اتحادیه اروپا نمایه

به دنبال قطعی شدن پیروزی جدایی‌طلبان در انتخابات پارلمانی کاتالونیا، اتحادیه اروپا این منطقه را تهدید کرد. رهبر جدایی طلبان کاتالونیا نیز این پیروزی را سیلی بر صورت دولت مادرید خواند.

به گزارش مشرق، پس از آنکه نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در کاتالونیا نشان داد جدایی‌طلبان توانسته‌اند اکثریت مطلق کرسی‌ها را کسب کنند، اتحادیه اروپا در واکنش به این نتیجه بر حمایتش از دولت مرکزی اسپانیا تاکید کرده و هرگونه جنبش استقلال‌طلبی در کاتالونیا را محکوم کرد.

آلکساندر وینتراستاین سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اظهار داشت: موضع ما در خصوص مسئله کاتالونیا کاملا مشخص بوده و بارها بر آن تاکید کرده‌ایم و تغییری در آن به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: ما در ارتباط با انتخابات این منطقه اظهارنظر بیشتری نخواهیم داشت.

این در حالی است که کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا که در حال حاضر در تبعید به سر می‌برد، به دنبال مشخص شدن نتیجه انتخابات پارلمانی اعلام کرد که "جمهوری کاتالونیا" دولت اسپانیا را شکست داده است.

پوجدمون خاطرنشان کرد: این انتخابات نشان داد که ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا و هم‌پیمانان او شکست خورده‌اند.

او این اظهارات را از محل شهر بروکسل که در تبعیدی خودخواسته و برای فرار از تحقیقات دولت اسپانیا به آنجا رفته مطرح کرد. پوجدمون به حامیانش در شهر بروکسل گفت: این نتیجه‌ای است که هیچ کس نمی‌تواند در آن مناقشه وارد کند. من فکر می‌کنم که ما حق‌مان را برای اینکه صدایمان شنیده شود، گرفتیم.

به گزارش اکسپرس، پودجمون گفت: نتیجه این انتخابات یک سیلی برای نخست‌وزیر اسپانیا بود و راخوی در تلاشش برای دستور کاری که دنبال می‌کرد، شکست خورد. یا راخوی دستور کارش را تغییر می‌دهد یا اینکه ما کشور را تغییر خواهیم داد.

او همچنین خاطرنشان کرد: اروپا باید توجه کند که راه‌حل راخوی موثر نیفتاده است. همه کسانی که در اروپا از موضع راخوی حمایت کرده‌اند حتی چنانکه سکوت اختیار کرده باشند، باید به این نتیجه توجه کنند. این کاتالونیا است که باید درباره آینده‌اش تصمیم بگیرد.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس