رهبری و مجمع

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند:باید تفکرات امام و انقلاب بر مجمع کاملاً حاکم باشد،انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه،موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب ومیراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود.

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع را از ابتکارات با ارزش امام بزرگوار خواندند و با اشاره به سه وظیفه مهم این نهاد یعنی «تشخیص مصلحت»، «مشاورت در تعیین سیاست‌های کلی» و «ارائه راه‌حل در معضلات کشور» تأکید کردند: مجمع باید صد در صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای با یادآوری مسئولیت بسیار ظریف و خطیر مجمع در «تشخیص و اِعمال مصلحت» افزودند: مجمع در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد و نظر مجلس شورای اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است، طبعاً باید بسیار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود.


ایشان افزودند: اِعمال مصلحت باید با نگاه بلندمدت و نه روزمره، صورت پذیرد و برای تشخیص آن، بحث‌های دقیق، کامل و مستدل با حضور فعال همه اعضا از جمله فقهای شورای نگهبان انجام شود.


حضرت آیت الله خامنه‌ای، تحقق دومین وظیفه مجمع یعنی «مشورت دادن به رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام» را نیازمند بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه خواندند و گفتند: سیاست‌های کلی، هندسه نظام را در مسائل مختلف تعیین می‌کند و بسیار مهم است.


رهبر انقلاب اسلامی، تفکیک سیاست‌های کلی در مسائل ماندگار و بلندمدت با موضوعات مقطعی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: ممکن است برخی از سیاست‌های کلی نیازمند بازنگری و بروز شدن باشد و برخی هم کلاً زمانش سپری شده باشد.


ایشان، مجمع را به «اِتقان» و «استحکام» در تدوین سیاست‌های کلی همراه با بحث‌های عالمانه، مستدل، مجتهدانه و دقیق، توصیه کردند و افزودند: به‌گونه‌ای عمل کنید که سیاست‌های کلی، «قوی، دقیق و با عبارات گویا و مفید» باشد تا پس از مدتی کوتاه نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر نشود.


«صراحت»، «قابل تأویل نبودن» و «پرهیز از ورود به چگونگی اجرا»، از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت الله خامنه‌ای در مقوله سیاست‌های کلی نظام، مورد تأکید قرار دادند.
ایشان، تبلور سیاست‌های کلی نظام در قوانین، سیاست‌ها و اقدامات دولت و مجلس و سایر قوا و دستگاههای مسئول را بسیار مهم برشمردند و گفتند: سیاست‌های کلی، چارچوب همه اقدامات اجرایی و تقنینی کشور را مشخص می‌کند و دولت و مجلس و همه دستگاهها باید کاملاً منطبق با این سیاست‌ها عمل کنند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند: مجمع تشخیص مصلحت، یادآور امام بزرگوار و فرآورده‌ی انقلاب است، و در فرآیند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است، بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود.


رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از وجوه مختلف شخصیتی آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از زحمات اعضای فعال مجمع تشکر کردند و حضور اعضای جدید در این نهاد را خونی جدید، نیرویی فزاینده و موجب امیدواری بیشتر خواندند.


ایشان همچنین یاد شخصیت‌های برجسته و فقید مجمع در دوره قبل بویژه آقای هاشمی‌رفسنجانی و آقایان واعظ‌طبسی، عسگراولادی و حبیبی را گرامی داشتند و افزودند: آقای هاشمی‌رفسنجانی در سالهای متمادی ریاست مجمع با توانایی و تدبیر و آگاهی به وظایف خود عمل می‌کرد.


پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با هوشمندی و جامع‌نگری امام راحل شکل گرفت و در دوره‌های مختلف نقش مهمی در خدمت به نظام و حل مشکلات کشور و تدوین سیاست‌های کلان ایفا کرده است.


آیت‌الله هاشمی شاهرودی، مجمع را بازوی رهبری در تعیین سیاست‌های کلی خواند و انجام دقیق مسئولیت‌های خطیر مجمع را نیازمند همکاری همه قوا و ارکان نظام دانست.

منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • کاظم غفاری IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  54 5
  شاید یکی از مشکلات مجمع در گذشته جدا اندیشیدن و بیشتر با دولت فعلی همراه شدن بود. اما وقتی حضرت اقا می فرمایند مجمع باید انقلابی فکر و عمل کند و انقلابی بماند حتماً دریچه ای باز کردند که تفکرات را فرای گذشته به سمت انقلابی گری سوق بدهند
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
   41 2
   ورای گذشته صحیحه نه فرای
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
   26 6
   در دوره کنونی امیدمان به بازوی پرتوان شدن مجمع برای نظام و رهبری عزیز بیشتر شده / وفَّقَهُم الله وإیّانا لِمَرضاتِه
 • حسین2 IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  58 5
  هیچ مصوبه یا موضع مجمع نباید با مبانی انقلاب و میراث امام بزرگوار متفاوت باشد؛ یکی دیگر از فرمایشات حضرت اقا در جمع اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود یعنی به عبارت بهتر همچون گذشته حاشیه و چالش جای متن را نگیرند و قاطعانه تر تصمیم و شجاعانه تر از قبل رفتار کند
 • مجتبی IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  13 4
  امیدواریم که اعضای جدید مجمع انتظارات حضرت آقا را به مرحله اجابت برسانند. مثلاً وقتی حضرت آقا می فرمایند: به‌گونه‌ای عمل کنید که سیاست‌های کلی، «قوی، دقیق و با عبارات گویا و مفید» باشد تا پس از مدتی کوتاه نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر نشود.ان شاالله تیم جدید و اعضای خوبی که مثل همیشه انتخاب های درست حضرت آقا بوده از این گزینش عالمانه نهایت استفاده را ببرند و برنامه ها و اهداف نظام را پیش ببرند
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  21 4
  آفرین
 • حمید IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  8 5
  انقلابی بودن هم سخته ها. به همین راحتی نیستک باید از اول زندگیت رو انقلابی بسته باشی تا بشود انقلابی عمل کرد
 • حمید IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  36 4
  اول پا+کدستی
 • ۶۰۳۷۹۹۱۷۵۰۴۵۴۷۵۷ صندوق بهار IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
  2 1
  همان چند لحظه که صدا و سیمای میلی تصویر دکتر احمدی نژاد را نشان داد به احترامش تمام قد ایستادم
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
  2 1
  ای ول دکتر احمدی نژاد
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳
  1 2
  نصفشون گوش نمیدن خدا به داد رهبرمون برسه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس