بن سلمان

باوجود تلاش‌های بن سلمان برای ایجاد تغییرات در عربستان به نظر می‌رسد بسیاری از این اقدامات سطحی و تلاشی نافرجام برای ارائه چهره‌ای مدرن در این کشور است.

 به گزارش مشرق، عربستان اخیرا شاهد اتفاقات بسیاری بوده است. از تحولات بسیار زیاد داخلی تا سفر بن سلمان به روسیه مواردی هستند که به دقت  مورد تحلیل کارشناسان  قرار گرفته‌اند.

در ابتدا خوب است مروری سریع داشته باشیم بر چکیده چند گزارش روزهای اخیر از قلمرو آل سعود؛

با تلاش محمد بن سلمان برای ارائه چهره ای مدرن از خود، حکم مفتیانی مانند بن_باز درباره غیرقانونی بودن رانندگی زنان لغو شد. با لغو این محدودیت، کمپانی های خودروسازی، پس از شرکتهای تسلیحاتی، برای ورود به بازار عربستان مسابقه گذاشتند. دیروز در جده نخستین مرگ با رانندگی یک زن رقم خورد. او خود را به یک دیوار بتونی کوبید و مرد!

رقاصان روس در مسیر ریاض؛ مسکو اعلام کرد که رقاصان باله برای برگزاری مراسمی در عربستان به این کشور می‌روند! این اتفاق برای اولین بار در تاریخ عربستان رخ می‌دهد. این گزارش همزمان با انتشار تلاش ریاض برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه منتشر شد. ملک سلمان در رأس هیاتی هزار نفره به مسکو رفت. اما پایگاه هافینگتون پست عربی نوشته ملک سلمان هرگز قادر به متقاعد کردن پوتین برای دست کشیدن از ایران نیست.

ظهر دیروز رسانه ها از یک حمله مسلحانه به کاخ السلام در ریاض خبر دادند. کاخی که وزارت دربار در آن مستقر است و مهمترین نشست های سیاسی، هیأت وزرا و... در آن تشکیل می شود. در این حمله دو مأمور امنیتی کشته و سه نفر زخمی شده اند.

دوم: قشری گری

رژیم آل سعود مظهر قشری گری و نگاه سطحی به پدیده ها است. می توان آن را چکیده تمام تکاپوی قشریانی چون اشاعره دانست که با تکیه بر اجانب و تاراج سرمایه های نفتی مسلمانان، یک روز از اسلام سیمایی به شدت سطحی و قشری ارائه می دهد و یک روز از مدرنیته همین چهره را به نمایش می گذارد. تکاپوی بن سلمان برای ارائه سیمایی مدرن از خود، پیش از مرگ یا خلع سلمان، برای آن است که موقعیت خود را برای استقرار در اریکه قدرت، تثبیت کند.

اگر تا دیروز ریاض در برداشت از دین، با فشار مفتیان قشری، مسخره ترین و مرتجع ترین تصویر ممکن از دیانت را ارائه می دادند، محمد بن_سلمان می خواهد همانند همان زنی که خود را به دیوار بتونی کوبید، با شتاب به دامان مدرنیت و غربیت، بجهد. راهی که زین العابدین بن علی در تونس رفت و حتی در سال آخر سلطنت خود، پخش اذان از گلدسته های مساجد را نیز منع کرد تا خود را سکولارتر و دین ستیزتر از اروپا نشان دهد.

سوم: دوپاره

اگر تا کنون بین دربار ریاض و نیز مفتیان حامی آن، از یک سو و بلادی چون الشرقیه و حجاز و نجران، گسست فرهنگی و فکری حاکم بود، امروز در پیکره دربار ریاض نیز شکاف و گسست عمیقی پیش آمده که حاصل اصرار بر ارتجاع و جاهلیت اولی از یک سو و شتاب برای دویدن به سوی جاهلیت مدرن از سوی دیگر است. البته همانطور که استکبار سیاسی-امنیتی صهیونیست ها و آمریکا و انگلیس تا کنون اقتدار آل_سعود را در برابر گسست های پیشین حفظ کرده اند، می کوشند مترسک توخالی بن سلمان را برا حمل بار آل سعود مدرن و سکولار سرپا نگه دارند. کوششی که البته با قیام توفنده احتمالی، معلوم نیست ثمربخش باشد.

محمدمهدی شیرمحمدی

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha