اردوغان بنر

گذشت زمان ثابت کرد که اسلام و اسلام‌گرایی جزئی از جامعه مدنی و هویت اصیل ترک‌ها بوده و هرگونه کوشش برای نابودسازی ریشه‌های اسلام‌گرایی عقیم است؛ بنابراین روند اسلام زدایی آتاتورکی با شکست مواجه شد.

سرویس جهان مشرق - ترکیه نوین عنوانی است که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی (مرد بیمار اروپا) و تأسیس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ به این کشور اطلاق شد.در این دوره ارتش ترک به رهبری مصطفی کمال به مبارزه با متجاوزان به خاک ترکیه پرداخت و با پیروزی بر آن‌ها تلاش نمود تا اسلام و جریانات اسلامی را از اجتماع ترکیه به حاشیه رانده و کشوری غیردینی را بنیان‌گذاری نماید. بنابراین فرایند عجیبی از انفکاک دو نهاد دین و دولت و به تعبیر صحیح‌تر و دقیق‌تر دین و جامعه آغاز شد.

آتاتورک و رهبران جدید ترکیه تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا ارتباط ترکیه جدید را با گذشته عثمانی‌اش به‌کل قطع نموده و کشوری سکولار را تأسیس نمایند. پس در همین راستا از آغاز کار خود در سال ۱۹۲۳ میلادی به سلسله اصلاحاتی دست زدند که هدف نهایی آن‌ها کاهش اقتدار دین و رهبران دینی در جامعه بود؛ اما بعد از مرگ آتاتورک رهبر سکولار ترکیه نوین، مشخص شد که نه‌تنها کوشش‌های آن‌ها برای قطع ارتباط ترکیه با گذشته عثمانی و اسلامی‌اش، نادرست و ناکارآمد بوده بلکه دین اسلام همچنان نقشی اصیل و مهم در تکوین هویت اجتماعی ترکیه ایفا می‌کند.

درواقع گذشت زمان ثابت کرد که اسلام و اسلام‌گرایی جزئی از جامعه مدنی و هویت اصیل ترک‌ها بوده و هرگونه کوشش برای نابودسازی ریشه‌های اسلام‌گرایی عقیم است؛ بنابراین روند اسلام زدایی آتاتورکی با شکست مواجه شد و جریانات اسلامی با بازیابی جایگاه خود در اجتماع به ایفای نقش پرداختند. لیکن مجموعه‌ای از متغیرهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز سبب تقویت موقعیت سیاسی گروه‌های اسلام‌گرا در دوره‌های بعدی شد؛ که ازجمله آن‌ها می‌توان به تشکیل احزاب و گروه‌های سیاسی اسلامی در ترکیه اشاره کرد که به دنبال احیای ارزش‌های ناب اسلامی بودند.

گذشت زمان ثابت کرد که اسلام و اسلام‌گرایی جزئی از جامعه مدنی و هویت اصیل ترک‌ها بوده و هرگونه کوشش برای نابودسازی ریشه‌های اسلام‌گرایی عقیم است.

اولین مرحله از رشد جریانات اسلام‌گرای ترکیه همگام با تقویت انقلاب‌های دموکراتیک در قرن بیستم پیدا شد و حزب جمهوری‌خواه خلق (به‌عنوان تنها حزبی که گفتمان مصطفی کمال آتاتورک را نمایندگی می‌کرد) جایگاه انحصاری خود را در هرم قدرت سیاسی ترکیه از دست داد.

پس‌ازاین برهه تاریخی، تمام احزاب ناچار شدند تا برای رسیدن به رأس هرم قدرت سیاسی در ترکیه به رقابت با احزاب دیگر بپردازند و به همین دلیل شعارهای اصیل اسلامی به عاملی برای جلب آراء و کسب محبوبیت حزبی تبدیل شد. در نتیجه حزب دموکرات که برای ایدئولوژی کمالیسم ارزش کمتری قائل بود، توانست آراء بیشتری در برابر سایر احزاب کسب نماید. در نتیجه فعالیت این حزب اسلام دوباره در جامعه مشروعیت یافت.

 البته انجام اصلاحات اواسط دهه ۱۹۸۰ فضائی بیشتر در اختیار تمامی گروه‌های اسلامی برای فعالیت در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی قرار داد و دومین مرحله از مراحل رشد جریانات اسلام‌گرا در ترکیه پی‌ریزی شد؛ بنابراین تلاش‌های انجمن کمالیست (حامیان افکار و اندیشه‌های سکولاریستی مصطفی کمال آتاتورک) در دور نگه‌داشتن اسلام از مسائل سیاسی-اجتماعی با توسعه جریانات و احزاب اسلام‌گرا با شکست مواجه گشت.

 با به قدرت رسیدن احزاب اسلام‌گرا در دهه ۱۹۹۰ مرحله سوم رشد اسلام‌گرایی در ترکیه کلید خورد و اسلام‌گرایان توانستند قدرت را در اختیار بگیرند. در حقیقت ارتباط میان سیاست و مذهب در ترکیه از سال ۱۹۹۰ به دلیل رشد فعالیت‌های احزاب و جریانات اسلامی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بسیار ظریف‌تر شد؛ اما با دخالت نظامیان، اسلام‌گرایان مجبور شدند از قدرت کناره‌گیری نمایند.

بالاخره تلاش‌های اسلام‌گرایان دوباره در ۲۰۰۲ به ثمر نشست و مرحله چهارم فعالیت جریان‌های اسلام‌گرایی در ترکیه آغاز گشت که تا زمان حال حاضر استمرار داشته است.

به دنبال پیروزی قاطع حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی نوامبر ۲۰۰۲ میلادی، ترکیه وارد مرحله جدیدی از تاریخ معاصر خود شد. باوجودآنکه اسلام‌گرایان ترکیه در دهه ۱۹۷۰ در بسیاری از دولت‌های ائتلافی مشارکت داشتند و در دهه ۱۹۹۰ دولتی ائتلافی تشکیل داده بودند؛ برای نخستین بار در کل تاریخ ترکیه معاصر بود که یک حزب اسلام‌گرا با کسب اکثریت مطلق ۳۶۳ کرسی از مجموع ۵۵۰ کرسی مجلس بزرگ ترکیه به‌تنهایی قدرت را در اختیار می‌گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • US ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  مرگ بر ترکیه و نوکرانش
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   46 42
   مرگ بر اوجالان و لعنت بر رضا پالانی ملعون
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   اوجالان و پهلوی و عردوغان با هم برن به جهنم ؛ لعنت به هرچی نژاد پرست و تروریسته
 • US ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  ترکیه همچنان خوی وحشی گری 700 ساله عثمانی رو حفظ کرده با وحشی گری بزرگ شدن تطهیر نمیشن
  • GB ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   19 27
   ولی اکراد خوی یاغی گری و شرارت را بیشتر از گذشته اموختند
  • US ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
   16 0
   لعنت بر راهزنان و تجزیه طلبها و مزدوران اسرائیل
  • US ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   47 18
   و پانترکها بزرگترین مزدوران اسرائیلن، لعنت بر مزدوران اسرائیل
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  27 7
  مطلب تقریبا خوبی بود/ ای کاش به جای بیان کلیات وارد جزئیات و روندکاوی هرکدام می شد و ریشه ها و علل رو هم توضیح می داد
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  اسلام گرایی در جمهوری ترکیه امری مهم و حیاتی است / باید بیشتر از این ها بدان پرداخته شود
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   البته اسلام گرایی که نیست سلفی گری و افراطی گریست و نتیجش هم حمایت از امثال داعش و النصره است!
 • سید IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  26 1
  تحلیل جالبی بود
 • DE ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  59 11
  باید مراقب اردوغان و داردسته اش باشیم
 • محمد از اردبیل DK ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
  آقای محمد علی اسلامی در کتاب تاریخ نوین ترکیه نوشته در طول تاریخ هر گاه نام اسلام می آمده نام ترکها هم قرین آن بوده همانگونه که ما میگوییم مسجد و در ذهنمان نماز خطور میکند و من کاری به بقیه ملتها ندارم انصافا خودتان قضاوت بکنید حتی اگر شما معتقدید چنگیز خان هم ترک بوده ولی ناخواسته به اسلام خدمت کرد و همیشه ایدئولوژی و دین و مذهب در فلسفه سلاطین بوده و همین گونه هم ادامه دارد
  • US ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   اون چیزی که قرین اسم امثال چنگیز و تیمور و کسانی که باعث افتخار بوزگوردهاست ؛ تروریسم، جنایت و خونریزیه نه اسلام! اسلام هیچ قرابتی با نام نژاد پرستان و جنایتکاران و تروریستها نداره!
  • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
   124 8
   اسلام؟اون چیزی که همیشه قرین نام شما بوده جنایت و نژاد پرستی و قوم گراییه! از اسلام هم فقط سلفی گری و داعشیسم رو آموختید! نمونش رژیم سفاک و داعش مسلک عثمانی!
  • US ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   17 33
   قوم گراترین انسانها بانکردها هستند که در ظاهر هم شئونات اسلامی رو نادیده گرفته و مزدوری امریکا رو میکنند
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
   50 2
   فرقی بین بوزگورد پانترک و پانکرد در قوم گرایی و نژاد پرستی و بی دینی و مزدوری نیست! اینها همه نوچه ها و نوکران صهیونیسمند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس