کد خبر 786867
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
بوریس جانسون

وزیر خارجه انگلیس در جمع دیگر وزرای خارجه اروپا گفت که اروپایی‌ها برای ادامه توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنند.

 به گزارش مشرق، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس گفت اروپایی‌ها در تلاشند توافق هسته‌ای با ایران را ادامه دهند.

به نوشته خبرگزاری کونا، بوریس جانسون ادامه داد «بریتانیا برای مدت طولانی فکر می‌کرد که [برجام] برای امنیت جمعی ما مهم است. این [برجام] برای تمام جهان خوب است. برای ایران خوب است.»

برت کوندرس وزیر خارجه هلند هم گفت «من فکر می‌کنم توافق [هسته‌ای] که با ایران داشتیم خیلی مهم و سازنده است. این [توافق] از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شده است بنابراین فکر می‌کنم اگر یکی از شرکا در مسیر دیگری حرکت کند، اشتباه بزرگی است.»

کوندرس ادامه داد تبعات خروج از برجام تنها برای آمریکا نیست بلکه متوجه اروپا و جامعه بین‌المللی خواهد بود. وی افزود «امیدوارم کنگره آمریکا این مساله را تشخیص دهد و تصمیم صحیح را اتخاذ کند.»

ژان اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم گفت «ما از لحاظ جغرافیایی به ایران نزدیک هستیم و برای امنیت خود به این توافق نیاز داریم و به آن پایبند می‌مانیم.»

وی در ادامه گفت «من فکر می‌کنم سیاست ترامپ، کشور خودش را به انزوا می‌کشاند، چندجانبه‌گرایی مخرب است و گفت‌وگوها دوجانبه است.»

شورای امور خارجه اتحادیه اروپا امروز جلسه‌ای در لوگزامبورگ دارد که درباره مسایل مربوط به توافق هسته‌ای ایران نیز در آن گفت‌وگوهایی صورت خواهد گرفت.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز امروز در حاشیه نشست لوگزامبورگ گفت همچنان انتظار می‌رود که توافق هسته‌ای با ایران تداوم داشته باشد.

وی در حاشیه نشست امروز مقامات اروپایی گفت «امروز پیش از دیگر موارد به همراه وزرا به توافق هسته‌ای با ایران می‌پردازیم و من انتظار دارم که این توافق با حمایت قوی همراه باشد. من موارد جایگزینی در این مورد را بررسی نمی‌کنم.»

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا جمعه شب با اعلام اینکه قصد ندارد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کند، پرونده برجام را به کنگره فرستاد و گفت تلاش می‌کند تا برخی مفاد برجام را اصلاح کند.

سخنان ترامپ واکنش‌های فراوانی در میان اروپایی‌ها به دنبال داشت و موگرینی بلافاصله حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای را اعلام کرد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha