کد خبر 830428
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۰
زنان مسلمان

در شرایطی که بسیاری از کشورهای غربی دم از آزادی می‌زنند و شعارهای حقوق بشری سر می‌دهند در اغلب این کشورها مسلمانان در تنگناهای گوناگونی قرار دارند.

به گزارش مشرق، در شرایطی که بسیاری از کشورهای غربی دم از آزادی می‌زنند و شعارهای حقوق بشری سر می‌دهند در اغلب این کشورها مسلمانان در تنگناهای گوناگونی قرار دارند. این تنگناها اما برای زنان مسلمان به شکلی جدی‌تر مطرح می‌شود؛چراکه در راستای سیاست‌های اسلام‌ستیزی و نگرانی دولت‌های غربی از گرایش فزاینده مردم غرب به اسلام تلاش می‌کنند نمادهای این دین مبین را که به گونه‌ای مبلغ مرام و مسلک اسلام و مسلمانان است از سطح جامعه‌شان حذف کنند تا تمایزهای رفتاری مسلمانان و جذابیت رفتارهایی همچون حجاب زنان مسلمان موجب تحریک کنجکاوی و گرایش بیشتر به اسلام نشود، به همین خاطر هم در بسیاری از کشورهای اروپایی قوانینی در منع حجاب وجود دارد که حقوق زنان و دختران مسلمان را برای حفظ حجابشان نقض می‌کند.

حتماً شما هم در میان صفحات اخبار خارجی با خبر محجبه و مسلمان شدن چهره‌های مشهور غربی مواجه شده‌اید. ماشا الیکا مانکن روس، ‌دیامز ستاره رپ فرانسوی و ماهینور نماینده مجلس مسلمان و محجبه بلژیکی تنها نمونه‌هایی از زنان غربی و غیرمسلمانی هستند که با روی آوردن به اسلام حجاب را برگزیدند و به خاطر شهرتی که داشتند حجاب و اسلام آوردنشان رسانه‌ای شد.

گرایش جهان غرب به اسلام آنچنان فزاینده است که سیاستمدارانشان را نگران کند و به روش‌های مختلف می‌کوشند تا با اسلام و هر نمادی که مبلغ این دین مبین باشد مقابله کنند. در همین راستا هم قوانینی را تصویب کرده‌اند که در برخی موارد با اجرای سختگیرانه‌ای همراه است. ممنوعیت پوشش اسلامی در برخی کشورهای دنیا در حالی است که مستقیماً با مواد ۱۸ و ۱۹ مربوط به آزادی ادیان و آزادی بروز و اظهار مسلک فردی در «اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل» (۱۹۴۸) و همچنین کنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی اروپا (۱۹۵۰) تضاد دارد.

   مجازات برای حجاب


فرانسه، افراطی‌ترین کشور غربی در زمینه وضع قوانین سختگیرانه علیه پوشش اسلامی شناخته می‌شود. هر چند تصویب قانون ممنوعیت حجاب در مدارس فرانسه برای نخستین بار سر و صدای زیادی در این کشور به پا کرد.


 مسلمانان فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین جامعه مسلمان اروپا، از سال ۲۰۰۴ به موجب تصویب قانونی از داشتن حجاب در مدارس دولتی منع شدند. به موجب این قانون تحت عنوان طرح«ممنوعیت استفاده از نشانه‌های مذهبی در مدرسه‌های فرانسه» استفاده از حجاب اسلامی در مدارس فرانسه رسماً غیرقانونی شد.


از سال ۲۰۰۴ تاکنون همزمان با ممنوع شدن حجاب در مدارس و اماکن عمومی در فرانسه مسئله پوشش اسلامی به یکی از موضوعات داغ اروپا تبدیل شده است.


بسیاری از کشورهای اروپایی هم به دنبال قوانین ضد حجاب در فرانسه قوانینی برای ممنوع کردن حجاب در اماکن عمومی و تسهیلات آموزشی دولتی تصویب کردند. این قانون موجب شده تا بسیاری از دختران مسلمان به واسطه این ممنوعیت برای تحصیل به کشورهای همسایه فرانسه سفر کنند یا در مدارس خصوصی حاضر شوند تا بتوانند حجاب و هویت دینی خود را حفظ کنند.


این در حالی است که در فرانسه جدایی دین و دولت جایگاه مهمی در قوانین دارد. همچنین استفاده از حجاب در اماکن عمومی این کشور نیز در سال ۲۰۱۰ ممنوع شد و جریمه‌ای معادل ۱۵۰ یورو برای زنان محجبه در نظر گرفته شد.


مسلمانان فرانسه معتقدند که حکم دادگاه فرانسه مبنی بر تحمیل جریمه علیه پوشیدن حجاب- نقاب-  یکی از سلسله حیله‌گری‌های سیاسی است که بدنام کردن مسلمانان را دنبال می‌کند.


همچنین اخیراً کمیسیون تخصصی مجلس فرانسه طرح ممنوعیت حجاب در ادارات و شرکت‌های خصوصی را مورد بررسی قرار داد که البته با مخالفت مواجه شد. به طور کلی می‌توان گفت، زنان همواره در فرانسه قربانی سیاست‌های نژادپرستانه دولت بوده‌اند.

  جریمه ۵۰۰ دلاری


طرح ممنوعیت حجاب که در اروپا از فرانسه آغاز شد، به سرعت در سطح جهان مثل امریکا و حتی در کشورهایی مانند ترکیه که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، رواج یافت، همچنین پیش‌نویس قانون ممنوعیت نمادهای دینی برای معلمان مدارس از جمله داشتن حجاب در ایالت اورگان امریکا مطرح شده است.


در بلژیک نیز با طرحی که از سوی برخی نمایندگان پارلمان پیشنهاد شد، زنان محجبه‌ای که از پوشیه یا نقاب در اماکن عمومی استفاده می‌کنند، مجرم شناخته شده و جریمه نقدی یا زندانی می‌شوند.


دولت هلند دیگر کشوری است که از سال ۹۱ برای زنان مسلمان در اماکن عمومی اعمال محدودیت و پوشیدن هرگونه پوشش اسلامی از جمله برقع و روسری که چهره را می‌پوشاند، ممنوع کرده است. در قانون مورد نظر، جریمه ۵۰۰ دلاری برای زنان مسلمانی که از این قانون امتناع کنند در نظر گرفته شده است.


این دولت در سال ۲۰۰۶ طرح‌هایی را برای ممنوعیت هر آنچه  صورت را می‌پوشانند – از برقع گرفته تا کلاه‌های ایمنی – در اماکن عمومی بررسی کرد، اما کمی بعد این طرح را رها کرد. حقوقدانان معتقد بودند چنین اقدامی احتمالاً مغایر با قانون اساسی است و منتقدان این طرح هم آن را مغایر حقوق شهروندی می‌دانستند.


دولت در عوض اعلام کرد که حجاب پوشاننده صورت را در مدارس و ادارات دولتی ممنوع خواهد کرد، اما هنوز چنین قانونی وضع نشده است. نکته قابل تأمل اینجاست که حدود ۵درصد از جمعیت ۱۶ میلیونی هلند، مسلمان هستند.


 نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۷۵ درصد مردم هلند، هیچ گونه مخالفتی با پوشش حجاب اسلامی برای بانوان در این کشور ندارند. ۳۵ درصد افراد شرکت‌کننده نیز با حضور مجریان محجبه در شبکه‌های تلویزیونی موافقند. بر همین اساس هم به نظر می‌رسد به تدریج، پوشش اسلامی در هنجارهای اخلاقی هلند پذیرفته شده است. نتایج یک نظرسنجی در مؤسسه رفتار شناسی «Motivkachn» نشان می‌دهد حجاب اسلامی بیش از پیش مورد پذیرش عامه مردم هلند قرار گرفته است.

  حجاب؛ موضوعی سیاسی


علاوه بر ممنوعیت‌های کشورهای فرانسه، بلژیک و هلند برای حجاب، کشور سوئیس نیز به عنوان چهارمین کشور اروپایی ممنوعیت نقاب و حجاب را به تصویب رساند. پارلمان سوئیس با ۱۰۱ رأی موافق در برابر ۷۷ رأی مخالف، به نداشتن نقاب در اماکن عمومی سوئیس رأی داد. همچنین ممنوعیت حفظ حجاب در مدارس و دانشگاه‌های برخی ایالات آلمان، شامل بایرن، برمن، هسن، نیدرزاکسن، نوردراین‌وستفالن، تورینگن، سارلند، اشلسویگ‌هولشتاین و براندنبورگ از سال ۲۰۰۷ اجرایی شد.


«تیلو سارازین» سیاستمدار حزب سوسیال‌دموکرات، ضمن اظهارات خود در این خصوص گفت: «من گذاشتن روسری را در مراکز آموزشی قدغن اعلام می‌کنم. حجاب نمادی برای مذهب نیست، بلکه یک موضوع سیاسی است.»


در اسپانیا نیز به رغم آنکه اسلام پس از مسیحیت دومین دین است ولی طی سالیان اخیر در این کشور نیز دولت در شهرهایی نظیر بارسلون، حجاب اسلامی پوشاننده صورت را در برخی اماکن عمومی نظیر دفاتر شهرداری، بازارهای عمومی و کتابخانه‌ها ممنوع کرد. داشتن حجاب در برخی از مدارس اسپانیا نیز ممنوع است. برخی از مدارس از ثبت نام دختران محجبه امتناع می‌کنند و برخی نیز بدین دلیل اخراج می‌شوند.


اولین ممنوعیت رسمی حجاب در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت. در این سال شورای محلی کاتالان در شهر لییدای اسپانیا قانون ممنوعیت رعایت حجاب کامل اسلامی برای زنان مسلمان در اماکن عمومی را تصویب کرد.
 

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس