کرده‌اند. به نظر می‌رسد اردوغان در انتخابات ۲۰۱۸ رقابت سخت و فشرده‌ای با سایر احزاب مخالف خود خواهد داشت و با رقیبان قوی و قدرتمندی همچون محرم اینچه نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق و مرال آکشنر رهبر حزب خوب برای پیروزی رقابت خواهد کرد.

تقریباً چهار هفته مانده تا انتخابات ۲۴ ژوئن در ترکیه تنور انتخابات در این کشور بسیار داغ شده است و هر حزبی در هر ائتلافی تمام تلاش خود را می‌کند تا با دادن وعده بهبود وضعیت اقتصادی رأی بیشتری را در سبد خود جمع کند. اردوغان و تیم انتخاباتی او به‌خوبی می‌داند که جای هیچ‌گونه خطا و اشتباهی نیست چون طبق همه نظرسنجی‌ها اردوغان و حزبش برتری بسیار جزئی بر سایر رقبا دارند و به‌احتمال بسیار قوی انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم خواهد رفت پس با کوچک‌ترین اشتباه و یا کم‌کاری احتمال دارد انتخابات به دور دوم کشیده نشود و اردوغان شکست‌خورده این انتخابات باشد.

به نظر می‌رسد محرم اینچه قوی‌ترین واصلی‌ترین رقیب اردوغان در این انتخابات باشد که همه احزاب اپوزیسیون به‌خوبی از این مسئله آگاه هستند؛ و شاید بازهم در آخرین لحظه اتفاق عجیب دیگری رخ دهد و به‌یک‌باره چهره نامزد برنده تغییر کند و حتی امکان دارد یکی از نامزدها بارأی بسیار قاطع فاتح و پیروز نهایی انتخابات ۲۰۱۸ ترکیه باشد. هنوز تا ۲۴ ژوئن چند هفته باقی‌مانده ترک‌های مقیم کشورهای مختلف (پنج‌شنبه ۱۷ خرداد) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به‌پای صندوق‌های رأی رفته‌اند. جدای از همه این مسائل، انتخابات ۲۴ ژوئن برای مردم ترکیه انتخاباتی سرنوشت‌ساز خواهد بود چراکه درنهایت آن‌ها برای ماندن یا رفتن حزب عدالت و توسعه پس از ۱۶ سال تصمیم خواهند گرفت؛ و اگر حزب جدیدی در ترکیه بر سر کار بیاید باید با اوضاع نابسامان اقتصادی این روزهای ترکیه و شرایط بد معیشتی مردم مبارزه کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 104
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 30
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  از بین تمام احزاب ترکیه،سیاست اردوغان و حزب عدالت و توسعه با ایران هماهنگ تر است.بزرگترین ضربه را هم تروریستها و تجزیه از این حزب خورده اند.اکثر مخالفان این حزب همین گروه و جریانات تشکیل میدهند
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   کجای سیاستهای عردوغان آتا ترور در سوریه و عراق با ما هماهنگه؟؟؟؟ گویا فراموش کردی این حزب کثیف و سردسته تروریستش حامی اصلی داعش و النصره و ارتش آزاد بوده و هنوز از تروریستهای النصره وحشی حمایت میکنه!!!!!
  • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   اکثر موافقانش هم پانترک های داخلی و خارجین !
  • AE ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   به کوری چشم پ ک ک و پژاک اردوعان قهرمانانه پیروز خواهد شد مثل همیشه
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   اکثر مخالفانش هم پانکردهای تجزیه طلب داخلی و خارجی هستند
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   حتما عردوغان پیروز میشه ! چه کسی بهتر از آتا ترور برای پیشبرد سیاستهای اسرائیل و آمریکا! چه کسی مزدور تر از عردوغان برای غربیها و ناتو!
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان بازم پیروز میشه کسی که ترکیه رو متحول کرده و ترکیه قدرتمند کرده تروریست های وحشی پ ک ک رو ضعیف کرده
  • AE ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   به لطف خدا شکستی برای اردوغان وجود ندارد
  • AE ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   به لطف خدا شکستی برای اردوغان وجود ندارد
  • AE ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   پیروزی از آن مومنان است یاشاسین اردوغان
  • GB ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   40 18
   نفرت کردها از ترکها را بیشتر کرده البته
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   حتما عردوغان پیروز میشه ! چه کسی بهتر از آتا ترور برای پیشبرد سیاستهای اسرائیل و آمریکا! چه کسی مزدور تر از عردوغان برای غربیها و ناتو! چه کسی منافق تر از عردوغان نسبت به اسلام و خائن تر از او نسبت به مسلمین؟ چه کسی بیش از عردوغان پیدا کنن حامی تروریستهای وهابی؟؟؟!!!!
 • AE ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  با اکثریت قاطع اردوغان پیروز خواهد شد بقیه حزبها مفسدین و خس خاشاکی بیش نیستند مردم ترکیه کاملا آگاهه
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   پیروز میشه چون اربابان اسرائیلیش ازش کاملا راضین! چه کسی مزدورتر و خادمتر از آتا ترور وهابی برای صهیونیستها؟
 • US ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  آفتاب لب بومه رجب کارش تمومه. البته اگه انگلیس دوباره توطئه نکنه
 • US ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  آفتاب لب بومه رجب کارش تمومه. البته اگه انگلیس دوباره توطئه نکنه
 • US ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  آفتاب لب بومه رجب کارش تمومه. البته اگه انگلیس دوباره توطئه نکنه
 • AE ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان بازم پیروز میشه چون از هر لحاظ کشورشو متوحل کرده
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   خیلی متحول کرده بخصوص در زمینه مزدوری غرب و تبدیل شدن به لونه تروریستهای وهابی!!!!!
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  هر چند از اردوغان متنفرم اما او باز هم نسبت به رقبایش خطر کمتری برای ایران دارد.البته بهترین گزینه برای ایران پیروزی حزب سعادت بود که کمترین شانسی برای موفقیت ندارد.
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   البته خطر عردوغان با بقیه برای ایران یکیست دوست عزیز! چون اصولا ترکیه مزدور ناتوست و هر کس در ترکیه انتخاب بشه عروسک خیمه شب بازی آمریکا و صهیونیسمه
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   این یه نفر پژاکی مثل طوطی کلمه مزدور رو حفظ کرده زیر هر کامنتی یه مزخرفاتی سرهم میکنه
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   این یه نفر پژاکی مثل طوطی کلمه مزدور رو حفظ کرده زیر هر کامنتی یه مزخرفاتی سرهم میکنه
  • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   8 8
   به IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ نه اینطور نیست. در همین ترکیه یک زمانی بهترین دوست برای ایران یعنی مرحوم اربکان نخست وزیر شده بود.
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   بوزگورد مزدور بی ریشه همه را به کیش خود پندارد!!!! دلقک عملی فکر کردی همه مثل تو تروریستن؟؟؟؟؟
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  رای نیاورد ای خدا
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   20 19
   به احتمال زیاد اردوغان رئیس جمهور می شود
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   قطعا پارلمان ترکیه محور اصلی و پاشنه آشیل اردوغان است. ضربه محتمل است در پارلمان
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  شانس ما باید این جنایت کار جنگی ترور می شد
 • قالپاق سازی بهمن PA ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  46 7
  مرگ بر بن سلمان هرزه بی نماز
 • قالپاق سازی بهمن PA ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  52 0
  دوست و رفیق زن های فاحشه و فیلم های مستهجن کیم کاردشیان و شکیرا و ....
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   11 9
   آفرین به تو هم وطن :/
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  57 56
  مرگ بر بارزانی
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   مرگ بر بارزانی و عردوغان با هم
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  مرگ بر پانترکیسم
  • AE ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   22 28
   مرگ بر فاشیسم
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   24 41
   لعنت بر رضا پالانی و توله های کثیفش
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   23 61
   همچنین مرگ بر پانفارسیسم و پان ایرانیسم
  • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   مرگ بر پانترکیسم، لعنت بر عردوغان و توله های وهابیش
  • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   لعنت بر عردوغان آتا ترور و تروریستهای بوزگوردش
  • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   لعنت بر عردوغان و توله های وهابیش
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  این جنایت کار جنگی بره بدرک
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  ترکیه بیشترین ضربه را به ما زده است
 • US ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  مشرق مردم دارند از گرسنگی می میرند ؛ من خودم نون شب ندارم بخورم این گزارش ها چه دردی از ما دوا می کند
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   بجای خوندن این گزارشها برو کار کن! ضمنا پولی که دادی فیلتر شکن خریدی بده نون بخر!
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   13 1
   قیمت فیلترشکنت چنده ؟ با پول اون نمی تونی نان شب بگیری ؟ وای بر تو
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  62 15
  ترکیه گرفتار بحران های عجیبی شده است. ناامنی در ترکیه به صلاح ایران نیست
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   کدوم نا امنی ؟ترکیه امنترین کشور جهانه
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   4 1
   بحران خای خفیف در ترکیه به نفع ایران است. از قدرت بیرونی و منطقه ای ترکیه می کاهد
  • NL ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   راست میگه تورکیه امن ترین کشور جهانه البته برای تروریستها و وهابیون و تکفیری ها و خلاصه اشرار!!!!!!
  • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   آره ترکیه امن ترین کشور جهانه البته برای تروریستها و تکفیری ها و اشرار!!!!!! سالی چندتا بمب توش منفجر میشه هر چند سال یکبار هم کودتا داره!!!!!!!
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  بحران اقتصادی ترکیه بسیار جدی و اساسی است
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   بسیار جدی؟یعنی از ما هم جدی تره؟
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان پیروز می شود و بعید است مخالفان راهدولت به جایی ببرند
  • NL ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   اگه اربابان غربی و اسرائیلیش بخوان آره پیروزه!
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  مرگ بر ضد رجب طیب اردوغان
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   مرگ و لعنت بر عردوغان آتا ترور وهابی
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان پیروز میشه و قندیل را هم مثل عفرین،منبج و ... را از تروریستهایی که برخی از آنها هم بدست ایران به درک واصل شدن،خراب خواهد کرد
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   عفرین و منبج خاک سوریه است و متعلق به دولت قانونی این کشور و ترکیه تروریست و آمریکا باید گورشون رو گم کنن از خاک سوریه بیرون
  • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   106 4
   اردوغان توان کشورگشایی و مداخله در خارج از کشور را بیش از این ندارد
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  22 17
  هر چی باشه ترمز پانکردهای متوهم را خوب کشید
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  25 23
  لعنت به پ ك ك و پژاك تروريست
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   لعنت بر هر تروریستی اعم از پانترکهای بوزگوردی و پژاک و پ ک ک
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  مشرق پول نون شب ندارم چیکار کنم اقتصاد بحرانی گزارش کن درد ما راگزارش کن
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   عزیز من تو قسمت اقتصادی بگردی می بینی گزارشهای خوبی در مورد معظلات اقتصادی کشور هست! اومدی صفحه بین الملل میخوای گزارش اقتصاد داخلی ببینی؟؟؟!!!!
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  تروریسم جهانی به رهبری اسراییل و عربستان و همکاری ترکیه و آمریکا در حال اضمحلال است
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  ترکیه و رژیم منحوس صهیونیستی بیشترین ضربه را به منافع ما زده اند
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  15 15
  احتمال شکست اردوغان در انتخابات آتی خیلی پایین است
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  5 1
  محرم اینجه برای منافع ایران بهتر است
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   اردوغان منافع ایران را تهدید می کند
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   اعتماد به اردوغان خطرناک است چه برای مردم ترکیه چه برای سایر سیاستمداران جهان
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  شکاف های سیاسی در ترکیه مشهود است
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اختلافات سیاسی در ترکیه بسیار عمیق تر شده است
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  کردها نقش بسزایی در انتخابات آتی دارند
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  رای بیست میلیون کرد سان در ترکیه تعیین کننده است
  • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   در خوشبینانه ترین حالت جمعیت کردهای ترکیه18%بیشتر نیست.چه جور حساب کردی 20میلیون نفر شده اند؟؟؟
  • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   شش میلیون
  • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   لطفا کمی مطالعه کنن پانترکها تا بفهمن تعداد کردها در کشورک جعلی ترکیه 25 درصد یعنی بیش از 20 میلین نفر است
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اگر احزاب بتوانند بر شکاف های قومیتی سوار شوند می توانند به راحتی اردوغان را شکست دهند
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   19 10
   خود اردوغان سوار بر همون شکاف قومیتیست خخخخ
  • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   سوار هست اما این سواری بزودی تبدیل به دره ای میشه که خودش و حکومت تروریستش رو به نابودی می کشونه! هر کس باد بکارد طوفان درو خواهد کرد
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان شکست می خورد
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  رجب طیب اردوغان زرنگ است، شکست نمی خورد
  • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
   البته زرنگ نیست! بسیار کودن است اما موافقم که شکست نمی خوره چون بسیار برای صهونیستها و آمریکا پر سود و متافع بوده
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  12 0
  اگر اپوزیسیون ترک بتوانند اردوغان و حزبش را از اکثریت بندازنند، قطعا پیروز خواهند بود
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  67 7
  ترکیه چقدر کرد دارد ؟
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  مشرق جان از کردها و نقششون تو انتخابات گزارش بده
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  چرا در مورد کردها و احزاب کردی گزارش نمیدید؟
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  2 0
  اردوغان در پی اکثریت است. اگر از اکثریت پارلمانی بیفتد به معنای شکست است
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  3 2
  بعید است اردوغان شکست بخورد ولی امکان شکست حزب عدالت و توسعه در پارلمان بالاست
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  2 1
  در مورد محرم اینجه بیشتر توضیح دهید. ممنون
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  0 0
  اردوغان رئیس جمهور می‌شود ولی حزب عدالت و توسعه اکثریت پارلمان را از دست می دهد
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  17 16
  مشرق بیطرفی کل مقاله را با انتخاب عکس تیتر،زیر سوال بردی.بابا این تکنیک خیلی وقته قدیمی شده.
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  چالش ترکیه با اروپا بر روی آرای مردمی موثر است. اردوغان شکست می خورد
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  3 3
  مشرق اگه ممکنه یه گزارش جامع در مورد تمام احزاب در ترکیه بده
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  6 3
  مرگ بر تفکرات ناسیونالیستی
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  6 5
  اردوغان رفراندوم را برد انتخابات را هم می برد
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  اردوغان در این انتخابات دو ضعف عمده دارد، اقتصاد شکننده و امنیت ناپایدار که رقیبان روی آن زوم کرده اند
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  ترکیه با تجزیه فاصله اندکی دارد
 • ES ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  واقعا با اینهمه ورود اعضای پژاک و کومله به ایران پانکردها چه چر رو هستند
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  18 17
  احسنت به مشرق با انتشار کامنت های متضاد و نشان دادن آزادی بیان
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  فقط صلاح الدین دمیرتاش
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  شکافهای قومی عمیق تر از شکافهای سیاسی است
 • FR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
  7 1
  من 4 روزه این سایتو دیدم. چرا مثل جنگله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس