پادشاه اردن

عبدالله دوم پادشاه اردن اعلام کرده است که هیچ روند مسالمت آمیز یا راه حل صلح آمیزی، بدون مشارکت و نقش آمریکا، امکان پذیر نیست.

سرویس جهان مشرق - روزنامه اینترنتی رای الیوم در گزارشی به بررسی اظهارات جنجالی اخیر پادشاه اردن پرداخت که در سایه توطئه‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که هیچ راهکار مسالمت آمیز بدون حضور آمریکا در فلسطین اشغالی امکان پذیر نخواهد بود. گزارش مذکور به بررسی این نکته می پردازد که آیا این اظهارات نشان دهنده نزدیک شدن زمان اجرایی طرح موسوم به "معامله قرن" است؟ 

به نوشته این گزارش عبدالله دوم پادشاه اردن اعلام کرده است که هیچ روند مسالمت آمیز یا راه حل صلح آمیزی برای هر درگیری‌های عربی - اسرائیلی بدون مشارکت و نقش آمریکا امکان پذیر نیست.  وی بر اهمیت تلاش برای اعتمادسازی میان فلسطینیان و آمریکا تاکید کرد تا مقدمات بازگشت آمریکایی‌ها و فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی به میز مذاکرات به وجود آید. 

یک میلیارد دلار در سال، عبدالله دوم را به ترامپ نزدیک کرد

اظهارات پادشاه اردن در  جریان مشارکت وی در کنفرانس اقتصادی داووس صورت گرفت و در شرایطی مطرح شد که به صورت کامل با مواضع فلسطینی که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اتخاذ کرده در تناقض است. عباس در پی اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر پایتختی قدس شریف برای رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر اعلام کرد که تمامی تماس‌های این تشکیلات با دولت آمریکا متوقف شده و تشکیلات خودگردان فلسطین، آمریکا را میانجی غیر بی طرف  در روند سازش  به شمار می‌آورد و معتقد است واشنگتن به صورت کامل جانبدارانه رویکردهای اسرائیلی را دنبال می‌کند و از یهودی سازی شهر قدس اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر حمایت می‌کند. 

رأی الیوم می نویسد:  ما به خوبی می‌دانیم که پادشاه اردن در گذشته و حال در معرض تهدیدات و فشارهای گسترده آمریکایی‌ها بوده است، از جمله این فشارها توقف کمک‌ یک میلیارد دلاری آمریکا به اردن در سال است تا عبدالله دوم  انتقادات و مواضع خود در محکومیت و رد تصمیم دونالد ترامپ را که  مواضعی ملی و اخلاقی  به شمار می‌رود، را کاهش دهد. همچنین این موضوع را به خوبی می دانیم که دیدار عبدالله دوم با مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر اخیر وی به امان پایتخت اردن مملو از اختلاف‌نظرها در رابطه با این موضوع بوده است، اما با این وجود چگونه می توان کوچکترین تردیدی را در رابطه با عدم شفافیت میزبانی آمریکا از روند صلح را مورد تاکید قرار داد. آن هم در شرایط کنونی که واشنگتن نژاد پرستی و خودکامگی و تحقیر خود نسبت به عرب ها و مسلمانان را نشان داده و برای براندازی هویت عربی و اسلامی از قبله اول مسلمانان تلاش می‌کند. 

«عبدالله دوم» پشت «محمود عباس» را خالی کرد

بیش از ربع قرن است که عرب ها و فلسطینی ها تمامی تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا قرار داده‌اند و  فرستادگان این کشور را به حضور می پذیرند و در کنفرانس‌های آن شرکت می‌کنند و تمامی دستورات آمریکا را اجرا می‌کنند. اما نتیجه این اقدامات چه بوده است؟ 

پادشاه اردن در همین گفتگو نسبت به اعتقاد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به راهکار تشکیل دو دولت ابراز تردید کرد. این تردید واقعا جای خود را دارد، در این صورت چرا باید نسبت به روند سیاسی و  دور باطلی که با عنوان فریب و خرید زمان در جریان است، متعهد بود؟ آن هم در شرایطی که این اقدام برای پیشبرد سیاست‌های یهودی سازی و شهرک سازی و بلعیدن باقیمانده اراضی کردن باختری دنبال می‌شود. 

ترامپ از همان روزهای ابتدایی ریاست جمهوری‌اش به دنبال جلب نظر صهیونیست‌ها بود تا از حمایت آنان در دور دوم انتخابات بهره‌مند شود

مهمتر از همه اینکه معامله قرن که دونالد ترامپ با قدرت به دنبال تحمیل آن به طرف فلسطینی است، اخیرا به سرعت به اجرا گذاشته شده است. معامله‌ای که بر اساس سند ارائه شده از سوی صائب عریقات  دبیر کمیته مرکزی جنبش آزادیبخش فلسطین شامل ۱۳ بند است که بند اول آن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم‌صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر و انتخاب شهر ابو دیس به پایتختی دولت آینده فلسطین است،  آنهم به شرط اینکه دولت فلسطین دولتی بدون سلاح و تمامیت ارضی بوده و حتی قدرت تسلط بر مرزهای خود را نداشته باشد. علاوه بر این که در این شرایط باید فلسطینی‌ها و عرب‌ها، یهودیت رژیم صهیونیستی به عنوان وطن ملی برای یهودیان تمام دنیا را بپذیرند و موضوع آب‌های منطقه‌ای وحریم هوایی و موج های الکترومغناطیسی و امنیت فلسطین اشغالی نیز همچنان در دست رژیم صهیونیستی باقی بماند و حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین های اشغالی نیز به اراضی اشغالی سال ۱۹۶۷ منحصر شود.  در این شرایط چگونه می‌توان این معامله را به مناقشه گذاشت، چه برسد به اینکه کسی بخواهد آن را بپذیرد؟ 

این معامله اگر ماهیت اصلی روند مسالمت‌آمیز از دیدگاه دولت کنونی آمریکا باشد، توهین به  امت عربی و اسلامی به شمار می‌رود و باید به صورت جدی با آن مقابله شود،  چرا که پذیرش میزبانی آمریکا از روند مسالمت‌آمیز به عنوان پذیرش این طرح خواهد بود. 

یهودی سازی شهر مقدس قدس و پذیرش آن به عنوان پایتخت ابدی برای دولت یهودی اسرائیل به معنی سقوط حاکمیت پادشاهی اردن بر  مقدسات  فلسطین به شمار می رود و هویت عربی و اسلامی را از این شهر می گیرد. 

ما فکر می‌کنیم که ملت ملی گرای اردن  چنین نتیجه خفت باری را برای  مقدسات مسیحی و اسلامی نمی‌پذیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 3
 • علی IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  40 2
  دیگر از یک تخم انگلیسی چه انتظاری دارید
 • M.sh IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  30 3
  عبداللّه دوم مادرش انگلیسی هست. البته اکثر شاهزاده های شکم گنده عرب ملدرشون انگلیسی هست! خب مشخصه باید برای شیطان اکبر خوش خدمتی کنه. سفیانی فراموش نشود!
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  14 5
  دونالد ترامپ.. من خودم هر روز که میگذره به زیرکی این آدم بیشتر میرسم..
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  14 1
  خبر تازه ای نیست اینا از قبل خریده شده اند
 • GB ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  20 2
  ایشان هم می حواهد مثل بعضی ها با کدخدا ببندد تا اب خوردن فلسطینیها حل شود
 • DK ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  20 3
  این لجن انگلیسی عمال انگلیس است انگلیس هم برده زر خرید آمریکا است - حرف مفت که نه اما بالاخره دلارها را از دایی نا تنی اش بگیرد حرفهاش خالی بندی و خرکردن آمریکا است
 • محمد IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  10 1
  مرگ بر اسراییل وهر زور گیری در هر کشور وجایی
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  13 5
  این شاه اردن هم مثل اصلاح طلبان ما شعور سیاسیش صفر می باشد که فرق بین دوق و دوشاب را نمی فهمه و از ترامپ و ته مانده های صهیونیست انتظار معجزه دارن و کشورها و ملل مسلمان رو به باد هوا به کدخدای معلول می فروشه انشاالله با ظالمین محشور بشن
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  9 3
  خیلی هم بهتر قیافه اش حال بهم زن است پدرش بدترنماد یک مزدور به تمام معنا
 • کمالوند IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  12 3
  عبد الله دوم پادشاه اردن هم به سرنوشت صدام حسین دچار خواهد شد؛ خیانت به مسلمانان عاقبت بدی را در پی دارد. امیدوارم به دست داعش کشته بشه
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  6 2
  خرید مال الآن نیست ؛ حکومتی های از این دست توسط همان اربابان ایجاد شده اند و متکی به همانها هم ادامه می یابند پدر همین هم همین بود
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  7 1
  خب خر آمریکاست
 • محمد IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  4 3
  مرگ بر امریکا اردن انگلیس صهیونیست سعودی
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  6 2
  عبدالله دوم ! فلسطین باکمکهای ترامپ آزادمیشود ! توهم قرمزی آتش میگیری میمیری ! خیلی عجیب است ترامپ پیش شماکسی محسوب میشود . اوحتی درآمریکا ممکن است جاسوس اعلام وبرکنارشود !
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  15 5
  در ویژگی های سفیانی بنگری شاه اردن بسیار مطابقت دارد
  • نم IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
   3 3
   دقیقا خود سفیانی هست ، فقط دوستان انگلیس ارباب اصلیه و آمریکا خر انگلیسه ، انگلیس هم خر صهیونیسم بین الملل هستش اینم یه گوسالس که پرورش دادن تا شاخ بزنه وقتی بدرد نخورد ، سلاخی میشه ببخشید شد باغ اهل و وحش
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  15 3
  این زن ترامپ ، قدش صد و هشتاده ! همیشه کفش خیلی پاشنه بلند هم می پوشه میشه صد و نود به بالا !
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  1 4
  جنگا شروع کنن.. خیته شدیم دیگه.. خخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس