جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

در حال حاضر وظیفه اصلی مجلس پیگیری اجرای تکالیف مشخص شده در قانون «اقدام متناسب و متقابل در اجرای برجام» از سوی دولت است.

به گزارش مشرق، جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با همه اختلافات ریز و درشت در مسائل مختلف، وقتی پای مسئله منافع ملی و کلان - که در اینجا دشمنی با انقلاب اسلامی است- به میان می‌آید، همه اختلاف‌ها را کنار گذاشته و وحدت کلمه را البته در راه باطل، اینگونه به نمایش می‌گذارند!

این موضوع باید برای همه جناح‌ها و نهادهای سیاسی کشور به‌خصوص مجلس شورای اسلامی یک درس باشد.


به این آمارها توجه کنید:


- تصویب «قانون موشک‌های بالستیک ایران و اجرای تحریم‌های بین‌المللی» در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۲۳ رأی موافق و ۲ رأی مخالف.(آبان ۹۶)
- تصویب تحریم S۷۲۲ (مادر تحریم‌ها و یا همان سیاه‌چاله تحریم) در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رأی موافق و ۳ رأی مخالف (که هر ۳ نفر هم جمهوری‌خواه بودند). (مرداد ۹۶)
- تصویب تحریم S۷۲۲ (مادر تحریم‌ها و یا همان سیاه‌چاله تحریم) در سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق و ۳ رای مخالف.
- تصویب طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران(قانون آیسا) در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رأی موافق و یک رأی مخالف.(آذر ۹۵)
- تصویب طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران(قانون آیسا) در سنای آمریکا با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف.


درخصوص این آمارها دو نکته اساسی قابل ذکر است.


اول اینکه علیرغم ادعای دو گروه سهل‌اندیش و مأموریت‌دار مبنی بر وجود اختلاف میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در موضوع ایران، مقایسه تعداد موافقین و مخالفین طرح‌های ضدایرانی در مجالس آمریکا نشان می‌دهد که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در هر مسئله‌ای اختلاف داشته باشند، در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران هیچ اختلاف‌نظری با هم ندارند.


دوم اینکه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها با همه اختلافات ریز و درشت در مسائل مختلف، وقتی پای مسئله منافع ملی و کلان - که در اینجا دشمنی با انقلاب اسلامی است- به میان می‌آید، همه اختلاف‌ها را کنار گذاشته و وحدت کلمه را البته در راه باطل، اینگونه به نمایش می‌گذارند! این موضوع باید برای همه جناح‌ها و نهادهای سیاسی کشور به‌خصوص مجلس شورای اسلامی یک درس باشد.


سرگرم حاشیه‌ها!


در سوی مقابل با مرور کوتاهی بر مواضع نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌بینیم که حاشیه‌ها بر متن غلبه کرده و متاسفانه امور اساسی مغفول مانده است.


به این نمونه‌ها توجه کنید:


- سلفی با موگرینی: در مردادماه سال ‌جاری تلاش‌های حقارت‌آمیز تعدادی از نمایندگان مجلس- که اکثریت مطلق آنان عضو لیست امید بودند- برای گرفتن عکس یادگاری با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بازخورد بسیار وسیعی در افکار عمومی داشت. این اتفاق علاوه ‌بر اینکه اصل موضوع تحلیف ریاست جمهوری را به حاشیه برد، نمایندگان لیست امید مجلس را در برابر انتقادهای شدیدی مبنی بر زیر سؤال بردن عزت ملی و تنزل شأن نمایندگان ملت قرار داد.


- روز کوروش: در روزهای گذشته و همزمان با هیاهوی رسانه‌های معاند نظام درخصوص روز کوروش، «بهرام پارسایی» نماینده مردم شیراز در مجلس از رئیس‌جمهور درخواست کرد تا روز کوروش در تقویم ملی کشور ثبت شود!


- عضویت در شورای شهر: مسئله «منتخب زرتشتی شورای شهر یزد» چند وقتی است که دستاویزی برای هجمه به شورای نگهبان شده است. متاسفانه برخی از نمایندگان مجلس در روزهای گذشته با هجمه به شورای نگهبان و با گردن‌فرازی در مقابل قانون، ادعاهای رسانه‌های ضدانقلاب را تکرار کردند. در همین رابطه علی مطهری- که ید طولایی در حاشیه‌سازی دارد- نامه نوشته و درباره«سپنتا نیکنام» آسمان ریسمان به هم بافته و به شورای نگهبان تاخته. لازم به ذکر است که وی پیش از این گفته بود«برای تصویب برجام، [با آن میزان از حساسیت] بیست دقیقه هم زیاد بود»! اظهارات مطهری درباره اینکه حتی ۲۰ دقیقه وقت هم برای تصویب برجام نیاز نبود، از فقدان صلاحیت نمایندگی در وی و عدم آشنایی او با مبانی مسئولیت نمایندگی و تکالیف حقوقی نمایندگان حکایت می‌کند؛ اگر نه چگونه می‌شود تعهدات ۱۰-۱۵ ساله برای کشور پذیرفت اما تصور کرد که تصمیم‌گیری برای ۱۵ سال کشور حتی نیاز به ۱۵-۲۰ دقیقه زمان ندارد؟!


- کنسرت: به گفته وزیر کشور دولت یازدهم، در سال‌های اخیر کمتر از یک درصد از کنسرت‌ها در کشور لغو شده‌اند. اما برخی نمایندگان با برجسته‌سازی این مسئله حاشیه‌ای، به بزرگنمایی آن پرداختند. برای نمونه در تیرماه ۹۴ «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی» نماینده رشت گفت: «موسیقی ایرانی در خارج از کشور با اقبال روبه‌رو شده است لذا اگر اجازه برگزاری کنسرتی که فارغ از فضای لهو و لعب است داده نشده و سخت‌گیری شود برای آنها سؤال پیش خواهد آمد و ایران را با فضایی بسته خواهند شناخت و هنرمندان این هنر نیز دلزده می‌شوند».


- مخالفت با محدودیت فروش و عرضه قلیان در اماکن عمومی: در هفته‌های گذشته، محمدجواد حشمتی معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه گفت: برخی نمایندگان مجلس به ما مراجعه کرده‌اند که چرا مانع عرضه قلیان می‌شوید.


- حریم خصوصی در خودرو: یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس- تیر ۹۶- گفت:«داخل خودرو حریم خصوصی محسوب می‌شود».


- همصدایی با معاندین نظام علیه دستگاه قضا: محمود صادقی، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید که درخصوص توئیترها و سخنان جنجالی‌اش درباره قوه قضائیه مورد توجه رسانه‌های ضدانقلاب است، چندی پیش مورد حمایت شبکه ضدانقلاب صدای آمریکا قرار گرفت، تا جایی که مجری این برنامه بیان داشت که ‌ای کاش همه نمایندگان به مانند محمود صادقی می‌بودند. وی اخیرا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا به پیگیری دروغ و تهمتی که یکی از رسانه‌های ضدانقلاب درباره رئیس ‌قوه قضائیه منتشر کرده بود، پرداخت که در همین زمینه مورد توجه و حمایت صدای آمریکا قرار گرفت.


موارد ذکر شده تنها بخشی از حاشیه‌هایی است که نمایندگان مجلس به بزرگنمایی آن پرداخته‌اند.


انفعال در برابر نقض برجام


در تابستان سال ۹۴ در حالی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در تلاش بود تا نمایندگان آمریکا را برای تصویب برجام قانع کند، مجلس شورای اسلامی با نهایت تاسف در طول ۳ ماه بارها به مدت طولانی و به عناوین مختلف از جمله تعطیلی تابستانی نمایندگان و نیز سرکشی به حوزه‌های انتخابیه تعطیل شد.


در همان برهه بیش از ۵۰ نماینده از هیئت‌رئیسه مجلس درخواست کردند با تغییر در زمان تعطیلات تابستانی، فرصت رسیدگی به برجام را از بهارستان نگیرند اما هیئت‌رئیسه با این قضیه مخالفت کرد. این تعطیلات طولانی در حالی بود که دولت با ارائه برخی دلایل و توجیهات غیرقابل قبول از ارائه لایحه برجام به مجلس خودداری کرده و معتقد بود که چیزی در مذاکرات هسته‌ای امضا نشده که نیاز به تصویب مجلس داشته باشد!

در نهایت در مهرماه سال ۹۴ و در حالی که نمایندگان مجلس حدود ۲۰۰ پیشنهاد برای اصلاح طرح اجرای برجام داشتند، در اقدامی غیرقانونی بدون بررسی این پیشنهادات، مهم‌ترین پرونده سیاست خارجی کشور در کمتر از ۱۵ دقیقه توسط مجلس بسته شد!


مجلس شورای اسلامی- مهرماه ۹۴- در زمان بررسی توافق جامع هسته‌ای «برجام» قانونی با عنوان «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» تصویب کرد. در بند ۳ این قانون آمده است: «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت ۲ سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به ۱۹۰ هزار سو افزایش یابد.» این ماده قانونی به وضوح تکلیف دولت در برابر هرگونه نقض برجام را مشخص کرد و نیاز به هیچ قانون‌گذاری تازه‌ای وجود نداشت.


اما متاسفانه در تابستان سال جاری همزمان با تصویب قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌ساز ایران (سیدا ۲۰۱۷) در مجلس سنای آمریکا، واکنش‌های مختلفی در ایران نسبت به این قانون شکل گرفت. با توجه به ابعاد گسترده تحریمی این قانون و آثار مهم اقتصادی آن و مسئله نقض مجدد برجام از سوی آمریکا، انتظار این بود که دولت، هیئت نظارت بر برجام و دیگر دستگاه‌های ذیربط، با اجرای قاطع و فوری قانون« اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» راه را بر زیاده‌خواهی‌ها و نقض‌عهدهای مکرر آمریکا ببندند. اما لاریجانی رئیس‌ مجلس به جای مطالبه اجرای قانون پیشین،از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواست تا با پشتوانه کار کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس، اقدام به تهیه طرح اقدام متقابل نماید. یعنی تکرار مکررات! سرانجام این طرح با عنوان «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» روز یکشنبه ۱۱ تیرماه در صحن مجلس با قید دو فوریت اعلام وصول شد.


کارشناسان تاکید کردند که این طرح ارزش افزوده جدیدی ایجاد نکرد و احکام پیشنهادی فاقد کیفیت لازم برای بهبود وضع موجود بود. به عبارت دیگر این مواد نه اقتصاد داخل را مقاوم‌تر کرد و نه برای آمریکا مزاحمتی ایجاد کرد!


نامه ۱۳ نماینده به نیکی هیلی


به گزارش فارس، ۱۳ قانونگذار آمریکایی با ارسال نامه‌ای به «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار تشدید بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران شدند.


این ۱۳ نماینده مجلس سنای آمریکا در این نامه از «کمبودها در بازرسی و راستی‌آزمایی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» از برنامه هسته‌ای ایران به موجب برجام ابراز نگرانی کرده‌اند.


آنها با یادآوری سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که گفته بود آژانس به موجب اختیاراتش در برجام از حق بازرسی «در هر زمان لازم و از هر مکان ضروری» برخوردار خواهد بود نوشته‌اند:«ظاهراً در عمل این‌طور نیست».


پای منافع ملی در میان است!


برخی دولتمردان در کنار روزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی اصلاحات تاکید داشتند که «امضای کری تضمین است» و «آمریکا به واسطه یک توافق اعتبار بین‌المللی خود را خدشه‌دار نمی‌کند» و «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است» و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم». همان جماعت اکنون اعتراف می‌کند که آمریکا قابل اعتماد نیست و تقریبا هیچ دستاوردی از برجام عاید ایران نشده است.


با مروری کوتاه بر رفتار آمریکا در پسابرجام- چه در دوره اوباما و چه در دوره ترامپ- به سادگی پی می‌بریم که بندهای برجام به صورت فاحش نقض شده است. اقداماتی همچون غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران، تمدید قانون تحریمی آیسا، تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران، استمرار تحریم سوئیفت، قانون محدودی ویزا و قانون سیاه‌چاله تحریم و... از مصادیق نقض فاحش برجام از سوی آمریکاست.


در شرایط فعلی آمریکا - با هماهنگی کامل کاخ سفید و کنگره- با همراهی اروپا و همصدا با مقامات رژیم صهیونیستی در پی آن است تا به خیال خام خود «اقدامات نقد دولت ایران در مقابل وعده‌های نسیه آمریکا» را در موضوعاتی همچون توان موشکی و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پیاده‌سازی کرده و محدودیت‌های برجام را نیز دائمی کند و این یعنی پای منافع ملی در میان است.


با توجه به قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مجلس، خلأ قانونی برای مقابله با اقدامات خصمانه طرف‌ مقابل وجود ندارد. در حال حاضر وظیفه اصلی مجلس پیگیری برای اجرای تکالیف مشخص شده در قانون موجود توسط دولت است.
کوتاهی در انجام این مسئولیت، حاوی این پیام مهم برای طرف مقابل است که مجلس شورای اسلامی معتقد نیست که اقدامات خصمانه آمریکا نقض برجام است.


 ارسال این پالس به دشمن، موجب تشدید و تثبیت ادراک غلط آمریکایی‌ها مبنی بر وابستگی ایران به برجام خواهد شد. انفعال مجلس در کنار رویکرد غلط دولت درخصوص «حفظ برجام به هر قیمت»، موجب افزایش ‌اشتهای تحریمی دشمن و گسترش دامنه گستاخی‌ها خواهد شد.
این روند منفعلانه در نهایت دشمن را ترغیب می‌کند تا سیاست «تحریم می‌کنیم تا امتیاز بگیریم» را در پیش بگیرد.


بنابراین در حال حاضر وظیفه اصلی مجلس پیگیری اجرای تکالیف مشخص شده در قانون «اقدام متناسب و متقابل در اجرای برجام» از سوی دولت است.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
  2 0
  اخه نمايندگان ما خيلي خسته ميشوند ،مگر نبايد هر هفته كه در تهران با بهترين امكانات زندگي ميكنند ،دو هفته اي هم به استراحت و گشت و گذار بپردازند،تازه مگر براشون مهم است كه مردم و كشور را تحريم ميكنند،
 • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
  3 0
  چطور ایران با این همه خائن سقوط نمیکنه جای تعجبه
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
   0 0
   دلیلش امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هست که ایران رو از شر مردمان احمق و مسئولان خائن حفظ کرده
 • IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۷
  2 0
  با این مجلس ودولت کار کشورها تمام شده بدانید و همچنین کار دین در کشوررا
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۵
   0 0
   خخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس