کد خبر 826343
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
ترامپ و طالبان

آمریکا با اعمال استراتژی جدید درباره افزایش جنگ در افغانستان، طالبان را تحریک کرده است تا عملیات‌های خود را افزایش دهد.

به گزارش مشرق، پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن مقامات آمریکایی با تشدید آتش جنگ در افغانستان به دنبال اعمال فشار بر طالبان هستند اما این گروه در پاسخ به فشارهای آمریکا حملات خود را در سراسر این کشور به ویژه در کابل افزایش داده است.

دولت ترامپ بر اساس استراتژی جدید واشنگتن تلاش دارد از طریق تشدید آتش جنگ و اعمال فشارهای سیاسی و نظامی در نهایت، طالبان را وادار به مذاکره کند.

همزمان با این تلاش‌ها، واشنگتن چند اقدام دیگر نیز انجام داده است:

1- اعزام نیرو و تسلیحات بیشتر به افغانستان به گونه‌ای که طی ماه‌های اخیر آمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به صورت مستمر رو به افزایش بوده است.

2- قرار دادن تعدادی از رهبران طالبان و شبکه حقانی در فهرست تحریم‌های آمریکا در اقدامی بی‌سابقه از سوی وزارت خزانه داری این کشور.

3- اظهارات تند و شدید اللحن مقامات آمریکایی علیه طالبان و تهدیدهای مداوم از طریق تبلیغات در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی.

چندی قبل «جان سالیوان» معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست ویژه سازمان ملل گفته بود که پیام واشنگتن و جامعه بین‌المللی برای طالبان روشن است، اینکه طالبان نمی‌تواند از طریق جنگ به پیروزی دست یابد و به گفته این مقام آمریکایی واشنگتن از طریق اعمال فشار این گروه را به پیوستن به مذاکرات صلح وادار خواهد کرد.

طالبان در واکنش به راهکار واشنگتن برای اعمال فشار براین گروه بارها به صورت مستقیم و غیر مستقیم و با صدور بیانیه‌های مختلف تاکید کرده که هراسی از تهدیدهای نظامی آمریکا ندارد و تا هنگامی که آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان خارج نشود حاضر به مذاکره نیستند.

«ذبیح‌الله مجاهد» در واکنش به این موضوع گفته بود که سیاست اعمال فشار و استفاده از زور در افغانستان هرگز نتیجه نداده است و در آینده نیز نتیجه نخواهد داد ما در نهایت آمریکا را وادار به خروج از افغانستان خواهیم کرد.

طالبان در اقدام بعدی خود و پس از صدور بیانیه‌های مختلف، طی روزهای اخیر با چندین حمله انتحاری و انفجاری در قندهار، هلمند و به ویژه کابل به تلاش‌های نظامی و سیاسی آمریکا برای اعمال فشار بر این گروه پاسخ دادند.

بنابراین می‌توان با صراحت گفت که سیاست واشنگتن برای اعمال فشار از طریق افزایش نظامیان آمریکایی، حملات هوایی و تحریم مقامات طالبان نه تنها این گروه را به مذاکره نزدیک نکرده است بلکه سبب شده تا طالبان حملات خود را در افغانستان بیش از گذشته افزایش دهد.

منابع خبری آگاه عنوان می‌کنند، طالبان پیش از حمله به هتل اینترکانتیننتال به مقامات دولتی حاضر در آنجا هشدار داده‌ بودند که هدف ما مقامات خارجی است و شما نیز باید راه خود را از آنها جدا کنید در غیر این صورت به سرنوشت آنها دچار خواهید شد.

این در حالی است که در حمله اخیر این گروه به منطقه دیپلماتیک نشین کابل تعداد زیادی از مقامات دولتی و نظامی افغان هدف قرار گرفتند در نتیجه طالبان به نوعی به هشدارهای قبلی خود به مقامات دولتی نیز پاسخ داده‌اند.

ممکن است طالبان سرانجام در پی برقراری شرایط اعلام شده این گروه برای مذاکره، با دولت افغانستان صلح کند، اما چیزی که مشخص است اینکه این گروه اعلام کرده است که هرگز شروط آمریکا درباره حضور نظامی و سایر مسائل در افغانستان را نمی‌پذیرد و درصدد امتیازدهی به آمریکا برنخواهد آمد.

به نظر بسیاری از کارشناسان و حتی برخی از رسانه‌های غربی، آمریکا توان شکست طالبان را در میدان جنگ ندارد و بهترین راه برقراری صلح، درک واقعیت‌ها و خروج مسئولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

روزنامه واشنگتن پست اخیرا درباره استراتژی ترامپ در افغانستان نوشت: این استراتژی قوانین بازی را تغییر نداده است و طالبانبه عدم توانایی آمریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان اطمینان دارد.

«مایکل‌کوگلمن» مسئول بخش جنوب آسیا در اندیشکده «ویلسون» نیز در این باره تصریح کرد حمله طالبان به هتل بین‌المللی اینترکانتیننتال در کابل نشان می‌دهد؛ تهدید طالبان به قوت خود باقی است.

وی گفته که نیروهای امنیتی افغان و آمریکایی در افغانستان نزدیک به دو دهه از تمام توان نظامی خود برای سرکوب طالبان استفاده کرده‌اند اما این گروه بیش از همیشه قدرتمند شده است و دستکم بر 50 درصد از خاک افغانستان تسلط یا نفوذ دارد.

«نیویورک تایمز» نیز در گزارشی به نقل از «رابرت گیتس» وزیر دفاع سابق آمریکا می‌نویسد که واشنگتن هرگز در جنگ علیه طالبان در افغانستان برنده نخواهد شد.

به نظر می‌رسد که دولت ترامپ از طریق اعزام سربازان بیشتر و تشدید حملات هوایی تلاش دارد طالبان را در افغانستان تضعیف کند اما واقعیت‌های عینی در این کشور نشان می‌دهند که تهدید طالبان و نظامی‌گری واشنگتن جز اینکه اوضاع افغانستان را وخیم‌تر کند نتیجه دیگری نخواهد داشت.

با این حال اظهارات مقامات آمریکایی نه تنها مشکلی از افغانستان را حل نکرده است بلکه باعث شده خون‌های بیشتری در این کشور ریخته شود.

به نظر برخی از کارشناسان افغان در شرایطی کنونی که واشنگتن نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام کرده، حملات هوایی را افزایش داده و تعدادی از رهبران طالبان را در فهرست تحریم‌های این کشور قرار داده است گفت‌وگوهای صلح بین طالبان و دولت افغانستان غیرممکن شده است.

از سوی دیگر، طالبان معتقدند که سیاست‌گذاران آمریکایی در نهایت به این نتیجه خواهند رسید که هیچ هدف استراتژیک و ارزشمندی برای ادامه حضور نظامی در افغانستان به مدت نامشخصی وجود ندارد.

این گروه همچنین می‌داند که آمریکا با وجود تمام تلاش‌هایش در ایجاد یک نظام دموکراتیک کارآمد در افغانستان موفق نبوده است و آنها منتظرند تا با فشار بیشتر به نیروهای آمریکایی بتوانند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابند چرا که به گفته «بارنت روبین» عضو ارشد «مرکز همکاری‌های بین‌الملل» طالبان نمی‌تواند کشور خود را ترک کند، اما آمریکا می‌تواند از این کشور خارج شود و در نهایت نیز منجر به همین اقدام می‌شود.

در عین حال کارشناسان نیز تأکید دارند که گروه طالبان با توجه به دستاوردهای اخیرش، تمایلی برای مصالحه و یا امتیاز دادن به آمریکا ندارد.

«فضل‌الرحمان اوریا» نیز در این باره می‌گوید در استراتژی جدید واشنگتن بر راه‌حل‌های سیاسی تمرکز شده و گزینه نظامی را تا حدی استفاده می‌کنند که طالبان را وادار به پذیرفتن راه‌حل سیاسی کنند.

اما این طرح در عمل ممکن نیست زیرا بر اساس این استراتژی حکومت افغانستان نمی‌تواند نقشی را که به آن واگذار شده  به‌درستی انجام دهد بنابراین دستیابی به راه‌حل سیاسی درباره طالبان در شرایط کنونی امکان‌پذیر نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس