کد خبر 852572
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
جو بایدن

بایدن می تواند آرای بسیاری از سفیدپوستانی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده بودند را به سود خود به گردش در آورد. این خود زنگ خطری آشکار برای ترامپ و تیم وی محسوب می شود.

به گزارش مشرق، جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ حضور داشته باشد. این در حالی است که در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز بسیاری از دموکراتها خواستار حضور بایدن به جای هیلاری کلینتون بودند.

با این حال؛ بایدن در آن برهه زمانی ترجیح داد در انتخابات حضور پیدا نکند. اخیرا شبکه فاکس نیوز به نقل از منابعی آگاه تاکید کرد که جو بایدن قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شرکت کند.بدون شک، این موضوع خبر خوبی برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیست!

بیشتر بخوانید:

اف بی آی مکالمات وکیل ترامپ را شنود کرده است

در تیرماه سال گذشته، نظرسنجی موسسه افکارسنجی سیاست عمومی (Public Policy Polling) نشان داد که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا، دونالد ترامپ، مغلوب "جو بایدن" خواهد شد. بر اساس این نظرسنجی، دموکرات ها پیروز انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا هستند و در صورتی که جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نامزد ریاست جمهوری دور بعد انتخابات شود، با کسب ۵۲ درصد آراء ترامپ را مغلوب خواهد کرد.

همچنین در آبان ماه سال گذشته و در نظرسنجی موسسه پلیتیکو- مورنینگ کانسالت مشخص شد چهل و شش درصد از رای دهندگان در رقابت های سال ۲۰۲۰ از بایدن حمایت خواهند کرد در حالی که میزان حمایت از ترامپ سی و پنج درصد خواهد بود. رای دهندگان سفید پوست در این رقابت به شدت دچار اختلاف هستند و چهل و یک درصد می گویند از بایدن و چهل درصد از ترامپ حمایت می کنند.

به عبارت بهتر، بایدن می تواند آرای بسیاری از سفیدپوستانی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده بودند را به سود خود به گردش در آورد. این خود زنگ خطری آشکار برای رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا و تیم همراه وی محسوب می شود. هم اکنون دونالد ترامپ خطر حضور افرادی مانند بایدن و برنی سندرز در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را به خوبی حس می کند. کاهش محبوبیت ترامپ در نزد افکارعمومی آمریکا این روند را تسریع کرده است.

دونالد ترامپ در فروردین ماه امسال به صورت مشخص از جو بایدن به عنوان رقیب اصلی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ یاد کرد. وی در عین حال مدعی شد که می تواند بایدن را در این رقابتها شکست دهد! با این حال نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا، صحت ادعای ترامپ را تایید نمی کند. از سوی دیگر، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا هم اکنون به شدت نگران رقابتهای انتخابات میاندوره ای کنگره در کشورش است.

در صورتی که دموکراتها بتوانند کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را در دست گیرند، کار ترامپ برای ادامه حضور در کاخ سفید سخت خواهد شد. تا کنون ترامپ توانسته است با استناد به حضور حداکثری جمهوریخواهان در دو مجلس نمایندگان و سنا، بسیاری از اقدامات و طرح های مدنظر خود را بدون هیچ گونه مزاحمتی اجرا کند. اما در صورت تسلط دموکراتها بر کنگره، حتی احتمال استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز وجود خواهد داشت.

مهم تر آنکه اگر دموکراتها در انتخابات میاندوره ای کنگره امسال ( سال ۲۰۱۸ ) به پیروزی برسند، می توانند از این پیروزی مهم به عنوان مقدمه ای برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ استفاده کنند. نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا نشان می دهد که دموکراتها نسبت به جمهوریخواهان شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات میاندوره ای کنگره خواهند داشت و احتمال کسب اکثریت کرسی های سنا و مجلس نمایندگان توسط حزب رقیب ترامپ بالاست.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس