صفحه نخست روزنامه های ۱۹ مهر

هرگاه مسئولان ارشد کشور همدل و همصدا می شوند، صدای رسانه های معاند بلند می‌شوداما نکته قابل تأمل اینجاست که در اکثر مواقع، رسانه های اصلاح طلب نیز همصدا با رسانه های معاند، به مسئولین حمله می‌کنند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

تعیین تکلیف روزنامه اصلاح طلب برای سپاه پاسداران: فرماندهی مسائل منطقه ای را به وزارت خارجه بسپارید و در ادبیات خود تجدیدنظر کنید!

روزنامه بهار در گزارشی توهین آمیز با عنوان «همدلی کافی نیست؛ لزوم فرماندهی واحد در سیاست خارجی و پرهیز از اقدامات ناهماهنگ» نوشت:

«در دولت یازدهم، بزرگان نظام در موضوع پرونده هسته‌ای اختیارات تامی را به وزارت امور خارجه دادند و پرونده هسته‌ای را در اختیار دستگاه دیپلماسی گذاشتند. تمرکز امور در این وزارتخانه یکی از مهمترین موضوعاتی بود که به بسته شدن این پرونده پیچیده و طولانی کمک شایانی کرد.اما به عنوان مثال در سایر پرونده‌های اختلافی بین ایران و غرب شاهد آن هستیم که برخلاف پرونده هسته ای، آن هماهنگی لازم وجود نداشته و به خواسته رهبر انقلاب مبنی بر «تمرکز امور در وزارت خارجه» توجه کافی نشان داده نمی‌شود. پرونده مسائل منطقه‌ای و پرونده حقوق بشر از جمله این تنش‌های فی مابین ایران و غرب است. در هر دوی این پرونده‌ها شاهد نوعی ناهماهنگی بین دستگاه دیپلماسی کشور و سایر نهادها هستیم. یکی از مهمترین دلایل نگرانی‌های مطرح شده از سوی محمدجواد ظریف در نشست رای اعتماد مجلس را می‌توان همین گونه ناهماهنگی‌ها دانست».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:

«آن چه فرمانده محترم سپاه در خصوص همدلی بین مسئولان نظامی و دیپلماسی می‌گویند حتما امر خوشایندی است اما حقیقت آن است که‌ ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی و سایر کشورهای خارجی بیشتر از آن که به دل مقامات ایرانی توجهی داشته باشند به آنچه گفته می‌شود توجه خواهند داشت. از همین رو شاید لازم باشد که در ادبیاتی که برخی مقامات برای اظهار نظر در حوزه سیاست خارجی به کار می‌برند تجدید نظری به عمل آورند».

هرگاه مسئولان ارشد کشور همدل و همصدا می شوند، صدای رسانه های معاند بلند شده و به فحاشی می پردازند.اما نکته قابل تأمل اینجاست که در اکثر مواقع، رسانه های اصلاح طلب نیز همصدا با رسانه های معاند، به مسئولین ارشد کشور حمله می کنند.

این روزنامه اصلاح طلب پیشنهاد داده است که فرماندهی مسائل منطقه ای به وزارت خارجه سپرده شود. این در حالی است که این وزارتخانه در موضوع برجام نمره قابل قبولی کسب نکرده است. همین چند روز پیش بود که آقای ظریف اعلام کرد که «هنوز نمی توانیم یک حساب در بانک های انگلیس باز کنیم».این در حالی است که حدود ۲۶ ماه از امضای برجام و همچنین حدود ۲۰ ماه از آغاز اجرای برجام می گذرد. آقای روحانی در تیرماه سال ۹۴ تاکید کرد که در روز اجرای برجام-دی ماه ۹۴- تمامی تحریم ها بالمره لغو خواهد شد و نه تعلیق!

حضور مستشاران نظامی ایران در کنار مدافعان حرم و محور مقاومت، در سالیان اخیر ضربات هولناکی بر تروریسم تکفیری و حامیان آنان وارد کرده است. امنیتی که امروز در اقصی نقاط کشور شاهد آن هستیم، یکی از نتایج این رشادت ها است.

مقامات غربی بارها اذعان کرده اند که هدف اصلی از تشکیل داعش، جمهوری اسلامی ایران است ولیکن اکنون به سبب اقدامات غرورآفرین و تحسین برانگیز سپاه پاسداران؛ این گروهک تروریستی نفس های آخر خود را می زند.

به اذعان مقامات ارشد دولت، برجام تاکنون هیچ دستاوردی برای کشورمان نداشته است. اکنون دو جریان سهل اندیش و ماموریت دار به جاده صاف کنی برای برجام منطقه ای و برجام موشکی اقدام کرده اند. دشمن به خیال خام خود در پی آن است تا مولفه های قدرت ایران را یکی پس از دیگری از کار بیندازد، و در این میان عده ای در پازل دشمن بازی کرده و به تضعیف مولفه های قدرت ایران می پردازند.

ترامپ هراسی با هدف امتیازدهی یکطرفه ایران!

روزنامه شرق در سرمقاله امروز با عنوان «با ترامپ همراه نشویم» به قلم «صادق زیباکلام» نوشت:

«نباید هیچ بهانه‌ای به دست ترامپ بدهیم تا بتواند تهدیدات خود را علیه ایران از قوه به فعل دربیاورد... این باور که اروپا و سایر قدرت‌های بزرگ، با آمریکا همراهی نخواهند کرد نیز مسکنی موقت است. درست است؛ اروپایی‌ها در ابتدا از برجام خارج نمی‌شوند، حتی اعتراض هم خواهند کرد؛ اما واقعیت آن است که حجم مبادلات تجاری بسیاری از کشورهای مهم دنیا با آمریکا، آن‌قدر برایشان اهمیت دارد که به‌هیچ‌رو حاضر نیستند آن را به خاطر ایران به خطر بیندازند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:

«یاد و خاطره تحریم‌ها را هنوز به خاطر داریم؛ کمبود مواد اولیه، ماشین‌آلات، قطعات و لوازم یدکی، مسدودشدن نقل‌وانتقال مالی، پایین‌آمدن صادرات نفتی، خروج کمپانی‌های بزرگ غربی از ایران، تنها خروجی تحریم‌ها نبودند. فسادی که شاکله اقتصادی کشور را به بهانه «دورزدن تحریم‌ها» در خود فرو برد، از نتایج دیگر تحریم‌ها بود. عقل سلیم و منافع ملی می‌گویند تحت هیچ شرایطی نباید بهانه به دست تندروها در کنگره و سنای آمریکا داده شود تا بتوانند چرخ را به عقب بازگردانند و شرایط سال‌های ٨٨ تا ٩٢ را بازتولید کنند».

اصلاح طلبان پیش از این تاکید داشتند که «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا آدم عاقلی است و تا بر سر کار است باید با او توافق کنیم و حالا می‌گویند ترامپ دیوانه است باید با او به توافق برسیم که دیوانگی نکند!در روزهای گذشته ترامپ به مشاور ارشد تجاری خود گفته است؛ به مسئولان کشورها بگوئید ترامپ دیوانه است که امتیاز بگیرید!

اصلاح طلبان این روزها همسو با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بر دیوانه بودن ترامپ اصرار دارند. همان جریانی که ملت را از «سایه جنگ» می‌ترساند و در مقابل این پرسش که چرا بعد از آنهمه تعریف و تمجید اغراق‌آمیز درباره برجام و دستاوردهایی که برای آن برشمرده بودید، دست‌خالی از این میدان بازگشته‌اید، پاسخ می‌دادند، برجام «سایه‌جنگ» را از سر ملت رفع کرده است! یعنی اگر امتیازات فراوانی داده‌ایم و در برابر آن فقط چند وعده نسیه تحویل گرفته‌ایم، غیر از آن چاره‌ای نداشته‌ایم و در عوض، سایه جنگ را از سر ملت دور کرده‌ایم!

در حال حاضر این نگرانی جدی وجود دارد که مبادا جریان یاد شده با دمیدن در شیپور دیوانگی ترامپ و یا باور کردن ادعای حریف درباره دیوانگی او، زمینه وادادگی دیگری نظیر آنچه در برجام شاهد آن بودیم را رقم بزنند و با این توجیه که طرف مقابل یک دیوانه تمام عیار است به باج‌خواهی‌ها و زورگویی‌های پی در پی آمریکا تن بدهند و در یک کلمه به بهانه «دیوانگی ترامپ»! ملت را با همان فاجعه و خسارت بزرگی روبرو کنند که به بهانه «سایه جنگ» روبرو کردند.

وعده و وعید آقای وزیر برای مسکن اجتماعی همچنان ادامه دارد!

روزنامه ایران در گزارشی به نقل از وزیر راه و شهرسازی نوشت:

«نکته‌ای که در بحث سیاست مسکن اجتماعی برای ما مهم بود آن است که در اجرای این طرح صف جدیدی از متقاضیان ایجاد نکنیم، بلکه با کمک به بنیاد مسکن، کمیته امداد و سازمان تأمین اجتماعی شرایطی را ایجاد کنیم تا افراد تحت پوشش آنها سرپناهی برای خود ایجاد کنند.»

گفتنی است «عباس آخوندی» اردیبهشت سال ۷۳ (۲۳ سال پیش) زمانی که وزیر مسکن و شهرسازی  دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود، در گفت‌وگو با همشهری از طرح مسکن اجتماعی رونمایی کرد و گفت:

«برای اقشار کم‌درآمد که توان خرید مسکن را ندارند، طرح مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده که در این طرح می‌توان با تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن، وام‌های ارزان در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر شوند واحدهای احداث شده را در اختیار افراد واجد شرایط مسکن اجتماعی قرار دهند».

حدود ۲۰ سال بعد از طرح اولیه مسکن اجتماعی، دوباره عباس آخوندی بر کرسی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم تکیه زد و در روزهای نخستین حضور خود در مسند وزارت اعلام کرد که سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در مورد مسکن مهر ادامه پیدا می‌کند اما چندی بعد در اظهارنظری تأمل برانگیز، این طرح را مزخرف! نامید. در این شرایط، که همه در انتظار اعلام برنامه‌های دولت جدید در حوزه مسکن بودند، آخوندی در حاشیه جلسه هیئت دولت مورخ ۹ آبان ۱۳۹۲، با تأکید دوباره بر توقف طرح مسکن مهر، از شروع طرح جدیدی به نام «مسکن اجتماعی» با هدف حمایت از گروه‌های کم‌درآمد خبر داد و اینگونه طرح مسکن اجتماعی در بیستمین سال مطرح شدن، دوباره بر سر زبان‌ها افتاد ولی امروز حدود ۴ سال از آن زمان می‌گذرد، بدون اینکه حتی سنگ اول بنای مسکن اجتماعی گذاشته شود.

کرباسچی: حیات و ممات هر جریان سیاسی صرفا به داخل و خارج قدرت بودن بستگی ندارد!

«غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:

«حیات و ممات هر جریان سیاسی صرفا به داخل و خارج قدرت بودن بستگی ندارد. هر جریان سیاسی که برنامه برای مسائل و مصایب کشور داشته باشد و انسجام داخلی خود را حفظ کند و با روحیه و پشتکار استقامت به خرج دهد و با مردم ارتباط داشته باشد، می‌تواند اثرگذار و سازنده باشد. جریانات سیاسی الزاما نباید در بطن قدرت باشند باید اثرگزار در قدرت باشند و این به عوامل پیش‌گفته بستگی دارد».

گفتنی است در حال حاضر، حزب کارگزاران به عنوان پایگاه اصلی تکنوکرات ها شناخته می‌شود. این حزب در چینش کابینه و انتخاب شهردار تهران سهمی قابل توجه داشته است. چندی پیش، «محمد قوچانی» عضو حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه هفت صبح گفته بود: «جهانگیری نماد تفکر تکنوکراتی در دولت است».

تیپ مدیریتی کارگزاران یا همان تکنوکرات ها نگاه متفاوتی به قدرت و انقلاب است. این تیپ سیاسی همه انگاره‌های سیاسی را از حیث ملاحظات فردی می‌بیند. رفتارشناسی تکنو کرات‌ها را باید در زندگی فردی‌شان دنبال کرد. سبک زندگی این جریان رفاه طلبی فردی است و سبک زیست سیاسی این نحله نعل به نعل زندگی فردی‌شان رقم می‌خورد.

چندی پیش دبیر شورای عالی اصلاح‌طلبان تلویحا مطالبه ۲میلیارد تومان از طرف کرباسچی برای قرار گرفتن افراد در فهرست شورای شهر را تأیید کرد اما گفت، این کار ربطی به شورای مذکور نداشته است.

کرباسچی که در کنار چند چهره ثروتمند دیگر (عمدتا از طیف کارگزاران سازندگی) نقش «قلک پول» جریان اصلاحات را بازی می کند، از همان زمانی که در اوایل دهه ۷۰ در شهرداری تهران روزنامه همشهری را راه اندازی کرد، برنامه استحاله فرهنگی و ایدئولوژی زدایی از ساحت جامعه ایران را دنبال می کرد. او این روند را در همه این سال ها با انتشار مطبوعات زنجیره ای اصلاحات چی تحت نام گروه رسانه ای «هم میهن»(با محوریت محمد عطریانفر و محمد قوچانی) با شدت و حدت ادامه داده است. خطی که کرباسچی و تیم رسانه ای او در نشریاتی چون هم میهن، آسمان، مردم امروز، شهروند امروز، صدا، ایران دخت، مهرنامه، تجربه، دانش نامه پیگیری کرده، محو تدریجی تفکر و ارزش های انقلابی از طریق مطرح و برجسته کردن اندیشه های سیاسی سکولار، سبک زندگی مدرن غربی، دیدگاه های فرهنگی شیفته وار نسبت به غرب و اصطلاحا تابوشکنی نسبت به دارایی های معنوی انقلاب اسلامی و در یک کلام عرفی کردن زندگی دینی بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 27
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 40
  • CA ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    10 0
    راست می گن خوب، فرماندهی مسائل سوریه را به ظریف و رفقایش می سپردید تا به وسیله مذاکرات «دشمن خورد کن» داعشی ها را در کمتر از یک هفته سر جای خودشان می نشاندند! ندیدید ظریف سر جان
    • احمد IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
      1 0
      اره جون عمت دو روزه سوریه را تحویل داعش می داد به بهانه تنش زدایی.
    • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
      3 0
      سپاه بجای اقدام خودسر، به سر موشک ها ، کرباسچی را می بستند تا با مذاکره با داعشی ها، مشکلات ملت ها را یکی پس از دیگری حل کند!!
  • محمد IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    59 8
    روزنامه بهار خیالت راحت هیچ همدلی بین ما و شما نیست؛ این همدلی ارزانی خودتان! سپاه نیاز به همدلی کدخداپرستان نداره. برید به ماله کشیتون مشغول باشید
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    46 4
    روزنامه های به اصطلاح اصلاح طلبان در حقیقت آلت دست سرویس های خارجی هستن
    • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
      0 0
      اگه اینطوره چرا قوه قضاییه ورود نمی کنه
  • ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    35 1
    اینا قدر امنیت بی نظیر در کشور رو نمیدونن
    • US ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
      20 0
      ای سادح دل اینا ارزوشون جنگ داخلی درکشوره شما چه داری میگه درزمتن مکفارلین این نقشها برای ایران کشیده شده اما 50 سال بعد مردم خبردارمیشن-ناراحت ازینکه فتنه 88 وامثال ان فروکش کرده
  • ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    34 2
    اصلاح طلبان نمک نشناس
  • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    31 1
    اصلاح طلبان ، مامورند اجازه ندهند در کشور همدلی و وحدت باشد . با ژست حمایت از دولت ، اختلاف افکنی می کنند.
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    30 0
    اصلاح طلبان نگران تار و مار تکفیری ها توسط سپاه هستند..قبلا هم وقتی روسها ، از پایگاه همدان ، تکفیری ها را بمباران می کردند ، در اردوگاه فتنه گران ، ولوله بود.
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    28 0
    من نمیدانم چرا و به چه علت به این قبیل مزدوران اجازه داده میشه که جسارت و خیانت و خباثت کنند.
  • ناشناس IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    28 0
    برجام شکست خورده و پرونده هسته ای هم باید از وزارت خارجه پس گرفته شود .
  • ناشناس IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    24 0
    واگذار کردن مسائل منطقه به وزارت خارجه باعث می شود دست برتر ایران در منطقه از بین برود و اسرائیل و امریکا بر منطقه حاکم شوند. در حالیکه پیروزی های سپاه در مقابله با داعش اقتدار ایران در منطقه را رقم زده است .
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
    31 1
    برخی روزنامه ها در نقش ستون پنجم دشمن وارد عمل شده اند
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    21 0
    بهتر بود مسائیل هسته ای وعلوم فن آوری فضای وموشکها تحت اختیار فرمانده کل قوا باشد
  • آریو سوئد IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    این اصلاح طلبان غربگرایایی که ما داریم از هزاران جاسوس غربی خطرناکترند. اگر کسی میخواد چهره واقعی اینها را بشناسه بیاد غرب و با چشم خود ببینه که اینها چه خیانتهایی میکنند.
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    اینها همون پیاده نظامی هستند که غرب برای تغییر نظام حساب ویژه ایی روشون باز کرده اول در برابر اراجیف غرب سکوت می کنن وقتی یه دلسوز جواب داد چند دسته می شوند کسایی که بظاهر طرفداری از جواب دلسوزانه می کنن و بقیه هم بر علیه منافع داخلی حرف می زنن اما هر دو سر یه سفره نشستند
  • aa IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    یه جوری میگه پرونده طولانی مدت هسته ای بسته شده انگار فتح الفتوح کردن شش نفر رفتن مذاکره دو جاسوس توشون بوده اخرش هم تمام صنعت هسته ای رو باخاک یکسان کردن در مقابل هیچ نگرفتن تنها چیزی که دادن اجازه فروش بیشتر نفت خام اونم بدون برگشت پول ان یعنی منابع نفتی ما تمام بشه به جاش هم لوازم بنجول اونا وارد بشه و تولید و کارگر ماهم بیکار
  • دانشجوی کامپیوتر IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    کی از دست این بوقچی های به اصطلاح اصلاح طلب خلاص میشویم؟؟ +کارگزاران خداروشکر که رفتند پیش هم
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    باید این روزنامه های افساد طلب هاراتخته کرد.چون چیزی جز نفاق وفتنه وفسادوجاسوسی ندارند
  • کارشناس IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    5 0
    با این عکس نظر من نسبت به ظریف تغییر کرد و از اعتبار ایشان نزد من کاسته شد .
    • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
      0 0
      ببخشید اشتباهی مثبت دادم
    • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
      28 0
      بله از نظر شما حتما اعتبار اینه که جان کری طریف و ببره بچرخونه
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    12 0
    چشم میخواهید که ناموس وزن فرزندانتان رادراختیار دشمنان یاهمان دوستانتان اربابتان امریکا اسرئیل
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
    0 0
    چه غلط های اضافی که این رسانه های دشمن پسند دارند امنیت کشور را به تعدادی سیاسی بسپاریم تا همان بلایی که بر سر برم آوردند بر سر موشکها همئ بیاورند زهی خیال باطل به قول داش مشتی ها بیا یا زکی این یکی از آرزوهایی اس که حتما به گور می برید همانطور که آزادی محصورین را به گور میبرید و همانطور که ادامه فتنه گری را به گور بردید شما اصلاح طلبان جز جاسوی و خیانت به کشور در همه مسائل از جمله اقتصادی که به دشمن چراغ سبز دادید تا تحریم شویم تا مسائل نظامی که برای موشکها هم خط و نشان کشیدید اما بدانید حتما همه این آرزوها را به گور خواهید بر هم خوتان هم نسلهای آینده اتان
  • US ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
    0 0
    اقاي روحاني بايد براي تمام وزارتخانه ها وزير سپاهي بگذارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس