اخبار ویژه روزنامه ها

در حالی که برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب اختلاف میان جهانگیری و برخی اعضای کابینه را تکذیب کردند، برخی دیگر از همین نشریات تصریح کردند کنار زده شدن جهانگیری واقعیت دارد.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

کیهان

خط و نشان حامیان جهانگیری برای اطرافیان روحانی


در حالی که برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب اختلاف میان جهانگیری و برخی اعضای کابینه را تکذیب کردند، برخی دیگر از همین نشریات تصریح کردند کنار زده شدن جهانگیری واقعیت دارد.


تحرکات تازه‌ای، در راستای اخذ امتیازات جدید از روحانی ارزیابی می‌شود.


روزنامه‌ آرمان در این‌باره نوشت: مخالفان دولت باز هم به اوت زدند، اختلاف روحانی و جهانگیری شوخی است. واعظی‌ می‌گوید میان همه اعضای دولت صمیمیت وجود دارد. اما روزنامه آفتاب یزد با تأیید ماجرا نوشت: در انتخابات امسال، اصلاح‌طلبان از مدت‌ها قبل‌تر طرح نامزد پوششی را برای حسن روحانی مطرح کرده بودند. نامزدی که نقش ضربه‌گیر را در مناظره‌های انتخاباتی بازی کند و یاری‌رسان روحانی باشد و البته اگر به هر دلیلی حسن روحانی از انتخابات بازماند، او ادامه‌دهنده راهش باشد... همه اختلافات از همین جا شروع شد. حسن روحانی حتی با نام‌نویسی احمدی‌نژاد در کنار قالیباف و رئیسی نیز به وجود یک نامزد پوششی اعتقادی نداشت.


جرقه‌های جدی شدن کدورت احزاب اعتدال و توسعه و اعتدالیون حامی دولت با جهانگیری اما در مناظره اول زده شد؛ مناظره‌ای که اسحاق آن قدر درخشان در آن ظاهر شد که بسیاری از توجهات به جای حسن روحانی به سمت او برگشت. آقای معاون بعد از مناظره اول گل کرده بود. همه می‌گفتند که او یا کاندیدای ۱۴۰۰ است یا حتی زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه بهتر است روحانی به جای او کناره‌گیری کند شنیده می‌شد(!) معادلات بازی پس از نخستین مناظره جهانگیری به هم ریخته بود. مردم گویی روحانی را از یاد برده بودند و اسحاق را صدا می‌زدند.


به واسطه همین محبوبیت غیرقابل پیش‌بینی بود که اعتدالیون حامی دولت با جهانگیری جلسه گذاشتند و او را مجاب کردند تا حواسش باشد که قرار نیست او اصیل‌تر و تندتر از روحانی باشد. نتیجه‌اش آن شد تا اسحاق جهانگیری در مناظره‌های دوم و سوم از روی متن بخواند، تپق بزند جهانگیری به نفع حسن روحانی در انتخابات کنار کشید تا محبوبیت عارف در سال ۹۲، این‌بار نصیب او در سال ۹۶ شود.


آفتاب ‌یزد می‌افزاید: اختلافات جهانگیری با دولتی‌ها در انتخابات ۹۶ اما تداوم یافت. آن قدر که حتی عده‌ای می‌گفتند آقای معاون اول دیگر در دولت دوازدهم نیست و از همین رو بود که اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نام او را جزو گزینه‌های شهرداری قرار دادند اما روحانی و تیمش که می‌دانستند کنار گذاشتن اسحاق جهانگیری هزینه‌های بسیار بالایی دارد و به وجهه اعتدال لطمه جبران‌ناپذیری خواهد زد از ادامه این کار صرف‌نظر کردند تا معاون اول در دولت دوازدهم نیز ابقا شود.


وقتی حسن روحانی اسحاق جهانگیری را مسئول تهیه لیست انتخابی کابینه کرد کدورت‌ها رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت، چرا که اگرچه اسحاق لیست را آماده و به حسن روحانی داد اما ظاهرا نظر واعظی‌ها و اعتدال و توسعه‌ای‌ها و حتی اصولگرایان به حسن روحانی نزدیکتر بود تا اسحاق جهانگیری. نتیجه آن شد که اسامی وزرای پیشنهادی کابینه جهانگیری کان‌لم‌یکن تلقی شد و به مجلس معرفی شدند موضوعی که باز هم زمزمه‌های اختلافات معاون اول با دولتی‌ها را به گوش رساند. آن‌وقت‌ها معاون اول در برخی توئیت‌هایش غیرمستقیم به کابینه انتقاداتی هم وارد کرد و از نبود زنان و اصلاح‌طلبان ناله و فغان سیاسی سر داد.


جهانگیری اما در این ماه‌ها بیشتر از هر زمان دیگری به حاشیه رفته، محرم اسرار دولتی‌ها و اعتدالیون دانسته نشده و برخلاف دولت یازدهم که در متن بود اکنون تا حدودی کنار گذاشته شده است. حرف‌هایی هم که این روزها درباره برادرش مهدی می‌گویند موقعیت او را بیش از پیش تحت فشار قرار داده است.


حمیدرضا جلایی‌پور عضو حزب منحله مشارکت نیز در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد تهدید کرد: تضعیف جهانگیری خطای بزرگی است.


این شانس بزرگی برای یک دولت است. اینکه نیروی حامی‌اش، انتظاری از او نداشته باشد. در اصل انتظار اصلاح‌طلبان همان مهم‌ترین هدف روحانی است. اینجا است که برخی از خطاها ناراحت‌کننده می‌شود. بی‌توجهی به آقای جهانگیری در بحثی که ما داریم یک خطا همچون «ایجاد ترک در بدنه سیلندر موتور ماشین» است. ممکن است در ارزیابی‌مان از یک خودرو به این نتیجه برسیم که به درستی کار می‌کند غافل از اینکه یک ترک در آن افتاده است. این موتور در فشار و سربالایی ممکن است ناگهان از کار بیفتد. این یک ضربه بزرگ است. ساده، روشن و تجربی بگویم. مثلا آقایان واعظی، نهاوندیان، ابوطالبی و آشنا افراد محترمی هستند. خیلی هم برای دولت آقای روحانی مغتنم هستند. ولی هیچ کدام یک دهم کار و نقش کلیدی‌ای که آقای جهانگیری می‌تواند بازی کند، بازی نمی‌کنند.

فراموش کرده‌اید که چگونه به جای آمریکا تضمین می‌دادید!؟


وزیر خارجه می‌گوید توافق برجام براساس اعتماد به آمریکا نبود. محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز و در پاسخ به سؤالی در خصوص مخالفت رهبری با توافق و بی‌اعتمادی رهبری به آمریکا از ابتدای مذاکرات گفت: رهبر معظم انقلاب از توافق حمایت کردند، اما هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نکردند. ما نیز هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نکردیم. هیچ یک از ما هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نداشتیم. این توافق مبتنی بر اعتماد نیست. توافق هسته‌ای مبتنی بر عدم اعتماد دوجانبه است. ما اقداماتی که باید انجام می‌دادیم را خیلی شفاف تعریف کرده‌ایم.


وی افزود: هیچ کس در این توافق آن قدر ساده‌لوح نبوده که به طرف مقابل اعتماد کند. چرا که ما در گذشته بارها شاهد بدقولی و بدعهدی آمریکا بوده‌ایم. فراموش نکنید من اهل کشوری هستم که دولت منتخب مردم آن در کودتایی که آمریکا مهندسی کرده بود ساقط شد. من از کشوری می‌آیم که مردمش در جنگ با دشمنی که از سلاح شیمیایی استفاده می‌کرد و آمریکا پشتیبان آن بود کشته شدند. بنابراین دلیلی وجود ندارد که به آمریکا اعتماد داشته باشیم. لذا ما این توافق را بر اساس بی‌اعتمادی متقابل بنا کردیم و من تصور می‌کنم این از نقاط قوت این توافق است. این اصلاً نکته منفی‌ای نیست. این نقطه قوت برجام است که برمبنای بی‌اعتمادی دوجانبه بنا شده است.


خبرنگار سی‌بی‌اس از ظریف پرسید چرا تلفن را برنمی‌دارد و در تماس با تیلرسون، ‌همتای آمریکایی خود، با او در مورد طرحی جامع برای پایان دادن به نزاع و درگیری در منطقه صحبت نمی‌کند؟


ظریف پاسخ داد: بگذارید همین قراردادی که بسته‌ایم را اجرا کنیم تا ببینیم بعد از آن چه پیش می‌آید. چرا که اگر قرار باشد باز هم دو سال و نیم، یا بهتر بگویم ۱۳ سال، وقت خود را صرف بستن یک قرارداد کنیم، و دولت بعدی آمریکا روی کار بیاید و بگوید «این قرارداد را دولت قبلی آمریکا منعقد کرده و آن دولت منافع ایالات متحده را در نظر نگرفته است»، آن وقت دیگر چه کسی حاضر می‌شود با آمریکا مذاکره کند؟ مذاکره بر مبنای حسن نیت نیازمند طرف مذاکره‌ای است که به حسن نیت پایبند باشد. من چنین چیزی (در آمریکا) نمی‌بینم.


سخنان آقای ظریف مبنی بر عدم اعتماد به آمریکا در حالی است که آقای عراقچی معاون ظریف صراحتاً گفته بود «امضای کری تضمین است». همچنین مرحوم هاشمی رفسنجانی براساس توجیهی که شده بود می‌گفت «جان کری به وزیر خارجه ما قول داده که نقض برجام و عدم لغو تحریم‌ها را جبران کند». مقامات وزارت خارجه بارها در مقابل هشدار منتقدان و کارشناسان درباره بدعهد بودن آمریکا می‌گفتند «برای اعتبار و حیثیت آمریکا بد می‌شود و بنابراین چنین امکانی وجود ندارد».


آقای روحانی در بازگشت از اولین سفر به نیویورک و پس از مکالمه ۱۵ دقیقه‌ای با باراک اوباما گفت من او را «بسیار مؤدب» و باهوش یافتم.


اما آنچه نقض سخنان آقای ظریف را پیش از هر چیز دیگری نمایان می‌سازد، نوع تنظیم برجام است که از نوعی خوش‌خیالی و خوش‌گمانی یک طرفه حکایت می‌کند. چرا که در این توافق، نه مانند هر قرارداد دیگری، اصل توازن تعهدات رعایت شده و نه اصل همزمانی اجرای تعهدات و امکان بازگشت‌پذیری آنها، در واقع تیم مذاکره‌کننده در اثر فشارهای سنگین شخص آقای روحانی امتیازات نقد را یکجا و ظرف ۳ ماه واگذار کرد و وعده‌های نسیه‌ای را گرفت که پس از ۲۲ ماه نه تنها عملی نشده بلکه تحریم‌ها شدت هم گرفته است.


تیم مذاکره‌کننده در زمینه مکانیسم داوری (اصول ۳۶ و ۳۷ برجام) نیز عملاً سنگینی کفه طرف آمریکایی را پذیرفت، ضمن اینکه هیچ تضمینی از طرف بدعهد آمریکایی نگرفت و از چگونگی جبران خسارت در صورت طرف آمریکایی نیز غافل ماند. اشتیاق به توافق به هر قیمت، علت اصلی این آشفتگی‌ها در نگارش و اجرای برجام بود. اما در طرف مقابل همواره تأکید بر این بود که به ایران اعتماد نداریم و عدم توافق بهتر از توافق بد است.

چند نفر دیگر استعفا کنند غیرعادی می‌شود آقای کرباسچی!؟


دبیرکل حزب‌ کارگزاران ضمن لاپوشانی برخی اختلافات شدید در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت استعفای‌ هادی خامنه‌ای امری عادی است.


غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با خبر آن‌لاین عنوان کرد: «هادی خامنه‌ای از ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات انصراف داد» این خبری بود که روز گذشته روی خروجی اکثر رسانه‌ها قرار گرفت و در کمتر از چند دقیقه واکنش‌های بسیاری از چهره‌های سیاسی را به دنبال داشت، برخی آن را تایید و برخی دیگر از رایزنی با دبیرکل مجمع نیروهای خط امام برای عدم انصراف از مسئولیتش خبر دادند. در این میان برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و سیاسی هم ریشه این استعفا را در انتقادات هادی خامنه‌ای به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌دانستند. چه آنکه هادی خامنه‌ای از جمله سیاسیونی است که معتقد است باید تحرکات در جریان اصلاحات ذیل شورای هماهنگی جبهه اصلاحات صورت بگیرد و ماموریت شورای عالی سیاستگذاری به پایان برسد.


غلامحسین کرباسچی، در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره استعفای اعتراضی  هادی خامنه‌ای گفت: «ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دوره‌ای است؛ برخی از آقایان وقت شرکت در جلسات را ندارند بنابراین مجبور هستند نماینده خود را به این جلسات بفرستند. امری که پیش از این اتفاق افتاده است.»


او در پاسخ به این سوال که آیا هادی خامنه‌ای خود این تصمیم را گرفته است یا خیر اظهار بی‌اطلاعی کرد.


کرباسچی با عادی خواندن استعفای هادی خامنه‌ای گفت: «در هر حال رئیس شورای هماهنگی اصلاحات هر سه ماه یک بار تغییر می‌کند و یکی از اعضا باید دبیر و رئیس جلسه شود. در برخی از موارد دبیران به دلیل مشغله کاری نمایندگان خود را که در این شورا حضور دارند به عنوان دبیر معرفی می‌کنند.»


تلاش کرباسچی برای عادی‌سازی استعفای اعتراضی هادی خامنه‌ای در حالی است که پس از انتخابات شوراها، طیفی از اصلاح‌طلبان - از عبدی گرفته تا منتجب‌نیا- درباره زد و بند (در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان) در بستن فهرست امید هشدار دادند. آن زمان گفته شد که با وجود ریاست ظاهری عارف، کرباسچی و مرعشی همه کاره بوده‌اند.


رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی ۹ خرداد ۹۶ گفت «عده خاصی در پشت پرده در تهیه و تدوین لیست اثرگذار بودند. آنها خاتمی و عارف را تحت فشار قرار دادند تا لیست را تایید کنند. بی‌پرده بگویم همان‌ها که لیست را بستند می‌خواهند شهردار خود را به شورا تحمیل کنند». پیش از منتجب‌نیا، عباس عبدی در مجله صدا نسبت به انحصارطلبی برخی اصلاح‌طلبان در بستن لیست به عنوان «آش کشک خاله» اعتراض کرده بود.


روزنامه آفتاب ‌یزد هم در مطلبی با عنوان «چه کسی پیشنهاد ۲ میلیاردی برای حضور در لیست امید به نامزدها داده بود!؟» نوشت: «یک منبع آگاه توضیحاتی را در مورد ماجرای درخواست ۲ میلیارد تومان از برخی کاندیداهای شورای شهر تهران جهت حضور در لیست امید ارائه داد. گویا چنین درخواستی از جانب آقای غ-ک دبیرکل یکی از احزاب سرشناس اصلاح‌طلب مطرح شده است؛ بدین صورت که وی با برگزاری جلسات خصوصی با کاندیداهای مطرح و خواستار حضور در لیست امید به آنان پیشنهاد می‌داده که ۲ میلیارد تومان بپردازند تا بتوانند در لیست حضور داشته باشند.»


این نکته هم گفتنی است که در پی تحرکات مشکوک زوج کرباسچی و مرعشی برای افزودن برخی عناصر مسئله‌دار (مانند قوچانی و لیلاز و...) به مرکزیت کارگزاران محمد هاشمی از عضویت در حزب استعفا کرد و نسبت به تکرار سرنوشت ساختارشکنانه حزب مشارکت در کارگزاران هشدار داد.

آسو طالبانی: بارزانی کردها را فریب داد

عضو ارشد حزب‌ اتحاد میهنی کردستان عراق تصریح کرد برگزاری همه‌پرسی در این منطقه، به خاطر وعده‌های دروغین بود.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آسو طالبانی گفت: درگیری‌هایی که در کرکوک روی داد، ممکن است به اربیل نیز برسد. این درگیری‌ها و تحولات نتیجه اشتباه‌های مقامات کرد است.


وی افزود: هنوز مشخص نیست که چه طرفی ایده همه‌پرسی را مطرح کرد. آیا ایده‌ای کردی یا خارجی است. ما قرن‌هاست که در عراق زندگی می‌کنیم و تاکنون نیز از شر داعش (گروهک تکفیری صهیونیستی داعش) رها نشده‌ایم.


وی گفت: هنوز این درگیری‌ها ادامه دارد که مسئله همه‌پرسی‌ روی داد. همه کشورها از اروپا و آمریکا تا کشورهای منطقه گفتند که زمان برای برگزاری همه‌پرسی اشتباه است و باید کردها دقت بیشتری در این زمینه داشته باشند و همه‌پرسی در بیست وپنجم سپتامبر تغییر کند اما مسئولان کرد به شهروندان کرد گفتند که این هشدارها اشتباه است و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها وحتی برخی از کشورهای همسایه پس از همه‌پرسی از ما حمایت خواهند کرد و ما پس از همه‌پرسی به جدایی دست خواهیم یافت و کردستان از عراق جدا و این کشور تجزیه خواهد شد.


طالبانی گفت: این اظهارات اشتباه بود و ما دیدیم که چه شد. ارتش عراق وارد کرکوک شد و به مسئولان کرد گفتند که ما وارد کرکوک شدیم و کرکوک یک شهر عراقی است و ما نمی‌خواهیم جنگی روی بدهد و مقاومت نکنید ولی مسئولان کرد گفتند که ما دربرابر ارتش عراق مقاومت می‌کنیم. با تاسف شدید شاهد آن بودیم که برخی از نیروهای پیشمرگه حزب اتحاد میهنی مقاومت کردند.


وی گفت: در آن زمان نیروهای پیشمرگه بارزانی در کرکوک حضور داشتند و خط مقدم دراختیار نیروهای پیشمرگه حزب اتحاد میهنی بود. پس از این‌که اولین گلوله شلیک شد، بارزانی به نیروهای خود دستور عقب‌نشینی از کرکوک را صادر کرد.


نیروهای ارتش عراق به هیچ فردی در کرکوک آسیب نرساندند و برعکس شاهد آن بودیم که نیروهای ارتش به کرکوک احترام می‌گذاشتند و هیچ تفاوتی میان اعراب، کردها و ترکمان‌ها قائل نبودند. من خودم در کرکوک بودم و زندگی به حالت عادی بازگشته و امروز بهتر از دیروز بود.


طالبانی در ادامه گفت: با تاسف شدید دو شبکه تلویزیونی به نام‌های روداو و بیست‌وچهار  در کردستان وجود دارد. ما می‌دانیم این شبکه‌ها توسط چه طرف‌هایی حمایت مالی می‌شوند. طرف‌های خارجی به این شبکه‌ها کمک مالی می‌کنند تا در منطقه کردستان و میان اربیل و بغداد مشکل‌تراشی کنند.


آسو طالبانی گفت: بحران اقتصادی شدیدی در منطقه کردستان وجود دارد و با تاسف شدید مقامات کرد، ما را به دهه نود میلادی قرن گذشته بازگرداندند. ما قبلا هفده درصد از بودجه دولت عراق را دراختیار داشتیم و این بودجه وضع خوب اقتصادی برای منطقه کردستان ایجاد کرده بود. منطقه کردستان با این بودجه به دبی دوم تبدیل شده بود. چرا مسئله استقلال مالی از بغداد را مطرح و منطقه کردستان را تخریب کردند.


وی گفت: مقامات کرد این ادعا را برای کردها مطرح کرده بودند که اگر یک نظامی ارتش عراق به کرکوک نزدیک شود، جنگنده‌های آمریکایی و اسرائیلی ارتش عراق را هدف قرار خواهند داد ولی ما در کرکوک بودیم و هیچ جنگنده‌ آمریکایی و اسرائیلی ندیدیم.

خراسان

لغو بخشنامه تغییر کاربری اراضی با شکایت سازمان بازرسی

در حالی که بر اساس بخشنامه سال ۱۳۹۴ یک مقام مسئول اجرایی، مرجعی غیر از دستگاه قضایی برای رسیدگی به برخی از تغییر کاربری های اراضی زراعی و باغ ها مشخص و ابلاغ شده بود، با شکایت سازمان بازرسی کل کشور به دستگاه قضایی، این بخشنامه به علت مغایرت با ماده ۳ قانون حفظ کاربری اراضی و بی توجهی به این مسئله که چون موضوع تغییر کاربری، واجد وصف مجرمانه است باید در دادگاه صالح رسیدگی شود، ابطال و طی روزهای اخیر به دولت ابلاغ شده است.

تمکین دولت به تذکر لاریجانی درباره زبان فارسی

پس از آن که علی لاریجانی رئیس مجلس در نامه ای به حجت الاسلام روحانی، استفاده یک مصوبه اخیر کابینه از الفاظ بیگانه مانند ویزیت، فرانشیز، پاراکلینیک و PHD را مغایر قانون دانست و خواستار اصلاح آن شد، طبق بخشنامه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای دولت، تاکید شده است با اصلاح ۱۳ واژه بیگانه به کار رفته در مصوبات مذکور و استفاده از عبارات جایگزین فارسی، دستگاه های مربوط باید درباره اصلاح این ایراد قانونی اقدام کنند.

ایران

نخستین دیدار یک فعال سیاسی با کروبی

حسین کروبی فرزند حجت‌الاسلام مهدی کروبی، از دیدار «اسماعیل دوستی» با پدرش  به عنوان نخستین دیدار یک فعال سیاسی با محصوران پس از ۷ سال خبر داد و گفت که شورای امنیت ملی تصویب کرده است که به مرور یک‌سری اشخاص بتوانند با آقای کروبی و آقای موسوی دیدار کنند. وی به سایت انصاف نیوز  گفت: آقای دوستی که از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هستند را هفته‌ گذشته نزد حاج آقا بردند. البته مدتی قبل آقای شمخانی، دبیر شورای امنیت این موضوع را  به اطلاع نمایندگان مجلس که عضو کمیته رفع حصر هستند رسانیده بود و آنجا، گفته بود که می‌خواهیم بعضی از دوستان را نزد آقای کروبی و موسوی ببریم. او درباره‌ اینکه آیا این تنها دیدار بوده، گفت: بله در حال حاضر نخستین ملاقات است البته  خود آقای دوستی هم بسیار تعجب کرد که دید آقای کروبی بعد از نزدیک به هفت سال حصر، شاداب و از لحاظ روحی و جسمی در شرایط مطلوبی هستند. وی در پاسخ به اینکه آیا آقای دوستی در دیدارشان پیغامی را برده یا آورده است، یا خیر، گفت: خیر، پیغام خاصی نبود و به‌صورت یک دیدار عادی بوده است. آقای دوستی هم به سبب لُر بودن و هم  به‌ سبب عضو شورای مرکزی حزب بودن، برای نخستین ملاقات انتخاب شده است. غیر از آقای دوستی، معاون اطلاعات،   هم چندباری به دلیل در جریان قرار گرفتن وضعیت آقای کروبی از نزدیک به دیدار ایشان رفته است و وزیر بهداشت هم به دلیل چندین عمل جراحی آقای کروبی، هشت باری به دیدارشان رفته است. اسماعیل دوستی هم در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه «موضوع رفع حصر نیازمند تدابیری است که نظام در حال اتخاذ آنهاست»، گفت: به فعالان سیاسی داخل کشور توصیه می‌کنم که درباره موضوع حصر خیلی هیجانی عمل نکنند؛ چرا که ان‌شاءالله براساس گشایش‌هایی که صورت گرفته، این موضوع قابل حل بوده و نظام نیز آرام آرام در حال اتخاذ تدابیری در این زمینه است. من به حل این موضوع بسیار امیدوار هستم.

توضیح درباره محدودیت‌های خاتمی

جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه تأکید کرد: محدودیت‌های ایجاد شده برای سید محمد خاتمی همان محدودیت‌های گذشته است و «چیز جدیدی نیست». چهارشنبه گذشته بود که برخی منابع غیررسمی خبری از اعمال محدودیت جدید برای رئیس دولت اصلاحات خبر دادند. در همین راستا «جماران» به نقل از یک منبع آگاه خبر داد: «در پی ابلاغیه‌ای که دو هفته قبل مبنی بر محدودیت در رفت و آمدهای حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به وی ابلاغ شده بود، عصر چهارشنبه، سید محمد خاتمی قصد شرکت در دیدار خصوصی با حضور وزرای دولت خود را داشت که ضمن مراجعه به منزل از خروج ایشان جلوگیری به عمل آمد.» بنابر این گزارش، «این دیدار هرازگاهی و از ۱۲ سال قبل برگزار می‌شود.» در واکنش به این خبر بود که سردار حسین نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه در جمع فعالان فرهنگی کشور در مشهد گفت: «در این مقطع همان افرادی که زندان رفتند و آزاد شدند از چند ماه قبل کمیته‌ای تشکیل دادند که ما نام آن را کمیته احیای فتنه گذاشتیم. اینها ابتدا بحث حصر را مطرح کردند و خواهان رفع حصر شدند اما از آن استقبالی نشد و اکنون نیز بحث محدودیت‌های جدید برای خاتمی را مطرح کرده‌اند و به دنبال ایجاد فراخوانی جدید هستند در حالی که محدودیت برای این آقا که در سال ۸۸ یکی از محورهای فتنه بود، در همان ایام تصویب شد و چیز جدیدی نیست.»

آرمان

دلیل دستفروشی یک ورزشکار خانم

شنیده شد که رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری درباره برخی اخبار منتشرشده گفت: شرایط آتوسا عباسی اصلا به این شکل که مطرح شده نیست و این جریان ساخته همسر وی که یکی از مربیان خاطی و محروم دوچرخه‌سواری بوده که از سوی فدراسیون جهانی محروم شده، است. خسرو قمری افزود: خانم آتوسا عباسی یکی از قهرمانان خوب کشور بوده و حتی تا همین اواخر جزو تیم انتخابی فدراسیون بوده ولی چون شرایطش خوب نبود در لیست نهایی بازی‌های داخل سالن قرار نگرفت. قمری توضیح داد: همسر این ورزشکار یکی از مربیان شخصی دوچرخه‌سواری بوده که به دلیل تخلف و تجویز و تزریق یک داروی ممنوعه به یک ورزشکار باعث محرومیت خود و آن ورزشکار شده است. فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری با شکایتی که ورزشکار ایرانی از این مربی می‌کند و اعترافی که این مربی انجام می‌دهد، محرومیت دوچرخه‌سوار ایرانی را از دو سال به یک سال کاهش می‌دهد و این مربی را به چهار سال محرومیت از فعالیت مربیگری محکوم می‌کند.

تعقیب چند مسئول بانکی درکرمان

شنیده شد که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از تشکیل پرونده و تحت تعقیب قضائی قرارگرفتن تعدادی از مسئولان و عوامل بانکی در استان کرمان خبر داد. دادخدا سالاری گفت: در راستای حفاظت و صیانت از حقوق بیت المال و مردم و پیشگیری و جلوگیری از تبانی و فساد اداری در اعطای وام‌ها و تسهیلات بانکی به‌اشخاص حقیقی و حقوقی طی دستور قضائی به مدیران بانک‌های استان اعلام شد که جهت نظارت مدعی‌العموم اطلاعات تسهیلات کلان را جهت بررسی به این مرجع ارسال کرده تا با رصد مستمر این دادستانی صرفه و صلاح منابع بیت المال رعایت و مورد ملاحظه قرار گرفته و شاهد تضییع منابع بیت المال نباشیم. این مقام قضائی افزود: در همین راستا و با نظارت و رصد این مرجع تعدادی از مسئولان و عوامل بانکی که با اهمال و قصور خود موجبات تضییع حقوق بیت‌المال را فراهم ساخته بودند، برای آنان تشکیل پرونده و تحت تعقیب قضائی قرار گرفته‌اند.

تعقیب قضائی شهردار اسبق

شنیده شد که دادستان عمومی و انقلاب فردیس از تعقیب قضائی شهردار اسبق و تعدادی از اعضای شورای دوره دوم مشکین‌دشت خبر داد. حسن جهانشاهلو اظهار داشت: با رسیدگی به پرونده شورای شهر دور دوم مشکین‌دشت، در تحقیقات انجام‌شده شهردار اسبق مشکین‌دشت به اتهام تصرف غیرقانونی در اموال عمومی تحت تعقیب قضائی قرار گرفت. وی گفت: این فرد با تبانی بعضی از اعضای شورای شهر دور دوم زمین شهرداری را بدون رعایت ترتیبات قانونی با معامله صوری به ثمن بخس به یک پیمانکار واگذار کرده است. دادستان فردیس ادامه داد: پس از اتمام تحقیقات قرار تامین صادر شد و شهردار اسبق و تعدادی از اعضای شورای اسلامی دوره دوم تحت تعقیب قضائی قرار گرفتند که در حال حاضر با قرار تامین وثیقه آزاد هستند.

اعتصاب‌غذای دانشجویی در بیرجند

شنیده شد که تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذای دانشگاه، ظروف ناهار خود را روی زمین چیدند. ایسنا نوشت؛ اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند ۲۶ مهرماه در سالن غذاخوری برادران در دانشگاه آغاز شد. دانشجویان پس از دریافت ناهار خود، ظرف غذا را به نشانه اعتراض روی زمین گذاشتند. عده‌ای از دانشجویان در شورای صنفی دانشگاه حضور یافته تا با رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند گفت‌وگو کنند. به‌دنبال اعتصاب غذا مقرر شد، جلسه‌ای با مسئولان مربوطه و رئیس دانشگاه در خصوص رسیدگی به مشکلات مذکور برگزار شود.

تامین آب ۱۸ استان از دریای عمان

شنیده شد که معاون وزیر نیرو درباره طرح احداث آب‌شیرین‌کن‌ها در حاشیه سواحل جنوبی کشور گفت: نباید فعالیت کشور در این زمینه را با کشورهای حاشیه خلیج فارس مقایسه کنیم، چراکه هزینه تمام‌شده هر متر مکعب آب از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها معادل ۲۵۰۰ تومان است، به همین دلیل برای مصرف به عنوان شرب صرفه اقتصادی ندارد. میدانی با بیان اینکه طرح مطالعاتی انتقال آب از دریای عمان به مرکز فلات ایران برای تامین آب ۱۸ استان مورد مطالعه قرار گرفته است، گفت: بی‌شک آب انتقالی به هر نقطه از کشور فقط برای شرب و از مازاد مصرف آن منطقه تامین می‌شود.

باند فرودگاه تبریز مسدود شد

شنیده شد که مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی درباره خبر مسدو شدن باند فرودگاه شهید مدنی تبریز توسط یک هواپیما اظهار کرد: ساعت ۱۳:۳۰ دیروز هواپیمای شرکت آتا از استانبول به باند فرودگاه تبریز رسید که بعد از فرود جهت انتقال به پارکینگ و پیاده‌کردن مسافران حرکت کرد که دچار ترکیدن دو لاستیک شد. محمد صفایی با بیان اینکه خوشبختانه هیچ مشکلی برای مسافران ایجاد نشده و همه مسافران در سلامت کامل از هواپیما پیاده شده‌اند، ادامه داد: به علت اینکه این اتفاق در باند فرودگاه افتاده و باید لاستیک‌ها تعویض می‌شدند، چند ساعتی باند فرودگاه مسدود شد.

بازداشت تیرانداز به منزل پدر عضو شورا

شنیده شد که فرمانده انتظامی خوزستان از شناسایی و دستگیری عامل تیراندازی به درِ منزل پدر عضو شورای شهر شادگان، خبر داد. سردار حیدر عباس‌زاده با اعلام این خبر گفت: ماموران انتظامی با انجام اقدامات تخصصی، در کمتر از یک ساعت ضارب با هویت «م. آ» را شناسایی و در مخفیگاهش دستگیر کردند و از محل اختفای متهم یک قبضه اسلحه شکاری کشف و ضبط شد. وی تصریح کرد: متهم در تحقیقات پلیس به بزه انتسابی اعتراف و انگیزه تیراندازی را اختلاف مالی عنوان کرد.

دردسر در انتظار بازیکنان قلیانی

شنیده شد که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال به احتمال زیاد برای برخی از بازیکنانی که عکس و فیلم‌های آنها با قلیان منتشر شده، محرومیت‌هایی را در نظر خواهد گرفت. شیوع قلیان‌کشی بین برخی از بازیکنان مطرح فوتبال این روزها آن‌قدر زیاد شده که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال به‌طور جدی قصد دارد به این موضوع ورود کند. محرومیت از چند بازی تا چند ماه و موارد انضباطی دیگر در انتظار بازیکنانی خواهد بود که عکس و فیلم استعمال قلیان آنها رسانه ای شده و دست‌به‌دست بین مردم می‌چرخد.

جهانگیری در نمازجمعه مسجد والده‌سلطان

شنیده شد که معاون اول رئیس‌جمهور در نماز جمعه استانبول در مسجد بزم عالم والده‌سلطان شرکت کرد. اسحاق جهانگیری پس از اتمام اجلاس سران D۸ به همراه دیگر مقامات شرکت‌کننده در اجلاس، در مسجد بزم عالم والده‌سلطان حضور یافت و در نماز جمعه شرکت کرد. پس از آقامه نماز جمعه، جهانگیری و سایر مقامات شرکت‌کننده در اجلاس، در ضیافت ناهار رسمی رئیس جمهور ترکیه شرکت کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس