کد خبر 851152
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
سردار هادیانفر

رئیس پلیس فتا گفت: در حوزه اینستاگرام 51 هزار پیج تحت شناسایی و رصد قرار گرفتند که عمدتاً فیلم‌های مبتذل و مستهجن را منتشر می‌کنند در حال ردیابی و و شناسایی بوده و فعالیت مجرمانه آنها بررسی می‌شود.

به گزارش مشرق، سردار کمال هادیان‌فر در نشست خبری امروز خود با اشاره به تهدیدات تلگرام برای کاربران ایرانی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار به دست آمده 49.5 درصد از جرایم فضای مجازی در شبکه اجتماعی تلگرام اتفاق افتاده و این در حالیست که آمار جرائم رخ داده در تلگرام در سال 95، 32 درصد از جرائم سایبری بود.

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه 72 درصد از جرائم سایبری در پیام‌رسان‌ها از جمله تلگرام و اینستاگرام اتفاق می‌افتد افزود: در اوایل سال 96، پلیس فتای ایران گزارش جامعی از فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده در پیام‌رسان تلگرام به اینترپل ارائه داد و این در حالیست که امروز 300 کانال مربوط به افکار تکفیری و افراطی در این شبکه فعال است و تفکر داعشی با 11 زبان از جمله زبان فارسی در این پیام‌رسان ترویج می‌شود که البه این کانال‌ها هیچ‌ یک به دلیل آن که مدیر تلگرام آنها را مصداق ترویج خشونت نمی‌داندT مسدود نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات ۶ عملیات تروریسی و کودتا در بستر «تلگرام» +عکس

هادیان‌فر اضافه کرد: همچنین 51 درصد جرائم علیه عفت عمومی و اخلاق در فضای تلگرام اتفاق می‌افتد، 23 درصد دیگر مربوط به اینستاگرام و 11 درصد از جرائم علیه عفت عمومی در فضای واتس‌آپ رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه 66 درصد از 51 درصد جرائم علیه عفت عمومی در تلگرام به تولید و بازنشر محتوای مستهجن اختصاص دارد، افزود: در این موارد عمدتاً با موضوعات طنز و سرگرمی اقدام به جذب کاربران کرده و از نیمه‌شب به بعد فیلم‌های مستهجن‌ را در این کانال‌ها بازنشر می‌دهند و نکته قابل تأمل این است که فعالیت‌های این کانال‌ها به صورت عنکبوتی و پیچیده انجام می‌شود.

رئیس پلیس فتای کشور ادامه داد: تاکنون 23 هزار و 175کانال و گروه مجرمانه توسط پلیس فتا شناسایی شده و غالباً مسدود شده‌اند ولی شاهدیم که در کمتر از 10 دقیقه این کانال‌ها با تغییرات جزئی در نامشان مجدداً فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند و حتی از کانال‌های زاپاس پیش از مسدود شدن کانال اولیه استفاده کرده و مخاطبان خود را به عضویت در این کانال‌ها ترغیب می‌کنند.

فعالیت بیش از 4700 کانال و گروه تروریستی و داعشی/حضور 650 کانال ضددینی در تلگرام

هادیان‌فر با اشاره به جزئیات بیشتری از فعالیت تروریست‌ها و کانال‌های ضد دین در تلگرام افزود: از میان 30 هزار و 186 کانال مجرمانه در تلگرام، 4 هزار و 753 کانال و گروه مربوط به گروه‌های تروریستی و داعشی بوده و 650 کانال و گروه در حوزه ضد دین، ضدیت با اسلام و قرآن فعالیت می‌کنند و مابقی این کانال‌ها فعالیتشان در حوزه‌های مواد مخدر، قمار یا حتی ترغیب به خودکشی است که بخش زیادی از این موارد شناسایی شده و کانال‌های آنها مسدود شده است.

شاخ‌های اینستاگرامی در یک قدمی دستگیری/تراکنش 200 میلیارد تومانی قمار در فضای مجازی

وی در ادامه این نشست، با اشاره به رصد پلیس فتا در شبکه‌های پیام‌رسان گفت: در حوزه اینستاگرام 51 هزار پیج تحت شناسایی و رصد قرار گرفتند که عمدتاً فیلم‌های مبتذل و مستهجن را منتشر می‌کنند که با توجه به بررسی‌های انجام شده این افراد در حال ردیابی و شناسایی بوده و فعالیت مجرمانه آنها بررسی می‌شود.

رئیس پلیس فتای کشور گفت: عمده این افراد در کشور ترکیه ساکن هستند ولی با توجه به مستندسازی و رصد انجام شده، گزارش‌های تخلفات آنها تهیه شده و به زودی برخورد قانونی و مناسب با این افراد انجام خواهد گرفت و حتی برای تعدادی از این افراد که در حوزه قمار فعالیت می‌کنند اعلان وانتد از سوی اینترپل صادر شده است.

هادیان‌فر با بیان اینکه در سال گذشته طرح‌های مختلفی در پلیس فتا با هدف مبارزه با فساد و فحشا، شرط‌ بندی و قمار و فروش اطلاعات به کاربران به اجرا درآمده است، گفت: در سال گذشته با 628 سایت و کانال فعال در حوزه قمار و شرط‌بندی برخورد شد و این در حالی است که گزارشات به دست آمده نشان می‌دهد که این سایت‌ها و کانال‌ها بیش از 200 میلیارد تومان در سال گذشته تراکنش مالی داشته‌اند.

وی اضافه کرد: همچین در حوزه فروش اطلاعات نیز دو اپراتور که اطلاعات مشترکانشان  را به برخی از شرکت‌های تبلیغاتی فروخته شده بود، احضار شدند.

وی با انتقاد از فعالیت psd‌ها که واسطه بین شرکت‌ها و بانک‌ها هستند و درگاه‌های الکترونیکی برای برخی شرکت‌ها فراهم می‌کنند، گفت: متأسفانه 3 سال پیش به واسطه این عدم نظارت لطمه بزرگی از یکی از شرکت‌ها خوردیم و لذا توصیه می‌کنیم در این حوزه بسیار جدی‌تر عمل کنیم چرا که بحث پولشویی از طریق این مورد بسیار جدی است و متأسفانه احتمال مخلوط شدن پول نجس قمار با پول مردم در بانک‌ها وجود دارد.

رئیس پلیس فتای کشور اضافه کرد: همچنین شب عید 97 با هماهنگی بانک مرکزی و قوه قضائیه 141 درگاه بانکی که عمدتاً در حوزه قمار و شرط‌بندی فعالیت داشتند و صاحبان آنها در کشور ترکیه حضور دارند مسدود شدند و پیگیری‌های تکمیلی نیز توسط اینترپل در حال انجام است.

هادیان‌فر در ادامه از برخورد با 10 باند فیشینگ که 15 هزار کارت بانکی را مورد هدف قرار داده بودند و باندهای اسکینر که اطلاعات چندین هزار کارت بانکی را به سرقت برده و 3 هکر که آماده هک 12 هزار سایت بودند خبر داد.

رصد خرید و فروش بیت‌کوین توسط پلیس فتا/افراد حقیقی حق تولید پول مجازی را ندارند

وی در ادامه این نشست درباره تهدیدات پول‌های مجازی و حضور پلیس برای پیگیری این موضوع،‌گفت: در حال حاضر هیچ فرد حقیقی در کشور اجازه تولید پول مجازی را نخواهد داشت و بانک مرکزی و وزارت ارتباطات به دنبال آن هستند که به زودی پول‌های مجازی را با مشارکت بانک‌های داخلی که از پشتیانی منابع داخلی برخوردارند معرفی کنند.

رئیس پلیس فتای کشور با هشدار نسبت به خرید و فروش پول مجازی و خصوصا بیت کوین گفت: در بحث بیت‌کوین شاهد بودیم که ارزش هر بیت کوین طی مدت کوتاهی از 1000 دلار به 19000 دلار تبدیل شد و این باعث شد که علیرغم تذکرات جدی ارائه شده، خیلی‌ها نسبت به خرید این پول مجازی اقدام کنند و شاهد بودیم که ارزش بیت کوین ظرف چند روز از 19 هزار دلار به 6 هزار دلار تقلیل یافت.

هادیان‌فر خاطرنشان کرد: بیت‌کوین و سایر پول‌های مجازی هیچ عقبه‌ای ندارند و عمدتا محصول سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بوده که به دنبال بالا بردن تراز مالی خودشان هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین از سوی بانک مرکزی، پلیس فتا نیز خرید و فروش این ارز دیجیتال را رصد می‌کند.

روایت رئیس پلیس فتا درباره درآمد کمپانی تلگرام

رئیس پلیس فتای کشور در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درخصوص کوچ کاربران از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: یکی از تصمیمات جدی ما این است که مردم حتما از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کنند چرا که امنیت اطلاعات آنها تضمین شده است.

هادیان‌فر اضافه کرد: زمانی که مدیر تلگرام از کشور روسیه خارج شد ریالی نداشت ولی امروز به یکی از 600 فرد ثروتمند در دنیا تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه  درآمد کمپانی تلگرام از فروش بیگ دیتا است گفت: در سال 2017،‌ 150 میلیارد دلار اطلاعات مردم در قالب بیگ دیتا که توسط شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری شده بود فروخته شد و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال 2018 به 168 میلیارد دلار برسد.

رئیس پلیس فتای کشور اضافه کرد: اهمیت اطلاعات و بیگ‌دیتاها در دنیا به اندازه‌ای است که در نشست اسپانیا، نماینده گوگل سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که «ما امروز آنچه خدا می‌داند می‌دانیم». این جمله یعنی بیگ‌دیتاها و اطلاعات کاربران به اندازه‌ای مهم است که با بهره‌مندی از آنها می‌توان تمامی علایق، رفتارها و روان هر گروه، جامعه و یا کشور را تحلیل کرد.

هادیان‌فر خاطر نشان کرد: امروز شاهدیم که کمپانی تلگرام هیچ درآمدی از تبلیغات ندارد پس این سوال وجود دارد که هزینه گزاف این کمپانی از کجا تامین می‌شود؟ به هر حال باید قبول کنیم که اگر کاربران ایرانی و روس که عمده کاربران تلگرام را تشکیل می‌دهند از این پیام‌رسان خارج شوند، این پیام‌رسان ورشکست خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:  اطلاعات کلان و بیگدیتاها در اشل کوچک‌تر به شرکت‌های تجاری فروخته می‌شوند و بخشی از آنها در اختیار شرکت‌های خدماتی و بخشی نیز به سرویس‌های اطلاعاتی واگذار می‌شود.

نگهداری اطلاعات کاربران در سرور پیام‌رسان‌های داخلی تا 6 ماه

هادیان‌فر در خصوص کوچ کاربران از تلگرام نیز گفت: مرجع تصمیم‌گیرنده در این موضوع شورای عالی فضای مجازی و با تشخیص مقامات قضایی است و پلیس در این خصوص مسئولیتی ندارد ولی باید توجه داشته باشیم که نیمی از جرائم سایبری از تلگرام و 20 درصد آن در فضای اینستاگرام اتفاق می‌افتد.

رئیس پلیس فتای کشور با تاکید بر امن بودن شبکه‌های اجتماعی داخلی گفت: طبق قوانین و مقررات موجود این پیام‌رسان‌ها تا 6 ماه اطلاعات را ذخیره می‌کنند تا در صورتی که خدایی ناکرده قتل، کلاهبرداری، هتک حیثیت یا هر جرم دیگری در این فضا رخ داد با دستور قضایی، جمع‌آوری عدله جرم ممکن باشد این در حالیست که تمامی پلیس‌های دنیا از جمله آمریکا از این اطلاعات پیام‌رسان‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌کنند بدون آنکه حتی نیاز به استعلام داشته باشند.

هشدار نسبت به ضرورت استفاده از سیستم‌های عامل بومی برای سازمان‌های مهم کشور

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، در خصوص سیستم‌ عامل‌های موجود در مراکز حساس کشور و بانک‌ها و خارجی بودن این سیستم‌های عامل گفت: متاسفانه بخشی از زیرساخت‌های ما به آمریکا وابستگی دارد و بهترین راهکار برای در امان ماندن از تهدیدات احتمالی اجرای 11 پیوستی است که به شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده است که از جمله آنها استفاده از سیستم‌ عامل‌های بومی، موتورهای جستجوگر بومی و ... است که امیدواریم با آمدن آقای جهرمی هر چه زودتر شبکه ملی اطلاعات که دو فاز آن اجرایی شده تکمیل گردد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
  33 34
  واقعا اينستا خیلی بدتر از تلگرامه. تو رو خدا جمش کنید.
  • هم میهن ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
   4 1
   تو را به خدا به داد مملکت برسید اینا مشکل کشور ما نیست، مشکل مملکت مسئول بی لایقته، مشکل دزدها هستند که میلیاردها تومان سرمایه مملکت رو چاپوندن و پشتشون هم گرمه، مشکل آقازاده هایی هستند که هیچ عرقی به ایران و ایرانی ندارن، مشکل کشور ما دو تار موی زنان نیست مشکل ما کسانی هستند که به نام دین، وطن را چاپوندن
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
  2 1
  لجنزاره لجنزار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس