جاسوسی

یک تیم جاسوسی می تواند با آزمایش خاک یا گونه‌های گیاهی، متوجه نوع سوخت مورد استفاده در موشک‌های ایرانی و تحولات آن شود؛ اقدامی که حتی از عهده پرنده‌های ویژه جاسوسی آمریکا مانند پهپاد آرکیو برنمی‌آید.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، طی روزهای اخیر و پس از دستگیری یک تیم جاسوسی که شاه مهره اصلی آن یعنی کاووس سید امامی به علت خودکشی، بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفته، مهمترین موضوع سیاسی روز را تشکیل می دهد و با توجه به کنایه های ساده لوحانه یا مغرضانه ای که برخی افراد عامی و حتی صاحب مناصب علمی و اجرایی در خصوص بی ربط بودن فعالیت این اشخاص و اقدامات جاسوسی، مطرح می کنند، اطلاع و تحلیل نحوه فعالیت این تیم برای بسیاری از افکار عمومی و کارشناسان، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

یکی از مهمترین کدها و نکات در خصوص این ماجرا را جعفری دولت آبادی دادستان تهران مطرح کرد که با طرح بخشی از جزییات نحوه فعالیت این گروه گفت که "اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور، تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می کرده اند. " شاید بسیاری تصور کنند که با توجه به وجود دهها ماهواره و سامانه های جاسوسی در اطراف و آسمان ایران، چه نیازی به استفاده از دوربین برای جاسوسی هست و این مسئله چه خطر یا مشکلی را می تواند ایجاد کند!؟

**فناوری GEOINT چیست و به چه کار می آید؟

در پاسخ به این ابهامات باید گفت که یکی از فناوری های فعلی موجود در جهان که سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی برای رصد اطلاعاتی از آن بهره می گیرند GEOINT یا GEOspatial INTelligence است. این فناوری بر اساس تصاویر مختلف بدست آمده از سطح زمین در نقاط مختلف، به بررسی تغییرات ایجاد شده توسط انسان در آن مناطق می پردازد. فراموش نکنیم که سالهاست سطح زمین در نقاط مختلف از جمله ایران توسط ماهواره های شناسایی اسکن می شود و یک مدل کلی از کل کره زمین از جمله ایران بدست آمده است.

استفاده از تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی برای توسعه نقشه زنده از روند حوادث در حلب سوریه با فناوری GEOINT

حالا با اضافه شدن این تصاویر و آنالیز آنها می توان از هر گونه تغییر ایجاد شده انسانی در منطقه مورد نظر؛ از جاده کشی، تونل سازی و اصولا هر تغییر دیگری خبر دار شد. مشخصا ساخت سیلوی زیرزمینی موشکی یا انبار و شهرهای موشکی امری است که در هر حال باعث بروز برخی از تغییرات در شکل زمین در اطراف مناطق ساخت می شود که شاید خیلی اوقات در تصاویر هوایی یا ماهواره ای مشخص نباشد اما تصاویر تهیه شده از زوایای پایین تر مثل همین دوربین ها می تواند نقطه وصل و کامل شدن پازل اطلاعاتی و امنیتی طرف مقابل باشد.

**حفاظت از محیط زیست؛ اسم رمز نفوذ جدید

با توجه به نحوه فعالیت تیم مورد نظر و ارکان با اطلاع و بی اطلاع آنها، مشخص می شود که بحث های زیست محیطی و رصد گونه های جانوری تحت انقراض یا پوشش های گیاهی، از جمله اولویت های آنها بوده است اما بد نیست بدانیم که تلاش برای ایجاد موج های جدید فشار روی برنامه موشکی کشورمان از طریق مدلهای مورد توجه افکار عمومی و مورد علاقه نهادهای بین المللی همچون مسائل زیست محیطی، مدتی است که مورد توجه دشمنان رسمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و با کمی تحقیق می توان به توییت رسمی مریم رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین رسید که در آن رسما به آسیب زدن برنامه موشکی ایران به محیط زیست کشور اشاره می کند.

توییت مریم رجوی
توییت مریم رجوی و طرح اتهامات زیست محیطی علیه ایران و ارتباط دادن آن با برنامه موشکی

وی در این توییت که در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی (حدودا ۶۵ روز پیش) منتشر شده، بیان می کند که "سپاه پاسداران با برنامه موشکی خود به ظرفیت های محیطی ایران آسیب می زنند" و چه عنصری مهمتر از این کد اطلاعاتی که سرکرده گروهک منافقین که سابقه ای طولانی در ایجاد فشار و جوسازی بر برنامه موشکی و هسته ای ایران دارند، صراحتا از دیگران و مخاطبان عام و خاص توییت خود می خواهد نسبت به فشار بر برنامه موشکی سپاه از طریق تاثیر آن بر محیط زیست کشورمان اقدام کنند و به راحتی می توان فهمید که قطعا تخریب محیط زیست، رمز جدید فشار روانی و بین المللی علیه برنامه موشکی کشورمان است.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که یک تیم جاسوسی و در پوشش فعالیت در زمینه محیط زیست می تواند مناطقی را که به نظر سرویس های اطلاعاتی اهمیت ویژه دارد، بررسی کرده و با آزمایش خاک یا گونه های گیاهی آن، متوجه نوع سوخت مورد استفاده در موشک های جدید ایرانی و تحولات آن شود؛ اقدامی که حتی از عهده پرنده های ویژه جاسوسی آمریکا مانند پهپاد آرکیو ۱۷۰ نیزبر  نمی آید.

**چرا نیروی انسانی مکمل ماهواره های جاسوسی هستند؟

شاید برخی سوال کنند آیا اصولا با وجود پهپادهای شناسایی، تصاویر ماهواره ای و بسیاری دیگر از فناوری های شناسایی، آیا اصولا همچنان نیاز به نیروی شناسایی یا جاسوسی که به درون منطقه هدف نفوذ کند، وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید مقداری درباره موضوع جمع آوری اطلاعات، طرح مبحث کرد. مجموع دانسته های اطلاعاتی از یک کشور را می توان به شکل یک پازل تصور کرد که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از این قطعات تصاویر ماهواره ای است و بخش دیگر، تصاویر احیانا تهیه شده توسط یک پهپاد نفوذگر به داخل محدوده مورد نظر است (مثل ماجرای نفوذ پهپاد RQ-۱۷۰ به داخل ایران و ماجراهای بعدی آن) و بخش دیگر از این اطلاعات مربوط به نیروهای زمینی یا میدانی است که به منطقه مورد نظر وارد می شوند.

به عنوان مثال یک پایگاه زیرزمینی موشکی، چند خروجی دارد؟ آیا تمام خروجی ها فعال هستند؟ نقل و انتقالات اطراف سایت مورد نظر چقدر حقیقی و چقدر در راستای عملیات فریب است؟ در صورت بروز جنگ و لزوم نفوذ به عمق سایت یا نقطه مورد نظر بهترین مسیر چه خواهد بود؟ نقطه های مناسب برای فرود بالگردها، پرش چتربازها کجا هستند؟ خاک منطقه مورد نظر آیا توان پذیرش برخی از هواپیماهای سنگین ترابری با قابلیت فرود در شرایط نامناسب را دارد؟ تمام این اطلاعات مسائلی هستند که در کنار تصاویر هوایی و ماهواره ای همچنان نیاز به نیروی انسانی در روی زمین دارد. حال این نیروی انسانی می تواند یک عامل نفوذی داخلی باشد یا عده ای خارجی که به اسم هیئت بازدید کننده وارد کشور شده اند.

شناسایی محل استقرار توپخانه فاطمیون با استفاده از تصاویر زمینی

شناسایی محل استقرار توپخانه فاطمیون با استفاده از تصاویر زمینی

البته باید توجه داشت که هنوز هم دوربین های ماهواره ای و حتی پهپادها، ضعف های متعددی در ساعات مختلف شبانه روز و فقدان روشنایی لازم داشته و در عین حال، آب و هوای نامناسب، روی عملکرد آن تاثیر جدی دارند که در این صورت، نیاز به داشتن نیروی انسانی، بیش از هر زمان احساس می شود. به همین خاطر، با توجه به دسترسی هایی که این تیم باسابقه فعال در عرصه محیط زیست، در مناطق مختلف کشور داشته اند، به راحتی می توانستند نیازها و نقاط ابهام سرویس های جاسوسی را رفع کنند و در عین حال، استفاده از دوربین هایی که در ظاهر برای رصد حیوانات استفاده می شده، می توانسته هرگونه تحرک انسان، وسایل نقلیه و نقل و انتقالات را ثبت و شاید مخابره کند.

به همین خاطر، این ساده انگاری که دوربین های مذکور فقط از فاصله نزدیک می توانستند به تصویربرداری بپردازند (که در کمال تعجب از سوی یک مسئول مهم اجرایی بیان شده)، حتی اگر صحیح و دقیق باشد (که اینگونه نیست) باز هم خللی در کلیات موضوع وارد نمی کند چراکه اولا محل قرارگیری این دوربین ها اهمیت ویژه ای داشته، ثانیا ممکن است قابلیت هایی چون ثبت محل طبق مختصات جی پی اس در دوربین های مذکور وجود داشته باشد و ثالثا حضور نیروی انسانی در مناطق مشخص شده برای این تیم و نمونه برداری ها و آزمایشات انجام شده توسط آنها، بعضا مهمتر از دوربین های همراهشان باشد.

حضور نیروهای زمینی در مناطقی که برای سرویس های جاسوسی اهمیت دارد، آنقدر مثمر ثمر و حیاتی است که به عنوان مثال، نیروهای Navy Seals یا دلتا فورس آمریکا، بارها در جریان حمله به عراق و افغانستان خصوصا در مراحل اولیه این تهاجم و پیش از آغاز مرحله اصلی، به نقاط مختلفی در این کشورها نفوذ کرده و بحث هدایت هواپیماها به سمت هدف، هدف گذاری نقاط با اشعه لیزری و همچنین تهیه گزارش مربوط به میزان خسارت بعد از حمله را انجام می دادند؛ در حالی که آمریکا دهها ماهواره و سامانه جاسوسی در آن منطقه در اختیار داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 68
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 76
 • هادی IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  گزارش دقیق و خوبی بود. لعنت خدا بر تمام جواسیس و تطهیرکنندگان آنها..
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   اهههههه اینای که منفی دادند جواسیس وهمراهان هستند؟
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   لعنت خدا بر اصلاح طلبها...
 • محمد IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  روزنامه های اصلاحات و برخی مسئولین هم متأسفانه راه انحرافی را در دستور کار خود قرار داده اند که به ناکجا آباد است
  • پرنیا IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   لعنت بر افسادطلبان
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  دست نیروهای اطلاعاتی درد نکنه. امنیت ملی چیزی نیست که بشه با ساده لوحی باهاش برخورد کرد
  • آرش کمانگیر ! IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   78 23
   خیلی ممنون از اینکه یه مشت جاسوس,گرفتن اینا آدم دشمن بودن
 • رسول ترک IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  76 19
  عالی بود البته ایناییکه جو می دهند لاشخور هستند و منتظر یک اتفاق یعنی کاری به صحیح یا ناصحیح بودن انتقاد و توهین ندارند بلکه دنبال منافع خودشان هستند.
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  زن و بچه و دوستان این فرد هم ممکن است جاسوس باشند
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   همشون رو بکشین
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  33 10
  عزیز این توجیه ها که فرمودید در زمان جنگ کاربرد ولی خدایی اگر این آقای سیدامامی جاسوس بوده باشه خیلی ای ول هر کس باهاش مراوده داشته الان افسردگی گرفته
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  آدم باورش نمیشه فرد به این کثیفی چطور سالها در پوشش یک استاد فعالیت میکرده
  • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   38 33
   عزیزم پول! بعد فکر میکنی کسی که استاده اگر دین و اخلاق حرفه ای و غیرت نداشته باشه چه ویژگی خاصی داره؟ فقط از مقطع فوق لیسانس به دکتری ارتقا پیدا کرده و شده استاد که خیلی از اساتید ما اینچنین هستند متاسفانه
 • US ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  خانم این سیدامامی در مراسم تدفین لباس سفید پوشیده .
  • محسن IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   38 40
   بله دقیقا،اون شخصی که واعظ هستن و امور میت را انجام میدهد کلاه یهودی بر سر دارد
  • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   29 11
   شاید لباس سفید دلیلی داشته باشد
  • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   32 22
   یهودیا اینکار میکنن!
  • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   24 11
   خب شاید همسرش گناهکار بودنش را باور نمیکنه؛ قبول ندارد که جاسوس باشه و یا اینکه خودش هم سمپات این جریان بوده و هست و یا احتمالات دیگر دارد.
  • GB ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   27 26
   و این نشون میده اینها خانواده بدی بودن
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   29 31
   بله چون این خانواده یهودی بوده اند و طبق ایین یهود تدفین شد. عکس های مراسم تدفین در فضای مجازی منتشر شده است. مردها هم کلاه کیپا به سر داشتند و جسد با تابوت بوسیله طناب در قبر قرار داده شد.
 • US ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  20 12
  مشرق این عکس را نگاه کن سید امامی یهودی بوده http://uupload.ir/files/hurj_img_20180214_231611.jpg
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  26 4
  میشه لطفا یه گزارشی در مورد موسسه میراث پارسیان هم بذارید و بگید چه اطلاعاتی (در حدی که قابل بیان برای عموم باشه) رو جمع آوری کرده بودن؟
 • US ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  26 35
  ایشون یهودی بوده با دلایل سه ابهام در دفن #کاووس_سیدامامی وجود دارد که احتمال #یهودی و #جاسوس_اسرائیل بودن او را تقویت می‌کند: 1- همسر امامی چون یهودیان در مراسم تدفین #سفیدپوش است 2- واعظی که بر سر جنازه حاضر شده #کیپا بر سر دارد 3- مرده همچون یهودیان با #شال در قبر گذاشته شده
 • هانی IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  30 26
  شماها اگر اطلاعاتی نیستید این اطلاعات رو از کجا میارید که بقیه رسانه ها ندارن
 • CA ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  24 31
  متاسفانه مظنون اصلي فوت كرده وگرنه سپاه يك فيلم از تحركات مرموز مظنون اصلي درست ميكرد و تو تلويزيون نشانميداد
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   40 13
   درود بر سربازان گمنام امام زمان که ذکاوت و هوش شان در تشخیص بی نظیر و شهره عام و خاص بود
 • SE ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  54 10
  کی آدم میشوند این اضمحلال طلبان؟!
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  59 9
  ای کاش قوه قضاییه برخورد محکم و قاطع میکرد با مشاور روحانی حسام آشنا ونمایندگان اصلاح طلب مجلس و زیباکلام و دیگر کسانی که چهره جاسوس‌های حرامی رو تطهیر میکنند
 • IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  42 52
  در خصوص دوربین کامراتراپ قدرت تصویربرداری بیش از 30متر ندارد و جاسوسی نمیشود کرد
  • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   31 4
   جاسوس کارش رو بلده و تلاشگران ما در اطلاعات سپاه هم همیشه در بزنگاه‌ها بهترین اقدامات خود را انجام می‌دهند
 • IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  35 5
  هر کسی که تاریخ جاسوسی سیا موساد و..رو بخونه کاملآ متوجه میشه استفاده از هنرمندان بخصوص دانشجویان هنر یا در اصل مانکن های خوشتیپ یا خبرنگاران بین المللی و یا استفاده از افراد خودشون تحت پوشش نخبه های علمی اساتید دانشگاه ها و حتی استفاده و تحت فشار قرار دادن خود دانشگاه ها در پوشش جشنواره های علمی فرهنگی و حتی ورزشی و یا بورس های علمی و دادن اقامت یا کرسی تدریس و.. بهترین پوشش ممکن هست برای اقدامات اطلاعاتی و امنیتی موساد از این تاکتیک بخصوص در لبنان و عراق از دهه 1990 تا 2000 به شدت استفاده می کرد و بیشترین ضربه ها رو به نیروهای مستقل ملی و جریان های غیر غرب گرا در این کشورها زدن....
 • یک دوست IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  27 6
  چند وقت پیش در محلی از بعضی بچه های امنیتی شنیدم در چند سال اخیر کسانی رو در قضیه جاسوسی شناساسی کردن که اگر اقدام به دستگیری یا رسانه ای کردن نام اون افراد بشه دود از سر مردم بلند میشه
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  39 12
  همین که خودش رو کشته دلیل بر جاسوسی او هست. کسی همینطور مفت و مفت خودش رو نمی کشه
  • ف IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   3 19
   از کجا معلوم ک خودکشی کرده..
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  41 9
  هر مقامی درین کشور می میرد ایکه ثانیه زیباکلام و علی مطهری و محمود صادقی و طیف وابسته مرگشون را به سپاه نسبت می دهند
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  37 10
  به نظر ميرسد طرف جاسوس بسيار كاركشته اي بوده
 • TM ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  47 10
  درود بر سربازان گمنام واقعی و جدید امام زمان علیه السلام . درود بر بچه های تلاشگر اطلاعات سپاه
 • رزمنده IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  30 4
  باسلام باید دولت افرادی که دارای دوتابعیتی هستند را درامور حساس مسئولیت داده نشود وخیلی آنهارا تحت نظر ومراقبت قراردهند چون همه این مشکلات سراز این قشر افراد دارد
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  27 5
  امنیت داخلی کشور بسیارمهمه و قطعا نباید با سیاستهای حزبی تداخل داد
 • محمدی IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  28 6
  باید مسئولین امنیتی ونظامی تمام کسانی که از خارج ویا داخل در حال تحقیقات زیست محیطی هستن را بررسی مجدد کنه
 • علیرضا IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  22 3
  چطور یک نفر از سال ۶۸ تا حالا تو یه دانشگاه در حال تدریس بوده و در حال جاسوسی بوده؟چرا در موردش تحقیق نشده؟
 • حمیدی IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  34 7
  اینکه اینا جاسوس بودن به جای خود،بدتر و تاسف انگیزتر اینه که یه عده از اونا حمایت کنند.
 • TM ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  36 6
  جالب است دولت به جای آنکه جوابگوی نفوذ عناصر مخرب و آموزش دیده دشمن در کادر های حساس نظام باشد درحال تشکیل کمیته تحقیق از خودکشی جاسوسهاست !!!!!!
  • نیما IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   21 0
   همینطوری پیش بریم تا چند سال دیگه بسیاری از همین .... جاسوس از آب در میان و قبل از اینکه کشف بشن الفرار. مثل سال آخر دولت خاتمی که بسیاری از اصلاح طلبای مجلسی و دولتی رفتن bbcوvoaو ...
 • مسعود IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  30 6
  حالا مشخص میشه چرا وقتی ایران یه تست موشکی انجام می داد قبل از رسانه ای شدن امریکا می گفت موشک الان منتقل شده رو لانچر
  • هادی IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   17 4
   نکته ای بود..
 • احدی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  22 8
  بجون خودم محال این مطهری مسئله به این مهمی رو بفهمه
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  30 7
  نکات بسیار جالب و آموزنده ای است متشکر
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  26 8
  خدا خائنان این کشور رو به زودی زود نابود کنه ان شا الله. مشرق مثل همیشه عالی بود
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  18 7
  يك بار براي هميشه بايد به اين اظهار نظرهاي دشمن شاد كن پايان داده شود . وظيفه دادستان است كه به عنوان مدعي العموم اين افراد را به اتهام تشويش اذهان عمومي و جوسازي عليه نظام اعلام جرم كند . چرا كسي كه از موضوعي اطلاع ندارد با ژست هاي اب دوغ خياري و ليبرالي با امنيت اين نظام مظلوم بازي مي كند؟ كجاي دنيا مسئولين آن، هم زمان نقش اپوزيسيون بازي مي كنند؟
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  28 7
  چه تابلو افسادطلبان خائن وطن فروش از لو رفتن جاسوسهای موشکی عصبانی اند
 • علی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  71 33
  یعنی آن ها باید به یک استاد دانشگاه برای این پول بدهند ؟ وقتی اینقدر تکنولوژی ماهواری آن ها پیشرفته است که تا عمیق زمین را نشان می دهد ؟
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  25 8
  لعنت بر برخی از منافقان داخلی و اصلاح طلبانی که راه انحراف را به جامعه نشان می دهند
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  2 3
  یاد شهرام امیری به خیر
 • کیا IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  9 7
  خودکشی گویای خیلی مسایل است شرط از خواب بیدار شدن است نه خود را بخواب زدن برای خیانت و دریافت مزد ان..........
 • امید DE ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  29 9
  درود بر دلاور مردان سپاہ پاسداران،این جاسوس ھا نباید آزاد بشن باید به مرگ محکوم بشن تا درس عبرتی برای دیگر ان باشه،مرگ بر امریکا و صھیونیست و صھیونیست زادگان
 • یه بنده خدا IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  19 25
  100در100 جاسوس بوده! وگزنه چه دلیلی داشته که خودکشی کنه!؟
 • TM ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  33 6
  مرور نظرات ملت شریف ایران حکایت از رشد فکری اعجاب آور اکثریت مطلق عزیزان علی رغم همه تلاش و کوشش رسانه های دجال روزگار دارد . واقعا ملت از مسئولان دولت جلوتر هستند .
  • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   0 6
   رسانه دجال کیه؟
  • TM ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
   6 0
   رسانه های دروغگو نظیر بی بی سی و رادیو فردا و شبکه من و تو و اعقاب داخلی آنها .
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  8 2
  راستی ،خانم ابتکار کجا تشریف دارند،به نظر می رسد با توجه به نسبت یهودی بودن سیدامامی و تنها گذشت چند نسل اخیر که مسلمان شدن احتیاج هست نیز ، مورد رصد باشد چه می دانیم
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  6 4
  کاش دروغ گفتن حناق میاورد
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  4 3
  ازگوشت جاسوس ووطن فروشان باید ششلیک درست کرد جهت سیرکردن حیوانات وحشی گوشتخار-مثل میهمانی بزرگ موعودبرای وحوش بعدازجنگ قرقیسا درایام قبل ازظهور ازگوشت دشمنان خدا
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  4 5
  شاهکار؟؟بعد چندین سال جاسوسی شاخ غول شکوندن پیدا کردن منبع اطلاعات رو هم از دست دادن
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  11 3
  خود آمریکا گفته ما نمیتونیم با ایران وارد جنگ بشیم و باید نفوذ کنیم . اونوقت مسئولین ما وقتی هشدار میده در باره نفوذ باور ندارند فکر می کنند یارو تابلو دست میگیره میگه ما و یا من نفوذی هستیم ، در حالی که هر بار در کنار یک مسئولی یک جاسوس کشف میشه و باز آقایون شیفته غرب نمیخواهند باور کنند حتی وزیر اطلاعات و این یعنی درد !
 • ناشناس IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  10 3
  همه شان زیرمجموعه کمیته 300 هستند... خیلی حرفها هم برای گفتن دارند
 • فرهنگی AE ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  12 3
  ملت خیلی بصیرت دارند اقای روحانی پاسخگو باشند
 • جولیانو IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  2 0
  فشار بر برنامه موشکی از طرف برخی آدمهای ناپخته سیاسی و هم افزایی جاسوسان و نفوذی ها و نیز مسئولین اقتصادی برای ناراضی نگهداشتن مردم، بی دلیل نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس