کد خبر 782923
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
جمهوری آذربایجان 1

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان، لایحه تدوین کرد که براساس آن والدینی که کودکانشان را به مراسم عزاداری عاشورا می برند، از حق سرپرستی کودک خود محروم شوند.

سرویس جهان مشرق- درپی برگزاری مراسم عظیم عاشورای حسینی در مرکز باکو و برگزاری آیین های پرشور عزاداری در گنجه و نارداران و لنکران و سایر مناطق جمهوری آذربایجان برغم تمامی تدابیر سال های اخیر حاکمیت برای محدود کردن این مراسم، دولت جمهوری آذربایجان تصویب قانونی را در دستور کار خود قرار داد که اجازه می دهد والدینی که فرزندانشان را به مراسم عزاداری حسینی می برند، از حق سرپرستی کودکان خود محروم شوند.

درپی فضاسازی سیاسی و رسانه ای علیه مراسم عاشورا در جمهوری آذربایجان و حضور کودکان و جوانان در این مراسم، «کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان، لایحه تغییر «قانون مراقبت  در مقابل اطلاعات زیانبار برای سلامت و رشد کودکان» را تدوین کرد که براساس آن  والدینی که کودکانشان را به مراسم عزاداری عاشورا می برند، از حق سرپرستی کودک خود محروم خواهند شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری «آزاد اینفورم» جمهوری آذربایجان، واحد مطبوعاتی «کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان اعلام کرد : «نظر این کمیته درباره حضور کودکان در مراسم عزاداری عاشورا به درستی در رسانه ها منعکس نشده است و این کمیته مخالف حضور کودکان در این مراسم هاست.»

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» افزوده است : « با درنظر گرفتن خلأهای موجود در قوانین ، باید مسئولیت های قانونی والدین افزایش داده شود و قوانین براساس کنوانسیون های بین المللی تغییر داده شوند.»
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « براساس فرمان شماره 2074 رییس جمهوری آذربایجان به تاریخ اول ژوئن 2016، لایحه قانون « مراقبت در مقابل اطلاعات زیانبار برای سلامت و رشد کودکان» تهیه شده است. این قانون، مراقبت از کودکان دربرابر اطلاعات زیانبار در کشور را تنظیم می کنند. برای حفظ کودکان درمقابل اطلاعات زیانبار، کنترل دولتی در این زمینه ضروری است. »

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « تصویب قانون با درنظر گرفتن این موارد ، رعایت منافع کودکان در زمان تشکیل مراسم های دستجمعی را امکان پذیر خواهد کرد. این لایحه به ریاست جمهوری تقدیم شده است و انتظار می رود در آینده نیز در مجلس ملی مطرح شود.»

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان با تاکید بر لائیک بودن دولت این کشور افزوده است : « توجه به کودکان و تربیت آنها، وظیفه والدین است و دولت بر اجرای این وظیفه نظارت دارد. درچارچوب نظام حمایت از حقوق کودکان، جهت جلوگیری از ترک تحصیل و ضرر رساندن به سلامت کودکان ، دولت تدابیر مقتضی اتخاذ می کند. ارتکاب اعمالی که به سلامت کودکان زیان  می رساند، ممنوع است و نقض صریح کنوانسیون حقوق کودکان محسوب می شود. براساس همین ماده، شرکت دادن کودکان در فعالیت هایی که برای سلامت و معنویاتشان مخاطره ایجاد می کند، ممنوع است. در غیر این صورت، از لحظه ثبت شدن نقض این قانون، ممکن است حقوق والدین ( حق سرپرستی کودکان) محدود یا لغو شود.»

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « این کمیته با همکاری سایر نهادهای دولتی ، بخصوص برای از بین بردن کلیشه های نادرست ، فعالیت های تبلیغاتی می کند و برای خانواده های تحت مخاطره، حقوق دان و روانشناس تامین می کند و برنامه های آموزشی ضروری را در مدارس و مراکز آموزش عالی اجرا می کند.  هم اکنون، مراکز منطقه ای این کمیته، فعالیت های آگاهی بخش در این زمینه را تقویت می کنند. »

«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان تاکید کرده است : « در (جمهوری) آذربایجان پیشرفته ، شرکت دادن کودکان در مراسم های دستجمعی که بر سلامت و رشد آنها تاثیر منفی می گذارد، ممنوع است. این کمیته خواهان رفتار مسئولانه درباره این مساله است.»


تلاش برای تدوین و تصویب قوانین محدود کننده حضور خانواده ها در مراسم های دینی شیعی در جمهوری آذربایجان، در حالی است که دولت و مجلس و نهادهای امنیتی و نیز کمیته دولی امور گروه های دینی و اداره مسلمانان قفقاز طی سال های گذشته، تدابیری جدی را برای مهار گرایش مردم جمهوری آذربایجان به احیای سبک زندگی شیعی در این کشور به کار بسته اند. بخصوص طی دو سال گذشته ، دولت جمهوری آذربایجان با اعلام سال چندفرهنگ گرایی در سال 2016  با همکاری سازمان های یهودی و صهیونیست و تداوم ویژه برنامه های آن تحت پوشش « سال همبستگی اسلامی» در سال 2017، تلاش منسجمی را برای انکار هویت شیعی جمهوری آذربایجان و «چندفرهنگی» و «چنددینی» معرفی کردن این کشور بکار بست.

دولت جمهوری آذربایجان همچنین در نوامبر و دسامبر 2105 با حمله نظامی به نارداران که تا آن زمان عظیم ترین تجمع عاشورایی جمهوری آذربایجان در مجاورت حرم بی بی رحیمه (س) ، خواهر گرانقدر امام رضا (ع) در نارداران برگزار می شد، طرح ویژه ای را برای از بین بردن زمینه تجمع عاشورایی در نزدیکی پایتخت جمهوری آذربایجان اجرا کرد. اما، تسخیر نارداران موجب شده است مردمی که تجمع عاشورایی در نارداران را تشکیل می دادند، طی دو سال اخیر خیابان های اطراف مسجد مشهدی داداش در باکو را  به این تجمع اختصاص دهند. شکل گیری تجمع عظیم عاشورایی در مرکز باکو در خیابان های منتهی به مسجد مشهدی داداش ، برخورد دولت لائیک باکو با این تجمع را تقریبا غیرممکن کرده است.


طی یک هفته اخیر، برگزاری تجمع عظیم عاشورایی در خیابان های منتهی به مسجد مشهدی داداش باکو و نیز تجمع عظیم عاشورا در محوطه اطراف مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) در منطقه یئنی گونشلی در حومه باکو و نیز تجمع عظیم تاسوعا و عاشورا در  حرم امامزاده ابراهیم (ع) در گنجه ، واکنش های شدید و فضاسازی محافل لائیک و شیعه ستیز در باکو را  درپی داشته است که تلاش برای تصویب قانون محروم کردن خانواده های دیندار از حق سرپرستی کودکانشان نیز در همین چارچوب آغاز شده است.

این درحالی است که در دو سال گذشته مجلس جمهوری آذربایجان با تصویب قوانین زیادی، ممنوعیت های زیادی را برای برگزاری مراسم عزاداری حسینی از جمله نصب پرچم  در خارج از مساجد، حضور عزداران در خارج از مساجد، برگزاری مجالس عزا در داخل منازل ، منبر رفتن علما و روحانیون تحصیل کرده در حوزه های علمیه خارج از کشور را وضع کرده و ده ها تن از روحانیون تحصیل کرده در حوزه های علمیه قم و نجف را دستگیر و زندانی کرده است. اما، مراسم های پرشکوه عاشورا در جمهوری آذربایجان نشان داد که تمامی تدابیر دولت لائیک باکو برای مهار  و محدود کردن احیای اسلام در جمهوری آذربایجان بی تاثیر مانده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 11
 • ج IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  64 7
  مماشات تا کی
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   27 5
   اینها دیگه خیلی پاشون را از گلیمشون درازتر کردند
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   9 8
   با 4 تا موشک باکو رو هوا کنید
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   11 5
   از حکومت پهلوی گردن کلفت تر نیست که در نهایت مردم طومارشون در هم پیچیدن . هرکس با شیعه درافتاد ور افتاد . وقوع انقلاب اسلامی در باکو دور نیست .
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   10 3
   از حکومت پهلوی گردن کلفت تر نیست که در نهایت مردم طومارشون در هم پیچیدن . هرکس با شیعه درافتاد ور افتاد . وقوع انقلاب اسلامی در باکو دور نیست .
  • محمد IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   9 7
   دقیقا یکی از اهداف سند ۲۰۳۰ همین بود
 • جوجه دزد IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  15 59
  مگه آزربایجان سوسیالیست نبودن؟ من فکر می کردم مردمش اعتقاد مزهبی ندارن!
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   68 12
   عزیزم کشور آذربایجان تا 100 سال پیش جزو کشور خودمون بوده و 90 درصد آن کشور شیعه هستند که متاسفانه دولت آذربایجان به اسرائیل گرایش زیادی دارد
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   63 4
   جمهوری اذربایجان بعد از ایران بزرگترین کشور شیعه جهانه.
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   16 9
   بیشترین تعداد شیعیان را هند دارد با 100 میلیون بعد ایران با حدود 70 میلیون بعد پاکستان با حدود 40 میلیون عراق و افغانستان نیز حدود 20 میلیون شیعه دارند.کل جمعیت اذربایجان 10 میلیون نمی شود
  • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   13 1
   به نسبت کل جمعیت جمهوری آذربایجان بیشترین تعداد شیعیان را دارد
  • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   14 1
   آدربایجان تنها کشور شیعه با 85 درصد شیعه می باشد از این جهت دومین کشور شیعه در جهان است و اولین مردمی که شیعه را قبول کرده اند بعد از علویان ترکیه و یمن همین آذربایجانی ها هستند برید تاریخ تشیع رسول جعفریان که منبع دکتری حقوق است را بخونید
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   11 2
   جناب ناشناس درسته هند شاید 100 میلیون شیعه داشته باشه ولی نسبت کل اونها به نسبت جمعیت هند در اقلیته ولی درسته اذربایجان شیعیان خیلی کمتری نسبت به هند داره ولی در نسبت جمعیتی اذربایجان در اکثریت هستند
  • IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   8 5
   مردمش شیعه،رییس جمهور به ظاهر شیعه ولی تحت سلطه صهیونیسم
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  71 35
  شور حسین است چه ها میکند این شور دنیا را زیرو رو خواهد کرد
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   39 6
   این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست این چه شمعی است که جان ها همه پروانه اوست
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   23 12
   اونایی که میان به شور حسین منفی میدن شک نکنن حرومزاده هستن چون روایت داریم که فرمودن دشمن ما اهل بیت نمیشود جز حرامزاده. برن یه پرس و جویی بکنن ببینن قضیه تولدشون چی بوده به خاطر خودشون میگم. و مایه تعجب که مشرق این همه مخاطب ناپاک داره.
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   6 3
   اگه قمه زنی باشه قانونش مشکلی نداره ولی اگه سیاسی باشه خدا لعنتشون کنه بحق ابالفضل
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  18 4
  «کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان، لایحه تغییر «قانون مراقبت در مقابل اطلاعات زیانبار برای سلامت و رشد کودکان» را تدوین کرد که براساس آن والدینی که کودکانشان را به مراسم عزاداری عاشورا می برند، از حق سرپرستی کودک خود محروم خواهند شد.
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  82 33
  هر که با آل علی در بیفتد ور می افتد
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   39 7
   لعن علی عدوک یا علی (علیه السلام) کلهم الاجمعین
  • RO ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   10 3
   لعن الله علی عدوک یا علی یا اسدالله غالب
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  70 13
  لعنت بر دشمنان عزاداری سیدالشهدا
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  60 15
  حکومت صهیونیستی فاشیستی وهابی علیف باید بداند که پاش رو اگه از گلیمش درازتر کند نابود خواهد شد
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  49 15
  لعنت بر حکومت ضد اسلامی و ضد شیعه علیف ها شرکت کردن در عزاداری سیدالشهدا هیچ ضرری برای کودک و نوجوان ندارد و برعکس تاثیر مثبت معنوی دارد آن وقت چرا فقط به عزاداری سیدالشهدا گیر دادید رفتن کودکان به کلیسا و کنیسه اشکالی ندارد ! ترس حکومت یزیدی علیف از تربیت عاشورایی و فرهنگ ظلم ستیز و یزید ستیز حسینی است که نوجوانانی چون قاسم و علی اکبر تربیت کند و حکومت یزیدی علیف را سرنگون کند
 • GB ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  58 10
  لعن علی عدوک یا حسین علیه السلام
 • GB ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  48 11
  ان شا الله حکومت شیطانی و ضد اهل بیت و قرآن علیف ها با انقلاب مردم آذریایجان نابود خواهند شد
 • GB ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  50 10
  حکومت نژادپرست و ضد اسلام آذربایجان بدانند که عاقبت بهتری از رضاخان و حجاج اموی و متوکل عباسی و یزید نخواهد داشت
 • GB ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  57 13
  متاسفانه انگار تو آذربایجان شرکت در کنسرت های بی بند و بار و مراکز فسق و قجور و راهپیمایی همجنس بازان ضرری برای معنویات جوانان ندارد و اما این شعائر اسلامی است که ضرر دارد البته برای حکومتی که بر پایه یهود و ابلیس شکل گرفته باشد ضرر دارد
 • GB ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  52 5
  مگه این حکومت غرب زده و یهود زده آذربایجان ادعای دموکراسی و آزادی ندارد یعنی مردم در تربیت کودکان خود آزاد نیستند یعنی نوجوانان در شرکت در مجالس دینی آزاد نیستند این حکومت دیکتاتوری ابلیس است
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  47 5
  مرگ بر علیف کافر
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  38 6
  مرگ بر حکومت لائیک و ضد اسلام و نوکر اسرائیل علیف
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  43 5
  البته دولت آذربایجان دارد مشابه اقدامات رضا پهلوی را انجام میدهد که تجربه ثابت کرده هر که با آل علی در افتاده ور افتاده
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  46 5
  باید مشت محکمی بر دهان الهام یزیدوف خائن کوفت
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  35 3
  لعنت بر الهام یزیدوف
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  37 7
  مرگ بر اسرائیل مرگ بر امریکا مرگ بر الهام یزیدوف
 • عبدالله IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  30 2
  میترسی انقلاب اسلامی تشکیل بدن ویاباهمه پرسی به سرزمین مادری برگردند . لعنت برآن لحظه ای که نقشه کشیدید برعلیه شیعه بااسراییل باشید . به احترام این مردم طرف باکودرقره باغ هستیم .اگردست من باشدبایدسرنگون وکشته شوی چون برعلیه مردمت که برادرماهستند ؛هستی
 • Abol2l IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  30 0
  یریدون لیطفوا نور الله بافواههم والله متم نوره و لو کره الکافرون میخواهند نور خدا را با دهانشان خاموش کنند ولی خدا نورش را کامل میکند هرچند کافران اکراه داشته باشند.... سوره صف آیه 8
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  26 0
  هرکه با آل علی درافتاد ور افتاد
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  28 0
  خداوند شر ناصبی ها و یزیدیان و امویان و صهیونیست ها رو از سر تمام شیعیان جهان بر دارد
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  28 0
  آدم رو یاد رژیم صهیونیستی اسرائیل می اندازد که اجازه ورود افراد زیر 40 سال رو به مسجد القصی نمی دهد این ها حیله های صهیونیست‌هاست
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  32 0
  در تاجیکستان یک حکومت مستبد لائیک پان تاجیک ورود نوجوانان و جوانان رو به مساجد ممنوع می کند و در آذربایجان هم یک حکومت مستبد لائیک پان ترک ورود نوجوانان و جوانان رو به هیئت های می خواد ممنوع کنند لعنت بر نژاد پرستی و پان فاشیست که ابزار امپریالیسم و صهیونیست برای سلطه بر ملت ها و ضربه زدن به اسلام است
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  35 1
  لعنت بر تمام نژاد پرستان جهان و رئیسشان ابلیس
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  28 1
  لعنت بر دشمنان اهل بیت نبوت (علیه السلام ) و سبط رسول الله ( صل الله علیه و آله و سلم) سید الشباب اهل الجنت سید الشهدا مظلوم کربلا امام حسین ( علیه السلام)
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  32 14
  راستی لعنت به مشرق که نظراتم را منتشر نمیکند
  • مختار IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   9 0
   حتمن نظرتات به درد بیبیت می خوره
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  9 3
  امیدوارم آذری ها و علیف از زیر پرچم صهیونیسم خارج بشن وگرنه همان بلایی که سر داعش در سوریه و عراق آمد در باکو هم خواهد آمد
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  3 7
  اینها اگر فقط یک روز از زیر پرچم رژیم صهیونیستی خارج بشن نتنها از گرسنگی میمیرند که حتی قره باغ و لنکران رو هم از دست میدن و باکو هم به ایران برخواهد گشت
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  9 1
  دولت مردان باید تصمیمات جدی بر علیه این صهیونیستهای وهابی کنند
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  9 4
  جمهوری آذربایجان یک کشور جعلی هست که نام آذربایجان عزیز خودمون رو دزدیدن و باید از زیر سلطه صهیونیستها خارج و بعنوان استان 'اران' به ایران اسلامی بازگردد
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  14 1
  ((جمهوری آذربایجان، لایحه تدوین کرد که براساس آن والدینی که کودکانشان را به مراسم عزاداری عاشورا می برند، از حق سرپرستی کودک خود محروم شوند.)) چه غلط ها حرمزاده ها خیلی دارن رو اعصاب می رین ، مگه شیعیان علی صاحب ندارن!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  10 1
  بر دولت یزیدی زمان بشورید
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  11 1
  علی لعنت ا.. علی القوم بنی اسرائیل و ریزه خواران و جیره خوارانش !
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  13 1
  هموطنان ما در جمهوری آذربایجان باید انقلاب نموده وبه سرزمین مادری خود یعنی ایران ملحق شوند
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  4 2
  آذربایجان انتخابات نداره ؟؟؟ دیکتاتوری حاکمه ؟؟؟؟ یا چیزی دیگر در جریانه به ما نمیگید ...
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  17 2
  رئیس پلس آذرباجان میگه من شمرم و دستور از الهام یزید کافر دارم دیگر چی می خواهید
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  15 2
  جوانان مومن ترک زبان ایران باید از طریق فضای مجازی به مومنان آن سوی ارس کمک کنند.
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  6 15
  عزاداری باید داخل مساجد و حسینیه ها باشه و برای مردم مشکل درست نکرد شب عاشورا تا 4 صبح نعره های مداح تو خونمون بود هیچکس نتونست بخوابه. والا من فقط به خاطر همین کاراشون نه هیات می رم و نه عزاداری می کنم. خدایا ما رو از این بلاد کفر نجات بده باید از این کشور مهاجرت کنم
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   11 4
   زودتر برو گمشو
  • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   1 0
   برو جهنمت بشو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس