مصدق - قشقایی

در اسناد لانه جاسوسی آمریکا به پیش‌بینی غلط آن‌ها نسبت به روی کارآمدن یک حکومت میانه‌رو و طرفدار آمریکا اشاره شده است که با عدم تحقق آن، آمریکایی‌ها به مکانیسم عملیات‌های مخفی روی می‌آورند.

سرویس تاریخ مشرق- در سندی به تاریخ ۱۰مرداد ۱۳۵۸ یعنی شش ماه پس از انقلاب  که از لانه جاسوسی آمریکا کشف شده؛ به طرح آمریکا برای ایجاد زنجیره‌ای از نشریات برای اِعمال عملیات مخفی خود و دگرگون کردن شرایط موجود اشاره می‌کند.

«۱- اینک شش ماه از موقعی که رژیم فعلی قدرت را در ایران به دست گرفت می گذرد. امید این بود که اگر ایرانیها برای مدتی کم و بیش به خود واگذاشته شوند یک دولت با ثبات، میانه رو و نسبتاً طرفدار آمریکا شاید سر برآورد. واقعیت این طور نبوده و ما با عدم ثبات مستمر در ایران، مداخله روزافزون شوروی در کشور مجاور افغانستان و یک بحران انرژی رو به رو هستیم. براساس این اوضاع ما می خواهیم مکانیسم‌های عملیات مخفی را به کاراندازیم تا درصورتی که از ما خواسته شد،  سیاست علنی را پشتیبانی کنیم.

دکتر مصدق و برادران قشقایی

۲- برای شروع ما می خواهیم امکان ایجاد یک منفذ به یک روزنامه را بررسی کنیم که بتوانیم یا مستقیماً آن را کنترل کنیم و یا حداقل جوابگوی یک خط مشی مقالات که ما دیکته خواهیم کرد، باشد. در آغاز امیدواریم که آن روزنامه حاضر باشد دخالت شوروی در منطقه را افشاء و با آن مقابله کند و به این دلیل ستاد مجوز لازم را دارد. هنگامی که ظرفیت روزنامه برقرار شد تغییر جهت آن به سوی سیاست محلی در صورتی که چنین درخواستی به سیا تحمیل شد، باید کار نسبتاً ساده ای باشد.

۳- در مورد اینکه جستجو برای چنین روزنامه ای چگونه شروع شود، فوراً نام اس.دی.راتر ۴  (خسرو قشقایی با نام اختصاری ر ۴) به ذهن می آید. در ماه فوریه (بهمن ۵۷) ر/ ۴  به ما گفته بود که در نظردارد یک نشریه هفتگی برپا کند و از کمک مخفی آمریکا استقبال می‌کند. جواب ستاد این بود که اطلاع داد در حالی که تردید داریم چنین فکری به خودی خود چندان جالب باشد، ما باید به جزئیاتی که ر/ ۴  داده شد که گفت جزئیات را در یکی از جلسات آینده خواهد داد. در آوریل (فروردین ۵۸) ر/ ۴ گفت که او و دریادار مدنی در نظر داشتند چند نشریه هفتگی محلی را برپاکنند و برای این منظور ۲۰ میلیون ریال جمع آوری کرده بودند. منبع گفت که قرارگاه گزارش داده که ر/ ۴ گفته او و مدنی حدود یک ماه دیگر یا همین حدود در یک نشریه هفتگی برپا خواهندکرد.

۴-از قرارگاه خواسته می‌شود در ملاقات آینده از ر/۴ درباره وضع نشریات خود سوال کنند. از آنجایی که ر/۴ فرد باهوشی است، تصور می‌کنیم که باید در رابطه با علت مطرح کردن این مسئله صادق باشیم یعنی بگوییم با آنکه هنوز خط مشی‌ای جهت درگیر شدن در تبلیغات در ایران تصویب نشده، ما می‌خواهیم قضیه را کاملاً تحقیق کنیم، تا بتوان قضاوت کرد چه اقدامی در صورتی که لازم بود باید اتخاذ شود. ما به هرنشریه‌ای که دارد انتشار می‌یابد یا قصد انتشار آن هست، در موارد ذیل علاقه داریم: تیراژ، گروه مورد هدف، طرح‌های انتشار، جهت‌گیری مقالات، نوع و اندازه سانسور دولتی و شیوه تامین مالی. در صورتی که ر/۴ مسئله کمک مالی از ما را مطرح کرد، لطفاً تخمین‌هایی از اینکه احتیاجات او چه خواهند بود و در عوض تمایل او امکان چه مشارکتی از جانب ما در انتخاب محتوا فراهم خواهد شد، ارائه کنید.

۵-به علاوه‌ی سوال از ر/۴ درباره روزنامه خودش، همچنین از شما درخواست می‌شود از او بپرسید آیا از وجود سایر نشریاتی که امکان دارد نسبت به کمک مخفی از جانب ما موافق باشند اطلاع دارد.» [۱]


[۱]  - اسناد لانه جاسوسی، کتاب ششم، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، صفحات ۳۷۲-۳۷۳.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  10 36
  همه حرفهاتون حدس و گمانه من کل اسناد لانه جاسوسی را خوانده ام هیچگاه خسرو قشقایی جاسوس نبوده است اگر حمایت های برادران قشفایی از مصدق نبود نفت هیچگاه ملی نمی شد. تاریخ قضاوت خواهد کرد.
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
   24 1
   حالا خوبه که شماره صفحات رو هم پایین مطلب نوشته وگرنه اون موقع چی میگفتی
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
   3 7
   من کل اسناد را مطالعه کردم اگه شما هم این اسناد را بخوانید متوجه میشود که این اسناد بیشتر گزارش آمریکایها را نشان میدهد که این شخص را زیر نظر داشتند و همیشه از قدرت قشقاییها م محبو بیت برداران قشقایی هراس داشتند .
 • حسین PL ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  16 1
  همین الان هستند افرادی شبیه اینها .
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  23 1
  مصدق یک ملی گرا بود در این شکی نیست. ولی ایشان مثل همه سیاستمداران اشتباه داشت و نتیجه اش شد 28 مرداد. اگر در فاصله 25 تا 28 مرداد کمی قوی عمل کرده بود، سلسله پهلوی به تاریخ می پیوست. ضعف در عملکرد مصدق باعث شد که خیلی از افرادی که در 25 مرداد در کنار او بودند در 28 مرداد علیه او یا حداقل بی طرف شوند.
  • DE ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
   7 4
   سقوط مصدق از الطاف خفیه الهی بود. خود مشرق گفته.
 • منوچهر IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  21 16
  مشرق خفه شو. برادران قشقایی شرف داشتند و دارند به امثال میرحسین و کروبی و روحانی و خانواده هاشمی. بسیار وطن پرست تر از این افراد بودند. برادران قشقایی هیچ خیانتی که به مملکت نکردند خدمات زیادی هم انجام دادند.خدا لعنتتان کند.لب صدتا به غار نزنید.
 • منوچهر IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  14 6
  مشرق خفه شو. برادران قشقایی شرف داشتند و دارند به امثال میرحسین و کروبی و روحانی و خانواده هاشمی.
 • NL ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  13 14
  وطن پرستی در خون و وجود امثال مصدق و قشقایی ها بوده . لطفا مشرق سم پاشی نکن
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
  14 1
  لعنت الله علیهم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس