کد خبر 780676
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۸
حمله تروریستی به اروپا

رئیس بخش ضد تروریسم یوروپل با تاکید بر اینکه هیچ کشور عضو اتحادیه اروپا در برابر تهدید ترور امن نیست، از احتمال وقوع حملات تروریستی جدیدی در سال جاری خبر داد.

به گزارش مشرق، مانوئل ناوارته"، رئیس بخش ضد تروریسم پلیس اروپا (یورو پل) در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی "کوریر" در پاسخ به این پرسش که آیا کشور کوچکی مانند اتریش هم در حال حاضر در معرض تهدید ترور قرار دارد گفت: در حال حاضر هیچ کشور عضو اتحادیه اروپا در برابر این تهدید امن نیست.

وی افزود: این خطر در حال حاضر تنها محدود به کشورهای بزرگ ناتو مانند اسپانیا، فرانسه و انگلیس نیست. تروریست ها می توانند به خوبی با شرایط هر شهر و کشوری سازگار شوند.

وی همچنین تاکید کرد که به این مسئله که  پتانسیل های ترور داعش از طریق پیشروی های واحدهای کرد یا ارتش منظم در سوریه تضعیف شده است باور ندارد. به اعتقاد وی داعش همچنان توانایی حملات تروریستی بزرگی مانند حملات در پاریس و بروکسل را دارد و مطمئنا امکان تکرار این گونه حملات وجود دارد.

"ناوارته" در بخش دیگری از گفت و گو با روزنامه اتریشی "کوریر" تاکید کرد که برنامه ریزی، استخدام و قاچاقی وارد شدن به اروپا همچنان برای تروریسم داعش کار مشکلی نیست.

این بالاترین مقام پلیس ضد تروریستی در اروپا همچنین بر این عقیده است که روند تحقیقات برخی سازمان ها بهبود یافته است. به گفته وی سال گذشته ما 124 مورد سازمان مربوط به تروریسم داشتیم که امروز تعداد آن ها 175 تا است. ما باید برای مبارزه با تروریسم خیلی نزدیک به هم باشیم. مبارزه با ترور بسیار پیچیده است.

وی در عین حال که از بهبود همکاری های پلیس در اروپا در این راستا خبر داد تاکید کرد که همچنان جا برای بهبود وجود دارد.

همچنین یورو پل خبر داد که شمار دستگیری ها به دلیل مسئله تروریسم در اروپا بسیار بالا رفته است. در سال 2014 تنها 395 تروریست اسلامی افراطی در اروپا دستگیر شدند در حالی که در سال 2015 ، 687 مورد و سال گذشته نیز 718  تروریست اسلامی افراطی در این اتحادیه دستگیر شدند. عاملان این حملات هم معمولا بسیار جوان بوده و از هر سه نفر یک نفر زیر 25 سال سن دارند.

ناوارته همچنین تاکید کرد که انتظار حملات تروریستی بیشتری را در اروپا دارد. بخصوص مسئله بازگشت جنگجویان از مناطق بحرانی در سوریه یک مسئله جدی است.

وی بر این عقیده است که حملات تروریستی دیگر کم تر حرفه ای است و بعضا برای چنین اقداماتی ابزاری مانند اتومبیل  یا چاقو کافی است و چنین رویکردی در سال 2017 همچنان ادامه خواهد داشت. بعضا عامل این گونه حملات هیچ ارتباط واقعی با داعش ندارند اما به نام این سازمان تروریستی حمله می کنند.  احتمال وقوع این گونه حملات از طرف گرگ های تنها همچنان وجود دارد.

همچنین وزارت کشور وین هم اخیرا به این مسئله اشاره کرده است که از ماه ژوئن حدود 10 حمله تروریستی در اروپا وجود داشته است.

یوروپل همچنین در گزارشی درباره عملیات تروریستی هواپیماهای بدون سرنشین در اروپا هشدار داده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس