کد خبر 828437
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
یمن

ائتلاف سعودی پس شکست های پی در پی در سه سال گذشته مقابل یمن، اکنون با دامن زدن به آشوب و جنگ افروزی در جنوب یمن تلاش می کنند تا طرح های خود را در این کشور اجرایی سازند.

به گزارش مشرق، جنگ نابرابر و جنایت علیه یمن توسط عربستان و آمریکا در حالی وارد سومین سال خود می‌شود که هیچ گونه دست آوردیدی نداشته بلکه دارای شکست در زمینه های مخلتف در مقابل یمن بوده است. تنها بخش هایی از جنوب یمن تسلیم گروه ها و شبه نظامیان مسلحی شده است که برای افزایش نفوذ حامیان خود در مناطق جنوبی یمن با یکدیگر در حال نبرد و درگیری هستند.

آنچه اکنون در عدن رخ می داد به ویژه درگیری میان نیروهای موسوم به شورای انتقالی جنوبی و نیروهای مورد حمایت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری یمن نشان دهنده این است که عربستان در جنگ یمن شکست خورده و ائتلاف این کشور با امارات در آستانه فروپاشی است. شبه نظامیان و گروه های مسلح وابسته به امارات در جنوب یمن در حال گسترش هستند.

این در شرایطی است نقش و نفوذ عربستان در جنوب یمن در حال کم رنگ شدن است. نباید این واقعیت را انکار کرد که شبه نظامیان و گروه های مسلح در جنوب یمن به ویژه در عدن به طور مستقیم و غیر مستقیم به دشمنان یمن کمک کردند. اما آنچه پس از این حمایت ها رخ داد گرفتار شدن جنوب یمن در آشوبی فراگیر بود که در نتیجه گسترش دامنه حضور گروه های مسلح در عدن و حومه آن به وجود آمد.

آنچه در عدن طی سه سال گذشته رخ داد نقطه عطفی در تاریخ یمن است. جنگ عربستان علیه یمن به شیوه های مختلف و با اهداف شومی ادامه یافت. اما به باور بسیاری از ناظران و تحلیلگران این جنگ دیر یا زود برای کشورهای عضو ائتلاف عربستان خطراتی را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

اکنون اطلاعات موثق نشان می دهد گروه های مسلح جدایی طلب در جنوب یمن گسترش یافته است. همچنین گروه هایی مثل القاعده و داعش نیز در این منطقه حضور دارد. کسی که تحولات عدن را دنبال کند به این موضوع پی خواهد برد طرحی توسط برخی از اعضای ائتلاف حمله به یمن آماده می شود که هدف از آن گسترش دامنه نفوذ در جنوب یمن است.

اختلاف عربستان و امارات برای گسترش نفوذ در جنوب یمن برای همگان آشکار شده است. این اختلاف پس از آن رخ داد که آنها با وجود استقرار نیروهای گسترده در میدان های نبرد شمال و غرب یمن هیچ دستاوردی نداشتند. مردم یمن در برابر نیروهای عربستان در این جبهه ها از خود پایداری نشان دادند و این نیروها را در ورودی های شهرهای تعز، مارب، صعده و الجدید با شکست روبرو کردند.

 برخی کشورهای ائتلاف حمله به یمن راهبرد ائتلاف با حزب الاصلاح را هم آزمودند تا شاید بتوانند با این راهبرد شکست های خود را در شمال یمن جبران کنند و یمن را وارد جنگ فرسایشی تمام عیار کنند. اما با وجود همه این دسیسه ها هنوز هم ارتش یمن و گروه مردمی انصارالله می توانند به همگان نشان دهند که قادر به پایداری هستند. آنچه بیانگر این موضوع است قدرت و همچنین فداکاری ها و پیروزی ها ارتش یمن و گروه مردمی انصارالله است. این موضوع سبب شده است نیروهای دشمنان در مناطق گسترده ای از جنوب، شمال، شمال غرب یمن دچار اختلاف و سردرگمی شوند.

در پایان باید گفت تحولات جنوب یمن و به ویژه عدن از جمله گسترش گروه های مسلح جدایی طلب نشان می دهد عربستان و همراهان آن در جنگ علیه یمن اشتباه های بزرگی را مرتکب شدند که دارای پیامدهای مصیبت باری برای یمن و بیشتر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس