ابتکار

یکی از موارد به شدت مشکوکی که نظر اهل فن را به خود جلب کرد، اصرار شدید و پیگیرانه عوامل موسسه«حیات وحش میراث پارسیان» بر پاکسازی از آغل‌های دام اهلی و قُرُق «منطقه حفاظت شده توران» بود.

سرویس سیاست مشرق - پروژه «یوز آسیایی» در سال۱۳۷۷ با تهیه پیش‌نویسی برای ساز و کار آن کلید خورد و در ۱۳۸۰ با مشارکت سازمان حفاظت از محیط زیست و با کمک ۷۲۰.۰۰۰ دلاری سازمان ملل رسما کار خود را آغاز کرد و قرار بود۴ ساله به دستاوردهای بزرگی در این زمینه برسد و گزارش های تفصیلی از عملکرد خود منتشر کند. ولی نه تنها ظرف ۴ سال این پروژه، با وجود هزینه‌های بالا از بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست، به سرانجامی نرسید، بلکه کارشناسان سازمان ملل که در سال ۲۰۰۹ عملکرد آن را ارزیابی کردند، چندان از روند اجرای پروژه راضی نبودند.

هزینه‌های بسیار زیادی برای این پروژه از طرف سازمان حفاظت محیط زیست انجام گرفت که شامل استخدام محیط‌بان، منطقه بندی کشور به ۵ منطقه و شناسایی‌های مختلف بود.

در همین رابطه بخوانید:

سناتورزاده‌ فعال در اسراییل که مشاور ارشد سازمان محیط زیست شد +تصاویر و اسناد

«جامعه شناس» میلیاردری که «جاسوس» بود/ آشنایی با پیشینه‌ی «کاووس سیدامامی» +تصاویر

جالب این که، در سال ۹۲، با برگشتن معصومه ابتکار به راس سازمان حفاظت از محیط زیست، دوباره سند پروژه«حفاظت از  یوز آسیایی» با سازمان ملل امضاء می شود! در ۱۲ آبان ۹۲، در مراسمی با حضور معصومه ابتکار و «گری لوییس»(نماینده مستقر سازمان ملل در ایران) و احمدعلی کیخا (معاون وقت محیط طبیعی و تنوع زیستی ابتکار) در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، تحت عنوان «فاز دوم» پروژه «حفاظت از یوز آسیایی» تفاهمنامه‌ای دوباره امضاء شد، بی آن که دقیقا مشخص شود که «فاز» قبلی پروژه که از ۱۳۸۰ رسما آغاز شد، به کجا رسید و چه دستاوردی داشت.

اما حضور «گری لوییس» در این مراسم اکنون بسیار پرمعنا می‌نماید. گری لوییس کسی است که با انتشار خبر خودکشی «کاووس سیدامامی» چنین توئیت زد:

" او انسان خوبی بود که به طبیعت و ایران عشق می ورزید. او دوست من بود و ما در غم از دست دادن او شریک هستیم."

گری لوئیس(راست) و معصومه ابتکار

لوئیس ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با متهمان اصلی دستگیرشده پرونده «یوزگیت» داشت و عملکرد موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» داشت. او در همان مراسم «فاز دوم»، در توجیه تداوم پروژه یوز چنین گفت:

" در ارزیابی فاز اول پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، مشخص شد این پروژه نقش مهمی در نجات یوزپلنگ از انقراض داشته است."

این ادعا در حالی بود که «عیسی کلانتری»، رییس کنونی سازمان حفاظت از محیط زیست، در ۲۴ مهر ۹۶، در اولین نشست خبری خود به عنوان رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت:

" تعداد یوزپلنگ‌های ایران از ۱۱۲ قلاده به ۴۷ قلاده رسیده است چون این حیوانات گرسنه هستند و پوشش گیاهی مناسبی وجود ندارد تا امکان رشد حیواناتی که یوزپلنگ‌های موجود از آنها تغذیه می‌کنند، فراهم شود."

و خود او به عنوان شخص اول محیط زیست در کشور در ۸ آبان ۹۶، در گفتگو با خبرگزاری مهر، درباره پروژه «یوز آسیایی» آب پاکی را روی دست علاقه‌مندان محیط زیست ریخت:

" این برنامه ای که برای یوز دارند و الان ۱۶ سال است پیاده می‌شود، جواب نداده و باید عوض شود. دلیل از بین رفتن یوز گرسنگی است. باید ۱۰ یوز را در ۱۰هزار هکتار فضای حفاظت‌شده، تغذیه، تکثیر و سپس رها می‌کردند."

اما آسیب جدی به وجهه و موجودیت پروژه یوز وقتی بود که در ۱۸ آبان ۹۶، سازمان ملل اعلام کرد که دیگر از این پروژه در ایران حمایت نمی کند! به بیان دیگر، ۱۶ سال سرمایه‌گذاری و «شبکه سازی» در پروژه یوز، عملا دستاوردی در اهداف اصلی(حفاظت از یوز) نداشته، گرچه شاید در زمینه «اهداف» دیگر، دستاوردهایی وجود داشته، که دستگیری متهمان «محیط زیستی» مرتبط با «جاسوسی» خود روشن کننده بسیاری از چیزهاست.

محسن سلیمانی روزبهانی، مدیر برنامه‌های محیط زیست دفتر برنامه عمران ملل متحد درباره دلیل پایان یافتن کمک‌های مالی این نهاد به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به رسانه‌ها گفت:

"نوع مشارکت مالی UNDP در اجرای چنین پروژه‌هایی به صورت کلی تغییر کرده است و باید در اجرای چنین پروژه‌هایی علاوه بر حمایت مالی از طرف برنامه عمران ملل متحد حمایت مالی مستقیم از طرف دولت هم اتفاق بیفتد. الان درواقع از دولت خواسته‌ایم هم شکل حمایت‌های ما تغییر پیدا کند و هم دو طرف بتوانند کمک‌های مالی منظم‌تر و هدفمندتر برای اجرای پروژه یوز داشته باشند. نه اینکه برنامه عمران ملل متحد شرط گذاشته باشد اما تقاضا کرده برای اینکه ما به کمک‌های خودمان ادامه دهیم لازم است که دولت هم در این زمینه کمک جدی داشته باشد و کار به طور مشترک ادامه پیدا کند."

سلیمانی همچنین در خصوص ارزیابی برنامه عمران ملل متحد از عملکرد پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان این که نباید دو موضوع وضعیت یوز و عملکرد پروژه را با هم درآمیخت، گفت:

" همه می‌دانیم شرایط یوز شرایط مناسبی نیست اما پروژه با توجه به منابعی که برایش صرف شده که قاعدتاً باید خیلی خیلی بیشتر از این می‌بود دستاوردهایی هم داشته که نسبت به این منابع اندک خوب بوده است."

در واقع روزبهانی با اذعان به کم بودن دستاوردهای پروژه ۱۶ ساله، همچنان ادامه آن را توجیه کرد. شاید توجیهاتی از همین سنخ، باعث شد که کل پروژه حفاظت از یوز با رفتن سازمان ملل، در اختیار یک موسسه غیردولتی قرار بگیرد که برخی از اعضای هیات مدیره آن، همزمان هم در سازمان حفاظت از محیط زیست سمت داشتند. شماری از اعضای این موسسه جزو دستگیرشدگان امنیتی اخیر هستند.

نکته ظریفی که در این میان وجود دارد، پیچیدگی‌های کار موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» در زمینه نفوذ است که نشان از زبدگی و کاربلدی اتاق فکر پشت این موسسه دارد. در سایت این موسسه در بخش «چه گونه کار می کنیم»، توضیحی درباره اهمیت کار «جامعه شناسی» و شناخت مردم بومی و قومیت‌های ایرانی آمده است:

کاووس سیدامامی یک «جامعه شناس» بود و از قضاء در کارهای مکتوب او بحث «قومیت شناسی» ایران بسیار پررنگ است. در زیر دست‌کم ۶ اثر مکتوب سیدامامی را در حوزه قومیت‌ها و مسایل قومی ملاحظه می کنید:

۱. سیاست‌گذاری تنوع قومی در جمهوری اسلامی ایران: چشم‌انداز، اهداف و سیاست‌های پیشنهادی،

۲. ادراک گروه‌های قومی از تصاویر رسانه‌ای خود،

۳. هویت‌های قومی از کجا برمی‌خیزند: مروری بر نظریه‌های اصلی،

۴. قومیت از منظر سیاست‌های هویت،

۵. ملی‌گرایی قومی: در جست‌وجوی درک بیشتر،

۶. قومیت و هویت در دانشگاه: پیمایش دانشجویان کرد و آذری دانشگاه‌های تهران.

در پیوند با همین موضوع، یکی از موارد به شدت مشکوکی که نظر اهل فن را در همان زمان مطرح شدن به خود جلب کرد، اصرار شدید و پیگیرانه عوامل موسسه«حیات وحش میراث پارسیان» بر پاکسازی از آغل‌های دام اهلی و قُرُق «منطقه حفاظت شده توران» در حوالی شهر شاهرود سمنان بود. آن‌ها تحت پوشش محیط زیست حتی کمپینی را به اسم «با یوز تا ابد» راه انداختند که محوریت ان به عهده ا.ح.خ یکی از متهمان بازداشت شده در این پرونده و یک بازیگر زن سینما بود. با اعلام شماره حساب شخصی این بازیگر، حدود ۸۰۰ میلیون تومان پول هم برای خرید ۹ آغل دام در منطقه از سوی دوستداران محیط زیست جمع آوری شد که درباره این پول و نحوه هزینه‌کرد آن هم هیچ توضیحی ارایه نشده است.

این کمپین ظاهرا شخصی و غیردولتی بود، اما در ۲۵ شهریور ۹۶، خبرگزاری مهر از  قول مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، سیدمجید خرازیان مقدم، نوشت که "کمپین حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با عنوان «یوز تا ابد» با هماهنگی پروژه یوز بوده و پروژه هم جزئی از سازمان محیط زیست است."

نکته اصلی و مهم اما این جاست که پارک ملی توران (ذخیره‌گاه زیستکره توران) درست در شمال «کویر مرکزی» ایران واقع شده است. کویر مرکزی ایران یکی از مکان‌های اصلی در آزمایش‌های موشکی و تسلیحاتی نیروهای مسلح ماست. طبق برخی گزارش‌ها، بخش زیادی از دوربین‌هایی که برای رصد فعالیت موشکی ایران توسط عوامل این گروه کار گذاشته شده، در همان منطقه بوده است.

منطقه حفاظت شده توران

 بد نیست دوباره بر توضیحات دادستان تهران، جعفری دولت‌آبادی، درباره ماهیت پرونده جاسوسی بازداشتی‌های «محیط زیستی مروری داشته باشیم:

" متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند؛ در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان نموده اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته و در همین راستا دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش های مختلف به ایران و برخی از استانهای کشور سفر کرده اند که از جمله اهداف آن‌ها، ایجاد موسسه ای در قالب فعالیت های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این موسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است."

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  اصلاح طلبها ابتدا از طرف سیا آموزش دیدن برای جاسوسی . حالا بحدی تو جاسوسی و وطن فروشی کارکشته شدن و شیوه های منافقانه و ابتکار جدید یاد گرفتن اینا باید مامورهای سازمان سیا رو آموزش بدن .
  • مساعی IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   49 5
   تاسف/ دردورانی هستیم که بخاطر تبعات آن باید دولتهای بعدی بیشترین انرژی و وقت خود را برای یافتن شبکه های جاسوسی جاسازی شده در دستگاههای مختلف صرف کنند/ زنهار
  • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   26 7
   سید امامی باید اعدام بشه.
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   44 12
   عرضه ندارن لاشه هواپیما رو پیدا کنند دست به دامن غرب میشند و فقط حرف مفت میزنند اگه سپاه نبود ابرومون تو دنیا رفته بود
 • محتشم ون IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  79 5
  فقط برای کشورو انقلابم متاسفم
 • محتشم IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  49 4
  برای‌ کشور و انقلابم متاسفم
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  فقط یکسری حرف های مبهم بی سند بی پشتوانه
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   77 20
   همه دروغ میگن . از رفقات پاکتر تو دنیا نیس خصوصا کاووس سیدامامی آمریکایی . اون تونلهای ارتباطی منازل تیمیشونم برای پخش سریع نذری بوده حتما . کفنت کردم درست میگم
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   46 15
   ۱۵ سال دیگر یکی از مسولین میگه اشتباهی خودکشی کرد!!!
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   27 5
   مگه قراره ۱۵ سال دیگه هم اصلاحاتیها سر کار باشن؟! که درس دبه کردن پس بدن
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  89 21
  فقط تاسف برای ملتی که چشمشون به دهن غربیها وماهواره است؛وفکر میکنند غربیها دلسوز اوناهستند وعلم وپیشرفتشونو تقدیم اینا میکنند..!
 • TM ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  82 20
  آفرین بر دستگاه های امنیتی ایران به خصوص سپاه همیشه سرفراز که خار چشم دشمنان بوده و هست و ان شاء الله خواهد بود .
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  38 44
  آن 47 قلاده يوز را بکشید و خیالتان راحت بشود
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  41 72
  این ادعاهای شما در دادگاهی علنی اثبات شده یا هنوز در دست بررسی هستند ؟
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   56 16
   از شما منافقین اصلاح طلب وطن فروش باشه میگین نه تنها موشک نمیخوایم دستگاه امنیتی هم نمیخوایم . مادام العمر ما اصلاح طلبها سر قدرت باشیم چون پاکترین روزگاریم
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   28 5
   چقدر عجله داری ؟ باش تا صبح دولتت بدمد .
  • من من IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   14 26
   بابا اینا اصلا نمی فهمن چی میگن! دقت کن .. میگه تویت مشکوک نماینده سازمان ملل! طرف گفته فلانی رو میشناخته و ادم خوبی بوده! فاصله دوربین ها تا محل های پرتاب کیلومترها بوده.. بعد میگه اطلاعات موشکی
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   18 6
   منمن، خبرگزاری نن جونت گفته دوربینها، کیلومترها فاصله داشتن
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  20 7
  بنده خداها یوزها چه گناهی کردن حداقل میشه جاشون رو عوض کرد
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  40 44
  همه این حرفا داستانه، بدون سند و مدرک، تا حالا یه سند درست و حسابی ارائه نشده
  • محمد IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   30 28
   تو کی هستی که سند برات ارائه کنن
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   25 16
   تو هم مدرک شناس! باید به تو نشون بدن.بعد بازی دربیاری که مدرکها ساختگی بوده.خود اون ملعون جاسوس هم زنده بشه ،بگه جاسوس بودم ؛شماهای قبول نمیکنید.چون دلتون از چیز دیگری سوخته.
 • شهروند ارومیه IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  48 22
  سلام خدا رحمت کند آن مرد بزرگ را که دستور تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را داد خوب می دانست که نظام انقلاب اسلامی در گذر زمان با چه دسیسه های توسط دشمنان خود روبرو خواهد شد و بعضی از انقلابیون و فرزندان آنها دچار گمراهی از خط انقلاب اسلامی و مبتلا به اشراف گرایی خواهند شد و حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه زیبا وظایف خود را در پاسداری از انقلاب اسلامی ایفا می کند و بستر لازم را نه در ایران که در جهان برای حکومت جهانی امام زمان عج الله الفرجه آماده می کند بی شک غافلان از انقلاب بدانند خداوند با الهام به امام خمینی مبنی بر تشکیل سپاه پاسداران این انقلاب را به انقلاب امام مهدی عج اله الفرجه مجری عدالت جهانی وصل خواهد کرد بنابرین سیاست بازان بیشتر با فرضیه سازی و تفسیر سازی نخواهند توانست به آرزوی خود مبنی به نبودن سپاه برسند چرا که امام خمینی با عنایت خداوند انقلاب را بیمه کرده است و انشالله در آینده های روزهای انقلاب اسلامی ایران شاهد موفقبیت های بیشتری از برکت وجودی سپاه نه در ایران که در جهان شاهد خواهیم بود.
  • یک وطن دوست IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   10 0
   مرگ بر اسراییل و آمریکا
 • کارشناس محیط زیست IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  45 20
  درود بر سپاه
  • یک وطن دوست IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   6 0
   درود
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  21 14
  خود صنایع موشکی باید وجب به وجب توران را دوربین تله ای آنلاین میگذاشت و محیطبانان منطقه را دست چین میکرد تا کار به این فضاحت نرسه ......اومدو یکی از همین چوپان ها را استخدام کردن.....سپاه باید حامی اصلی حفاظت شه.....
 • محمود IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  27 25
  از اثرات مدیریت خواهر مری و رئیسش بیشتر از این هم نمیشه انتظار داشت . درود خدا بر سپاه قدرتمند و قهرمان ، ارتش و سپاه دو عنصر ارزشمند ایران هستند .
 • لعنت خدا بر اصلاح طلبان IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  26 9
  کاش کشور رو می دادن دست سپاه اداره کنه....والله در تمام زمینه ها ابرقدرت جهانی می شدیم....اما افسوس هر بار که اصلاح طلبان سرکار میان نتیجه ای جز خیانت در کارنامشون دیده نمیشه.
 • SE ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  27 12
  طاهرا خانم ابتکار در پی جبران رفتار گذشته خود بوده است که اینهمه جاسوس دورش جمع شده اند.
 • US ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  27 12
  چرا بعد از پيدا شدن اين همه جاسوس در دولت اصلاحات باز عده اي در خوابند؟ يعني بايد كشور كلا به فنا برود تا شما باور كنيد كه خبري است و مطالب گفته شده صحت دارد! آخر تا كي !!!
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  23 13
  ما همه چی مون داره از بین میره. طبیعت مون خاک آب هوامون، امید وشادیمون، جوانان مون ودر کل ایرانمون.
 • ك ا IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  32 71
  " او انسان خوبی بود که به طبیعت و ایران عشق می ورزید. او دوست من بود و ما در غم از دست دادن او شریک هستیم."هنوز ادله درست و حسابي ندارين فقط تهمت مي زنين
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   12 10
   هیچ ادله ای برای مغرض و منتفع درست و حسابی نیست
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  12 11
  هرچی بیشتر میگید بیشتر باور میشه بنده خدا هیچکاره بوده
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  27 5
  حضرت آقا میفرمایند مسئله نفوذ جدیست این روشنفکرا میگند توهم توطئه است آخه یکی نیست به اینها بگه شما که برای پیدا کردن لاشه یه هواپیما دست به دامن غرب میشند و آخرش باید سپاه براتون پیدا کنه (با توکل به خدا و حضرت زهرا )حداقل دهنتون ببندید آخه تابلوها لغز در نکنید تنها مرجع تشخیص جاسوسی در کشور وزارته همون ریگیم سپاه گرفت به اسم شما تموم کرد ابرتون نره خخخخخ از خواب بیدار شید حتی اگه خودتون هم بخواب زده اید
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  10 0
  فقط اعدام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس