سیمرغ بلورین جشنواره سی و ششم

سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره از مهمترین جوایز هر دوره به شمار می‌آید حال باید دید داوران با ارائه جایزه بهترین فیلم، نشانی از فجر و انقلاب برای جشنواره این دوره در نظر می‌گیرند؟

به گزارش مشرق، اگر نگاهی به نامزدهای سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بیاندازیم بهترین فیلم این دوره را بهتر می توان حدس زد. 

بهترین فیلم از نگاه داوران جشنواره فیلم فجر باید در یکی از دو رشته بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی کاندیدا باشد.

با هم کاندیداهای کارگردانی و بهترین فیلمنامه را مرور می کنیم: 

نامزدهای بهترین فیلمنامه:

۱- بمب (پیمان معادی)

۲- سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر،  حامد باشه آهنگر)

۳- شعله‌ور (هادی مقدم‌دوست، حمید نعمت‌اله)

۴- کامیون (کامبوزیا پرتوی)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)

نامزدهای بهترین کارگردانی:

۱- به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا

۲- تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی

۳- دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی

۴- سرو زیر آب به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر

۵- کامیون به کارگردانی کامبوزیا پرتوی

۶- مغزهای کوچک زنگ‌زده به کارگردانی هومن سیدی

در میان کاندیداهای بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر که شب گذشته اعلام شد، نام ۳ فیلم دیده می شود که درهر دو رشته یعنی بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نویسی نامزد شدند و با این اوصاف شانس بیشتری برای دریافت جایزه بهترین فیلم خواهند داشت. فیلم های «کامیون»، «مغزهای کوچک زنگ زده» و «سرو زیرآب» شانس بیشتری برای دریافت بهترین فیلم خواهند داشت. 

اما در این میان به نظر می رسد «مغزهای کوچک زنگ زده» شانس بیشتری برای دریافت این جایزه را دارد . کارگردان این فیلم با دریافت جایزه ویژه هیات داوران  در سال ۹۲ آن رابه حسن روحانی تقدیم کرد او که سینماگر محبوب دولت به شمار می آید فیلمش در ۱۱ رشته نامزد شد. 

فیلم سینمایی «کامیون» هم در دو رشته کارگردانی و فیلمنامه نامزد شد اما این فیلم هم به لحاظ فیلمنامه و هم به لحاظ ساختار مشکلاتی داردکه کارگردان هم به آن اذعان دارد. اما به نظر می رسد داوران بیشتر مقهور اسم کامبوزیا پرتوی شدند و در دو رشته بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه قرار گرفت اما با اشکالاتی که فیلم دارد، شانس انتخابش به عنوان بهترین فیلم دور از ذهن است. 

فیلم «سرو زیر آب» با موضوع دفاع مقدس  توانسته در دو رشته بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد دریافت سیمرغ بلورین باشد اما شانس کمی در انتخاب بهترین فیلم خواهد داشت زیرا در رشته های دیگر  چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

اما به نظر می رسد شانس ارائه سیمرغ بلورین به فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» بیشتر است و داوران به این فیلم تعلق خاطر دارند اما باید به این مهم توجه شود که بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر در واقع چراغ راهنمای فیلمسازان خواهد بود و نشان می دهد که سازمان سینمایی چه نوع آثاری را مورد توجه قرار خواهد داد و اکثر تولیدات سینمایی به مضمون بهترین فیلم نزدیک می شوند . 

اما فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» جامعه ای با فقر، فحشا، اعتیاد، بی قانونی را به نمایش می گذارد. این فیلم روایت دسته خلافکاری است که تحت حمایت رهبری (چوپانی) شهر را هر روز فاسدتر می کند. شکور به زندان می افتد و شاهین رهبر بعدی امکان هدایت جامعه را ندارد. این گروه هرکسی که روبروی آنها قرار گیرد از میان برمی دارند و...

فیلم به لحاظ ساختار نزدیک به آثاری چون دارو دسته نیویورکی، شهرخدا نزدیک است. حال باید دید داوران جشنواره فیلم فجر به کدامیک از نامزدهای بهترین فیلم سیمرغ بلورین جشنواره سی و ششم را می سپرند.

فیلمی که به عنوان بهترین فیلم، سیمرغ به خانه می برد می تواند نماینده بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر که جزء اهدافش ارتقاء سینمای انقلاب است، خواهد بود. باید دید جشنواره فیلم فجر با ارائه سیمرغ بلورین بهترین فیلم نشانی از فجر و تناسبی با انقلاب خواهد داشت؟

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس