کاخ سفید

دولت آمریکا متن استراتژی جدید و جامع خود علیه ایران را با محوریت تشدید نظارت بر توافق هسته‌ای، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه پاسداران منتشر کرد.

به گزارش مشرق، کاخ سفید امروز (جمعه) متن کلیات استراتژی جدید دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» علیه جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد.

بر این اساس، «دونالد ترامپ»‌ رئیس جمهور آمریکا در مشورت با تیم امنیت ملی خود، استراتژی جدید و پیشنهادی آنها درباره ایران را پذیرفت.این استراتژی حاصل 9 ماه بررسی و محاسبات با کنگره و متحدان آمریکا، درباره چگونگی حفظ منافع امنیتی آمریکا، به بهترین شکل ممکن است.

عناصر کلیدی این استراتژی عبارتند از؛ «تشدید نظارت بر توافق هسته‌ای، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه پاسداران»

در این سند که بیشتر بندهای آن بر اساس ادعاهای بی‌پایه‌ و اساس آمریکا علیه ایران تنظیم و تدوین شده، آمده است: «استراتژی جدید آمریکا درباره ایران بر خنثی‌سازی فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران و نفوذ این کشور به ویژه در حمایت از تروریسم و شبه‌نظامیان متمرکز است.

آمریکا در این راستا اتحاد خود با متحدان سنتی و شرکای منطقه‌ای و توازن قدرت در منطقه را احیا خواهد کرد.

ما برای مقابله با رژیم ایران به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  و فعالیت‌های مخرب آن و همچنین اقدامات این نهاد در زمینه گرفتن سرمایه های مردم ایران کار خواهیم کرد.ما با تهدید موشک‌های بالستیک و دیگر تسلیحات ایران علیه آمریکا و متحدانمان مقابله خواهیم کرد. ما همه مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را خواهیم بست.

ما جامعه بین المللی را برای محکوم کردن نقض حقوق بشر توسط سپاه و بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکایی و دیگر شهروندان خارجی همراه خواهیم کرد.»

در این سند همچنین ادعا شده است: «رفتارهای بی‌پروایانه ایران و سپاه پاسداران یکی از اصلی‌ترین منابع تهدید برای منافع آمریکا و ثبات منطقه ای است. ما می‌خواهیم با شرکایمان برای محدود کردن این سازمان خطرناک، کار کنیم.رژیم ایران در تنش‌های منطقه‌ای و بی‌ثباتی به طور تهاجمی نفوذ منطقه‌ای خود را گسترش داده و همسایگان خود را با هزینه‌های بین‌المللی تهدید کرده است.»

در ادامه این «فکت‌شیت» (کلیات) که بر اساس ادعاهای خصمانه و همیشگی واشنگتن علیه تهران تدوین شده، مجموعه اقدامات مخرب ایران فرای از آنچه که تهدید هسته‌ای عنوان شده، اینگونه آمده است:

«گسترش فعالیت‌های موشکی بالستیک؛

حمایت مادی و مالی از تروریسم و افراط گرایی؛

حمایت از حکومت بشار اسد علیه مردم سوریه؛

رویکرد خصمانه مداوم علیه اسرائیل؛

تهدید پایدار آزادی کشتیرانی به ویژه در خلیج فارس؛

حملات سایبری علیه آمریکا، اسرائیل، و دیگر متحدان و شرکای آمریکا در منطقه؛

نقض و سوء استفاده از حقوق بشر؛

بازداشت شهروندان خارجی از جمله شهروندان آمریکا با اتهامات واهیِ جاسوسی و بدون روند منصفانه»

در ادامه این سند خصمانه و ادعایی علیه ایران آمده است:

«تمرکز کوته نظرانه دولت قبل (اوباما) به برنامه هسته‌ای ایران و صرف‌نظر کردن از دیگر فعالیت‌های  رژیم،‌به ایران اجازه داد که نفوذش را به سطحی بالا در منطقه افزایش دهد.بیش از یک دهه و نیم گذشته،‌سیاست آمریکا همچنین به طور مداوم تمرکزش بر تهدید فوری سازمان‌های افراطی سنی بوده است و نه تهدید بلندمدت ستیزه‌جویی مورد حمایت ایران.

آمریکا با این کار،‌ به گسترش روز افزون نیروهای نیابتی ایران و شبکه‌های تروریستی آن را که هدفشان ضعیف و بی ثبات نگهداشتن همسایگانش بوده به این امید که بر منطقه بزرگتری از خاورمیانه غالب شود، بی توجهی کرده است.  ایران اخیرا به اقداماتش در تقویت این شبکه‌ها با سلاح‌های مخرب تشدید بخشیده است در حالی که آنها برای ایجاد یک پل از ایران به لبنان و سوریه تلاش می‌کنند.

دولت ترامپ این اشتباهات را تکرار نخواهد کرد. سیاست ترامپ در قبال ایران، به طور جامع و کلی به این تهدیدات و اقدامات شرورانه دولت ایران خواهد پرداخت و برای تحقق تغییر در رفتار رژیم ایران تلاش خواهد کرد.دولت ترامپ به این اهداف را از طریق یک راهبرد که تهدیدات ایران به ویژه تهدیدات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را خنثی و با آنها مقابله می‌کند، دست خواهد یافت.

در همین سند و در بخش «مقابله با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»،‌ادعاهای بی اساسی درباره مواضع داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است.در همین بخش، از افزایش قدرت و نفوذ سپاه پاسداران به شدت ابراز نگرانی شده و البته ادعاهایی درباره مواضع منطقه‌ای سپاه بیان شده است.

در بخش مربوط به برنامه هسته‌‎ای ایران و برجام، در این استراتژی جدید و خصمانه آمده است:‌ 

«فعالیت‌های رژیم ایران شدیدا هر آنچه که برجام درصدد بود به "صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی" منجر شود را از بین برد. درباره خود برجام باید گفت که رژیم ایران نشان داده که درصدد بهره‌گیری از خلاءهای آن و آزمودن عزم جامعه بین‌المللی است.

رهبران نظامی ایران علنا اعلام کرده‌اند که اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نخواهند داد. این بیانیه‌ها بی‌توجهی به تعهدات برجامی ایران و پروتکل الحاقی است. نه چندان مدتی قبل بود که همین سازمان‌ها تاسیسات هسته‌ای را در پایگاه‌های نظامی پنهان کردند.

این رفتار قابل تحمل نیست و توافق باید دقیقا اجرایی شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همه اختیارات بازرسی خود استفاده کند».

منبع: فارس

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  19 2
  شما را یاد چی میندازه؟! زمان: دولت خاتمی مکان: سعد آباد مسئول: روحانی موضوع: ایران داوطلبانه دو سال غنی سازی را تعلیق می کند طبق قرارداد با اروپایی ها تا بعد از روشن شدن منشا الودگی سانتریفیوژها مشکل حل شود و برنامه هسته ای ایران پیگیری شود. اژانس تایید میکند منشا الودگی ها پاکستان و از سانتریفیوژهای وارداتی است، دولت خاتمی از غرب میخواهد حالا که مسائل حل شده برنامه عادی شود، غرب زیر توافق زده و میگوید تعلیق غنی سازی را دائمی کنید والا تحریم میشوید. ایران نمیپذیرد و در دولت بعد یعنی دولت نهم تحریم ها بر سر ایران اوار میشود. زمان: دولت روحانی مکان: ژنو مسئول: ظریف موضوع: ایرن طبق برجام محدودیت 15 ساله ی شدید را میپذیرد و اجازه بازرسی از پارچین و همه ی مکان های هسته ای را میدهد. از معدن تا کارگاه ساخت سانتریفیوژ. طرف غربی از ابتدا کارشکنی کرده و بعد از دو سال اعلام می کند بعد از 15 سال هم محدودیت ها باید باقی بماند، فراتر از برجام ایران در منطقه حتی در صورت تهدید امنیت خودش کاری نکند و صنایع دفاعی-موشکی خود را هم تعطیل کند والا تحریم ها باز می گردد. تفاوت: در سعد اباد تمام چیزی که از دست دادیم دو سال عقب افتادگی شدید در صنعت هسته ای بود - در برجام تمام داشته های هسته ای طی دوازده سال - چندین سال عقب ماندگی - راکتور اراک - آب سنگین - دو سوم سانتریفیوژهای فعال - مواد انبوه غنی شده که به خارج فرستادیم و اطلاعات بیشماری که آژانس از تمام چرخه ی هسته ای و کارگاه های ساخت و قطعات و فردو بدست اورد.
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  16 3
  از فردا حملات داعشی های وطنی ، ضد سپاه شروع خواهد شد . فرمان حمله را امشب ترامپ ساعت ۸/۳۰ به وقت تهران صادر خواهد کرد.
 • مهدی از قم IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  16 2
  فهمیدند اینجا اکنون دولتی در قدرت است که اهل کوتاه امدن است میخواهند همون کاری که با عراق لیبی کردند اینجا هم انجام دهند اول تعطیلی توان هسته ای بعد توان نظامی بعد قطع ارتباط با گروهای هم پیمان بعد هم وقتی همه قدرتمان را دادیم حمله نظامی و تجزیه و جنگ داخلی و کشت و کشتار و... اما کور خوانده اند.اینجا ولی فقیه دارد
 • عبدالله IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  3 4
  حرف جدیدی نداشت فقط آنزور وقیحانه نوشته شده که انگارایران آمریکارا اشغال کرده است ! البته یک جمله آن دقیقا ترجمه شخص محترمی متخصص درروابط بین الملل است ! افسوس !!!!!! امابعد ایران راداعش تاسیس کرد را ازقلم انداخته اند . آمریکاباهمه جهان سرستیزدارد ومردم جهان میدانندهیچ جنگی درحدودنیم قرن گذشته نبوده که عاملش آمریکانبوده باشد . دولت روحانی باعقل وتدبیرکارخودش راانجام میدهد ودولت آمریکاآنقدرگرفتاراست که اصلاهیچ غلطی نمیتواندبکند . سپاه صدام شما داعش شما عربستان شما وهزارویک جن وآدمخوارآمریکارا غیب کرده است . مجلس ودولت جواب این خواب نماهارابدهند نیروهای نظامی ماباتوکل برخدای قادرومتعال ایستاده اند. ترامپ ! دیدی مجبورت کردندسیفون کش نشوی ! مایک ملت واحدیم اماافسوس یک جمله شخص محترمی دردناک بود . سپاه نبوددولت روحانی افتتاحی نداشت این است جواب پاس دولت باتفنگ که قربانیان ومدافعان حرم واین وطنند . چوب خداصداندارد وماآمریکا رادق کش میکنیم والبته بااذنابش درداخل وخارج . وخداگفت مومنان باهم مهربان وبادشمن شدیدند وخداباز فرمود متحدباشید . مامتحدمیمانیم ودنیای اسلام هم متحدمبشود . آمریکامگرخواب ببینی ایران را خوارکنی حالاهمه میدانیم شمابدقول وغیرقابل اعتمادید . مرگ برآمریکا
  • عبدالله ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   2 0
   البته منظورم ازدولت باعقل وتدبیرکارخودش رامیکند این است این عقل وتدبیردربسیاری جاهاریشه قرآنی ندارد مثلاتمام آیات دفاع وجنگ وقاتلوهم حتی الاتکون فتنه وواقتلوهم حیث ثقفتموهم .....این تدبیرانحرافی عظیم ودروغی کلان بود . این داستان تراژدی فریب وفریب خوردن بود ...
 • علی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  6 2
  ادعاهای بی‌پایه‌ و اساس حرفی بچه گانه است. اینها واقعیتهایی هست که هم اکنون در بریز و بپاش ایران در همه کشورهایی که حتی ایرانیان را کافر هم می خوانند نشات گرفته است. دشمن به خوبی محل شکاف بین مردم و دولت را نشانه گرفته و همانجا را هدف گرفته است. فساد کمر مردم را شکسته است و شما می گویید بی اساس. ولی مردم آن را با پوست و گوشت خویش احساس می کنند. بیایید به جای مسخره کردن نقشه ماهرانه دشمن تا دیر نشده سیاست درست را پیش گرفته و کمی هم به مردم خودمان بیندیشید مردمی که پشتیبان انقلاب در همه شرایط بوده اند و بار سختیها را آنها به دوش کشیده اند. مردم را دشمن فرض کردن سیاست خطرناکی است. این مردم پشتیبان سپاه بوده و هستند و نه آنان که به زور برادر می خوانیم و در فرصت مناسب شکم ایرانی را دریده اند. در زمان جنگ تحمیلی کدام کشور از ما پشتیبانی کرد؟؟؟؟ هیچکدام!! و این مردم شهید دادند و سپاه را تشکیل دادند و پشت رهبر و امام خویش ایستادند. و اکنون دولت از آنها روی برگردانده و چراغ خانه را در مسجد به جای نهاده و فساد و اختلاس نیز درد این بی توجهی را صدچندان کرده است. به پایگاه قدرت اصلی خویش بازگردید دشمن این بی توجهی را به خوبی شناسایی کرده است.
 • US ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  10 1
  جناب ظریف المصدق کلاه رو بده بالاتر
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  7 2
  آقای دونالد داک ترامپ ، خود ما بیزاتر و متنفرتر از ننگنامه برجامیم تا جناب آلو
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  3 0
  ظریف و روحانی مسئول اوضاع پیش آمده هستند اینها ۴ سال برای برجام سینه میزدند
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  3 1
  آنها در دشمني خود متحدند اما امان از داخلي هاي خودفروخته كه از صبح تاشب تو روزنامه ها دري وري مينويسن
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  3 0
  معادلات جهانی قدرت عوض شده و خود آمریکائی ها بهتر از همه میدونن که دیگه نمیتونن ! خطاب به تصمیم گیرندگان: نترسید اگه یه قدم فقط یه قدم عقب بذارین دخلتون اومدس ، اگه واستید تحکیم شدید رفته
 • آذربایجانی IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  0 0
  این روانبریش باید بدونه که با فشار زیاد و زورگویی با لغو بر جامم مواجه خواهید شد در انصورت اممریکا بیشتر از ایران ضرر خواهد کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس