کد خبر 815159
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۰
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه ۱۰دی

۸ سال بعد از یوم‌الله پرشکوه ۹ دی، امسال ۹ دی حال و هوای دیگری پیدا کرد و در میان ناباوری آنها که خواب نبودن انقلاب اسلامی را می‌بینند، مراسم نه دی با شکوه‌تر و پرشورتر از همیشه برپا شد.

به گزارش مشرق، امسال باشکوه‌تر از همیشه، مراسم نه دی در تهران و مشهد و قزوین و رشت و ده‌ها شهر بزرگ و کوچک دیگر برپا شد و مردم حقیقتا سنگ تمام گذاشتند و کاری کردند که آرزومندان کاخ سفید و نوکرانشان در عربستان و ...، باز هم زبونانه شکست را تجربه کردند.
دیروز یکی از پرشکوه‌ترین سالگردها برای نه دی برگزار شد. در اغلب شهرهای کشور، مردم از نخستین ساعات روز به میدان آمدند و خواب را از چشم دشمنان انقلاب و نظام ربودند. این رخدادی مبارک و باشکوه بود که جا دارد ریشه‌های آن بررسی شود.


عدو شود سبب خیر...


در خصوص این رخداد باشکوه شاید بتوان اینگونه گفت که «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد»! اما چرا؟!


حقیقت این است که گرفتاری‌های معیشتی مردم و ناکارآمدی و قصور و تقصیر دولت، اوضاع اجتماعی را به گونه‌ای کرده که مردم از عملکرد دولت ناامید شده و علی‌رغم گذشت مدت کوتاهی از انتخابات، ریزش وسیعی در بدنه حامیان رئیس‌جمهور شکل گرفته است. کمپین‌های متعدد و همگی حاکی از پشیمانیم، به زبان‌ها و شکل‌های مختلف در جریان است و بی‌هیچ تردیدی، میزان محبوبیت رئیس‌جمهور مستقر به پائین‌ترین سطح خود رسیده است.


این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که بخش مهمی از این نارضایتی‌ها، نارضایتی‌هایی به حق و انتظاراتی درست از جانب مردم است که به نظر می‌رسد تازه در موضع حداقلی است و ظاهرا مردم، وعده‌های رئیس‌جمهور در ایام انتخابات را به طور کلی نادیده گرفته‌اند و به حداقل‌ها قناعت کرده‌اند! اما ظاهرا دولت محترم فرصت و انگیزه‌ای برای برآوردن همان انتظارات حداقلی هم ندارد!


موسسات مالی، بلای جان مردم!


بیش از دو سال و نیم است که ثروت و هستی بخش زیادی از مردم، در قالب چند موسسه مالی و مجوزدار، بخصوص در موسسه کاسپین از بین رفته است! در این مدت، مردم مالباخته بارها و بارها مطالبه قانونی و منطقی خود را به مسالمت‌آمیزترین وجوه ممکن به گوش مسئولین امر رسانده و از آنها تقاضای کمک کرده‌اند، اما دریغ از اقدامی موثر و درخور! این همه درحالی است که اغلب این موسسات با مجوز رسمی بانک مرکزی اقدام به برپایی شعبه‌های مختلف در سراسر کشور نموده و سپرده‌های مردم را جذب کردند. شانه خالی کردن دولت از زیر بار این مسئولیت و سرگردان کردن مردم، جزو برگ‌های سیاه کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم بود که حقیقتا به آسانی از یادها نخواهد رفت.


پیچ و خم زندگی!


دولت در روزهای اخیر آگهی تبلیغاتی از عملکرد خود به عنوان گزارش صد روزه در شبکه‌های مختلف پخش می‌کند که مصداق واقعی و بارز قلب حقیقت و نشر اکاذیب است. برای پدری که ماه‌هاست حقوق نگرفته و فرزندان بیکارش در جلوی چشمانش، موجب حسرت و غصه  دائمی‌اش شده‌اند، این آگهی از هر ناسزایی نارواتر است. نخبگان و دلسوزان بارها و بارها به دولت هشدار داده‌اند که دست از آمارسازی بردارد و دل به کار برای مردم ببندد اما ظاهرا گوش شنوایی وجود ندارد.


از آن گذشته، نرخ تورم اعلامی از سوی دولت با وضع جیب و قدرت خرید مردم کمترین همخوانی نداشته و قیمت‌ها بصورت جهشی و پی‌درپی بالا می‌روند و مردم قدرت خریدشان را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی، رئیس‌جمهور محترم از تورم ۸ درصدی و رونق ۵ درصدی سخن می‌گوید و ناخواسته این پیام را به جامعه می‌دهد که من اصلا در جریان مشکلات شما نیستم و زبان مشترکی بین ما وجود ندارد!


بودجه‌ای که برای مردم نیست!


اما در کنار همه آن مشکلات، دولت در اقدامی عجیب با چشم بستن به همه مشکلات مردم، بودجه‌ای عجیب و غریب به مجلس تقدیم کرد که آه از نهاد هر دلسوزی برآورد. بودجه دولت بر مبنای گرانی مطلق و رها کردن قیمت‌ها و سنگین‌تر کردن بار طبقه فرودست نوشته شده است. از رشد ۵۰ درصدی قیمت سوخت تا افزایش چشمگیر مالیات در این اوضاع وخیم کسب و کار و دهها مشکل دیگر همه و همه در بودجه سال آینده دیده شده و البته همه اینها را سخنگوی محترم دولت با لبخند به مردم پیشکش می‌کند! مردمی که همین چند ماه قبل به قول او و رئیس‌جمهور اعتماد کردند که یارانه هیچ کس قطع نخواهد شد! روی دیگر سکه بودجه اما تلخ‌تر و ناراحت‌کننده‌تر است! خاصه خرجی‌ها و ریخت و پاش‌های تمام نشدنی برای نورچشمی‌ها و یاران اطراف رئیس‌جمهور و برخی مراکز خاص و ...! همایش‌های متعدد و پرخرج و البته بی‌فایده در برابر حقوق حداقلی کارگران و کارمندان ،راه دفاع از این نحو بودجه‌نویسی اشرافی را می‌بندد و دولت را با جماعتی ثناگو و چاپلوس در مقابل مردم قرار می‌دهد.


مردم گله‌مندند


این شرایط سخت، مردم را آزرده‌خاطر کرده است. یک هفته بعد از ۲۲ بهمن سال ۹۵ رهبر معظم انقلاب در سخنانی درس‌آموز، نکات مهمی فرمودند که بیانگر تیزبینی ایشان و اطلاع از اوضاع اقتصادی مردم بود.ایشان در بخشی از آن سخنرانی فرمودند: «مطلب بعدی‌ که می‌خواهم عرض بکنم، خطاب به مسئولین محترم کشور است. به مسئولین عرض می‌کنم که این حضور مردمی در بیست‌ودوّم بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعّالیّت‌های ما مسئولین به حساب نیاورید.

«مردم گله‌مندند»؛ از بسیاری از چیزهایی که در کشور می‌گذرد، مردم گله‌مندند. مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند؛ هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی و رنج می‌کنند. هرجا کم‌کاری ببینند همین‌جور، هرجا بی‌اعتنایی به مشکلات ببینند همین‌جور، هرجا پیش نرفتن کارها را ببینند همین‌جور؛ مردم گله‌مندند. بیست‌ودوّم بهمن حساب خودش را دارد؛ ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین‌کرده‌ برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در بیست‌ودوّم بهمن ظاهر شد، اما توقعات آنها از ما مسئولین یک حرف دیگر است.


خب، ما امسال را عرض کردیم سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»؛ سال دارد تمام می‌شود؛ الان آخر بهمن است، اقدام و عمل باید نشان داده بشود. من اوّل سال هم گفتم که مسئولین کشور -چه مسئولین قوّه‌ مجریّه و دولت، چه مسئولین قوّه‌ قضائیّه، چه مسئولین مجلس؛ فرقی نمی‌کند، همه- آخر سال باید نشان بدهند که در این سال برای اقدام و عمل چه کردند؛ نگویند باید چنین بشود، باید بگویند چنین شد؛ این را باید مشخّص بکنند.


ما امروز دچار مشکلیم، نمی‌شود مشکلات مردم و گلایه‌های مردم را نادیده گرفت؛ مسئولین باید جدّی بگیرند. مسئله‌ بیکاری مهم است، مسئله‌ رکود مهم است، مسئله‌ گرانی مهم است؛ اینها مسائلی است که وجود دارد. البتّه مسئولین تلاش می‌کنند، ما می‌بینیم امّا ظرفیّت‌ها بیش از اینها است. من حالا ان‌شاءالله در وقت خودش عرض خواهم کرد؛ ما در بن‌بست نیستیم، ما در مسائل اقتصادی در بن‌بست قرار نداریم؛ مشکلات هست، از دو طرف، سه طرف، چهار طرف مشکلات هست اما محل خروج از مشکلات هم مشخص است. چه‌جوری می‌شود از این مشکلات خارج شد؟ مسئولین باید تلاش کنند.


بنده چهار پنج سال یا شش سال قبل از این در سخنرانی اوّل سال گفتم که امروز نگاه دشمنان ملّت ایران به مسئله‌ اقتصاد است؛ سعی دارند به اقتصاد کشور فشار بیاورند؛ اقتصاد کشور را آن‌چنان زیر فشار قرار بدهند که مردم دچار مشکل بشوند. وقتی مردم دچار مشکل شدند، دلزده می‌شوند، دلسرد می‌شوند؛ دشمن همین را می‌خواهد. دشمن می‌خواهد مردم از انقلابشان، از نظامشان، از دولتشان، از کشورشان دلسرد بشوند، دلزده بشوند؛ لذا روی مسئله‌ اقتصاد فشار می‌آورد؛ و فشار آوردند. مسئولین باید به این نکته توجه کنند.»


این هشدارها در حدود یکسال قبل داده شد و متاسفانه دولت درگیر سیاسی‌کاری بود و برای مردم کاری نکرد.


شتر در خواب بیند...!


اوضاع سختی معیشتی و گلایه‌های مردم، دشمن را بار دیگر به سودای خام برده است!


در چند روز گذشته، برخی که معترض به عملکرد اقتصادی دولت و بخصوص معترض به بی‌عملی در خصوص موسسات مالی غیرمجاز بودند کوشیدند صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. این حق آنهاست که مسئولان برای گره‌گشایی از کارشان،کمر همت ببندند.


اما همزمان، رسانه‌های مزدور و نیابتی به طمع افتاده سعی در رادیکال کردن فضا کردند.به طراحی شعار و خط‌دهی تجمع پرداختند و همزمان،کاخ سفید ومقامات ارشد آمریکا، حمایت همه‌جانبه خود را از هرگونه آشوب و ناآرامی در ایران اعلام کردند! این درحالی بود که اساسا مطالبه مردم،مطالبه اقتصادی برای بهبود اوضاع معیشتی بود! کار به جایی رسید که مقامات عربستان هم مدعی شدند آشوب‌ها کار آنهاست! علت این امر هم روشن بود؛ برخی که با اصل نظام مشکل دارند و یگانه ماموریت خود را، اقدام و تبلیغ علیه نظام می‌دانند، روی موج مطالبات مردمی، شعارهای خود را دادند و ادعاهایی غیر از خواسته‌های مردم را مطرح کردند و همزمان، شبکه رسانه‌ای نیابتی آنها، در غیاب وظیفه‌شناسی و وقت‌شناسی صدا و سیما در روشن کردن فضای این روزها، موج به راه انداختند و مدعی شدند در ایران علیه انقلاب قیام شده!!


موضوع آنقدر مضحک بود که دستمایه ریشخند و تمسخر در شبکه‌های اجتماعی شد و خیلی زود، ده‌ها جوک درباره آن ساخته شد و البته همزمان، دلسوزان و نخبگان مقامات دولتی را از بازی با عواطف و احساسات مردم بر حذر داشتند و خواستار رسیدگی به حال و کارمردم شدند.


بازهم مردم ...


این فضاسازی‌ها و خوشحالی دشمن باعث شد که مردم، یکبار دیگر علی‌رغم همه مشکلاتی که دارند، به میدان بیایند و یوم الله ۹ دی را پرشکوه‌تر از هرسال گرامی بدارند و سبب شوند که چشم دشمنان ایران و انقلاب اسلامی کور شود و نتوانند مدعی شوند که مردم از انقلاب فاصله گرفته‌اند.
دیروز حماسه‌ای بزرگ و باشکوه، به عظمت ۹ دی شکل گرفت و مردم با حضور گسترده در خیابان‌های مختلف شهرهای کشور، یاد و خاطره آن حماسه باشکوه را گرامی داشتند.


امیدواریم دولت این حضور انبوه را فرصتی مجدد برای جبران مافات ببیند و به مشکلات مردم رسیدگی کند.


بزرگداشت سالگرد حماسه نهم دی  با حضور میلیونی مردم در اقصی نقاط ایران اسلامی


گرامیداشت سالگرد حماسه نه دی با حضور میلیونی مردم در سراسر کشور برگزار شد، مردم تهران نیز با حضور در مصلای این شهر ضمن گرامیداشت نه دی به فتنه‌گران هشدار دادند که شهرآشوبی آنان در سال ۸۸ را فراموش نکرده و «‌امت نه دی‌» همچنان حاضر به جان‌فشانی در راه آرمان‌های اسلام و انقلاب است.


در این مراسم اقشار مختلف مردم یاد حماسه‌آفرینی ملت ایران در از بین بردن فتنه ۸۸ را گرامی داشته و ضمن اعلام میثاق خود با ولایت با شعار «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند»، بار دیگر بر دفاع همه‌جانبه از انقلاب و نظام اسلامی تأکید کردند.


مردم با در دست داشتن پلاکاردهایی که حاوی فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری است نسبت به اپوزیسیون‌های داخلی و خارجی اعلام انزجار کردند.


همچنین در این مراسم مستند «پرتگاه» با موضوع فتنه ۸۸ و کلیپی از گزیده بیانات مقام معظم رهبری درباره وقایع سال ۸۸ و اردوکشی خیابانی فتنه‌گران پخش و درخصوص پیامدهای منطقه‌ای فتنه ۸۸ و اینکه فتنه کشور را به لبه پرتگاه برد، تأکید شد.


در این مراسم آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی سخنانی اظهار داشت:  دشمن بار دیگر قصد ایجاد فتنه در بین ملت ایران دارد و می‌خواهد از طریق فضای مجازی و مسائل اقتصادی فتنه جدیدی به ملت تحمیل کند اما ملت ما، ملت ۹ دی است.


به گزارش فارس آیت‌الله اراکی خاطرنشان کرد: ما از دولت می‌خواهیم در رابطه با برقراری اقتصاد مقاومتی جدیت بیشتری نشان دهند چراکه در یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار هستیم و در این عرصه به جهاد اقتصادی نیازمندیم.


محاکمه سران فتنه بدیهی‌ترین وظیفه دستگاه قضایی است


مردم تهران با گرامیداشت یاد و خاطره حماسه نه دی با انتشار قطعنامه‌ای تاکید کردند: «محاکمه سران فتنه بدیهی‌ترین وظیفه دستگاه قضایی است.»


در بخشی از این قطعنامه آمده است: بدون تردید فتنه آمریکایی ـ صهیونیستی سال ۱۳۸۸ یک کودتای بین‌المللی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و طراحی‌شده از سال‌های قبل از آن بود که فقط با سوءاستفاده محض از فضای شورانگیزِ انتخاباتی و ایجاد فضای غبارآلود درصدد اجرای طرح شیطانی خود برآمدند. لکن در این رابطه گناه نابخشودنی، جنایت و خیانت سران داخلی فتنه در همسویی با دشمن و واردکردن خسارات جبران‌ناپذیر به کشور و نظام اسلامی بر هیچ فرد منصفی پوشیده نبوده، محاکمه و مجازات قانونی آن‌ها حق مسلّم و از بدیهی‌ترین وظیفه دستگاه قضایی است که در این رابطه کاسبی سیاسی و مردم‌فریبِ عدّه‌ای به بهانه ظاهری پیگیری رفع حصرِ کاملاً قانونی و صرفاً تنبیهی را به‌منزله انکارِ غیرواقع‌بینانه فتنه استکباری و جرم غیرقابل‌گذشت سران داخلی آن دانسته و شدیداً محکوم می‌کنیم.»


گرامیداشت یاد حماسه ۹ دی در سراسر کشور


همزمان با سراسر کشور راهپیمایی باشکوه ۹ دی صبح دیروز در مشهد مقدس نیز از مسیر میدان شهدا به سمت بست شیخ طوسی حرم مطهر رضوی برگزار شد.


به گزارش تسنیم مردم مشهد با سر دادن شعارهای «الله‌اکبر»، «مرگ بر فتنه‌گر»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» انزجار خود را از استکبار جهانی و در راس آن آمریکای جنایت‌کار اعلام کردند. در این راهپیمایی باشکوه میثم مطیعی مداح و ذاکر اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) نوحه‌خوانی کرده و در ادامه راهپیمایان در مسیر معین‌ شده حرکت خود را آغاز و حرمت‌شکنی عاشورای حسینی در سال ۸۸ را به شدت محکوم کردند.


تجمع بزرگ یوم‌الله ۹ دی در مدرسه فیضیه قم نیز با حضور عظیم شخصیت‌های برجسته حوزوی، روحانیون و اقشار مختلف مردم برگزار شد.


در این تجمع مردم با شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «ما همه عمار توییم خامنه‌ای»، «حسین حسین شعار ما، شهادت افتخار ما»، «تطهیر فتنه‌گران خیانت است به قرآن» و غیره در کنار حفظ روحیه استکبارستیزی پاسخ محکمی به یاوه‌گویان علیه نظام اسلامی دادند.


همزمان با تهران، قم و مشهد مقدس مردم استان‌ها و شهرهای ایلام، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، سمنان، گیلان، کرمان، قزوین، کرمانشاه، فارس و ... نیز با حضور در خیابان‌ها یاد و خاطره حماسه نه دی را گرامی داشته و با فتنه‌گران اتمام حجت کردند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • طاهری IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 0
  بیچاره مردم
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  0 0
  مرگ بر اصلاح طلبان فتنه گر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس