متیس وزیر دفاع آمریکا

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید هیچ مدرکی دال بر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای مشاهده نشده و در چنین شرایطی، وی مدافع ماندن در توافقی است که بودن در آن، امنیت ملی آمریکا را تأمین می‌کند.

به گزارش مشرق، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا امروز به همراه ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کمیته نیروهای مسلح سنا حاضر شد.

موضوع اصلی این نشست، بررسی عملکرد ارتش آمریکا در افغانستان بود؛ خلاصه آنکه فرمانده و افسر ارشد پنتاگون گفتند که وضعیت فعلی افغانستان، گرفتار شدن ارتش آمریکا در یک «بن‌بست» پس از 16 سال نبرد است.

در کنار بحث افغانستان، برجام هم بررسی شد.

سناتور «کریستین جیلیبرند» از حوزه انتخابیه نیویورک اولین سوال را در خصوص برجام و تأثیر منفی خروج احتمالی آمریکا از این توافق بر نظارت واشنگتن بر برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد؛ وی خواستار پاسخ صریح در خصوص پایبند بودن یا نبودن ایران به برجام هم بود.

ژنرال دانفورد در پاسخ گفت: «همانگونه که هفته گذشته گفته شد، هیچ‌گونه نقض عمده توافق هسته‌ای از سوی ایران دیده نشده است و اعتقاد دارم که این توافق، دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به تأخیر انداخته است.»

جیمز متیس هم در پاسخ به این سوال گفت که ماندن در توافق، به نفع آمریکا است.

وی ادامه داد: «در مشورت با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه، در حال بررسی توافق هسته‌ای از منظر امنیت ملی خودمان هستیم. ما از سوی کنگره الزام قانونی داریم برای تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای و این یک امر مجزا از توافق هسته‌ای است و می‌توان بدون بیرون آمدن از یکی، شرایط دیگری را بررسی کرد.»

وزیر دفاع آمریکا سپس به صراحت گفت که دولت باید راهی برای گزارش به کنگره در خصوص توافق هسته‌ای و احترام همزمان به معاهدات بین‌المللی پیدا کند. متیس مشخصاً گفت: «در حال حاضر مشغول بررسی این مسئله هستیم که چگونه ضمن پایبند بودن به الزام قانونی کنگره، توافقات بین‌المللی را هم در نظر داشته باشیم.»

ژنرال متیس از لزوم هوشیار بودن در برابر ایران هم سخن گفت و افزود: «ما ساده‌لوحانه به توافق هسته‌ای نگاه نمی‌کنیم. ما به شدت مراقبیم که ایران در راه اجرای توافق، تقلب نکند.»

متیس در ادامه باز هم در پاسخ به سوال دیگری در  خصوص نظر خود درباره احتمال عدم تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش 15 اکتبر ترامپ به کنگره، از ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای حمایت کرد و گفت: «اگر بتوانیم تأیید کنیم که ایران به توافق پایبند مانده و به این نتیجه برسیم که این توافق به نفع ماست، آنگاه باید در توافق بمانیم. اعتقاد دارم که در حال حاضر شواهدی بر خلاف این مطلب یافت نشده و رئیس‌جمهور باید ماندن در توافق را بررسی کند.»

وی از این موضع با زبان دیگری هم حمایت کرد و گفت: «شاهد دیگری هم دارم دال بر اینکه روند تأیید پایبندی ایران به توافق به نفع آمریکا است؛ رئیس‌جمهور باید در حوزه‌های فراتر از متن توافق، محافظ مردم کشورش باشد و به همین علت است که من از بازرسی‌های فعلی که در ایران در حال انجام است، حمایت می‌کنم.»

سناتور «مارتین هاینریش» از حوزه انتخابیه نیومکزیکو نگران تبعات امنیتی خروج از برجام برای آمریکا بود.

وی ابتدا پرسید که آیا خروج یکجانبه از برجام، بر خلاف تعهدات آمریکا خواهد بود.

متیس پاسخ داد: «باید به مفاد توافق نگاه کنم و ببینم که برجام چه می گوید و چه موضوعاتی وجود دارد که آمریکا مایل به انجام آن نیست.»

هاینریش پرسید: «علت این سوال آن بود که بدانم آیا خروج یکجانبه از برجام، در حالی که ایران هنوز هم از تعلیق تحریم‌ها استفاده می‌کند و ما دیگر مزیت اطلاعاتی سابق را آنجا نداریم، به ضرر امنیت ملی ما نیست؟»

متیس پاسخ داد: «اگر این روند به خوبی مدیریت نشود، همینطور خواهد شد.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  2 2
  بازی برد برد یعنی همین - عقلای دو طرف خواهان حفظ برجام و پخمه های دو طرف ضد برجام هستند - سایت مشرق ! به شماها بر نخورد ها - همیشه ضد برجام بودید
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
   0 0
   خدا شفات بده بگو برجام چند بخشه , برد و باخت پیشکش کاش از روی آگاهی حرف میزدی
 • SE ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  2 1
  به نفع مردم ایران است که شما برجام را ترک کنید تا حباب توهم اعتدال و امید محو شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس