کد خبر 839970
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
بقایی

آقای مجرمی که به هر در و دیواری زد تا به زندان نرود و هر آسمان و ریسمانی را به هم بافت تا خود را بی گناه نشان دهد، سرانجام دیشب تحویل زندان اوین شد تا ۱۵ سال پشت میله‌ها مکافات اعمال خود را ببیند.

به گزارش مشرق، ابتدای تیرماه امسال بود که موضوع بازداشت معاون رئیس جمهور در دولت های نهم و دهم برسر زبانها افتاد.

اخبار در گوشی دهان به دهان می‌چرخید تا اینکه نوبت به پرسش از سخنگوی دستگاه قضایی کشور رسید تا وی به عنوان یک مقام رسمی در این خصوص اطلاع رسانی کند.

در تاریخ 25 تیرماه سال جاری بود که حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برای حمید بقایی حکم جلیب صادر شده است، گفت: براساس اطلاعات بازپرس و دادستان، برای تکمیل پرونده، نیاز به دعوت بود.

محسنی اژه ای تصریح کرد: در 24 اسفند 95 این فرد احضار شده و مامور ابلاغ گفته که این فرد در آن آدرس شناسایی نشده است که قرار شد بررسی شود.

این فرد در زمان تحقیقات دو وکیل داشت. این دو وکیل در زمان آزادی کفیل شدند. البته به وی ارفاق شده زیرا معمولا از خود وکیل، کفالت قبول نمی‌کنند اما به خاطر ارفاق به وی، همین دو وکیل کفیل شدند.

بیشتر بخوانید:

در زمان مدیریت بقایی نزدیک به ۶۰۰ هزار شیء تاریخی از موزه ملی خارج شد/ ۴۰ درصد دوربین‌های موزه ملی از کار افتاده و برخی هم رو به آسمان بودند/ مهدی جهانگیری با رانت مشایی و بقایی مولتی میلیاردر شد/ تیم بقایی به دنبال فروش شرکت ۱۰۰۰ میلیاردی توسعه گردشگری به قیمت ۲۰ میلیارد بود

معاون اول قوه قضاییه گفت: یکی از این وکلا که کفیل بوده، در دادسرا حضور دارد، به او می‌گویند ظرف مدت به وی ابلاغ کن که بیایید، می‌گوید شما احضاریه رسمی بفرستید.

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: وکیل حاضر نمی‌شود صورت‌جلسه را امضا کند. در نوبت دیگر نیز کفیل مطلع شده که این فرد را می‌خواهند و لذا خودش مراجعه کرده و گفته اگر می‌خواهید می‌گویم بیاید.

وی ادامه داد: به هر تقدیر این فرد نمی آید و جلب می شود.

ماجرای زندانی بدون هواخوری!

اما متعاقب رسیدگی به پرونده حمید بقایی از سوی این فرد و برخی اطرافیانش سخنان عجیبی درخصوص نحوه نگهداری وی در زندان وین مطرح شد.

عده‌ای گفتند حمید بقایی در جایی نمناک و بدون داشتن نور و در سلول انفرادی نگهداری می‌شده است و عده ای هم گفتند که بقایی حتی زمان هواخوری نداشته است.

اما محسنی اژه‌ای به این اظهارات پاسخ داد و گفت: گفته‌اند به هیچ وجه اجازه ندادند برای این فرد غذای از بیرون تهیه شود که البته خلاف قانون نیست اما مع‌ذالک این فرد به خصوص زمانی که در اختیار وزارت اطلاعات بوده، بارها و بارها غذای مورد دستورش را از بیرون با هزینه خود دستگاه تهیه می‌کردند.

این فرد مکرر با خانواده در تماس بوده و در سوئیتی بوده که یخچال و تلویزیون داشته و سایر وسایل مورد نیاز را داشته و از نور کافی هم برخوردار بوده است.

اژه‌ای عنوان کرد حتی می‌خواستند او را به بند عمومی منتقل کنند اما خودش گفته من در این سوئیت خیلی راحت تر هستم و با دست خط خود نوشته که در این سوئیت راحت تر است.

اتهامات حمید بقایی

اما یکی از نکات مهم این پرونده موضوع اتهامات معاون احمدی نژاد بود زیرا بقایی و دوستانش تلاش داشتند تا او را بی گناه قلمداد کرد و بگویند که اتهامی به وی وارد نیست.

در همین رابطه سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اتهامات حمید بقایی گفت: این فرد دو الی سه اتهام دارد که در رابطه با تصرف غیرمجاز، تبانی با معاملات غیردولتی و اختلاس و برخی موارد مالی است.

اژه‌ای در همین رابطه گفته بود که البته اینها اتهام است و باید در دادگاه مورد بررسی قرار گیرد. در توجه اتهام اگر دلیل وجود داشت، متهم تحت تعقیب قرار می گیرد.

وی توضیح داد که حتی روزهای اول موردی مطرح شد که چیزی حدود دو میلیون یورو وجه نقد در اختیار همین متهم قرار گرفته تا در اختیار جای دیگر قرار دهد. اینها مواردی است که در این پرونده مطرح است.

تعقیب قضایی مجدد بقایی

پس از اظهارات سخنگوی قوه قضاییه، در تاریخ 5 مردادماه 96 جعفری دولت آبادی دادستان تهران در جمع خبرنگاران ضمن تکذیب اظهارات حمید بقایی در مورد وضعیت برخی زندانیان گفت: دادستانی تهران بر همین مبنا، با توجه به اظهارات کذب حمید بقایی، نامبرده را با اتهامات جدید مجدداً تحت تعقیب قضایی قرار داده و پرونده قبلی وی به زودی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

خانه ایران در فرانسه با تخلفات و اهمال‌کاری بقایی مصادره شد/ هیئت مدیره بقایی اسناد مالی خانه ایران را از بین برده بودند/ احمدی‌نژاد از پیگیری تخلفات بقایی ناراحت شد

در صورت نیاز دست خط بقایی منتشر می‌شود

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در تاریخ 8 مرداد ماه و در یکصد و پانزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره اظهارات حمید بقایی پس از آزادی از زندان و حرف های مطرح شده توسط وی علیه قوه قضاییه و شخص سخنگوی دستگاه قضا و اینکه او مانند زمان وزارت اطلاعات دروغ می گوید اظهار کرد: آنچه را که لازم است در خصوص این پرونده دادستان تهران توضیح می‌دهد و اگر لازم باشد، اقدام می‌کند و من فقط به دوستان قضایی خود توصیه دارم، زبان نامهربان برخی افراد باعث نشود، از مرز عدالت خارج شویم.

وی ادامه داد: همواره توصیه کردیم و می‌کنیم که اگر افرادی خلاق قانون عمل کنند، به ضرر خودشان است و طبیعتا تحت تعقیب قرار می‌گیرد و فرقی نمی‌کند چه جریان یا فردی باشد. در این خصوص نیز دادستان تهران با تشخیصی که خواهد داشت، در چارچوب قانون وارد می شود.

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: مسائلی که توسط این فرد مطرح شده صحیح نیست و هر مقداری که قانون اجازه بدهد از جمله دست خط ایشان به ویژه موضوع انتقال از سوئیت، توسط دادستان تهران اطلاع رسانی می شود. ان شاء الله پرونده هم رسیدگی شود، مسائل مالی هم مشخص می‌شود.

صدور کیفرخواست برای پرونده آقای مجرم

دو روز پس از اظهارات سخنگوی قوه قضاییه یعنی در تاریخ 10 مرداد ماه، دادستان تهران در چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی از صدور کیفرخواست 30صفحه‌ای با پنج عنوان اتهامی در مورد حمید بقایی خبر داد و افزود: پرونده در شرف ارسال به دادگاه است.

25 مهرماه، اولین جلسه دادگاه یقایی

در تاریخ 21 شهریور ماه عادل حیدری، وکیل مدافع حمید بقایی از برگزاری دادگاه موکل خود در تاریخ 25 مهرماه 96 خبر داد و گفت: این جلسه در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت برگزار می‌شود.

نخستین جلسه محاکمه بقایی، 25 مهر ماه در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری برگزار شد و دادگاه، 30 مهر ماه را برای برگزاری جلسه دوم تعیین کرد. بقایی در جلسه دوم نیز حضور یافت که پایان آن با حاشیه‌هایی همراه بود.

بقایی در جلسه سوم که 24 آبان ماه تعیین شده بود، به حضور در دادگاه به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهرری رفت.

جلسه چهارم هم در تاریخ 30 آبان‌ماه برگزار شد اما متهم بار دیگر در دادگاه حضور نیافت و نهایتاً قاضی حیدری پایان جلسات محاکمه را اعلام کرد و قرار شد دادگاه پس از وصول پاسخ استعلام‌های انجام شده از مراجع مربوطه، حکم این پرونده را صادر کند.

اذعای حکم حبس به مدت 63 سال

بر اساس آنچه بقایی در صفحه شخصی خود در تلگرام اعلام کرد، وی در این پرونده مجموعاً به 63 سال حبس محکوم شد و در همین راستا نسبت به حکم صادره اعتراض کرد.

9 بهمن ماه مهران عبدالله‌پور وکیل مدافع حمید بقایی اعلام کرد که پرونده موکلش برای رسیدگی به شعبه 68 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شده و قرار است در تاریخ 14 بهمن ماه جاری به پرونده بقایی در این شعبه رسیدگی شود.

بیشتر بخوانید:

احمدی‌نژاد از فشار بقایی و مشایی بر خودش نگران بود/ بسیاری از اسناد و کتب تاریخی کشور در زمان بقایی ناپدید شد/ مشایی دستور معدوم‌کردن پرونده تخلفات «امیرمنصور آریا» را صادر کرد/ سازمان میراث فرهنگی پستوخانه کثیف دولت دهم بود

برگزاری جلسات تجدید نظر

هرچند بقایی و اطرافیانش تلاش داشتند تا در ایام برگزاری دادگاه‌های تجدید نظر با حضور های نمایشی خود در مقابل دادگاه شو اجرا کنند اما به هر ترتیب دستگاه قضایی پرونده را مورد بررسی مجدد قرار داد.

نخستین جلسه دادگاه تجدیدنظر حمید بقایی روز شنبه 14 بهمن در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و همچنین روز سه‌شنبه 17 بهمن نیز دومین جلسه دادگاه بقایی در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

سرانجام در روز 21 بهمن سومین جلسه دادگاه در شعبه 68 دادگاه تجدید نظر برگزار شد.

سرانجام چهاردهم اسفند بود که اسماعیلی رئیس دادگستری کل استان تهران در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها عنوان کرد: دادگاه تجدید نظر حکم مربوط به بقایی را در موعد مقرر صادر خواهد کرد.

زمزمه‌های صدور حکم و اجرای آن

عص روز گذشته برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که حمید بقایی با توجه به صدور حکم قطعی از سوی دادگاه تجدید نظر برای اجرای حکم بازداشت شده است.

صحت و سقم این خبر در دست بررسی بود که وکیل متهم در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد حکمی ابلاغ نشده و بقایی هنوز بازداشت نشده است.

دقایقی بعد یکی دیگر از رسانه‌ها تأکید داشت که بقایی بازداشت شده است در حالی که این بار خبرگزاری فارس در تماس با وکیل بقایی موفق شد با خود بقایی صحبت کرده و وی اعلام کرد که هنوز بازداشت نشده است.

این در حالی است که اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران درباره شایعه بازداشت بقایی به یکی از رسانه‌ها، گفت: حکم قطعی دیروز صادر و به صورت سیستمی ابلاغ شده و امروز برای ابلاغ و اجرا به دادسرا ارسال شده است.

وی ادامه داد: اینکه دادسرا در مقام اجرا تاکنون چه اقداماتی انجام داده اطلاع ندارم اما دادگاه تجدیدنظر رای قطعی را صادر کرده و با توجه به تعدد اتهامات مجازات اشد که عبارت است از 15 سال حبس، رد مال و جزای نقدی و شلاق در مورد ایشان قابلیت اجرا دارد.

بقایی برای اجرای حکم به زندان معرفی شد

این در حالی است که شب گذشته دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که پس از تایید حکم دادگاه بدوی حمید بقایی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران و قطعیت آن و هم‌چنین ابلاغ حکم صادره، مأمورین پلیس روز سه‌شنبه 22 اسفندماه 96 نسبت به دستگیری و معرفی محکوم‌علیه جهت اجرای حکم صادره از جمله 15 سال حبس و چهل و سه میلیارد تومان جزای نقدی اقدام نموده و به زندان معرفی شد.

دادستانی تهران متعاقباً در مورد مفاد حکم صادره جداگانه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

و اما کلام آخر

رئیس دولت نهم و دهم بارها در مصاحبه‌های خود و در بیانیه‌ها و نطق‌های گاه و بی گاه خود عنوان کرده بود که نزدیکان، رفقا و اعضای کابینه‌اش خطوط قرمز وی بوده و بارها تهدید کرده بود که در صورت رسیدگی به پرونده آنها کشوری را به هم می ریزد در حالی که رسیدگی به پرونده نزدیکان وی نظیر رحیمی و بقایی نشان داد دستگاه قضایی کشور با این لفاظی ها کاری ندارد.

دستگاه قضایی با رسیدگی به پرونده حمید بقایی نشان داد خطوط توهمی ترسیم شده از فردی که پرونده اش مفتوح است را قبول نداشته و در مدار قانونی حرکت خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 45
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  بقیه دزدان چطور؟
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   درود و سلام بر احمدی نژاد و یارانش
  • غلامرضاعالیشوندی IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   35 4
   اوناامنیت دارن
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   44 51
   احمدی بر فرض اگر هم خورده باشه هم خودش خورد هم به مردم داد
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   13 10
   ماشاالله کشور دو قطبی نه چهار قطبی شده! همینجوری پیش برید یه وقت ممکنه مغز چپ و راستتونم با هم اختلاف داشته باشن
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   22 18
   پاکدستانی که پرونده های فسادشان قوه قضائیه رو پر کرده خخخخخ
 • BE ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  51 9
  بی عدالتی نباشه انشاءالله
  • AE ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   18 8
   اللهم عجل لولیک الفرج والعافیت والنصر و جعلنا من خیر اعوانه و انصاره
  • BE ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   1 0
   خدا عمرت بده برادر
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  46 84
  لعنت بر مشرق دروغ گو فاسد
 • علی IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  درود خدا بر احمدی نژاد
  • نادر IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   18 22
   نکنه تو هم شریک بودی که اینجور سنگ به سینه میزنی .
 • محمد IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  32 81
  روزنامه مشرق اسمی که فعلا لایقش است( مغرب است)چون غروب کرده واین دست نوشته ها پیش خدا ومردم هیچ ارزشی ندارد
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   7 0
   روزنامه؟
 • شاپور IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  16 26
  پس محمود و اسی چی ؟ ا.
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  مردم انقلابی بی صبرانه منتظر محاکمه علنی حسین فریدون .مهدی جهانگیر اند
  • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   9 10
   از محاکمه یک فاسد سوختی؟
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  36 13
  قانون ؟!!!!قانون که خیلی وقته مرده
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  9 28
  اِن میلیارد واسه دانشگاه ایرانیان ورداشتن میگن ما به عنوان رییس دولت اجازه داشتیم که برداریم!!!!
  • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   28 6
   به عنوان دانشگاه حق داشتند با تصویب دولت کمک دریافت کنند مثل همه دانشگاههای خصوصی. هر چند همان را هم زیر فشار شما پس دادند.
 • سحرناز IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  31 15
  بهتره بگید "دستبند تلافی و کینه بر دستان بقایی" درود بر احمدی نژاد و یارانش
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  31 16
  اگه بقای دزد بود الان کاندا بود
  • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   5 14
   دزد با اعتماد به نفسی بود
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  18 0
  این ششصد هزار شی ! دقیقا یعنی چی ؟
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  33 0
  باید با یک مدیر در حین تخلف برخورد شود ونه پس از اتمام دوره مدیریت او
  • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   3 4
   کی گفته؟ من بقایی رو نمیشناسم ولی این گفته تو چرته..یعنی هرکی خورد و برد تموم شد رفت؟...
 • مرتضی اسماعیلی IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  33 5
  زنده باد رهبر درود بر احمدی نژاد ننگ بر انگلیسیها
  • امیر IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   20 28
   فقط با زنده باد حضرت آقای شما کاملا موافقم.
  • حامی IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   17 24
   سعی نکن دودوزه بازی دربیاری احمدی نژاد هیچگاه در خط رهبری نبوده که نامش در کنار نام رهبر بیاوری . هرکس با علی باشد اهل کوفه نمی شود .
  • IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   10 25
   قوه قضائیه توسط منتسب رهبری اداره میشه و اینکه طفدار رهبری باشی و علیه قوه قضائیه اظهار نظر کنی با هم جور در نمیاد.مشخص میکنه حرف اصلیت چیه!
 • حسین از ارومیه IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  21 15
  مشرق ، نان را به نرخ روز خوردی .. احمدی نژاد و یارانش قهرمان هستند .
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  30 3
  دروغ نگویید . احمدی نژاد هیچگاه نگفت که با به بند کشیدن دوستانم یک کشور را بهم میریزم... درو.غگو دشمن خداست...
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  28 0
  محاکمه علنی بشه تا مردم حرفاشو بشنوند
 • AT ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  12 1
  قانون؟! یه چیزهایی یادم میاد.
 • AT ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  27 8
  عاقبت در افتادن با قاضی القضات.
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   7 8
   آب بریز
 • AT ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  30 7
  بقایی چه چیزی را می دانست که دادگاه غیرعلنی، فوری بود؟
 • مجيد مجيدي IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  24 3
  همين مشرق يه روزي هوادار پروپاقرص احمدي و بقايي بود يادشون رفته بقيه مردم هم فتنه گر بودن
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  3 23
  خیلی نادانید آقا دزدیده دیگه چرا دبه میکنید دکل نفتی و نفتکش چی شد؟؟؟؟زنده باد قوه قضاییه
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  17 0
  از دیدگاه یک ناظر بی طرف نگاه کنید مثلا آقای ضرغامی ، بقایی خودش رو تبرئه و دادگاه رو محکوم کرد درانظار مردم.
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  25 18
  دکتر احمدی نژاد با رفتن به دادگاه بقایی و راه ندادن وی در دادگاه ، دروغ علنی بودن دادگاه بقایی رو به رخ همگان کشید. الان همه می دانند چه کسی راست میگه چه کسی دروغ می گه .
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  25 18
  احمدی نژاد زنده باد
 • عميد IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  30 1
  انزمان كه اينها مشغول حراج بيت المال بودند هر كس مخالفت مي كرد اسرائيلي و يا بدون بصيرت بود و حالا كه همه اموال را به تاراج بردند چون ابراز مخالفت كردند شدند مجرم !
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  1 0
  گر قرارشود که دزد گیرند در شهر هر آنچه هست گیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس