عباسعلی کدخدایی نمایه

آنهایی که از قطار انقلاب پیاده شدند به دلیل آن بود که قانون اساسی را تفسیر به رای نموده و اعلام می کردند برخی از اصول آن را قبول ندارند.

به گزارش مشرق، سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن، نکات و حواشی به همراه داشت؛ آنجا که درباره پیاده‌شدگان از قطار انقلاب و رفراندوم، رئیس جمهور، صحبت‌هایی را مطرح کردند. «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی که در کانال تلگرام ایشان منتشر شد، از منظر قانون اساسی این مواضع حسن روحانی را بررسی کردند.

دیروز در گرماگرم حضور پرشور مردم در راهپیمایی تجدید بیعت با  آرمانهای امام و انقلاب، رئیس جمهور محترم  در بخش پایانی سخنرانی خود نکاتی را بیان کردند که عکس العمل هایی سریع را در بر داشت. برخی مردم همانجا به من اعتراض کردند، و شورای نگهبان را بابت تایید بعضی نامزدها  سرزنش، که البته من از نظر جمعی  شورای نگهبان دفاع کردم. و برخی دیگر سوال می کردند که ضرورت طرح  بحث انتخابات آن هم حدود دو سال مانده به برگزاری انتخابات توسط رئیس جمهور محترم چیست؟ که صد البته برای این بخش من هم پاسخی نداشتم.  

ایشان فرمودند برگزاری انتخابات عامل ادامه حیات جمهوری اسلامی در ۳۹ سال گذشته بوده و ادامه دادند: از  شورای نگهبان و سایر درست‌اندرکاران و نهادها می‌خواهم راه انتخابات را  سهل کنند.

با این گزاره من نیز موافق هستم اما به شرط آنکه سهم هر کدام از نهادها برای این  تسهیل روشن شود و همه نهادها خود را در هر شرایطی ملتزم به اجرای آن بدانند. سهم دولت در تهیه لوایح قانونی، سهم مجلس در تصویب قوانین کارآمد، سهم وزارت کشور در اجرای صحیح و بالاخره سهم  شورای نگهبان در اجرای دقیق نظارت بر انتخابات لازم است به خوبی تبیین و از سوی همه پذیرفته شود. نه اینکه هر وقت نتیجه انتخابات به نفع ما بود آن را بپذیریم و در غیر این صورت به آن اعتراض نماییم. به خوبی در سال ۸۸ خاطرمان هست که چگونه برخی قانون را نادیده گرفتند و همه پرسی و رفراندم انتخابات را برنتابیدند و شیرینی انتخابات آن سال را به دهان همین مردم تلخ کردند. آیا در آن سال چهار صد نفر رای نداده بودند؟ بگذریم که برخی از آن افراد اکنون در دولت جناب روحانی حضور دارند.

دیگر واکنش‌ها به سخنان اخیر روحانی را اینجا بخوانید:

بفرمایید رفراندوم!

فرار به جلو روحانی با رفراندوم

روحانی تیتر خوبی به رسانه‌های غربی هدیه کرد

اکنون که مجلس محترم در حال بررسی کارشناسی  قانون انتخابات است، امیدواریم هر چه زودتر به مرحله نهایی برسد تا ابهاماتی که در این قوانین وجود دارد و اینجانب از سالها قبل برآن تاکید کرده ام، بر طرف شود و باعث اجرا و نظارت هر چه شفاف تر انتخابات شود.  

 رییس جمهور محترم همچنین پیشنهادی را مطرح فرمودند که به نظر می رسد کارشناسی نشده باشد چون که کاربرد اصل ۵۹ برای همه آشنایان به حقوق اساسی معلوم است و نیاز به بحث بیشتر ندارد. اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه است.

شاید آقای رئیس جمهور با اصلی دیگری آن را اشتباه کرده اند! البته باید بدانیم که قانون اساسی ظرفیت های متنوعی در حوزه های مختلفی دارد که ما هم نگرانیم چرا این ظرفیت ها به درستی به کار گرفته نمی شوند.

درباره این موضوع بیشتر بخوانید:

رفراندوم با رئیس‌جمهور چه می‌کند؟

نتایج چند رفراندوم برای رئیس جمهور

مثلا چرا نباید  سوال و  استیضاح در رویکرد مجلس محترم وجود داشته باشد. فارغ از نتیجه، شاید سوال از مقامات اجرایی این فرصت را برای آنها بوجود آورد تا برخی دلائل کمبودها و احیانا ناکارآمدی‌ ‌ها را، بدون توجه به مسائل سیاسی توضیح دهند و مردم نیز از مشکلات موجود مطلع شوند. ما معتقدیم  قانون اساسی مجموعه‌ای  واحد و  به هم پیوسته است که تمام اصول آن باید توسط مقامات و مسئولین کشور رعایت شود و بی اعتقادی به بخشی از آن به تعبیر رییس جمهور محترم، افراد را از  مدار انقلاب  خارج می کند و آنهایی که پیاده شدند به دلیل همین  عدم اعتقاد و  التزام به  قانون اساسی بوده و لاغیر. آنهایی که پیاده شدند به دلیل آن بود که  قانون اساسی را تفسیر به رای نموده و اعلام می کردند برخی از اصول آن را قبول ندارند.  شورای نگهبان این نظر شما را که نظر صحیحی نیز می باشد اجرا کرده است و جنابعالی هم تایید می فرمایید آنان که به قانون اساسی اعتقاد و التزام ندارند، انقلابی نیستند و نمی توانند در پست های سیاسی قرار گیرند.

جمله ای منسوب به انشتین است که می گوید: آنان که گاهی به نعل می زنند و گاهی هم  به میخ، عاقبت چکش واقعیت روی  انگشتان آنها می خورد. امید آنکه در اجرای قوانین و مخصوصا قانون اساسی از این افراد نباشیم.

عباسعلی کدخدایی - دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  25 52
  کارتون به جایی کشیده که حرف از قانون اساسی زدن هم جرمه!!!
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   2 6
   داداچ مشکل اینه که چرا به رفراندوم چسبیده؟ آیا مسکن در قانون اساسی نیس؟ آیا قاعده ی نفی سبیل در قانون اساسی نیس؟
  • ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   3 4
   نمی دونم واقعا نمی فهمی بحث رو یا اینکه خودت رو به نفهمی زدی؟!! اصلا متن رو خوندی و اینجور نوشتی؟!! با همین نفهمی ها کشور رو به باد برجام دادید.
  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   1 0
   توجیهه حرف کدخدایی. رفراندوم نباشه از درون همه چی ب هم میخوره
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  19 18
  اسم رفراندوم ک میاد خیلیا جشن میگیرن که انقلاب را نابود کنند. عزیزم اینطور نیست. برای برخی مسائل در قانون چیزی به نام رفراندوم پیشبینی شده مثل برجام و انتخابات پیش از موعد رییس جمهور و این چیزها
 • IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  17 5
  جای تاسف فراوان از افتادن حضرات به اصطلاح انقلابی در دام جنگ روانی روحانی و بمب های دودزای او. اولا هدف روحانی صرفا دور کردن نگاهها از مسائل اقتصادی و مخصوصا بازار ارز است که به خوبی در آن موفق شد. متاسفانه برخی شخصیتها و رسانه های حزب اللهی نشان دادند که بصیرت کافی در برخورد با جنگ روانی ندارند. ثانیاروحانی یک کلمه رفرندام را استفاده کرد که خود به خود اذهان را به یاد رفراندم تغییر حکومت انداخت. حال آنکه آن رفراندامی که در مورد اصل 59 به آن اشاره کرده بود در مورد تصویب قوانین جاری کشور است که در قانون اساسی این پیش بینی صورت گرفته است که به جای تصویب لایجه در مجلس آن را با مراجعه مستقیم به رای مردم تصویب نمود(1). اما به دلیل استفاده نشدن از این ظرفیت در تاریخ چهل ساله اخیر است که استفاده روحانی از کلمه رفراندم تنها رفرندام قانون اساسی و یا انتخاب رژیم را در اذهان تداعی می کند و روحانی به عنوان استاد مسلم جنگ روانی به خوبی این نکته را می داند که چگونه هم حرف قانونی زده باشد و هم پالس به رسانه ها برای یک سر و صدا داده باشد. ثالثا: باید بدون افتادن در دام اظهارات شیک و روشنفکرانه با قاطعیت به ضد انقلاب گفت هیچ حکومتی خودش در وجود خودش تردید نمی کند. اگر آنها تغییر رژیم را می خواهند باید بهایش را با خون خود بپردازند. هرگاه رژیم را برانداختند اگر خواستند می توانند برای تعیین نوع حکومت بعدی رفراندم بگذارند. دقیقا کاری که مردم انقلابی در سالهای 57 و 58 کردند. این است معنای حق نسلهای مختلف برای تعیین حاکمیت. رابعا: بعد از آنکه نظامی مستقر شد، تا زمانی که مردم سازوکار قانونی آن را تایید می کنند قانون اساسی و اصل رژیم دارای تایید مردمی است. لهذا حضراتی که به قصد سرنگونی از درون در انتخاباتها شرکت می کنند باید بفهمند که رای دادن آنها در هر انتخابات از نظر حقوقی فقط یک معنا دارد و آن رای مثبت دادن به سازوکار نظام است. به این ترتیب تاکنون نزدیک به چهل بار نظام رای آری از مردم دریافت کرده است. اگر خیلی خواهان رفراندم هستند از شرکت در انتخاباتها خودداری کنند! 1- دلیل گذاشتن این ظرفیت آن بود که می خواستند ماجرالی رفرندامی که دکتر مصدق با منحل کردن مجلس برگزار کرد تکرار نشود و دولت بتواند در صورت موافقت مجلس لوایح خود را با مراجعه به آرای عمومی تصویب کند نه با تصویب مجلس.
 • US ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  16 4
  خوب این مشخصه کاملا، اسم رمز تقاضا برای کمک از تدارک بینندگان خارجی انقلابهای رنگی برای مستمر سازی جریان فتنه و آشوب.
 • علی IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  17 8
  شورای نگهبان باید پاسخگو باشد چرا هر کسی را تایید میکند
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   0 0
   پس شما هم قبول داری شورای نگهبان باید جوابگو باشه؟
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  10 5
  مواظب باشین یه رو جمعیت اونهایی که از قطار پیاده شدن از سواره ها بیشتر نشه!
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   5 4
   عیب ندارد. از 12 هزار نفری که با مسلم بیعت کردند تقریبا همه بیعت شکستند.
 • علی IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  10 4
  اول باید از ایشان پرسید چرا با لابی گری جلوی طرح سوال نمایندگان مجلس از خودش را گرفته ولی خواهان برگزاری رفراندم هست بنظر میرسد ایشان میخواهد بعنوان یک رئیس جمهوری باشد که حتی رهبری هم از ایشان تبعیت کند و هیچکس حق سوال از ایشان را هم نداشته باشد این یعنی دیکتاتوری
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  17 13
  اصلاح طلبها رو علیرغم 4 سال ویرانی اقتصاد و عفت عمومی کی دوباره آورد سر کار ؟
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  14 9
  مردم انفلابی ایران هوشیارند و رئیس جمهور بهتره بجای حرفهای دشمن پسند دولتش را فعال کند و مشکلات اقتصادی را حل کند و مردم به حرفهای اضافه اهمیتی نمی دهتد
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  15 12
  آقای فریدون ملقب به روحانی اصلا به درد ریاست جمهوری که هیچ ریاست یک اداره هم نمیخوره!
  • RU ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   12 3
   نظر شما محترمه. قابل تحمل هم هست. اما آیا شما می توانی شنیدن همه نظرات را تحمل کنی؟
 • رضا IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 2
  نخودسیاهه
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 10
  جلوتر از رهبری داره نام سال آینده را نشاط و رفص و پایکوبی میذاره به جای عمل به اقتصاد مقاومتی
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  2 2
  اون که حساب پاک است از محاسبه چه باک است خود امام گفت پدران ما کسی رو انتخاب کردن که شاید بعدیها نخوان خوب جناب کدخدایی وقتی مطمئنید که مردم پشت نظام هستن رفراندوم هم بذارن چی میشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس