کد خبر 844533
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
ماده مخدر گل

باندهای فروش مواد مخدر صنعتی با استفاده از ابزار فضای مجازی و همچنین برخی افراد با استفاده از هنر بویژه برخی خوانندگان درصدد تسری این مواد خطرناک و توهم زا و اعتیاد آور بین جوانان بوده است.

به گزارش مشرق، بیشترین مواد مخدر مصرف‌شده در کشور تریاک و مشتقات آن است. این در حالی است که مواد مخدر جدید و صنعتی سال‌هاست که جای خود را به مواد مخدر سنتی داده است. 

مواد مخدر صنعتی با نام اختصاری NPS مواد محرکه جدیدی هستند که دارای تخریب روانی و ذهنی بسیار بالایی هستند و چون تعداد آن در دنیا زیاد است قابلیت رصد و شناسایی آن بسیار سخت است.

با وجود بیش از 730 نوع مواد مخدر NPS در دنیا می‌توان مواد مخدر جدید و صنعتی را معضلی جهانی دانست که می‌تواند جامعه بشری را به صورت جدی به خطر بیندازد.

بازار مکارانه فضای مجازی برای فروش مواد مخدر صنعتی 

متاسفانه در این بین باندهای مواد مخدر با استفاده از فضای مجازی اقدام به فروش و ترویج این مواد پرداخته و جوانان این مرز و بوم را هدف گرفته‌اند لذا به نظر می‌رسد در آشفته بازار مواد مخدر سوداگران و پیاده نظام‌های آنها در فضای مجازی تلاش می‌کنند به روش‌های مختلفی مواد مخدر را تبلیغ کنند ضمن اینکه تبلیغات کاذب و بازار مکاره‌ای برای آن ایجاد کرده‌اند. 

بیشتر بخوانید:

ماده مخدری که مثل سیگار مصرف می‌شود

همه‌چیز درباره ماده مخدری به نام «گُل»

برخی اوقات فعالیت برخی از سایت‌ها، شبکه‌ها و کانال‌های فضای مجازی توزیع کننده و فروشنده مواد مخدر بویژه از نوع صنعتی آن زیاد می‌شود که امری خطرناک به حساب می‌آید. این در حالی است که پرویز افشار سخنگو و معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر از شناسایی و برخورد با فروشندگان و توزیع کنندگان این دسته به تعداد 24 مورد آن هم در سال 95 خبر داده که البته وعده برخورد با تعدادی دیگر هم ارائه شده است. 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه برخورد پلیس فتا با گردانندگان این سایت‌ها برخورد فوری نیست، اظهار کرد: علت این است که اینها یک سری ارتباطات و شاخ و برگ‌هایی دارند و پلیس برای مدتی آنها را رصد می‌کند تا بتواند شاخ و برگ هایشان را شناسایی کند. سال گذشته نهایتا پلیس به سرشاخه‌ای رسید که جوانی 26 ساله مسئول آن بود.

وی درباره چگونگی تهیه و کاشت بذر شاهدانه یکی از مواد مخدر توهم زا تبلیغاتی می‌کرد و واسطه‌هایی داشت که در پی این تبلیغات مشتریان‌شان افزایش پیدا می‌کرد.

برخورد با خوانندگانی که برای داروهای اعتیادآور می‌خوانند

افشار اعلام کرد اخیرا در فضای مجازی شاهد موجی از خوانندگانی بودیم که برای «ترامادول» و «زولپیدوم» و داروهای اعتیاد آور دیگر ترانه خوانده بودند که با آنها برخورد لازم صورت گرفت.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تاکنون کاشت و برداشت علف، گل و ماری جوانا در سطح وسیع در کشور وجود نداشته است، اما می‌توان در فضای خانه در یک گلدان یا باغچه این مواد را پرورش داد. ضمن اینکه گزارشی مبنی بر کاشت و برداشت گل یا علف در سطح وسیعی در کشور ارائه نشده و تمام مراتع به‌طور دقیق کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم جهت کنترل و اطلاع از نوع محصول پرورش در مزارع انجام شده و براساس اطلاعات موجود در حال حاضر هیچگونه کاشت و برداشت گل، علف و ماری جوانا در سطح وسیع در مزارع وجود ندارد.

کاشت مواد مخدر صنعتی در گلدان‌های خانگی

افشار گفت: کاشت مواد مخدر صنعتی در سطح کوچک امکان‌پذیر است و متأسفانه در یک گلدان یا باغچه کوچک در خانه نیز می‌توان گل، علف یا حشیش را پرورش داد و مواد مصرفی فرد را در مقیاس کوچک تولید کرد. این در حالی است که این امر جنبه فروش ندارد و تن‌ها برای استفاده شخصی صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: تخم گیاه ماری جوانا، گل و علف قابلیت پرورش در یک گلدان را دارد و با ایجاد شرایط و نور مناسب می‌توان مواد مصرفی را در خانه به دور از دغدغه‌های تهیه، پرورش داد. با این حال تأکید می‌شود که پرورش این مواد در خانه کار آسانی نبوده و نیاز به تجربه و شرایط خاص دارد.

افشار در ادامه یادآور شد: برخی از سوداگران از طریق فضای مجازی به تبلیغ تخم گیاه ماری جوانا و نحوه کاشت، افزایش محصول، نوردهی و رسیدگی و آبیاری آن می‌پردازند و با تبلیغات اغواکننده مواد اعتیادآور را مفید جلوه می‌دهند و با مخفی کردن ضرر استعمال این مواد به جذب مشتری و تشویق مردم به مصرف می‌پردازند.

اعتیاد آور بودن «گل» یا «ماری جوانا» و تخریب شدید مغز

وی درخصوص تبلیغات قارچ گونه مصرف ماری جوانا در فضای مجازی گفت: تبلیغات فضای مجازی در راستای معرفی گیاه ماری جوانا کذب و دروغ است و تأکید می‌شود که این گیاه، گل و مشتقات آن درصد اعتیادآور بالایی دارند و منجر به تخریب مغز می‌شوند و نمی‌توان این امر را انکار کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: گیاه ماری جوانا مشکلات روحی و روانی بسیاری را در فرد ایجاد می‌کند در حالی‌که می‌تواند وابستگی جسمی زیادی را ایجاد نکند بنابراین به مردم توصیه می‌شود در مقابل تبلیغات اغواکننده هوشیارانه برخورد کرده و به هیچ عنوان تحت تأثیر آن قرار نگیرند.

وی افزود: در راستای مبارزه با کاشت و برداشت علف و گل در منازل به خانواده‌ها توصیه می‌شود که در صورت مواجهه با یک گیاه عجیب و غریب در گلخانه‌ها یا باغچه‌های خانه خود آگاهانه رفتار کرده و نسبت به برخورد افراد خانواده به‌ویژه جوانان در پرورش گل و گیاه توجه لازم اعمال شود.

مجازات فروشندگان بذر مواد مخدر صنعتی و دارندگان گلدان‌های خانگی 

افشار خاطرنشان کرد: مقابله با کاشت و برداشت مواد مخدر نیاز به یک عزم همگانی دارد چرا که این مواد قابلیت پرورش در خانه را داشته و الزاماً نیازی به وجود مزرعه نیست بنابراین در صورت مشاهده کاشت این مواد نیروی انتظامی با افراد خاطی برخورد کرده و پرونده را به سیستم قضایی معرفی می‌کند تا براساس قانون Law با آن‌ها برخورد شود بنابراین در صورت رؤیت بذر یا ریشه گیاه در هر منطقه‌ای مجازات خاصی در نظر گرفته شده است.

سردار حسین رحیمی رییس پلیس پایتخت هم در همین راستا گفت: یک باند توزیع مخدر گل اخیرا شناسایی و منهدم شده است که این افراد با سوء استفاده از فضای مجازی و حقیقی اقدام به فروش ماده مخدر «گل» می‌کردند که 2 نفر در این رابطه دستگیر شدند. 

به نظر می‌رسد باندهای فروش و توزیع مواد مخدر صنعتی با استفاده از ابزار فضای مجازی و همچنین برخی افراد با استفاده از هنر بویژه برخی خوانندگان درصدد تسری این مواد خطرناک و توهم زا و اعتیاد آور بین جوانان بوده است. ضمن اینکه باید با افزایش اطلاع رسانی‌های صورت گرفته در این خصوص حساسیت‌های عمومی را در این خصوص برانگیخت تا مسئولان به به صورت جدی‌تری وارد گود شده و اقدامات مقابله‌ای خود را توسعه دهند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
  1 0
  ماریجوانا که صنعتی نیست کاملا طبیعیه.
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۹
  2 1
  قطعا باعث بروز خلاقیت در نقاشی و شعر و دیگر هنرها میشن البته به شدت عوارض جانبی دارن ولی توصیه میکنم یه بار امتحان کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس