کد خبر 780173
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶
مقتدی صدر نمایه

سخنگوی جریان صدر عراق، حضور مشاوران اسرائیلی در کنار رئیس منطقه کردستان عراق را اقدامی تحریک‌آمیز توصیف کرد و درباره پیامدهای آن هشدار داد.

به گزارش مشرق، «صلاح العبیدی» سخنگوی جریان صدر عراق پنجشنبه (امروز)، درباره حضور اسرائیلی‌ها در روند همه‌پرسی منطقه کردستان گفت: این مسئله احساسات مسلمانان و عربها را تحریک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کردهای عراق در مقایسه با سایر کردهای جهان، از بیشترین حقوق در کشورشان برخوردارند، در سخنانی که در «اسکای پرس» منتشر شد، گفت: حضور اسرائیل در روند همه‌پرسی منطقه کردستان یکی از امور تحریک‌آمیز و خارج از اخلاق و قوانین و عرف جامعه است. برادران کُرد هرگز با اسرائیلی‌ها در مسئله جدایی موفق نخواهند شد زیرا این امر تعدی به عربها و مسلمانان است و ما با قاطعیت این امر را رد می‌کنیم.

 سخنگوی جریان صدر عراق افزود: خویشتن‌داری دولت مرکزی عراق در قبال منطقه کردستان، موجب حمایت جهانی از این کشور شد و به ضرر منطقه کردستان تمام شد به ویژه که همه امروز تایید می‌کنند که کردهای عراق در مقایسه با کردهای کشورهای دیگر، از بیشترین حقوق برخوردارند.

پیش از این نیز «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر  با بیان اینکه در مقابل دخالت اسرائیل در امور داخلی عراق دست بسته نخواهد بود، اتحاد عراق را جزو اصول اساسی خوانده و افزوده بود: کردها در این وطن برادران ما هستند و متوجه خطری که به دلیل همه‌پرسی در تمامی جهات با آن مواجه خواهند شد، نیستند.

«سمیرة الموسوی» نماینده ائتلاف همپیمانی ملی عراق، پنجشنبه (امروز)، فهرستی از اسامی سفرا و روسای هیأت‌های دیپلماتیک خارجی را منتشر کرد که دولت مرکزی عراق پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی، به فعالیت‌های آنها در کشور، پایان داده است.

به نوشته خبرگزاری «براثا»، وی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شماری از سفرا و روسای هیأت‌های دیپلماتیک خارجی که بغداد به فعالیت‌های آنها در کشور پایان داده است، به عنوان مشاور در کنار «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان در حال فعالیتند. این افراد باید عراق را ترک کنند.

وی با اشاره به اینکه این افراد تابعیت کشورهای مختلف از جمله اسرائیل را دارند، افزود: اسامی این افراد که در کمیته روابط خارجه پارلمان ثبت شده، عبارت است از: کوشنر ، کوهین، هنری بیرنار ، وگولبریث  و خلیل نلماز زاده. وزارت خارجه عراق موظف است که از کشورهای این افراد بخواهد که به فعالیت‌های اتباع خود در منطقه کردستان پایان دهند و آنها را فرا خوانند. زیرا این اقدامات دخالت آشکار در امور عراق است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha