کد خبر 830788
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۰
حاتمی کیا

نه! رشیدپور بهانه بود... فریاد حاتمی‌کیا، انتقام ما بود از همه‌ شب‌هایی که در جشن‌ها و محافل این سینمای محفلی غریب ماندیم و بغض کردیم.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - «مهدی آذرپندار» منتقد و فعال فرهنگی درباره حواشی جشنواره سی و ششم فیلم فجر و سخنان حاتمی کیا در مراسم اختتامیه در یادداشتی نوشت:

نه! رشیدپور بهانه بود... فریاد حاتمی‌کیا، انتقام ما بود از همه‌ شب‌هایی که در جشن‌ها و محافل این سینمای محفلی غریب ماندیم و بغض کردیم. انتقام‌مان را گرفتیم از آن شب غربت حزب‌الله در اسفند سال ۷۰؛ همان شبی که شبه‌روشنفکران، آوینی را در دانشکده‌ سینما و تئاتر دانشگاه هنر و در سمینار «بررسی سینمای پس از انقلاب»، به قول خودش بازجویی ‌کردند. بعدها خودش چه خوب قلم زد درباره‌ غربتش در آن شب.

فریاد حاتمی‌کیا، انتقام ما بود از همه‌ شب‌هایی که در جشن‌ها و محافل این سینمای محفلی غریب ماندیم و بغض کردیم.

به گواه همانی که نوشته، هم فحاشی می‌کردند و هم هیاهو و داد و بیداد. و سید تنها مانده بود میان جماعتی که یکی‌شان گریه می‌کرد و دیگری فریاد می‌زد. ما نبودیم البته آن شب ولی طعم غربتش را از لای سیاه و سفید کاغذ چشیدیم و بغض کردیم.

حالا بعد از بیست و اندی سال، فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود. فریاد آوینی هم بود بر سر شبه‌روشنفکران وطنی که می‌خواستند هنر ناب انقلاب را به بهانه‌ حکومتی و ارگانی بودن، تحقیر کنند و هنر بی‌مخاطب خود را قیمتی جلوه دهند. و باز انتقام‌مان را گرفتیم از آن شب لعنتی در جشن خانه‌ سینما. آن چهارشنبه‌شب تابستانی در ۲۲ مرداد ۹۳؛ وقتی «مریلا زارعی» روی سن هشتمین جشن انجمن منتقدان دعوت شد تا جایزه‌ بهترین بازیگر نقش اول زن را از دست «مازیار میری» بابت شاهکار «شیار ۱۴۳» بگیرد اما «میری» قبل از اهدای جایزه در کنایه‌ای آشکار گفت: «می‌دانستم جایزه به چه کسی می‌رسد. این وظیفه را به من محول کردند چون ما قرار است با هم گفت‌وگو و همدیگر را تحمل کنیم».

و ما بغض‌مان گرفت که اینها دیگر چه جماعتی‌اند؟ یعنی بابت اینکه طرف نقش «مادر شهید» را بازی کرده، باید هنگام جایزه گرفتن هم متلک بخورد؟ اینها چه منتقدانی هستند که یک نفر را برگزیده می‌کنند و بعد روی سن، به‌زعم خودشان تصمیم می‌گیرند جایزه‌ خودشان را لجن‌مال کنند؟ یعنی اگر زارعی نقش زنی را بازی کرده بود که شوهرش به او خیانت کرده یا می‌خواهد فرزندش را سقط کند، جایزه حق او است و حالا که مادر شهید را بازی کرده، باید روی سن عقده‌گشایی کنیم؟ مگر مادر شهید، چه ظلمی به سینمای ما کرده است؟

حالا بعد از بیست و اندی سال، فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در مرداد 93. از «مازیار میری‌»ها که سال‌هاست از نظام می‌دوشند و روی دامن همین نظام قی می‌کنند. از تمام تریبون‌هایی که در جایگاه دوستی و تقدیر، خنجر می‌زنند.

فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در مرداد 93. از «مازیار میری‌»ها که سال‌هاست از نظام می‌دوشند و روی دامن همین نظام قی می‌کنند.

انتقام‌مان را گرفتیم از ۲۶ مرداد ۹۶؛ از آن شب جمعه‌ای که قرار بود «محمدحسین مهدویان» بابت کارگردانی «ماجرای نیمروز» دیپلم افتخار یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان را بگیرد و آن هم از دست چه کسی؟ «جعفر پناهی». و او ناگهان، وقتی اسمش را می‌خوانند، نمی‌پذیرد که برای دادن جایزه‌ «مهدویان» روی سن بیاید و بعد از اینکه کارگردان جوان از سن پایین آمد، بالا می‌رود و تلویحاً با دولتی خواندن «مهدویان»، از فیلم‌های دولتی انتقاد کرده و سعی می‌کند خود را مستقل و غریب نشان دهد و عده‌ای هم برای او کف می‌زنند.

و ما بغض‌مان گرفت از اینکه «جعفر پناهی»، کارمند رسمی جشنواره‌های دولتی اروپایی که مقرری دارد هر سال شیرین‌کاری‌هایش را به اسم فیلم برای این جشنواره‌ها ارسال کند و بابت آنها، صندلی خالی رزرو کند و البته همزمان تا همین یکی ـ دو سال پیش از صداوسیما حقوق دریافت می‌کرد از دولتی بودن امثال «مهدویان» گله می‌کند. همانی که وقتی هیچکس به عنوان یک دانشجوی هنری بورسیه‌ صداوسیما جدی‌اش نمی‌گرفت، «بادکنک سفید»ش را با پول شبکه‌ ۲ ساخت و دنیا را با آن چرخید و ژست طلبکاری گرفت که من فیلمساز مستقلم!

انتقام‌مان را گرفتیم از ۲۶ مرداد ۹۶؛ از آن شب جمعه‌ای که قرار بود «محمدحسین مهدویان» بابت کارگردانی «ماجرای نیمروز» دیپلم افتخار یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان را بگیرد و آن هم از دست چه کسی؟ «جعفر پناهی». و او ناگهان، وقتی اسمش را می‌خوانند، نمی‌پذیرد که برای دادن جایزه‌ «مهدویان» روی سن بیاید

بغض‌مان گرفت و باورمان نشد که نشد که این سناریو و دعوت از ورشکسته‌ای مثل «پناهی» جز برای تحقیر کردن فیلم درخشانی مانند «ماجرای نیمروز» نیست که از بس سینماست، فقط در فرامتن و با توسل به چنین حقه‌های کثیفی می‌توان به جنگ آن رفت.

انتقام‌مان را گرفتیم از همه‌ آنهایی که وابسته بودن به مملکت خود را فحش می‌دانند و نوچگی و عملگی خارجی‌ها را افتخار. از صداوسیمایی که «جعفر پناهی» تربیت کرده در آن دانشکده‌ خراب‌شده‌اش در همه‌ این سال‌ها. از همان شبکه دویی که سابقا پول فیلم جعفر پناهی را می‌داد و حالا این روزها اجازه می‌دهد منتقدانی با مغزهای کوچک بنگ زده، آنتن را همانقدر امن بدانند برای خودشان که انگار اینجا هم همان جشن محفلی‌ خودشان است و می‌توانند همه‌ امراض روحی‌شان را بر سر فیلم‌های درخشان انقلاب تخلیه کنند! واعجبا از رسانه‌ ملی که بدون مزایده و خصوصی‌سازی به روشنفکران ارث رسید!

آقای حاتمی‌کیا! سرباز سرافراز نظام! ما با فریاد شما، حساب‌مان را از سی و چند سال پیش تا امروز با سینما و تلویزیون تسویه کردیم و انتقام‌مان را یکجا گرفتیم. سپاس!

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  57 3
  گویی نظام سقوط کرده که دفاع از آن به تابو تبدیل شده است.
 • هاتف IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  53 3
  امان از وابسته های واداده، که ارتزاق خود را از پاچه خواری دارند.
 • کیا IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  46 2
  پس هنوز هم به مردان مرد امیدواریم که روزی حقوق از دست رفته مردم را از دست این فاسقین و منافقین و ملحدین می گیرند......
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  57 1
  مشرق جان و تمامي دوستاني كه اين نوشته من رو ميخونيد بدونيد يكي از پروتكل هاي يهود همينه كه حتما در سينماي كشور هدف نفوذ داشته باشه سينماي ما پر از جاسوس و بهايي و ... كه دارن كار ميكنن مثل روز روشنه يه نمونه همين قضيه ،در تمام دنيا به قهرماناي مليشون افتخار ميكنند اصلا ربطي به سليقه نداره هيچ عقل سالمي در برابر مادر شهيدي كه براي اين خاك جون داده موضع نميگيره ديگه صدام كه اين جناح و اون جناح و سليقه اي نبود دشمن همه ايرانيا با هر تفكري بود كسي كه سنگ ميندازه و مخالفه شك نكنيد عوامل دشمن و بيگانست حتي اوني كه تو فيلمش مسخره ميكنه يا تو صفحات مجازيش مينويسه عليه شهدا،اسم تمام اينها رو بنويسيد و به ياد داشته باشيد كه روزي اگر خدا بخواد ميريم سراغشون،حتي اگه كوروش هم بود ميرفت سراغشون اينا خائنان ايران عزيزاند.
 • طاهره IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  34 3
  احسنت ولی صدا وسیما خیلی جای تاسف داره که اینقدر بی تدبیری کرده که کار رو به اینجا رسونده
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  46 3
  عالی بود. ایول....این "مغزهای کوچک بنگ زده" رو هم خوب اومدی...دمت گرم.
 • سید AE ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  40 2
  ننگ بر منافقینی که از هنر برعلیه خط و راه امام سوء استفاده می کنند و هنرمند متعهد را مورد استهزاء قرار می دهند. البته آرزوی مرگ برایشان مفیدتر از ننگ است!
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 31
  یادداشت منطق ندارد
 • عباس IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  41 3
  حاتمی کیا سرباز سرافراز نظام و مظلومان دنیا
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  5 46
  این دیگه مشکل شماست که هوادار نظام بودن شده انگ و مایه انزوا و تحقیر یه زمانی هوادار شاه بودنم همینطور شده بود چیکار کردید که به اینجا رسیدید ؟ یه‌ سوزن به خود
  • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   19 1
   اینجا صحبت از غیرت ملی در مقابل بی غیرتان و وادادگان و صحبت از وفاداری در مقابل خیانت کاران است. "انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا"
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   6 0
   عزیزم زمان شاه احدی جرات نداشت از او جز خوبی بگوید. هنرمند زمان او آواز می خواند که تو روشنتر از نور خدایی! تو در علم و دین رهبر مایی! و احدی هم جرات اعتراض نداشت.
 • طاهری IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  1 6
  از بس همه جا پارتی بازی کردین اینطوری شده هرجا بری کارت نیفته اگه یه اشنا داشته باشی که سفارشت رو بکنه کارت می افته
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  51 2
  ضدانقلاب را محو می کنیم.
 • حکمت IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 0
  درود بر حاتمی کیا.
 • حکمت IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 0
  درود بر حاتمی کیا .وننگ بر کسانی که نمک این انقلاب را میخورند ونمکدان میشکنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس