صالح الصماد

از زمان آغاز تجاوز نظامی عربستان علیه یمن، پس از «عبد الملک الحوثی»، رهبر جنبش انصار الله، «صالح الصماد» دومین شخصیت تحت پیگرد سعودی های وهابی شمرده می شد.

سرویس جهان مشرق -   «صالح الصماد»، رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز پنجشنبه گذشته در حمله هوایی جنگنده های سعودی به خودرو وی در استان «حدیده»   به شهادت رسید و خبر شهادت او روز گذشته (دوشنبه) اعلام شده است.

**شهید صالح الصماد که بود؟

صالح الصماد، ملقب به «ابو فضل» یکم ژانویه سال ۱۹۷۹ میلادی در شهرستان «سحار» واقع در استان «صعده»، در شمال یمن متولد شد. وی پیش از آنکه ریاست شورای عالی سیاسی یمن را عهده دار شود، کشاورزی ساده بود که پس از طی مدارج عالی در سال ۲۰۱۱ به ریاست دفتر سیاسی جنبش «انصار الله» انتخاب شد.

شهید الصماد فارغ التحصیل رشته علوم دینی دانشگاه صنعا شده بود. وی پس از فراعت از التحصیل مدتی به عنوان آموزگار در مدارس صعده تدریس می کرد.

شهید صالح الصماد

پیش از آغاز فعالیت های جهادی جنبش انصار الله که پایه گذار آن، شهید «سید حسین بدر الدین الحوثی» شمرده می شد، وی را به خاطر پشتکار و جدیتش به مرد روزهای سختی می شناختند، اما این جدیت هیچ گاه باعث دوری شهید از جمع محرومین و مستضعفین نشد، بلکه همواره به رابطه نزدیک و تنگنا تنگش با این طیف از جامعه و مواضع انسان دوستانه و شرافتمندانه اش مشهور بود.

بی شک الصماد با شجاعت ها و از خودگذشتگی هایش یکه تاز جنگ سوم حوثی ها با سعودی ها در استان صعده بود که موجب شد تا این شخصیت بزرگ بیش از پیش در یمن شناخته شود.

وی طی این جنگ برای کاهش فشار نظامی جبهه های مران، نشور و ضحیان به همراه یاران و همرزمان اندکش جبهه مقاومت جدیدی را در منطقه «بنی معاذ» گشود تا پس از آن برای دفع حملات متجاوزان راهی جبهه المقاش و الطلح در نزدیکی شهر صعده شود.

پس از آن نوبت به جنگ چهارم حوثی ها با عربستان رسید. خاطره مبارزات سرسختانه و مقاومت جانانه ابو الفضل در برابر متجاوزین سعودی همچنان در اذهان اهالی روستاهای «بنی معاذ» زنده است.

شهید صالح الصماد

در جریان این نبردها جنگنده های متجاوز سعودی خانه و مزرعه اش را هدف گرفته و بمباران کردند. همچنین طی این نبردها بود که دو برادرش به شهادت رسیدند.

وی یکی از رهبران و فرماندهان بزرگ سه جنگ اخیر حوثی ها با عربستان سعودی و رژیم اسبق حاکم بر یمن شمرده می شد، به همین دلیل دشمنانش که به خوبی به اهمیت و جایگاهش در جبهه مقاومت یمن و جنبش انصار الله پی برده بودند، بارها و در مناطق و نقاط مختلف تلاش کردند، وی را ترور کنند و در این راستا، ‌ ده ها بار با مرگ دست و پنجه نرم کرد تا به فولاد آبدیده ای تبدیل شود که وجه مشخصه اش: علم و فداکاری بود.

پس از «عبد الملک بدرالدین الحوثی»، رهبر جنبش انصار الله به عنوان مرد شماره یک، صالح الصماد، مرد شماره دو این جنبش شمرده می شود که تحت پیگرد سعودی های وهابی بود.

در زمان ریاست جمهوری دیکتاتور مآبانه «علی عبد الصالح» بر یمن نیز صالح الصماد در لیست ۵۵ نفره تحت پیگرد رژیم اسبق یمن بود.

**مردی که سنت و مدرنیسم را با هم در خود داشت

ابو فضل از جمله شخصیت های مقاومت در یمن است که در عین داشتن تحصیلات دانشگاهی و به روز، از تحصیل علوم دینی و مذهبی باز نماند و اشرافش به علوم و دانش های روز باعث روگردانی و پشت کردن وی به اعتقادات دینی و مذهبی اش و همچنین عادات و سنن قبیله ای و جامعه ای که از دل آن پا گرفته بود، ‌ نشد.

صالح الصماد، ملقب به «ابو فضل»

او را به صدای رسایش، اشعار زیبایش می شناختند. بخشندگی و عزت نفس و فن بیان قوی، او را به سخنران ثابت منابر نماز جمعه در مناطق مختلف یمن تبدیل کرده بود.

ابو فضل از جمله شخصیت های مورد اعتماد «عبد الملک بدرالدین الحوثی»، رهبر جنبش انصار الله بود و به همین دلیل پس از به دست گرفتن اداره صنعا در سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی الحوثی وی را از جانب انصار الله به عنوان مشاور «عبدربه منصور هادی»، ریاست جمهوری وقت یمن برگزید.

پس از فرار هادی به عربستان و پناه بردن به دامان سعودی ها، در ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی، به دلیل اشراف به امور و آگاهی از زیر و بم تحولات جاری در یمن و منطقه و تحلیل های درست و ارزیابی های دقیقش از رخدادهای پشت پرده، به ریاست شورای عالی سیاسی یمن منصوب شد.

**شهید الصماد و نگاهش به توانمندی های مردم یمن

شهید الصماد از جمله شخصیت های یمنی بود که به توانایی ها و استعدادهای داخلی ایمان و باور داشت و همواره بر بهره برداری از این توانایی ها و استعدادها تاکید می کرد.

صالح الصماد

وی در دوم آوریل جاری در آخرین سخنرانی رسمی اش  پیش از شهادت گفته بود که «ملت یمن دارای توانمندی ها و امکانات مورد نیاز جهت مدرنیزه کردن سیستم های موشکی خود هستند».

الصماد تاکید کرده بود که «موشک هایی که امروز ریاض، پایتخت سعودی ها را هدف می گیرد، موشک های ساخت داخل هستند و از این توانایی برخورداریم که بُرد این موشک ها را به بیش از اینها افزایش دهیم».

شورای عالی سیاسی یمن دقایقی پس از صدور بیانیه شهادت صالح الصماد رئیس شورا اعلام کرد که جایگزین او انتخاب شد.

شورای عالی سیاسی افزود: از این پس، «مهدی المشاط»  به جای الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن خواهد بود و رهبری آن را در مراحل آینده بر عهده خواهد داشت.

مهدی المشاط

مهدی المشاط اردیبهشت ۹۶ به‌عنوان عضو شورای عالی سیاسی یمن منصوب شد. وی نقش برجسته‌ای در فعالیت‌های سیاسی علیه تجاوز ائتلاف سعودی آمریکایی به یمن ایفا کرده است. المشاط در چندین دور از مذاکرات ژنو، کویت و عمان درباره یمن حضور داشته و راهکارهایی برای خروج یمن از بحران ناشی از تجاوز آل‌سعود و متحدانش ارائه کرده است.

شورای عالی سیاسی یمن به مناسبت شهادت الصماد، سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  وهابی صهیونیست تقاص خواهد داد
  • حسین PL ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   56 18
   بیت المقدس و مکه و مدینه ان شا الله به زودی از اشغال صهیونسم آزاد خواهند شد.
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  90 27
  این انصاف نیست که شاهزادگان سعودی در پر قو ودرامنیت باشند
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  52 23
  این انصاف نیست که شاهزادگان سعودی در پر قو ودرامنیت باشند
 • 1362 IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  77 6
  تو کل مطلب هیچ توضیحی در مورد نحوه شناسایی و شهادت ایشون توسط سعودی نبود...!!!
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   36 6
   بله در مورد چگونگی شهادت توضیحی نداده
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  55 7
  دلشون خوشه. یمن چیزی برای از دست دادن ندارد و سعودی و انلیسی و اسراییلی حاالحالاها باید در یمن هزینه کنند و کشته بدهند
 • بهشت IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  34 11
  سلام روحش شاد آل سعود با این کاراش سقوطش رو تسریع میکنه... راستی اگه این مطلب برای مشرقه چرا شیعه نیوز بدون ذکر منبع کار کرده ؟
 • احمد IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  37 25
  به زودی دست انتقام الهی چنان سیلی برصورت آل سعود زند که دیگر آل سعود نتواند قدراست کند انشاء الله
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  25 18
  روحش شاد غم مابرای اوبسیاراست امالفظ تحت پیگردلفظ درستی نیست اوازکیان خوددفاع میکرد . مومنی که قهرمانانه ایستادومتجاوزین رابستوه آورد . راهش پررهروباد . خدای یمن آل سعودراوراندازد .
 • ش.بستکی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  35 20
  هر کدام از جوانان انصارالله به تنهایی یک جبهه مقاومت در برابر آل سعود هستند... چه زیبا رسول الله فرمودند : انّی اشم رائحة الجنة من اليمن... به عنوان یک پزشک اهل سنت از رفتار مشمئز کننده آل سعود و به خاک و خون کشیدن مجالس عروسی در یمن احساس شرم می کنم. خداوند زوال این قوم ظالم را زودتر مهیا کند. آمین
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   16 13
   توای عزیزبغض اتحادمان رامنفجرکردی خدایت یارباد ای صدایت حق وپیامت نوید
 • عاقل IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  33 14
  به زودی انشاا... انتام سختی از وهابیون سعودی نوکر صهیونیست و آمریکا خواهند گرفت.
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  5 11
  با تحقیقاتی که انجام دادم متوجه گشتم ایشان دچار کمبود دوپامین هستند.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  18 5
  کمر بند حفاظتی و امنیتی را برای بقیه مقامات حفظ کنند که ترور طراحی سیا و اسرایئل است و در دستور کار قرار گرفته
 • سعید IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  15 13
  تبریک و تسلیت به همه رزمندگان اسلام و مجاهدان گمنام جبهه مقاومت
 • مرتضی IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  17 11
  سلام علیکم ؛ انشاءالله خون این مردم بیگناه یمن دامن این سفاکان سعودی ازخدا بی خبر صهیونیزم را میگیرد .
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  14 18
  صالح عزیز. شهادتتان مبارک. ال سعودی خبیث بدانید دست انتقام صالح بلند است. انتقام سختی پس خواهید داد. راه صالح ادامه دارد.
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  12 24
  کار آخر را علیه وهابی ها انجام بدید . زمان میگذرد
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  7 12
  مسایل حفاظتی خیلی مهم است
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  13 9
  کاش موشکهای یمنی بن سلمان را بجای این شهید به هلاکت برسانند
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  2 11
  شهادت را اینقدر پایین نیاورید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس