لبنان

هدف اصلی عربستان در لبنان ضربه زدن به حزب الله است و بر این اساس پس از پرونده استعفای سعد حریری در صدد است دایره جنون را تا هدف قرار دادن حامی قوی حزب الله یعنی رئیس جمهور لبنان گسترش دهد.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه الاخبار، جنون محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قضیه پرونده استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان وارد فاز جدیدی شده است، به این معنی که از آنجا که هدف اصلی ریاض در لبنان ضربه زدن به حزب الله است، اکنون در صدد رویارویی با حامی قوی آن یعنی رئیس جمهور لبنان برآمده است.

الگو برداشتن عربستان از اسرائیل

اسرائیل در مورد تبادل اسیران با لبنان همواره به دنبال یک کشور میانجی بود و اصرار داشت اسیران ابتدا به یک کشور واسطه منتقل شده و سپس از آنجا به بیروت بازگردند.

ناروا نیست اگر بگوییم همکاری بین اسرائیل و آل سعود نیز این رویکرد را شامل می شود زیرا عربستان نیز مانند دشمن اسرائیلی در مورد سعد حریری اصرار کرد پاریس میانجی بین ریاض و بیروت باشد به این ترتیب که حریری ابتدا به پاریس منتقل شده و سپس از آنجا به کشورش بازگردد.

اما هنوز ابعاد این قضیه کاملا روشن نشده است و منابع نزدیک به ریاض اعلام کرده اند، حریری حتی پس از آزادی اسیر سعودی باقی خواهد ماند و به مثابه گروگانی خواهد بود که از آن برای اجرای خواسته های ریاض استفاده می شود؛ خواسته هایی که بر یک محور متمرکز است: هدف قرار دادن حزب الله.

نقشه جدید عربستان علیه لبنان

به این ترتیب عربستان به خود قول داده است با دشمنانش در لبنان وارد مرحله جدیدی از رویارویی شود، اما نکته جدید این است که در صدد برآمده است دایره نبرد را گسترش داده و به سطح بی سابقه ای از جنون برساند به گونه ای که این بار میشل عون رئیس جمهور لبنان را نیز در بربگیرد.

تلاش ریاض برای  قطع پشتیبانی لبنانی ها از حزب الله

در این میان سعودی ها با آمریکایی ها و طرف های لبنانی وابسته به خود صحبت و اعلام کردند که رویارویی با حزب الله فقط به توقف حمایت دولتی و برکناری دولت به منظور جلوگیری از مشارکت این حزب در دولت جدید خلاصه نمی شود، بلکه باید پشتیبانی مردمی به ویژه حمایت مسیحیان از حزب الله برداشته شود.

این هدف از نظر سعودی ها مستلزم تعامل متفاوت با میشل عون است که قوی ترین متحد مسیحی حزب الله و مدافع مقاومت و سلاح آن به شمار می آید و او بود که حتی زمینه ورود رزمندگان حزب الله به سوریه را فراهم کرد.

ملحق شدن آمریکا به صف عربستان علیه میشل عون

در این راستا باید این نکته را کاملا جدی گرفت که آمریکایی ها و برخی غربی ها در کنار سعودی ها به دنبال جایگزینی برای رئیس جمهور لبنان هستند و تفاوتی ندارد وی با قدرت مردمی برکنار شود و یا در صورت فوت زودهنگام.

در این خصوص گفته می شود اکنون بین جریان 14مارس کسی که بتواند ریاست جمهوری را در اختیار بگیرد، وجود ندارد و طرح اسم سلیمان فرنجیه و یا جبران باسیل نیز برای این کار ممنوع است، از همین رو باید یک نفر خارج از این جریان که محبوبیت بین المللی داشته باشد در نظر گرفته شود؛ کسی که از نظر بیطرفی سیاسی و نقش اقتصادی برای لبنانی ها شخصیتی مطمئن به شمار بیاید.

با این توضحیات باید روی اسم «کارلوس غصن» دقت داشت، کسی که در فواصل زمانی مختلف عازم کشورش می شود اما در سه سفری که در پنج ماه اخیر به لبنان داشته است با تعداد قابل ملاحظه ای از سیاستمداران لبنان ملاقات داشت و البته این دیدارها فقط برای احوالپرسی بوده است!

نکته دیگر اینکه برای جریان المستقبل روشن بود که نمی توان از رهبران سعودی برای حل و فصل موضوع بازداشت سعد حریری کمک بگیرند، از همین رو به رهبران لبنانی با رویکردهای مختلف آنان متوسل شدند و اما در اینکه چه کسی قادر به بررسی و حل این موضوع است، شک و تردید وجود داشت از همین رو به کشورهای غربی گرایش پیدا کردند و در این خصوص آمریکا کاملا بیرون از دایره قرار داشت و به همین دلیلل نگاهها به سمت فرانسه سوق یافت که بیش از طرف های دیگر در پرونده حریری فعالیت داشت.

عربستان دلایل نارضایتی از حریری را به گوش فرانسه رساند

در این میان عربستان به فرانسه اعلام کرد که مدتی قبل حریری را به ریاض فراخواند و در مورد اقدامات حزب الله به ویژه در یمن با او صحبت کرده و درخواست کرد برای جلوگیری از حضور حزب الله در یمن گام های عملی اتخاذ کند اما او کاری نکرد.

ریاض همچنین به فرانسه اعلام کرد که حریری آنان را از زمان نامزدی سلیمان فرنجیه برای ریاست جمهوری فریب داد و قول داد که میشل عون را پس از ریاست جمهوری به سمت خود جذب خواهد کرد که چنین نشد همانطور که در مورد تشکیل دولت لبنان و موضع گیری در قبال پرونده سوریه و نیز نقش منطقه ای حزب الله کاری نکرد.

کلید خوردن حمله دیپلماتیک علیه عربستان؛ بن سلمان عقب نشست

آنچه موجب شد سعودی ها بیش از پیش احساس کنند که به آنان توهین شده است اینکه فرانسه در کنار لبنان رهبری حمله دیپلماتیک علیه عربستان و احتمال ارجاع موضوع حریری به شورای امنیت را برعهده گرفت و به این ترتیب محمد بن سلمان عقب نشسته و با خواسته های لبنان موافقت و به فرانسه اعلام کرد که با آزادی حریری موافق است به این شرط که به جای بازگشت مستقیم به بیروت ابتدا عازم پاریس شود.

در این میان به نظر می رسد که محمد بن سلمان نمی خواهد شکستش در پرونده حریری کامل شود، بلکه به دنبال ادامه دادن این نبرد است.

در این میان واشنگتن وارد خط شده و اعلام کرده است ترتیب جزییات مربوط به مرحله پس از بازگشت حریری به بیروت را خواهد داد و در همین ارتباط تماس با طرف سعودی و نیز حریری را آغاز کرده است.

نگرانی از اعمال فشار عربستان بر حریری

این وضعیت موجب شد یک منبع بلندپایه لبنانی روز گذشته از تلاش آمریکایی- سعودی برای اعمال فشار بر حریری و ترساندن او ابراز نگرانی کند، چرا که چه بسا حریری در برابر فشارهای بن سلمان و قول مساعد برای حل کردن بحران مالی و تامین نیازهایش تسلیم شود به ویژه اینکه آشکارا گفته شده است، عربستان نمی خواهد حریری در قدرت مانده و مسئولیتی داشته باشد.

به نظر می رسد راه برون رفت از این وضعیت این است که حریری به درخواست های عربستان برای استعفا متعهد مانده و دلیل آن را همان مواردی عنوان کند که در بیانیه استعفایش قرائت کرد و لبنان نیز از حملات دیپلماتیک علیه عربستان دست برداشته و نماینده آن در نشست وزیران خارجه عرب که قرار است یکشنبه آینده برگزار شود، رودرروی خواسته سعودی مبنی بر محکوم کردن اقدامات حزب الله در یمن قرار نگیرد آن هم در شرایطی که میشل عون متعهد شدن به موضع گیری پیش از این نشست را رد کرده اما موافقت کرد تا زمانی که توافق عزیمت حریری به پاریس پابرجا باشد، لحن ضد سعودی کاهش می یابد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
    0 0
    حریری یک جو غیرت داشته باشه زودتر برمیگرده لبنان و انتقام دخالت و توهین و تحقیر سعودی رو میگیره و اگر ترسیده باشه که دیگه الفاتحه...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس