کد خبر 802118
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
کتاب

نباید فراموش کنیم که در طرح پاییزه کتاب، از جیب مردم کار فرهنگی انجام شده و مدیران ارشاد باید نظارت بیشتری روی حسن اجرای آن داشته باشند. زیرا نمی‌شود دستت در جیب مردم باشد و لبخند بزنی.

به گزارش مشرق،‌ پنجشنبه‌ای که پشت سر گذاشتیم با دعوت مسئولین دولتی! روز «کتابگردی» نام گرفت و قرار بود همه بیایند و کتاب با تخفیف خریداری کنند و هم به چرخیدن چرخ کتابفروشی‌ها کمک کنند. در این روز که راسته انقلاب واقعا شلوغ شده بود، همه آمده بودند کتاب خریداری کنند.

به یکی از کتابفروشی‌ها که رفتم، فروشنده گفت از صبح سه مرتبه حسابمان را شارژ کرده‌ایم که این نشان از استقبال خوب مخاطبان داشت. مخاطبانی که در طول سال کتاب نمی‌خرند و فقط در بازه‌هایی که تخفیف داده می‌شود کتاب می‌خرند.

در همین ابتدا باید به ناشران محترم گفت شاید اگر قیمت پشت جلد را کاهش دهید و کمی منصفانه قیمت بزنید بر تعداد مشتری‌هایتان افزوده می‌شود، هرچند نمی‌توان صد در صد قول داد که اگر قیمت کتاب کاهش پیدا کند مخاطبان به آن اقبال نشان می‌دهند، اما از اتفاقاتی مانند نمایشگاه کتاب، طرح‌های تشویقی مانند پاییزه کتاب و ... می‌توان حدس زد که مخاطبان به کتاب اقبال نشان می‌دهند ولی بالا بودن قیمت آن گاهی آنها را از خریدن کتاب منصرف می‌کند.

اولین روز طرح پاییزه کتاب با روز کتابگردی تقارن پیدا کرده بود و به همین سبب کتابفروشی‌ها عضو این طرح تخفیف 30 تا 35 درصدی به مشتریان می‌دادند، اما همینجا باید یادآوری کنم در برخی کتابفروشی‌ها نه تنها به مشتری در مورد این تخفیف حرفی زده نمی‌شد، بلکه وقتی از آنها سوال می‌شد می‌گفتند 10 درصد تخفیف دارد و اگر فرد سوال کننده در مورد نحوه تخفیف‌ها اطلاعات داشت در جواب او می‌گفتند این تخفیف برای خریدهای با تعداد بالا است. لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی و خانه کتاب که مجری این طرح هستند برای نظارت روی کتابفروشی‌های عضو، تدبیری اندیشه کند تا با تخلفاتی از این نوع برخورد قاطع شود.

یکی دیگر از نکاتی که در کتابگردی به چشم آمد این بود که کتابفروشی‌ها بعضا اعلام نمی‌کردند عضو طرح هستند و کتاب را در کاغذ ثبت می‌کردند و این نیز می‌تواند از تخلفات صورت گرفته در طرح باشد که باید برای آن نیز فکری کرد.

شاید این شور عمومی که بسیاری را به کتابفروشی‌ها کشانده بود را در دیگر ایام سال در کتابفروشی‌ها شاهد نباشیم که بسیار ستودنی است، اما زدن یک سوزن به چنین طرحی بد نیست. بهتر است فراموش نکنیم که این طرح از محل منابع عمومی سامان گرفته و از جیب مردم کار فرهنگی انجام شده و مدیران ارشاد باید نظارت بیشتری روی حسن اجرای این طرح داشته باشند. زیرا نمی‌شود دستت در جیب مردم باشد و لبخند بزنی و بگویی برایتان کار فرهنگی کرده‌ام ولی زمانی که سخن از نظارت شود بگوییم زیاد سخت گیری نکنید.

یکی دیگر از نکاتی که در کتابگردی پنجشنبه دیده شد عضویت کتابفروشی‌های دانشگاهی و درسی بود. این در حالی است که قرار است کتابفروشی‌های عمومی در این طرح از یارانه دولتی استفاده کنند و کتابفروشی‌های دانشگاهی و کمک‌درسی سهمی از این یارانه ندارند.

در پایان این سوال باقی ماند چرا دولت به جای استفاده از یارانه عمومی برای کمک به کتابفروشی‌ها که بیشتر حکم یک مُسَکِن را دارد برنامه‌ریزی دقیقی به منظور خروج کتابفروشی‌ها از رکود انجام نمی‌دهد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس