کد خبر 848334
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
نوبخت نمایه

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از رشد سرمایه گذاری ۱.۵ درصدی نسبت به سال ۹۵ در کشور خبر داد و گفت: اقتصاد و تولید ۴.۷ درصد بدون احتساب نفت افزایش یافته است.

 به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه مازندران با بیان اینکه نظام بانکی در سال قبل ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ۲۶ هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات اعطاء کرده است گفت: علاوه بر این، ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز برای طرح های عمرانی دولتی داده و سبب شد تا رشد ۱.۵ درصدی در بخش سرمایه گذاری داشته باشیم.

وی عنوان کرد: همچنین در بخش اقتصاد و تولید نیز ۴.۷ درصد بدون احتساب نفت افزایش یافته است و در بخش اشتغال از ۸۳۶ هزار نفر که به جمعیت فعال اضافه شدند، ۸۱۹ هزار نفر مشغول به کار شدند و حدود ۱۷ هزار نفر نیز به جمعیت بیکار اضافه شدند.

بیشتر بخوانید

اقتصاد ایران از کدام کشورهای اروپایی بزرگتر است؟ +جدول

 

وی افزود: نرخ بیکاری کشور از ۱۲.۳ درصد به ۱۲.۱ درصد تقلیل یافته است و این نشان می دهد که در زمینه تولید و اشتغال موفقیت نسبی داشتیم اما ناکافی بود زیرا جامعه رفاه را به طور کامل احساس نکردند.

نوبخت با اظهار اینکه هنوز ۳.۲ میلیون نفر جمعیت بیکار در کشور داریم گفت: مازندران باید سهم خود را مشخص کند زیرا رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان سال قبل با اضافه شدن کمک دولت و تبصره ۱۸ در سال جاری به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اضافه شده است که مازندران تنها هزار میلیارد تومان از اعتبار سال قبل را استفاده کرده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بین استان ها برای توسعه استان رقابت وجود دارد خواستار افزایش سهم مازندران در بخش اشتغال شد و گفت:بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی جدید در کشور دیده شده است و در حال حاضر ۱۳۰ هزار نفر در مازندران مشغول به کار شده اند.

وی به نوآوری دولت اشاره و اضافه کرد: دولت امسال سعی کرد تمرکز را در بودجه کم کند و تلاش کرد در اعتبارات دولتی به عنوان اهرم و از منابع صندوق نیز استفاده کند و ۱۲۶ هزار میلیارد تومان بودجه تعریف شده است و سهم مازندران باید از این اعتبار مشخص شود.

وی با بیان اینکه ۱۷ هزار نفر به جامعه بیکاری اضافه شده است گفت: هنوز بیش از ۳.۲ میلیون جمعیت بیکار داریم و سال جاری باید برای اشتغال این افراد برنامه ریزی شود.

نوبخت با اشاره به اینکه برای آب مازندران تلاش و فکری کنیم گفت: سد هراز بخشی از آب کشاورزی و شرب را تامین می کند و باید تکمیل می شود، همچنین ۳۷ کیلومتر از جاده هراز نیاز به چهاربانده شدن دارد که باید اجرایی شود.

وی خواستار سهم مازندران از گردشگری شد و گفت: در تبصره ۱۳ مجوزی داده شد تا از شراکت بخش خصوصی و غیردولتی استفاده کند زیرا منابع ما محدود است و باید حداکثر استفاده از این منابع را داشته باشیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، پسماند، آب، موضوع ریل و مباحث نفتی را از دیگر مسائل برشمرد و خواستار توجه به این مسائل شد.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور طبق قانون مسئولیت راهبری و توسعه کشور را برعهده دارد، افزود: توسعه در کشور امکان‌ناپذیر است مگر اینکه هریک از استان‌ها سهم و نقشی در جغرافیای منطقه خودشان برای توسعه داشته باشند و امروز در این مدخل مباحث ما پیرامون توسعه استان مازندران بود.

 نوبخت با بیان اینکه بخش دوم هدف این جلسات که باید با حضور مسئولان ملی تحصیل شود، اطلاع از سیاستهای عمومی کشور است، افزود: اهدافی که در سطح ملی وجود دارد و استان مازندران باید از سهم و نقش خود در این مجموعه برای سال ۹۷ مطلع باشد.

نوبخت با اعلام اینکه همه برنامه‌های سال ۱۳۹۷ در بودجه سال ۱۳۹۷ معین است، ادامه داد: بودجه بر طبق قانون محاسبات عمومی برنامه یکساله دولت و حاوی پیش‌بینی منابع، سیاست‌ها و اهدافی است که باید به آن دست پیدا کنیم.

نوبخت با بیان اینکه درسال ۹۶ دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در اعتبارات هزینه ای و اعتبارات تملک داریی سرمایه‌ای عملکرد هزینه داشته است، خاطرنشان کرد: این میزان حدود ۱۳ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشت و از این رقم ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی از خزانه استفاده شد و همچنین، برای طرحهای عمرانی ۱۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان حوادث به آن داده شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس