کد خبر 827895
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
یمن

طی سه ماه ائتلاف سعودی ده‌ها کودک یمنی را به قتل رسانده‌است.

به گزارش مشرق، مداخلهٔ نظامی در یمن در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ میلادی برابر ۶ فروردین ۱۳۹۴ با حملهٔ هوایی ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی به یمن آغاز شد.

شبکه خبری الجزیره گزارش داده که به سندی محرمانه درسازمان ملل دست یافته که جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی از ماه جولای تا ماه سپتامبر سال 2017، 68 کودک یمنی را کشته و 36 کودک دیگر نیز زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بازی جدید سعودی‌ها در یمن

هشدار سازمان ملل به سعودی ها درباره کشتار کودکان یمنی


این گزارش را دفتر سازمان ملل برای نظارت امور کودکان در مناطق درگیری را در تاریخ 19 ژانویه سال جاری به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داده‌است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده که جنگنده‌های ائتلاف سعودی طی بازه زمانی مذکور 20 مدرسه و خانه مسکونی را بمباران کرده‌اند.

بنا به گزارش صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) از آغاز عملیات متجاوزانه ائتلاف سعودی علیه مردم یمن طی سه سال گذشته بیش از 5 هزار کودک یمنی یا جان خود را از دست داده‌اند یا مجروح شده‌اند، یعنی هر روز به صورت میانگین 5 کودک کشته یا زخمی شده‌اند.
دفتر سازمان ملل برای نظارت امور کودکان در مناطق درگیری در اوایل ماه ژوئن سال 2016 نیز گزارش داد که ائتلاف سعودی مسئول 60 درصد مجروج‌شدن کودکان در یمن بوده‌است که طی عملیات هوایی این ائتلاف 510 کودک کشته و 667 کودک دیگر مجروح شده‌اند.

در آن گزارش نیز تأکید شده بود که ائتلاف سعودی نیمی از حمله‌های هوایی خود را علیه مدارس و تأسیسات درمانی و پزشکی انجام می‌دهد.
یونیسف همچنین ماه گذشته اعلام کرد حدود دو میلیون کودک از جمله نیم میلیون نفر بعد از تشدید مناقشه در مارس 2015 و مداخله نظامی عربستان سعودی و متحدانش از تحصیل محروم شدند.
به نوشته این سازمان بین‌المللی بیش از نیمی از جوانان یمنی به آب آشامیدنی و نظام بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و آوارگی، بیماری، فقر و سوء تغذیه رو به رو خواهند بود.

بر اساس این گزارش یک میلیون و 800 هزار کودک از سوء تغذیه شدید رنج می برند و حدود 400 هزار نفر برای زنده ماندن به درمان فوری نیاز دارند.
وبا و اسهال شدید بیش از یک میلیون نفر را گرفتار کرده است و کودکان زیر پنج سال یک چهارم آنها را تشکیل می دهند.
بر اساس آمار این آژانس سازمان ملل متحد، بیش از 5000 کودک در خشونت های بعد از مارس 2014 کشته یا زخمی شده اند که در مقایسه با آمار مارس 2017 افزایش 1000 نفری را نشان می دهد.
یونیسف خاطر نشان کرد در پایان سپتامبر 2017، 256 مدرسه به صورت کامل تخریب شده بود، در 150 مدرسه آوارگان جنگ ساکن بودند و 23 مدرسه در اشغال گروه های مسلح بود.
مریتکسل رلانو نماینده یونیسف در یمن نیز اخیزا اعلام کرده کودکان یمنی « از پیامدهای ویرانگر جنگی رنج می برند که در آن نقشی ندارند ».

به گفته رلانو، در یمن که فقیرترین کشور خاورمیانه و از جمله کشورهای بسیار فقیر جهان به حساب می آید بیش از 11 میلیون کودک به کمک انسانی فوری نیاز دارند.
سازمان ملل متحد سال گذشته اعلام کرد یمن با « بدترین بحران انسانی جهان » رو به رو است.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، در جنگ یمن بیش از 10 هزار نفر کشته و 53 هزار نفر زخمی شده اند و اغلب این افراد را غیر نظامیان تشکیل می دهند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس