کد خبر 775524
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
کرباسیان

چند وقتی است که مسئولان گمرک به دستور مدیران رده بالای خود با بازی با کلمات و تحریف واقعیات سعی دارند تا به نوعی ضعفهای دولت در حوزه تجارت خارجی را لاپوشانی کنند.

به گزارش مشرق،‌ چند روز قبل خبری در رسانه‌ها با استناد به آمار سایت گمرک منتشر شد که نشان می‌داد دولت حسن روحانی 181 تن تله موش تنها در چهار ماهه نخست امسال وارد کرده است.

انتشار این خبر موجی از انتقادات را از مسئولان اقتصادی دولت ایجاد کرد. به همین منظور گمرک که در چهار سال گذشته با مدیریت مسعود کرباسیان و در هفته‌های اخیر با مدیریت فرود عسگری سیاسی‌ترین دوران خود را پشت سر می‌گذارد، امروز با انتشار جوابیه‌ای کاملا سیاسی و غیرکارشناسی سعی کرد که رسانه های منتشر کننده این خبر را به دروغگویی متهم کند.

اما اصل ماجرا چیست؟ چند وقتی است که مسئولان گمرک به دستور مدیران رده بالای خود با بازی با کلمات و تحریف واقعیات سعی دارند تا به نوعی ضعفهای دولت در حوزه تجارت خارجی را لاپوشانی کنند.

به عنوان مثال در نمونه اخیر، گمرک #واردات کالایی مانند "تله موش" را منکر شده است. منکر شدن این نوع واردات مانند این است گمرک خودش را به ندانستن زده است. زیرا  تعرفه های گمرکی، با آنچه که در افکار عمومی گفته می‌شود، تفاوتهایی وجود دارد.

مثلا گمرک در تعرفه‌های خود، به جای واردات خودرو، اصطلاح «وسایل نقلیه، دارای موتور پیستونی درونسوز تناوبی جرقه ای» را به کار می‌برد، اما افراد مطلع می‌دانند که مقصود از این شرح تعرفه، همان واردات خودرو است.

در موضوع واردات تله موش هم مقصود از تعرفه موسوم به «کارت یا نوار آغشته به چسب بدون ماده سمی برای از بین بردن حشرات، جونده ها ، آفات و ....» همان تله موش است که در داروخانه‌ها به عنوان چسب موش به فروش می‌رود.

تعرفه شماره 38089910 مربوط به کارت یا نوار آغشته به چسب بدون ماده سمی برای از بین بردن حشرات، جونده ها ، آفات و... است که مقصود همان تله موش‌های معروف به چسب موش است.اما گمرک در جوابیه خود، با تحریف واقعیات مدعی شده این تعرفه مربوط به یک ماده شیمیایی خاصی بوده که احتمال دارد به عنوان چسب موش هم مورد استفاده قرار گیرد.

با این تفاسیر و اگر قرار باشد که براساس میل مسئولان گمرک به آمار تجارت خارجی توجه کنیم می‌توانیم از این پس منکر واردات خودرو به کشور شویم، زیرا مسئولان گمرک تعرفه‌ای به نام خودرو در آمار خود ثبت نکرده‌اند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس