جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

مجموع درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۷، ۹۸ هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان می‌شود که با این رقم به راحتی می‌توان یارانه افراد را دو تا سه برابر کرد.

اقتصاد مشرق - دو تا سه برابر کردن یارانه نقدی مردم، یکی از شعارهای تبلیغاتی محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری امسال بود. این وعده با واکنش تند دولت و حامیان آن در مجلس مواجه شد.

استدلال قالیباف و رئیسی این بود که درآمد واقعی هدفمندی یارانه‌ها دو تا سه برابر رقم اعلامی دولت است و در صورتی که همه درآمد گرانی‌های ناشی از هدفمندی یارانه‌ها میان مردم توزیع شود، می‌توان یارانه نقدی را دو تا سه برابر افزایش داد.

وعده رئیسی و قالیباف با تمسخر و تکذیب دولتمردان و حامیان آن مواجه شد.

 نوبخت سخنگوی دولت در این باره گفت: اکنون باید پرسید آیا دو تا سه برابر شدن یارانه که می‌گویید، درباره همه افراد است یا خانواده‌های تحت پوشش؟ اگر درباره همه افراد باشد، بر اساس گزارش دیوان محاسبات، افزایش ۲ تا ۳ برابری یارانه برای همه با شرایط موجود امکان‌پذیر نیست مگر اینکه قیمت حامل‌های انرژی را آنقدر زیاد کنیم که بشود منابع افزایش یارانه‌ها را تأمین کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به درآمد کل شرکت پالایش و پخش گفت: کل فروش حامل‌های انرژی از بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و... ۳۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در سال است. کل فروش شرکت گاز ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است. کل فروش برق هم ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال می‌شود که جمع آنها ۶۹ هزار میلیارد تومان است که ناخالص فروش شمرده می‌شود. شرکت برق روی هر کیلووات ساعت، در حال یارانه دادن است. شرکت برق سرمایه‌گذاری کافی روی نوسازی خطوط انتقال نیرو نداشته و از پرداخت به سازمان یارانه‌ها معاف شد.

 نوبخت با انتقاد از برخی سخنان نامزدهای ریاست جمهوری گفت: در صداقت و شرافت این انسان‌های شایسته شکی ندارم ولی تاکید می‌کنم اگر کسی با فهمیدن این اعداد و ارقام، چنین سخنانی بگوید، قابل تأمل است. مطلع باشید دولت در گزارش خود به مردم، این نکات را بیان کرده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سؤالی درباره منابع تأمین افزایش یارانه وعده داده شده توضیح داد: هر مقدار یارانه را اضافه می‌کنید باید قیمت بنزین را اضافه کنید. برای ۲-۳ برابر کردن یارانه برای همه افراد، باید بنزین و سوخت را گران کنید تا فاصله را پوشش دهید. مثلاً می‌توانند قیمت ارز را هم زیاد کنند. این روی اقتصاد ملی و پول ملی اثر می‌گذارد و اقتصاد را تضعیف می‌کند. تاکید می‌کنم کسانی که اعداد را برای یارانه و اشتغال بیان می کنند، باشخصیت هستند ولی واقعاً قابل تأمل است از کجا می‌خواهند این پول را تأمین کنند.

 علی لاریجانی نیز در این خصوص گفت: شعارهای گفته شده در خصوص افزایش یارانه‌ها به صلاح کشور نیست و مجلس با این روش‌ها مخالف است.

لاریجانی تصریح کرد: شعارهای گفته شده در خصوص افزایش یارانه‌ها به صلاح کشور نیست زیرا منابع آن وجود ندارد؛ البته باید بدانیم که این مسئله از شئونات دولت نبوده و از شئونات مجلس تلقی می‌شود و مجلس شورای اسلامی نیز با این روش‌ها مخالف است؛ البته اکنون هم منابعی وجود ندارد زیرا اگر هم منابعی تأمین شود باید به چرخه تولید اختصاص یابد.

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هم طی نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از اظهارنظر در خصوص افزایش مبلغ یارانه نقدی، تصریح کرد که «اگر یارانه نقدی فقط بخواهد دو برابر شود و منابع آن از محل افزایش قیمت بنزین تأمین شود، نرخ این فرآورده به حدود لیتری ۳۰۰۰ تومان افزایش خواهد یافت».

* تأیید سخنان رئیسی

اما در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ برای اولین بار در ۸ سالی که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده، از سال ۹۷ تمامی درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به حساب هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه کل واریز می‌شود.

 در جلسه مجلس، جدول منابع و مصارف تمامی درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۱۳۹۷ تعیین شد. بر اساس مصوبه مجلس، درآمد هدفمندی یارانه‌ها حدود ۹۹ هزار میلیارد تومان خواهد بود که تمامی آن باید به حساب هدفمندی یارانه‌ها واریز شود. به طور دقیق‌تر مجموع درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۷، ۹۸ هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان می‌شود که با این رقم به راحتی می‌توان یارانه افراد را دو تا سه برابر کرد، زیرا برای پرداخت یارانه نقدی به همه ملت در طول سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

همچنین برخلاف اظهارات سخنگوی دولت در زمان انتخابات، آخرین گزارش مکتوب دیوان محاسبات هم نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۵ درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها ۸۹ هزار میلیارد تومان و در ۸ ماهه اول، سال ۱۳۹۶، ۶۸ هزار میلیارد تومان بوده است که با لحاظ ۴ ماه بعدی، ۱۰۲ هزار میلیارد خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 40
 • دامغانی IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  94 2
  عشق به پست ومقام از انسان یه دروغگوی تمام عیار می سازدوبا همه وجود خدا را فراموش کرده وبه حیله ونیرنگ روی می اورد.خداوند هیچوقت ما را به خودمان وامگذارد..انشاالله
  • IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   19 0
   دولت روحانی که هم بنزین رو داشت گرون می کرد هم الان دلار و ارز رو گرون کرده تازه یارانه ملت رو هم می خواد بخشی رو قطع کنه!
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  64 1
  پس اینکه میگفتن شب واریز یارانه ها شب مصیبت عظماست برای گریه دراوردن ملت بود؟؟؟
 • علی IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  68 2
  آقای دکتر نوبخت استاد مسلم دروغ پردازی مالی است، ار ایشان همین الانه سوال شود که تورم چند درصده? میفرمایند که حدود ۹درصد میباشد.
 • محمد امین IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  21 81
  بله متوجه شدیم که دولت تعهدی نسبت به وعده هایش ندارد حق با اقای رییسی عزیز بود اما لطفا دقت کنید که این موضوع پول توی دست مردم ریختن باعث تورم میشه اینکار از اول هم غلط بود پول یا باید صرف اشتغال بشه یا باید چرخ صنعتو بگردونه البته مدد جویان کمیته امداد یا دهک های پایین که نیاز دارن نوش جونشون این پول یارانه ها که این کار موجب عدالت اجتماعی می شود.
  • IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   2 7
   دوست عزیز پول تو دست مردم ریختن باعث تورم نمی شه
  • تأمل IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   37 1
   1. پول نقد به مددجویان تورم زا نیست؟! 2. اگه پول تورم زاست خوب همون کالایی که تو انخابات 92 وعده اش رو دادند بدهند مثلاً برنج بدهند 3. هی گرون کنند و پولش از جیب مردم بگیرند بدهند شغل برای بقیه؟! اینکه شغل نیست
 • رضا IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  24 3
  یارانه ها روقطع کنید نخواستیم.....ولی تورم و ارز رومهارکنید
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  31 6
  عذاب وجدان ندارم چون به رئیسی رای دادم . همین
 • ناشناس IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  43 2
  اگر دست این 4درصدی ها از بیت المال قطع شوددوبرابر که سهله چهار برابرهم امکانش هست که پرداخت بشود.
 • ایرانی IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  40 4
  خدا به داد مردم برسد که دولت از جیب مردم بر میدارد .و هنگامیکه پول خودشان را به مردم میدهند میگویند مصیبت عظماست؟کجایند مردان بی ادعا
 • امین IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  8 12
  باز هم باید یاداوری کنم که منظور اقای رییسی سه برابر کردن فقط یارانه محرومین بود نه کل جامعه چون تبعات تورمی داره
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷
  4 1
  این نشان می دهد که روحانی و دولتش هیچ برنامه اقتصادی برای کشور ندارند و این هم از صدقه سر برنامه های قالیباف و رئیسی است
 • زرو IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
  0 0
  حال آدم از این مملکت داری احمقانه بهم می خورد .هر روز این آدم های نادان یک تصمیم جدید می گیرند و برای مردم مشکلات بیشتر درست می کنند. دروغ گویی برای اینکه چند روزی بیشتر بمانند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس