هادی محمدی

دیپلماسی کشورمان نباید بعنوان بخشی از پازل برنامه‌ریزی شده غربی عمل نماید، بلکه با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی باید جلوی اقدامات ضد انسانی که از طریق یک جنگ جهانی بر مردم یمن تحمیل شده را بگیرد.

سرویس جهان مشرق - انتصاب نماینده انگلیسی دبیر کل سازمان ملل به جای «ولد شیخ» که از توانمدی‌های سیاسی و تجربه‌ی دیپلماتیک و زیرکی‌های هوشمند برخوردار است، بخشی از راهبرد مرحله‌ای که پس از شکست‌های بن سعود و بن زاید برای به تسلیم وادار کردن مردم یمن برنامه ریزی شده است.

رایزنی‌های چند باره نماینده انگلیسی در عمان با نمایندگان انصارالله و حکومت یمن به منظور تدوین یک برآورد از وضعیت و خواسته‌های یمنی صورت گرفت و بلافاصله مدیریت جنگی از طریق استقرار یگان و تیم‌های فرماندهی انگلیسی و حضور مستقیم نظامیان آمریکایی و مشارکت هوایی رژیم صهیونیستی، تغییر کرد.

مرحله جدید عملیات نظامی که شباهت کلی با اقدامات کم اثر سعودی‌ها و اماراتی‌ها و مزدوران آنها در محور های عملیاتی محدود انجام می‌گرفت، این بار با بسیج تمایمی امکانات و نیروهای نظامی، قبایل و حتی گروه‌های وهابی و داعشی در پیش از 11 محور و بشکل همزمان آغاز شد. تاکتیک همزمان محورهای عملیاتی که بمباران‌های شدید هوایی و حملات از مسیر دریا را در کنار داشت، برای ارتش و مردم و قبایل ضد اشغالگری، نوعی غافلگیری و محدودیت مانور جابه جایی را در برداشت.

نقشه میدانی از تحولات یمن

حملات نظامی از 4 محور اصلی، جیزان، جوف، تعز و ساحل غربی انجام گرفت تا جای پای اولیه برای اشغال مناطق ساحلی و سپس حرکت به سمت صنعا و صعده محیا شده و با محاصره اشغال بندر شهر حدیده، امکان مذاکرات مرحله‌ای و فرسایشی مطرح و پس از یک تنفس جنگی و محکم کردن مناطق اشغال شده، مراحل بعدی نیز به اجرا در آید.

بیشتر بخوانید:

جزئیات عملیات بزرگ «محاصره دریایی یمن»/ چهار هدف اماراتی‌ها برای بستن آخرین شریان ارتباطی ملت یمن

از شایعه آمادگی برای تسلیم شدن تا ادعای فرار رهبران انصارالله

فشار عملیاتی شدید در یک هفته گذشته، اگر چه با تاکتیک رزمی برای متوقف کردن پیشروی اشغالگران و سپس جنگ فرسایشی در ساحل و گرفتن تلفات و خسارت‌های سنگین همراه بوده ولی نماینده انگلیسی دبیر کل بلافاصله دست به کار شده و برای تست جدید از وضعیت یمنی‌ها وارد صنعا شده است.

در کانال‌های دیپلماتیک نیز، با توجه به اولویت‌های اصلی پرونده یمن نسبت به پرونده سوریه و عراق برای غربی‌ها، گفتگوهای اروپایی با دیپلمات‌های ایرانی در بروکسل و دیدارهای منفرد دیگر با مقامات اروپایی صورت گرفته تا روند های برنامه ریزی شده در یمن (عملیات نظامی و رایزنی نماینده دبیرکل) با همراه کردن ظرفیت های ایرانی که هدف را مسائل انسانی عنوان کرده اند، تکمیل کنند.

تصویر بیرونی این رخدادها این است که ایران در حال معامله بر روی یمن است تا اروپایی‌ها را در برجام نگهدارند،  و نوعی فرصت طلبی ایرانی را در جنگ روانی علیه ایران نشان می دهد.

حال آنکه چیزی که تحت عنوان ضرورت رسیدگی‌های انسانی و آتش بس در یمن دنبال می‌شود، یک نتیجه عملی برای کاهش آلام مردم یمن نیست بلکه با استراحت دادن به نیروهای مهاجم و تحکیم مواضع و چند رایزن یمنی و منطقه ای، مرحله جدید عملیات در ساحل و محورهای دیگر آغاز خواهد شد.

بندر الحدیده

همانگونه که رهبر انصار الله در آخرین اظهارات خود در روز شنبه عنوان کرد، سیستم نظارت و رصد ارتش یمن، حضور هواپیماهای اسرائیلی را در فضای صنعا ثبت کرده‌اند و انگلیسی‌ها نیز حضور فعال خود را در جنگ جاری و فرماندهی جنگ در کنار آمریکایی‌ها اعتراف و تاکید کرده اند.

آنچه بدیهی است اینکه یمنی‌ها مهارت و توانمندی تاریخی در جنگ‌های فرسایشی و کوهستانی دارند و جغرافیای موازی مناطق ساحلی، این برتری را به یمنی ها خواهد داد تا برنامه عملیاتی مرحله دوم را با خسارت و تلفات بیشتر برای اشغالگران مواجه کنند.

این بدان معناست که مرحله دوم عملیات در ساحل و دیگر محورها نیازمند یک خیز متناسب با جغرافیاست و به دلیل کمبود نیروی انسانی نیروی های زمینی اشغالگر، تلاش استخباراتی برای همراه کردن برخی قبایل و بخشی از حزب کنگره و مناسباتی که جریان عبدالله صالح با حزب کنگره و خریدن برخی قبایل دارند، را به اجرا گذاشت که قادر است بر نتیجه گام‌های بعدی عملیات اشغالگران تاثیر گذار باشد.

شاهزاده سعودی به همین منظور و تحت عنوان برنامه سازندگی در یمن وارد استان‌های شرقی و جنوبی یمن شده و شانس همراه کردن قبایل با برنامه نظامی اخیر را افزایش می دهند.

سودانی‌ها که همکاری خود را برای اعزام نیروی زمینی جدید در یمن، تقریبا متوقف کرده بودند، ظاهرا با دریافت کمک های مالی جدید، از سرگرفته اند تا نیروهای اماراتی که از مسیر دریا وارد عملیات شده اند، امکان بدست آوردن سر پل‌های ساحلی و سپس ورود به مراحل جدید و جنگ فرسایشی و تحمل فشارهای نظامی یمنی را داشته باشند.

وهابی‌های داعشی، اخوانی های حزب اصلاح و امتداد قبایل عبدالله صالح عفاش که امروز در خدمت امارات است و مزدوران دیگر کشورها، ستون فقرات حملات جدید نظامی در محورهای یاد شده را تشکیل می‌دهند که در سایه حملات هوایی شدید آمریکایی، اسرائیلی و انگلیسی برای جلوگیری از جابجایی نیروهای یمنی در مناطق وارد عمل می شوند.

شدیدتر شدن محاصره نظامی، بخش تکمیلی برای قحطی سازی و گرسنه نگهداشتن مردم یمن و مستهلک کردن بنیه دفاعی یمنی‌هاست که با سکوت و عدم اقدام بین المللی و سازمان ملل در حال اجراست و ایجاد فاجعه انسانی که در خدمت وادار کردن یمن به تسلیم در مقابل اشغالگران غربی- صهیونیستی و عربی است، بکار گرفته شده است.

اگر چه یمنی ها با تجربه تاریخی و تکرار شکست اشغالگران، روش‌های پایداری و پیروزی نظامی را بخوبی می‌دانند ولی دیپلماسی کشورمان نباید بعنوان بخشی از پازل برنامه ریزی شده غربی عمل نماید، بلکه با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک و مجامع بین المللی و مناسبات جهانی با بازیگران موثر و نیروهای مردمی و افکار عمومی جهانی، جلوی اقدامات ضد انسانی و جنایت جنگی که از طریق یک جنگ جهانی تحمیلی بر مردم یمن جاریست را بگیرد.

* هادی محمدی

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 30
 • رسول ترک IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
  36 32
  رهبری باید جلوی این قضیه رو بگیرن ما نباید بر سر همپیمانانمون معامله کنیم
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   32 45
   شاید یمن دوست داشته باشه با عربستان صلح کنه شما چرا سنگ اندازی میکنید ؟ مگر قراره باب میل و منافع ما تصمیم بگیرن ؟
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   29 11
   کاربر 11:46! شما لطفا به جای ملت و دولت قانونی یمن تصمیم نگیر. ملت یمن در راهپیمایی دیروز روز جهانی قدس به صراحت نظر خویش را اعلام کرد.
 • عباس IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
  19 4
  سر گرگ هم اول باید برید نه چون گوسفندان مردم درید
 • احسان IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  48 18
  خدالعنت کنه دیپلماتی روکه سرمردم مظلوم فقیروبی گناه یمن بااین سگهای وحشی معامله کنه اون روز روز مرگ مقاومت وقدم اول ازبین رفتن ایرانه
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   28 13
   آقای ظریف بداند مردم ایران خوشبختی (البته اگر واقعی باشد) به بهای مرگ مردم یمن را نمیخواهد. ضمنا اگر به خاطر حفظ برجام به خاطر کشور اینکار را می کنند چرا محرمانه و یواشکی؟؟!!!! قطعا خیانتی در کار است.
 • US ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  17 37
  اینقدر روی یمن سرمایه گذاری نکنید. بالاخره مقاومت یه حدی داره. این بی شرف ها تمام مرزهای زمینی و دریایی رو بستند از هوا هم اتش میریزند. جایی در هم میشکنند. متاسفانه کاری نمیشه کرد. مهم اینه که زودتر الام مردم بیچاره یمن به پایان برسه. وقتی ملتی در تکه پاره شدن هستند شاید براشون فرقی نکنه حق با کیست !
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   21 15
   ابله!! مگر ما که مقاومت را کنار گذاشتیم در هسته ای سودی کردیم؟ مگر به چیزی رسیدیم؟ مگر طرف مقابل به عهد خود وفا می کند؟ شما هنوز هم نفهمیده اید؟؟ ما چه گناهی کردیم که با امثال شما هموطن شده ایم؟
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   3 12
   10:27 توهین نکن ابله خودتی . ماهم چه گناهی کردیم که تومسئول ودیپلمات نشدی که تدبیرکنی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  25 4
  دیپلماسی ما در حال انفعال است به جای اینکه ما ابتکار عمل را دست بگیریم با تمام برتری هایی که داریم ولی متاسفانه سنگرها و پایگاه هایمان را بدون پشتیبانی و حتی در حد یک موضع گیری و پیگیری دیپلماتیک رها کرده ایم
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   7 1
   بسیار حرف درستی بود . بله برتری و مزیت تا دلت بخواد داریم اما فاجعه ای که همه چی رو بباد فنا داده دیپلماسی داغون و واداده و منفعلیه که داریم
 • ناشناس IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  17 6
  تجربه تلخ برجام اثبات کرد که دیپلمات های ما از پیروزی شکست می آفرینند باید مراقب باشیم خسارت محض برجام برای یمن تکرار نشود.
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   1 7
   همچین مینویسند معامله، انگار روحانی و ظریف متن معامله یمن رو نوشتن رفتن پشت در تو اروپا منتظر امضا هستن!! شرم کنید از این همه حیله و نیرنگ ضمنا بر فرض محال که معامله درست باشد ، مثلا قبلا که این معامله نبود چه گلی بر سر یمن و جنگ آن زدید که بعد معامله نمی تونید؟؟؟؟؟؟؟
 • ناشناس IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  25 13
  مذاکرات یمن باید بدست سپاه و سردار قاسم سلیمانی سپرده شود دیپلماسی لبخند شکست خورده است .
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  5 7
  منتظر اقدام دولت روحانی هستید ؟؟؟؟!!!!
 • علی IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  16 7
  وعده خداوند محقق خواهد شد و مردم مظلوم یمن هم بر دشمنان بیرحم و بیوجدان و ظالم خود پیروز خواهند شد انشالله. و هیچ نیازی به دولت روحانی هم نخواهند داشت ، زیرا ایشان به مردم خودش رحمی ندارد چه برسد به مردم زجر کشیده یمن
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   11 12
   ملت یمن پیروز خواهد شد و روسیاهی میماند به ظریف!!!
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  13 0
  یعنی چه. وضع خیلی خرابه
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  12 6
  اگه منظورت اسلاحتلباست بله این جونورا سر سرزمین های خودمون هم مذاکره می کنن چه برسه یمن
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  14 1
  لعنت و عذاب الیم الهی بر آل سعود خبیث
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   16 4
   و ایضا همکاران ایرانیش
 • IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  11 12
  مثل همیشه فقط انتقاد کردید و شعار دادید بدون ارائه راهکار عملی . وقتی خود یمنی ها نمیتونن یا نمیخوان شما چرا کاسه داغتر از آش میشید و در کارشون دخالت میکنید ؟
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   8 4
   شما چجوری از مردم یمن نظرسنجی کردی؟؟ یکم فکر کنی به خدا مغزت آسیب نمیبینه.
  • ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   0 0
   وکیل مدافع شیطان نباش
 • IR ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  11 5
  یمن مظلوم
 • عارف IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  12 6
  دیپلماتها و ای سیاستمدارن ایران به مردم بی دفاع یمن غذا برسونید که شما در مقابل خدا مسئولید این وظیفه انسانی و شرعی شماست
 • مازیار IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  11 7
  قشنگ مشخصه که ایران از یمن حمایت نمیکنه دیگه.مثل بچه یتیمی رهاشده...انصاف نبود بازیچه خودتون قرارش بدید
 • نام ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  13 12
  هر كه دارد هوس F35 بسم الله .
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   10 8
   افسانه مرکاوا رو که به تاریخ پیوند دادیم. نوبت F35 اربابت هم میرسه.
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   8 7
   برو گمشو.
 • یحیی IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  14 9
  مردم یمن و بچه های انصارالله در برابر یک آزمون بزرگ قرار دارند و با سبقه ای که از خود نشون دادند، از این آزمون سربلند بیرون خواهند آمد انشاالله ...
 • مهدی ص IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  12 9
  ان شا الله داریم به روزهای آخر جنگ یمن میرسیم و بینی سعودی ها و آمریکا و اسرائیل به خاک مالیده میشه .
 • علی IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  7 3
  آیا تاکنون در کشوری شده که نمایندگان سازمان ملل بعنوان جاسوس دولتهای جنایتکار عمل نکنند و از پشت به مردم آن کشورها خنجر نزنند ؟
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  13 11
  لعنت به وزارت خارجه. به خدا شرمم میاد که بگم ایرانیم. اینها آبروی ما رو بردن با این حماقت ها. برای درست شدن برجام یکی از مولفه های قدرت یعنی صنعت هسته ای رو دادیم رفت، حالا برای نگه داشتنش باید نه تنها قدرت منطقه ای که حتی عزت و شرفمون رو هم بدیم.
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  9 5
  اینها دیروز سر هسته ای معامله کردن و انقدر کوتاه اومدن که هیچی گیرمون نیومد امروز سر یمن. فردا سر چی؟ خاک ایران؟
 • یو اس اس US ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  13 12
  عاقبت یمنی ها و هم پیمانانشان هم زندان گوانتاناموست و غرق مصنوعی .
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   12 9
   مردم یمن را نشناختی یانکی.
  • ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   0 0
   آموزش دیده گوانتانامویی؟ چقدر خفه کردی خائن؟
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  21 16
  تمام ارتش های کثیف از انگلیس و امریکا تا سعودی و اسرائیل برای نابودی ملت بی دفاع یمن متحد شده اند اما این ملت هنوز مقاومت میکند. خاک بر سر دروغگوهای پست و وطن فروشی که ملت ایران را از ترس جنگ نظامی با این احمق های ناتوان وادار به پذیرش خیانت برجام کردند. واقعا خیانت برجام در اذهان مردم جای ترکمانچای را گرفته.
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   11 12
   پادوها ی آمریکا دارند منفی میدن. چقدر گرفتی؟
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  8 7
  مرگ بر سازشکار. "لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  18 2
  دلتون خوشه ، دیپلمات های ما ... !! فقط بلدن برن مذاکره تا حد توانشان امتیاز بدهند و بعد بیان یکطرفه اجرا کنن و بگن همه چیز حله !!!
 • مصطفی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  17 0
  از این دولت فرجی حاصل نمیشه
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  9 6
  چاره اي ندارن
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  17 7
  بدترین دیپلماسی و کم تحرکی و سواری دادن میرسه به دولت تدبیر و امید و آقای ظریف قهرمان لبخند,و ...
 • احمد IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  14 10
  درقضیه یمن ایران منفعلانه عمل می کند وقتی آل سعود وآل نهیان وآمریکا و اسراییل برعلیه ما شمشیر ازرو بستند چرا مانباید انصارالله وملت مظلوم یمن را یاری کنیم ؟
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   6 6
   چین روسیه چرا خفه خون گرفتن
 • t NZ ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  5 4
  شما از معامله بر سر یمن می گوید ان روز که کشتی امداد را بطرف جیبوتی چرخاندن با تلفن کری فاتحه یمن خانده شد شما از ظریف می خواهید جلو نرود کار همان روز بر یمن تمام شد از چه حرف می زنید شما دعا کنید بقیه ایران نفروشند خیلی گند ها زدن بعدا بویش در می اید
 • t NZ ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  11 6
  شما از معامله بر سر یمن می گوید ان روز که کشتی امداد را بطرف جیبوتی چرخاندن با تلفن کری فاتحه یمن خانده شد شما از ظریف می خواهید جلو نرود کار همان روز بر یمن تمام شد از چه حرف می زنید شما دعا کنید بقیه ایران نفروشند خیلی گند ها زدن بعدا بویش در می اید
 • t NZ ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  6 7
  شما از معامله بر سر یمن می گوید ان روز که کشتی امداد را بطرف جیبوتی چرخاندن با تلفن کری فاتحه یمن خانده شد شما از ظریف می خواهید جلو نرود کار همان روز بر یمن تمام شد از چه حرف می زنید شما دعا کنید بقیه ایران نفروشند خیلی گند ها زدن بعدا بویش در می اید
 • t NZ ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  3 4
  مشرق از اینکه کامنت های منو بخش نمکنید لذت می برید از روحانی نترس رفتنی است
 • t NZ ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  1 8
  مشرق از اینکه کامنت های منو بخش نمکنید لذت می برید از روحانی نترس رفتنی است
 • t NZ ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  1 3
  مشرق از اینکه کامنت های منو بخش نمکنید لذت می برید از روحانی نترس رفتنی است
 • t NZ ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  6 5
  غیر قابل انتشار یعنی چه این دولت ذلت عمر طولانی ندارد
 • t NZ ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  8 5
  غیر قابل انتشار یعنی چه این دولت ذلت عمر طولانی ندارد
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  16 8
  خدا لعنتشان کند اگر بخواهند همچین معامله ننگینی رو با جان ناموس یمنی ها کنند
 • ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  1 0
  کاربر46 11. یمنی ها داخلشان لیبرال ندارند که کشورشان را به باد دهد هر کسی به نام یمنی خیانت کرده بود الان با عربستان همپیمان شده اند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس