هاشمی و روحانی

به تازگی اعترافاتی درباره یکی از خاطرات مرحوم هاشمی و درباره متن سخنرانی‌های رئیس‌جمهور روحانی در سال ۹۲ منتشر شده است که یک تراژدی بزرگ را در مقابل مردم قرار می‌دهد.

سرویس سیاست مشرق- چند روز قبل بود که یک استاد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایبنا در کنایه به سیاست از این گفته بود که «خالی‌بندی» خصلت سیاست‌مدارهاست نه دانشمندان!

اگرچه این طعنه به لحاظ فلسفی دچار اشکار است و سیاست و دانش در هم‌تنیده‌اند اما درد جانکاهی که در این کنایه وجود دارد قابل کتمان نیست.

دروغ و ناراستی اگر با سیاست آغشته شود؛ به گواه مفهوم آن ضرب‌المثل فارسی که می‌گوید انسان هرچه بالاتر بنشیند؛ هنگام زمین‌خوردن آسیب بیشتری می‌بیند؛ آلام بسیار بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت.

که یکی از بزرگترین آنها، ثبت در حافظه تاریخی مردمی است که سیاست‌مداران را بعنوان تعیین‌کننده‌ترین چهره‌ها می‌شناسند و به رفتار آنها توجه دارند...

*خاطره مرحوم هاشمی از شهید بهشتی واقعیت نداشت!

اگرچه گاهی دیر می‌شود اما در سمت مقابل دروغ؛ روشن‌نمایی و راستگویی است که منشأ قضاوت‌های جدیدتری خواهد بود.

به سخن دیگر اینکه مردمی که دروغ را می‌شنوند و بعداً از حقیقت باخبر می‌شوند؛ حتما سمت و سوی دیگری به قضاوت‌های خود درباره صاحبان دروغ و اطرافیان پر و پا قرص آنها خواهند داد...

روزنامه شرق به تازگی با فردی به نام «منوچهر محمدی» تهیه‌کننده مستند تبلیغاتی مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ مصاحبه کرده است.

او در بخشی از مصاحبه خود و در اشاره به خاطره‌ای که مرحوم هاشمی در این مستند درباره شهید بهشتی بیان می‌کند، صحبت‌های عجیبی را مطرح می‌کند.

ماجرا برمی‌گردد به قسمتی از مستند که مرحوم هاشمی در آن گفته بود: روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهی کرد و گفت این آسیاب به نوبت است نوبت تو هم خواهد رسید... او می‌افزود: چقدر این روزها بی شما سخت می‌گذرد دوستان!

محمدی در صحبت‌های خود با اشاره به این خاطره مظلومانه اما گفته است: «خاطره شهید بهشتی زاییده ذهن من است. فکر کردم فضای اتهامی که آقای هاشمی با آن درگیر بودند را چطور بیان کنم و این بخش به خاطرم رسید»![۱]

و به همین سادگی افکار عمومی مردم ایران متوجه شدند که در سال ۸۴ فریب چپ‌ها را خورده‌اند. حتی با اینکه به مرحوم هاشمی رأی هم ندادند.

مردم ایران اما به تازگی از یک حقیقت مهم دیگر نیز با خبر شده‌اند!

*ناراست بودن متن سخنرانی‌های انتخاباتی یک کاندیدای خاص در سال ۹۲

اگرچه رئیس‌جمهور روحانی توانسته است در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ پیروز باشد ولی این پیروزی‌ها در کنار خبر مهمی قرار دارد که اگرچه نقل دیرهنگام آن نتوانسته اثری بر انتخابات بگذارد اما حتما آینده سیاسی رئیس‌جمهور و یارانش را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

«حسین دهباشی» فعال رسانه و مشاور تبلیغاتی_رسانه‌ای آقای روحانی در سال ۹۲ که هم‌اکنون به یکی از منتقدان دولت تبدیل شده است؛ چندی قبل در یک توییت، پرده از رازی بزرگ کنار زد.

او که مدتی پیش با شکایت وزارت بهداشت و به اتهام نشر اکاذیب در نقدی که به وزارت بهداشت داشته است، محکوم به حبس شد؛ در یک توییتش اینطور نوشت:

«راستش را بخواهید حقیر اتهام نشر اکاذیب را کاملا لایق خود دانسته و درپیشگاه مردم شریف ایران بسیارشرمنده است واگر به همین کیفر دنیوی اکتفا شده و جزای اخروی نباشد، حضرت حق‌تعالی را سخت شاکر البته نه از بابت فقره اخیر. که از جهت آن اکاذیبی که ساده‌دلانه در سخنان دوستان می‌نهاد».

اگرچه دهباشی در لفافه سخن گفته بود اما همه معانی «سخنان» و «دوستان» را فهمیدند...

سخنان و دوستانی که حتی اگر اذهان مشاور رسانه‌ای آقای روحانی در سال ۹۲ هم نبود؛ اما واقعیت‌هایی که بعدها درباره برجام و خوشبین بودن به توافق با آمریکا و «تقصیر دولت قبل است» و... به منصه ظهور رسید؛ ناروا بودن آنها را اثبات کرد.

*درباره یک تاریخ جدید.../ حرف‌های ۲ نفر که آینده چند نفر را تحت تأثیر قرار داد!

اگرچه برخی معتقدند اقدام روزنامه شرق درباره بیان اینکه خاطره مرحوم هاشمی ناواقعیت بوده؛ دلائل خاصی داشته است اما به هر روی، تاریخی که پس از دو رخداد اشاره شده در بالا در مقابل ذهن و چشم مردم ایران قرار می‌گیرد، تاریخ دیگری خواهد بود.

تاریخ جدیدی که در یکی از مهمترین زوایای آن جای عمده اطرافیان و حامیان دو فرد اشاره شده در بالا که خاصه پرونده مشعشعی هم درباره دروغ بزرگ «تقلّب» در سال ۸۸ دارند؛ مشخص نیست!

گاهی یک دروغ ساده؛ به همین سادگی آینده یک طیف سیاسی را مورد خدشه و البته تغییر قرار می‌دهد...بعدالتحریر: آقای منوچهر محمدی که در گفتگو با شرق صریحا بیان داشتند «آن خاطره زاییده ذهن من است»، و تیتر یک روزنامه شرق شده بود؛ گفته خود را تکذیب کردند.

***

۱_http://www.sharghdaily.ir/News/۱۴۹۹۸۲

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 44
 • NL ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  ادمای ضعیف النفس وریاست طلب برا رای اوردن وعوام فریبی بهر دروغی متوسل میشن اخه تو کجا شهید بهشتی کجا
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   5 67
   تو ای مزدور خارجی وطن فروش لازم نیست درباره کشور ما سخن بگی تو باش و عیاشی و هرزگی و فساد خودت .......... تو اگر لایق بودی و قابل، در ایران می ماندی و لازم نبود از خارج برای ما کامنت بذاری
  • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
   0 0
   با سلام بلاخره مسببان فتنه 1388 و فتنه های اقتصادی 1390 و 1391 باید جوابگوی اعمالشان باشند چون کمر مردم مظلوم را فتنه ارزی سال 1391 شکستند و آه مردم دامانگیر مسببین و ماله کشان محترم خواهد شد
 • رمضان از مشهد RO ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  14 81
  مشرق دلال تحریم و قاچاقچی دروغگویی کار تو ، فارس ، تسنیم و اعوان و انصار است خودت را حلق آویز هم بکنی مردم حرفهای تو را قبول نمی کنند شماها حتی از اسم امیرکبیر دوران آیةالله مرحوم هاشمی رفسنجانی هم وحشت دارید.
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
   0 0
   تن مرحوم امیرکبیر توی گور لرزید .
 • IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  41 0
  خدا کند که قبل از مرگ چشم ما به واقعیات جهانی که خدا خلق کرده روشن و باز شود و الا بعد از مرگ دردی از ما دوا نخواهد شد.
 • عوامی IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  47 1
  عجب ، پس ممکن است بعضی اخوندهای روحانی هم بخاطر رسیدن به قدرت دروغ بگویند
 • برادر IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  5 45
  به نظرم تو این خبر شما شیطنت شما و دست دشمن تو کاره!!!
 • قاسم IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  9 93
  هاشمی انسان وارسته ای بود که همه ابروی خودش را برای پیشرفت انقلاب هزینه کرد ومظلومانه در برابر سیل اتهامات صبر کرد و رفت . خدایش بیامرزد.
  • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   27 2
   رأس فتنه در سال 88 و عامل اصلی بروز اشرافی گری در کشور
 • ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  57 3
  .....ولی آیا پست ومقام آنقدر کور وکرت کرده بود که برای فریب مردم متوسل به چنین دروغ بزرگی شدی.البته قتنه 88تو هیچگاه از ذهن تاریخ پاک نخواهد شد وآشوبهای اخیر ثمره ای بذری است که تو وبرخی از اصلاحطلبها درفتنه 88پاشیدید
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  5 6
  هاشمي‌رفسنجاني در پيامي که در سال ٩٠ براي کنگره بزرگداشت شهيد بهشتي نوشته بودند، اين خاطره را مجددا نقل کردند. در اين پيام اين‌گونه آمده است: «جاي خالي آن همراه و همدل سال‌هاي طولاني مبارزه و همکار سال‌هاي پس از پيروزي، هميشه خالي است و اين خلأ اين روزها که بي‌اخلاقي‌هاي سياسي بعضي‌ها براي مطامع زودگذر دنيوي به اوج رسيده، کاملا احساس مي‌شود. هرچند تمام لحظه‌هاي پيش و پس از پيروزي انقلاب، سرشار از خاطرات تلخ و شيرين با ايشان است، اما خاطره‌اي را به ياد مي‌آورم که روزي به ايشان گفتم: سيد با اين‌همه توهين و تهمت چه مي‌کني؟ هنوز آن لبخند معنادار و نگاه نافذش را با تمام وجود حس مي‌کنم که با دست بر دوشم زد و گفت: آسياب به نوبت».
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
   0 0
   شهید بهشتی میفرمود ای امریکا از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر اما بعضی بدنبال باز کردن پای شیطان بزرگ به کشور بودند.
 • امانی IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  20 0
  از منظر قران انسان باید تابع این ایه باشه فبشر عبادالذین یستمعون القول ویتبعون احسنه اماچه سود که متاسفانه بعضی ملت ما خصوص جوانان ودانشجویان که در سنی هستند که احساسات وشور جوانی بر شعورشان غلبه دارد بر روی موج تبلیغات سوار میشوند وتصمیمی عجولانه میگیرند گرچه همین طیف در سنین میانسالی واخذ پستهای حتی حساس کشور 360درجه گردش میکنند ومثل برخی از مسئولین ومقامات دولت کنونی فقط بفکر اینده خودشان و خانواده‌شان میشوند
 • حميد IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  10 47
  چطوره که حرف آقاي رفسنجاني را دروغ ميدانيد و حرف شخصي به نام منوچهر محمدي را راست؟!
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  30 4
  آقا زشته,شیخ کبیر,اسطوره بزرگ,مفسر قرآن؛خاطره گوی قرن؛موسس سرمایه پرستی در ایران؛موسس نگاه از بالا به پایین درایران,......تازه همین دیروز جناب جهانگیری در موردشون افاضات داشتند,اینجوری نگو.....!!!طرفداراش احساس سرخوردگی میکنند!آخی طفلکیا.....!
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  24 6
  جالبه تا آخر عمرش تکذیب نکرد و مرد ... کتاب خاطراتی از این جنس را به خورد خلق داده ... خدایا ما را عاقبت بخیر کن
 • میثم ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  24 3
  یعنی ارزشش رو داشت پیرمردی با این سن وسال دروغی از زبان شهید مظلوم بهشتی به زبان بیاره.
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  50 2
  مردم دروغ را بهتر باور می کنند و دنبال حقیقت نمیروند و به دروغ رای میدن .حالا تو برو بگو دروغه ... افسانه دیوار کشی پیاده روها ، دروغ فاحشی که تنها یک احمق باور میکند را به خورد خلق دادند و رای گرفتند
 • امیر IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  3 14
  مشرق عزیز اگرچه این تحلیل ها صحیح است اما عوارض بزرگتری را در بی اعتمادی بنیادین و گسترده جامعه به کارگزاران سیاسی نظام جمهوری اسلامی در پی دارد و دودش به چشم همه و نه یک جناح خاص می رود. لطفا دقت فرمایید.
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  30 0
  آدمهاي منافق روزي رسوا خواهند شد
 • احدی IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  47 3
  اینکه گفته آسیاب به نوبت درسته خود مرحوم هاشمی هم کم از خاطره های بافته ذهن خود از قول امام راحل برای مردم نقل نکردند منتها ما ایرانیهای مرده پرست داریم از ایشان یک قدیس میسازیم رواج سرمایه داری رانت خواری وخیلی مسائل دیگر در کنار کارهایی مثل سازندگی کشور که آنهم بحث جدایی میطلبد در زمان ریاست جمهوری ایشان اتفاق افتاد بیائید عادت کنیم هر کس را هر آنچه بوده و هست مورد ستایش وتمجید قرار دهیم حرفهای زیادی هست که با چند کلمه نمیشود حق مطلب را ادا کرد زمان میگذرد وتاریخ ما را قضاوت خواهد کرد همچنان که پیشینیان را در معرض قضاوت قرار داد
 • ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  17 1
  مهم اینه که مردم همون لحظه متوجه بشن .چون عمروعاص ها ومعاویه ها درهمه ی زمانها وجود دارند.
 • خخخخخ IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  5 25
  تو الان با توجه به اون فیلمی که از مجلس خبرگان در اومده در صدد مستند سازی هستی و هر دروغی رو می بافی اما توصیه من آروم باش
 • مندل IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  5 4
  مردم عاشق این آدمان و روسیاه بازار شما ریا کاران و دغل بازانید
 • غلامعلی IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  36 0
  ناپسند بودن خدعه و نیرنگ خطبه 200 : و من كلام له ( عليه‏السلام ) في معاوية (اين سخنرانى پس از جنگ صفّين در شهر كوفه در سال 38 هجرى ايراد شد) وَ اللَّهِ مَا مُعَاوِيَةُ بِأَدْهَى مِنِّي وَ لَكِنَّهُ يَغْدِرُ وَ يَفْجُرُ وَ لَوْ لَا كَرَاهِيَةُ الْغَدْرِ لَكُنْتُ مِنْ أَدْهَى النَّاسِ وَ لَكِنْ كُلُّ غُدَرَةٍ فُجَرَةٌ وَ كُلُّ فُجَرَةٍ كُفَرَةٌ وَ لِكُلِّ غَادِرٍ لِوَاءٌ يُعْرَفُ بِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ اللَّهِ مَا أُسْتَغْفَلُ بِالْمَكِيدَةِ وَ لَا أُسْتَغْمَزُ بِالشَّدِيدَةِ سياست دروغين معاويه سوگند به خدا، معاويه از من سياستمدارتر نيست، امّا معاويه حيله‏گر و جنايتكار است . اگر نيرنگ ناپسند نبود من زيرك‏ترين افراد بودم، ولى هر نيرنگى گناه، و هر گناهى نوعى كفر و انكار است، روز رستاخيز در دست هر حيله‏گرى پرچمى است كه با آن شناخته مى‏شود. به خدا سوگند، من با فريب كارى غافلگير نمى‏شوم، و با سخت‏گيرى ناتوان نخواهم شد.
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  39 1
  مرگ بر کسانی که مردم ایران دروغ می گویند
 • سید IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  23 4
  این هم دلیلی دیگر بر صحّت تهوع آور بودن اصلاح طلبان!
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  22 1
  جامعه ای که در آن دروغ گویان زمامدار می شوند به حال آن باید خون گریست.
  • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
   0 0
   درروایات آمده وقتی حاکمان وفرمانروایان مردم زیاددروغ بگویند اسمان ازبارش باران دریغ میکند
 • ناشناس IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  7 47
  40 سال دروغ و نیرنگ و فساد
 • میلاد NL ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  30 1
  دین خدا با شخصیت ها شناخته نمی شود بلکه شناخت آن با نشانه ها و آیات حق است. پس حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی. مولای متقیان علی(ع) در حدیث دیگری اینگونه از آن حضرت نقل شده است: «حق به شخصیت ها شناخته نمی شود؛ خود حق را بشناس تا پیروان آن را بشناسی»(مجمع البیان، ج1، ص211).
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  22 0
  دروغگویان به بهشت نمیروند
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  10 27
  هاشمی رفسنجانی مرد بزرگوار و بی نظیری بود که محبوبیتش در بین دوستداران واقعی امام وانقلاب هرگز کم نمی شود.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  27 2
  خخخخخخ مردم كوفه هم اول احساساتي شدند بعد ساده دل شدند بعد ساده انديش از آن پس تا بحال يك روز خوش نديدند . واي به روزي كه ما نيز اين مسير را درپيش بگيريم . باتشكر از روشنگري هاي مشرق نيوز عزيز .
 • علی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  11 73
  افرادی چون آیت الله هاشمی انقدر بزرگ و محبوب هستند و دکتر روحانی نیز یکی از بهترین رئیس جمهور های کشورمان هستش .
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۲
   0 0
   بله معلومه لطفا چشم نکنید این نابغه رو با این سطح فکر
 • tohid ramadan US ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  32 2
  به هر حال از این جریان فکری هر چی بگید بر میاد
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  6 0
  مرگ بر دروغگو
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  14 0
  درپاسخ به جوک خوبی که علی گفته جایزه بهترین جوک به ایشان تعلق میگیرد بهترین ها روحانی که بعد 6سال رئیس جمهوری هنوز ندانم کاری هایش را گردن دولت قبل میگذارد
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  0 0
  کاش لباس پیغمبر(ص) تنشون نبود که عوام کاراشونو به حساب اسلام ننویسن!
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  0 0
  اگر اخلاص باشد خداوند محبوب می کند . هاشمی محبوب شد و رفت . وای به حال حرام خواران و دغل بازان و مشرق

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس